jokosher - en to da translation catalogue (349 entries)

en: 
    See http://doc.jokosher.org/Installation for more details.
da: 
    Se http://doc.jokosher.org/Installation for flere detaljer.

en: 
    The project references non-existant images:
da: 
    Projektet refererer til ikke-eksisterende billeder:

en: %(progress)d%% of %(total)d seconds completed
da: %(progress)d%% af %(total)d sekunder færdig

en: %(title)s by %(artist)s
da: %(title)s af %(artist)s

en: %s
     Invalid or corrupt project file, will not open.
da: %s
     Ugyldig eller korrupt projektfil, kan ikke åbnes.

en: -parameter not readable-
da: -parameter ikke læsbar-

en: <b>%s is configured</b>
da: <b>%s er konfigureret</b>

en: <b>%s is not configured</b>
da: <b>%s er ikke konfigureret</b>

en: <b>Active effects for: </b>
da: <b>Aktive effekter for: </b>

en: <b>Application Start-up</b>
da: <b>Program opstart</b>

en: <b>Art</b>
da: <b>Stilart</b>

en: <b>Click</b> the buttons below the selection to do something to that portion of audio.
da: <b>Klik</b> knapperne forneden for at påvirke den markerede del af lyden.

en: <b>Coding</b>
da: <b>Kodning</b>

en: <b>Documentation</b>
da: <b>Dokumentation</b>

en: <b>Drag</b> the red sliders to modify the volume fade.
da: <b>Træk</b> den røde knap for at ændre volume fade'n

en: <b>Effect Name</b>
da: <b>Effekt navn</b>

en: <b>Effects</b>
da: <b>Effekter</b>

en: <b>File Details</b>
da: <b>Fildetaljer</b>

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: <b>Instruments Not Shown:</b>
da: <b>Instrumenter som ikke bliver vist:</b>

en: <b>Jokosher Instruments</b>
da: <b>Jokosher Instrumenter</b>

en: <b>Jokosher is an Open Source project that is driven by a community of contributors. To make Jokosher rock, we need your help!</b>
da: <b>Jokosher er et Open Source projekt, som er drevet af et fællesskab af bidragsydere. For at få Jokosker til at rocke har vi brug for din hjælp!</b>

en: <b>Mixdown Actions</b>
da: <b>Miksningshandlinger</b>

en: <b>Recent Projects</b>
da: <b>Nylige projekter</b>

en: <b>Recording Format</b>
da: <b>Optage format</b>

en: <b>Right-click</b> for more options.
da: <b>Højreklik</b> for flere valgmuligheder.

en: <b>Template Instruments</b>
da: <b>Skabeloninstrumenter</b>

en: <b>Testing</b>
da: <b>Afprøvning</b>

en: <b>Time Signature</b>
da: <b>Tidssignatur</b>

en: <b>To find out more, visit:</b>
da: <b>Hvis du vil vide mere besøg da:</b>

en: <b>_Presets for:</b>
da: <b>_Standard indstillinger for:</b>

en: <big><b>Mixing the project...</b></big>
da: <big><b>Mikser projektet...</b></big>

en: <big>Couldn't launch the contributing website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access it.
da: <big>Kunne ikke åbne siden for bidragsydere automatisk.</big>
    
    Gå til %s for at åbne den.

en: <big>Couldn't launch the forums website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access them.
da: <big>Kunne ikke åbne forumhjemmesiden automatisk.</big>
    Besøg %s for at tilgå dem.

en: <big>Couldn't launch the jokosher website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access it.
da: <big>Kunne ikke åbne jokoshers hjemmeside automatisk.</big>
    Gå til %s for at åbne den.

en: <big>Couldn't launch the launchpad website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access it.
da: <big>Kunne ikke åbne launchpad-siden automatisk.</big>
    Gå til %s for at åbne den.

en: <big>Some functionality will not work correctly or at all.</big>
    
    %s
da: <big>Nogle funktioner vil ikke fungere korrekt, hvis overhovedet.</big>
    
    %s

en: <big>System Information</big>
da: <big>Systeminformation</big>

en: <span size='large' weight='bold'>Save changes to project "%s" before closing?</span>
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
da: <span size='large' weight='bold'>Gem ændringer til projektet "%s" før der afsluttes?</span>
    
    Dine ændringer vil gå tabt hvis du ikke gemmer dem.

