jokosher - en to ar translation catalogue (209 entries)

en: %(title)s by %(artist)s
ar: %(title)s ل %(artist)s

en: -parameter not readable-
ar: -المعامل غير قابل للقراءة-

en: <b>Active effects for: </b>
ar: <b>التأثيرات النشطة ل :</b>

en: <b>Application Start-up</b>
ar: <b>بدء تشغيل التطبيق</b>

en: <b>Art</b>
ar: <b>فن</b>

en: <b>Click</b> the buttons below the selection to do something to that portion of audio.
ar: <b>انقر</b> على الأزره أسفل الإختيار لتنفيذ شيء ما لهذا الجزء من الصوت.

en: <b>Coding</b>
ar: <b>التشفير</b>

en: <b>Documentation</b>
ar: <b>التوثيق</b>

en: <b>Effect Name</b>
ar: <b>اسم التأثير</b>

en: <b>Effects</b>
ar: <b>التأثيرات</b>

en: <b>Instruments Not Shown:</b>
ar: <b>آلات غير ظاهرة:</b>

en: <b>Jokosher is an Open Source project that is driven by a community of contributors. To make Jokosher rock, we need your help!</b>
ar: <b>جوكوشير مشروع مفتوح المصدر يتم رعايته بواسطة مجتمع من المساهمين. نحتاج مساعدتك لنجعل منه أفضل!</b>

en: <b>Recent Projects</b>
ar: <b>المشاريع الأخيرة</b>

en: <b>Right-click</b> for more options.
ar: <b>نقر أيمن</b> لخيارات أكثر.

en: <b>Testing</b>
ar: <b>اختبار</b>

en: <b>Time Signature</b>
ar: <b>وقت التوقيع</b>

en: <big>Couldn't launch the jokosher website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access it.
ar: <big>لم نتمكن من تشغيل موقع جوكوشر بشكل تلقائي.</big>
    
    فضلا قم بزيارة %s للوصول إليه.

en: <big>Couldn't launch the launchpad website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access it.
ar: <big>لم نتمكن من تشغيل موقع اللانش باد بشكل تلقائي.</big>
    
    فضلا قم بزيارة %s للوصول إليه.

en: Acoustic Guitar
ar: جيتار صوتي

en: Activate Solo - silence all other instruments
ar: تنشيط فردي - إسكات باقي الآلات

en: Activate the selected effect
ar: تنشيط التأثير المحدد

en: Add Audio File
ar: أضف ملف صوت

en: Add Instrument
ar: أضف آله

en: Add an audio file to the project
ar: أضف ملف صوت للمشروع

en: Add an audio file to the selected instrument
ar: أضف ملف صوت للآله المختاره

en: Add an extension
ar: أضف إمتداد

en: Add an instrument
ar: أضف آله

en: Add an instrument to the project
ar: أضف آله للمشروع

en: Add the selected instrument
ar: أضف الآله المختاره

en: Adjust the amount of beats per measure
ar: عدل قيمة الدقات لكل إجراء

en: Adjust the settings for the currently selected active effect
ar: تعديل الإعدادات للتأثير النشط المختار حاليا

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Amplifiers
ar: مكبرات صوت

en: An error occurred when trying to launch the preferences for the extension
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تشغيل تفضيلات الإمتداد

en: Arm an instrument, then click here to begin recording
ar: جنّد آله, ثم اضغط هنا لبدء التسجيل

en: Audio File
ar: ملف صوتي

en: Bass Drum
ar: الطبل المضخم

en: Bass Guitar
ar: الجيتار المضخم

en: Broken
ar: معطل

en: Cancel the mixdown
ar: إلغاء الدمج

en: Cello
ar: التشيللو

en: Change Instrument Type
ar: تغيير نوع الآله

en: Change Jokosher preferences
ar: تغيير تفضيلات الجوكوشر

en: Change the timeline
ar: تغيير الخط الزمني

en: Change the timeline to show bars, beats and ticks
ar: غير الخط الزمني لإظهار البارات , الدقات و اللحظات

en: Change the timeline to show hours, minutes and seconds
ar: غير الخط الزمني لإظهار الساعات, الدقائق والثواني

en: Change type of the selected instrument
ar: غير نوع الآله المحددة

en: Choose a Jokosher Extension file
ar: اختر ملف امتداد جوكوشر

en: Choose a chain effects preset.
ar: غير سلسلة التأثيرات السابقة التجهيز.