en: A file or folder with this name already exists. Please choose a different project name and try again.
da: En fil eller mappe med dette navn eksisterer allerede. Vælg venligst et andet projekt navn og forsøg igen.

en: Acoustic Guitar
da: Akustisk Guitar

en: Activate Solo - silence all other instruments
da: Aktiver solo - alle andre instrumenter lydløse

en: Activate the selected effect
da: Aktiver den valgte effekt

en: Add Action
da: Tilføj handling

en: Add Audio File
da: Tilføj lydfil

en: Add Audio File...
da: Tilføj lydfil...

en: Add Audio _File...
da: Tilføj lyd_fil

en: Add Instrument
da: Tilføj instrument

en: Add Mixdown Action
da: Tilføj en miksningshandling

en: Add _Instrument...
da: Tilføj_instrument...

en: Add an audio file to the project
da: Tilføj en lydfil til projektet

en: Add an audio file to the selected instrument
da: Tilføj en lydfil til det valgte instrument

en: Add an extension
da: Tilføj en udvidelse

en: Add an instrument
da: Tilføj et instrument

en: Add an instrument to the project
da: Tilføj et instrument til projektet

en: Add the selected instrument
da: Tilføj det valgte instrument

en: Add the selected jokosher instrument
da: Tilføj det valgte jokosherinstrument

en: Adjust instrument balance. Right-click to center
da: Juster instrument balance. Højre-klik for at centrere

en: Adjust the amount of beats per measure
da: Justér mængden af beats per measure

en: Adjust the settings for the currently selected active effect
da: Justér indstillinger for den nuværende valgte aktive effekt.

en: Adjust volume of click track
da: Juster lydstyrke på klik sporet

en: All Files
da: Alle filer

en: Amplifiers
da: Forstærkere

en: An error occured with the script %s
da: Der skete en fejt med scriptet %s

en: An error occurred when trying to launch the preferences for the extension
da: Der skete en fejl i forsøget på at starte indstillingsvinduet for udvidelsen

en: Arm an instrument then click here to begin recording
da: Tilslut et instrument og klik her for at begynde at optage

en: Arm an instrument, then click here to begin recording
da: Armér et instrument, og klik dernæst her for at begynde optagelsen

en: Audio File
da: Lydfil

en: Audio Mixers
da: Lydmiksere

en: Autodetect
da: Autodetektér

en: Bass Drum
da: Stortromme

en: Bass Guitar
da: Bas guitar

en: Beat _value
da: Slag_værdi

en: Beats per _measure
da: Slag per takt

en: Beats per minute
da: taktslag i minuttet

en: Broken
da: Ødelagt

en: Cancel the mixdown
da: Annuller mixdown

en: Change Instrument Type
da: Skift instrumenttype

en: Change Jokosher preferences
da: Skift Jokoshers indstillinger

en: Change the timeline
da: Skift tidslinjen

en: Change the timeline to show bars, beats and ticks
da: Skift tidslinjen til at vise takter og taktslag

en: Change the timeline to show hours, minutes and seconds
da: Skift tidslinjen til at vise timer, minutter og sekunder

en: Change type of the selected instrument
da: Skift type for instrument

en: Choose a Jokosher Extension file
da: Vækg en Jokosher udvidelsesfil

en: Choose a Jokosher project file
da: Vælg en jokosher projektfil

en: Choose a chain effects preset.
da: Vælg en kædeeffekts-forudindstilling

en: Choose a location to save the project
da: Vælg et sted til at gemme projektet

en: Choose a project template
da: Vælg en projektskabelon

en: Choose an effect preset.
da: Vælg en effekt indstilling.

en: Choose one or more instruments to add to your project.
da: Vælg et eller flere instrumenter som skal tilføjes til dit projekt.

en: Choose the new instrument type for %s
da: Vælg ny instrument type for %s

en: Chorus
da: Kor

en: Clear the list of recent projects
da: Ryd listen over nyligt brugte projekter

en: Click and hold to fast forward
da: Klik og hold for at spole frem

en: Click and hold to rewind
da: Klik og hold for at spole tilbage

en: Close _Without Saving
da: Luk _uden gemning

en: Close the current project
da: Luk det nuværende projekt

en: Close the extension manager
da: Luk udvidelseshåndteringen

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Compressors
da: Kompressorer

en: Configure Export File Action
da: Konfigurer fileksporthandling

en: Configure Instrument Effects
da: Indstil instrument effekter

en: Copy file to project
da: Kopiér fil til projekt

en: Copy the current selection
da: Kopier den nuværende markering

en: Could not initialize project.
da: Kunne ikke initialisere projekt.