en: Choose an effect preset.
ar: اختر تأثير جاهز

en: Choose one or more instruments to add to your project.
ar: اختر واحده أو أكثر من الآلات لإضافتها لمشروعك

en: Choose the new instrument type for %s
ar: اختر نوع آله جديد من أجل %s

en: Chorus
ar: كورال

en: Click and hold to fast forward
ar: اضغط و استمر في الضغط من أجل التقديم السريع

en: Click and hold to rewind
ar: اضغط واستمر في الضغط من أجل الترجيع السريع

en: Close the current project
ar: إغلق المشروع الحالي

en: Close the extension manager
ar: إغلاق مدير الإمتدادات

en: Compressors
ar: ضواغط

en: Configure Instrument Effects
ar: ضبط تأثيرات الآله

en: Copy the current selection
ar: نسخ الإختيار الحالي

en: Create a new project
ar: إنشاء مشروع جديد

en: Create the project
ar: أنشء المشروع

en: Cu_t
ar: ق_ص

en: Cut the current selection
ar: قص الإختيار الحالي

en: Cymbal
ar: الصنج النحاسي

en: Deactivate Solo - hear all the instruments
ar: إلغاء التنشيط الفردي - سماع كل اﻵلات

en: Deactivate the currently selected active effect
ar: تعطيل التأثير النشط المختار حاليا

en: Default
ar: افتراضي

en: Delays
ar: تأخيرات

en: Delete Fade Points
ar: حذف نقاط الإبهات

en: Delete the current selection
ar: حذف الإختيار الحالي

en: Delete the currently active effects preset
ar: حذف تجهيزات التأثيرات النشطة حاليا

en: Delete the currently active preset
ar: حذف التجهيز النشط حاليا

en: Disable this instrument for recording
ar: تعطيل هذه الآله للتسجيل

en: Distortions
ar: تشويهات

en: Do not load extensions on startup
ar: لا تحمل الإمتدادات مع بدء التشغيل

en: Don't add an instrument
ar: لا تضف آله

en: Don't create the project
ar: لا تنشيء المشروع

en: Double-click an active effect to adjust its settings
ar: نقر مزدوج على التأثير النشط لتعديل إعداداته

en: Double-click an effect to activate it
ar: نقر مزدوج على التأثير لتنشيطه

en: Double-click on a recent project to open
ar: نقر مزدوج على المشروع الأخير لفتحه

en: Downloading (%d%%)...
ar: تنزيل (%d%%)...

en: Downloading...
ar: تنزيل...

en: Drawing icons, images and other art.
ar: رسم رموز، صور و أشياء فنيه أخرى

en: Drum Kit
ar: عدة الطبل

en: Edit Jokosher preferences
ar: تعديل تفضيلات جوكوشر

en: Effect
ar: تأثير

en: Effect Settings
ar: إعدادات التأثير

en: Electric Guitar
ar: جيتار كهربائي

en: Enable this instrument for recording
ar: تمكين هذه اﻵله للتسجيل

en: Enter a name for your project and select a folder to store the project in:
ar: ادخل اسم مشروعك واختر مجلد لحفظ المشروع به:

en: Enter the author's name
ar: ادخل اسم المؤلف

en: Enter the project's name
ar: ادخل اسم المشروع

en: Equalizers
ar: معادلات

en: Error loading file:
ar: خطأ في تحميل ملف:

en: Event, %(name)s, %(dur)0.2f seconds long, starting at %(start)0.2f seconds.
ar: الحدث, %(name)s, %(dur)0.2f استغرقها بالثواني, بدءا في  %(start)0.2f ثواني.

en: Ex_tensions
ar: ام_تدادات

en: Export current project to an audio file
ar: تصدير المشروع الحالي لملف صوت

en: Filters
ar: مرشحات

en: Find and open an existing project
ar: إيجاد وفتح مشروع موجود سابقا

en: Find out how you can help
ar: اكتشف كيف يمكن لك المساعدة

en: Flangers
ar: الحافات

en: Force the welcome dialog to show on startup
ar: إجبر رسالة الترحيب على الظهور مع كل تشغيل جديد

en: Harmonica
ar: الهارمونيكا

en: Install
ar: تثبيت

en: Instrument Effects
ar: تأثيرات الأله

en: Jokosher
ar: جوكوشر

en: Jokosher Extension Files (*.py *.egg)
ar: ملفات امتداد جوكوشر (*.py *.egg)

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Listen to these effects
ar: استمع لهذه التأثيرات

en: Loading (%d%%)...
ar: تحميل (%d%%)...

en: Loading...
ar: تحميل...

en: M_ove down...
ar: ت_حريك للأسفل...

en: Manage instrument recording inputs
ar: إدارة مدخلات تسجل الآلات

en: Miscellaneous
ar: متنوع

en: Mixdown Project
ar: دمج المشروع

en: Mixdown the project using these settings
ar: دمج المشروع باستخدام هذه الإعدادات

en: Mixing Project
ar: دمج مشروع

en: Modulators
ar: مغير الوجهه الكهرومغناطيسية

en: Move the selected active effect down on the effects chain
ar: انقل التأثير المختار النشط للأسفل في سلسلة التأثيرات

en: Move the selected active effect up on the effects chain
ar: انقل التأثير المختار النشط للأعلى في سلسلة التأثيرات

en: Mute - silence this instrument
ar: كتم - إسكات هذه الآله

en: Name
ar: اسم

en: New Project
ar: مشروع جديد

en: Open a recent project
ar: فتح مشروع سابق

en: Open an existing project
ar: فتح مشروع موجود

en: Open the extension manager
ar: فتح مدير الإمتدادات

en: Oscillators
ar: مذبذبات

en: Other
ar: أخرى

en: Paste the contents of the clipboard
ar: لصق محتوى ذاكرة النصوص

en: Phasers
ar: إشارة الكترونية سمعية

en: Please make sure the file exists, and the appropriate plugin is installed.
ar: فضلا تأكد أن الملف موجود, و البرامج المساعدة المناسبة تم تركيبها.

en: Quit Jokosher
ar: إنهاء جوكوشر

en: Recorded audio
ar: صوت مسجل

en: Recording...
ar: تسجيل...

en: Redo
ar: أعد

en: Redo the previous edit
ar: أعد التعديل السابق

en: Remove the currently selected extension
ar: حذف الإمتداد المختار حاليا

en: Remove the selected instrument
ar: حذف الآله المختاره

en: Replace
ar: استبدال

en: Report a bug in Jokosher
ar: بلغ عن خطأ في جوكوشر

en: Reverbs
ar: تردد

en: Save a copy of the current project
ar: حفظ نسخة من المشروع الحالي

en: Save preferences and close
ar: حفظ التفضيلات و أغلق

en: Save the current project
ar: حفظ المشروع الحالي

en: Save the current settings as a preset
ar: احفظ الإعدادت الحالية كتجهيز مسبق

en: Save the currently active effects as a preset
ar: احفظ التأثيرات النشطة حاليا كتجهيز مسبق

en: Save your selections and close this window
ar: حفظ إختياراتك وإغلاق النافذة

en: Saxophone
ar: الساكسفون

en: Select A Folder
ar: اختر مجلد

en: Select a project to open from the list
ar: اختر مشروع لفتحه من القائمة

en: Select the audio input to use with each instrument.
ar: اختر دخل الصوت لاستخدامه مع كل آله.

en: Set Time Signature
ar: ضبط التوقيع الزمني

en: Settings
ar: اعدادات

en: Show as _Bars, Beats, Ticks
ar: اظهر ك _بارات, دقات و لحظات

en: Show as _Hours, Minutes, Seconds
ar: اظهر ك _ساعات، دقائق وثواني

en: Simulators
ar: محاكيات

en: Snap To Fade Points
ar: ربط بنقاط الإبهات

en: Snare
ar: الفخ

en: Start Jokosher with an empty project
ar: بدء جوكوشير بمشروع فارغ

en: Start playback
ar: بدء إعادة التشغيل

en: Stop mixing the project
ar: إيقاف دمج المشروع

en: Stop playback
ar: إيقاف التشغيل

en: Stop recording
ar: إيقاف التسجيل

en: Testing Jokosher, and submitting bugs.
ar: تجربة جوكوشر , وإرسال العيوب البرمجية

en: There are no instruments to connect
ar: لا توجد آلات للتوصيل

en: There was a problem loading the extension
ar: حدث خطأ في تحميل الإمتداد

en: There was a problem removing the extension
ar: حدث خطأ في حذف الإمتداد

en: This is a Jokosher extension, which needs to be installed. Would you like to install it?
ar: هذه إمتداد جوكوشر، تحتاج للتركيب. هل تريد تركيبها ؟

en: This is a Jokosher extension; it is not meant to be run directly.
ar: هذه امتداد لجوكوشر؛ لا يتم تشغيلها مباشرة

en: To <b>Split, Double-Click</b> the wave - To <b>Select, Shift-Click</b> and drag the mouse
ar: لعملية <b>الإنشقاق, نقر مزدوج</b> على الموجه - لعملية <b>الإختيار , مفتاح العالي - نقر </b> مع تحريك الفأره

en: To install it, move it to the directory %s
    and run Jokosher.
ar: لتركيبها, انقلها إلى المجلد %s
     ثم شغل جوكوشر

en: Trim
ar: تشذيب

en: Trumpet
ar: بوق

en: Type
ar: نوع

en: Type here to search for an instrument
ar: اكتب هنا للبحث عن آله

en: Unclassified
ar: غير مصنف

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo the last edit
ar: تراجع عن التعديل الأخير

en: Unmute - hear this instrument
ar: إلغاء الكتم - سماع هذه الآله

en: Use these effect settings
ar: استخدم إعدادات التأثير هذه

en: Use these effects
ar: استخدم هذه التأثيرات

en: Use these settings
ar: استخدم هذه الإعدادات

en: User manual contents
ar: محتوى دليل المستخدم

en: Version information, credits and licence
ar: معلومات الإصدار، الإعتمادات و الترخيض

en: Violin
ar: كمان

en: Visit Jokosher's online forums
ar: زيارة منتديات جوكوشر

en: Vocal
ar: صوتي

en: Welcome to Jokosher!
ar: مرحبا بك في جوكوشر

en: Writing code and features in Python.
ar: كتابة الشفرة و المميزات في بايثون.

en: Writing simple to read documentation.
ar: كتابة وثائق سهلة القراءة.

en: You already have a extension with the name %s installed; would you like to replace it?
ar: لديك بالفعل إمتداد بإسم %s مثبته؛ هل تريد استبدالها؟

en: Your new extension is now available in Jokosher!
ar: الإمتداد الجديد متاح حاليا في جوكوشر!

en: _Activate effect
ar: ت_نشيط تأثير

en: _Add Audio File...
ar: _أضف ملف صوت...

en: _Contributing to Jokosher
ar: م_شاركة في جوكوشر

en: _Copy
ar: ن_سخ

en: _Delete
ar: _حذف

en: _Edit
ar: _تعديل

en: _File
ar: م_لف

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _Instrument
ar: آل_ه

en: _Move up...
ar: _تحريك للأعلى...

en: _Online Forums
ar: _المنتديات

en: _Recent Projects
ar: _مشاريع حديثة

en: _Report Bug...
ar: _بلغ عن عيب...

en: _Settings
ar: _اعدادات

en: _Split
ar: _شق

en: _Time Format
ar: _نسق الوقت