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: Create the project
da: Opret projektet

en: Cu_t
da: _Klip

en: Current balance is <b>%d%%</b> left
da: Den nuværende balance er <b>%d%%</b> venstre

en: Current balance is <b>%d%%</b> right
da: Den nuværende balance er <b>%d%%</b> højre

en: Current balance is <b>centered</b>
da: Den nuværende balance eer <b>centreret</b>

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Cut the current selection
da: Klip den nuværende markering

en: Cymbal
da: Highhat

en: Deactivate Solo - hear all the instruments
da: Deaktiver solo - hør alle instrumenter

en: Deactivate the currently selected active effect
da: Deaktiver den valgte aktive effekt

en: Delays
da: Forsinkelser

en: Delete Fade Points
da: Slet fade-punkter

en: Delete the current selection
da: Slet den nuværende markering

en: Delete the currently active effects preset
da: Slet den valgte aktive effekts indstilling

en: Delete the currently active preset
da: Slet den aktive indstilling

en: Delete the selected project template
da: Slet den valgte projektskabelon

en: Disable this instrument for recording
da: Slå dette instrument fra ved optagelse

en: Distortions
da: Forvrængere

en: Do not load extensions on startup
da: Indlæs ingen udvidelser ved opstart

en: Don't add an instrument
da: Tilføj ikke et instrument

en: Don't create the project
da: Opret ikke projektet

en: Don't load extensions or last project on startup (same as -ne)
da: Indlæs ikke udvidelser eller seneste projekt ved opstart( samme som -ne)

en: Double click to change the time format
da: Dobbeltklik for at ændre tidsformat

en: Double-click an active effect to adjust its settings
da: Dobbeltklik på en aktiv effekt for at justere dens indstillinger

en: Double-click an effect to activate it
da: Dobbeltklik på en effekt for at aktivere den

en: Double-click on a recent project to open
da: Dobbeltklik på et projekt for at åbne det

en: Downloading (%d%%)...
da: Downloader (%d%%)...

en: Downloading...
da: Downloader...

en: Drawing icons, images and other art.
da: Tegner ikoner, billeder og anden kunst.

en: Drum Kit
da: Trommekit

en: Edit Jokosher preferences
da: Redigér Jokoshers indstillinger

en: Edit project templates
da: Rediger projektskabeloner

en: Effect
da: Lydeffekter

en: Effect Settings
da: Effektindstillinger

en: Electric Guitar
da: Elektrisk guitar

en: Enable this instrument for recording
da: Slå indspilning af dette instrument til

en: Enter a name for your project and select a folder to store the project in:
da: Indtast et navn for dit projekt og vælg en folder til lagre det i:

en: Enter the author's name
da: Indtast forfatters navn

en: Enter the project's name
da: Indtast projektets navn

en: Equalizers
da: Equalisere

en: Error in script %s
da: Fejl i skript %s

en: Error loading file:
da: Fejl ved indlæsning af fil:

en: Event, %(name)s, %(dur)0.2f seconds long, starting at %(start)0.2f seconds.
da: Begivenhed, %(name)s, %(dur)0.2f sekunder lang, starter ved %(start)0.2f sekunder.

en: Ex_tensions
da: Udvidelser

en: Export File
da: Eksportér fil

en: Export a file to the destination of your choosing.
da: Eksportér en fil til en valgfri destination

en: Export current project to an audio file
da: Eksporter nuværende projekt til en lydfil

en: Export to local directory
da: Eksporter til lokal mappe

en: Export to remote server
da: Eksporter til fjernserver

en: File name:
da: Filnavn:

en: Filters
da: Filtre

en: Find and open an existing project
da: Find og åben et eksisterende projekt

en: Find out how you can help
da: Find ud af hvordan du kan hjælpe

en: Flangers
da: Flangere

en: Force Jokosher to load without a welcome dialog or project
da: Tving Jokosher til at starte uden velkomstdialog eller projekt

en: Force the welcome dialog to show on startup
da: Tving velkomstboksen til at fremkomme ved startup

en: GNOME Settings
da: GNOME indstillinger

en: Gnonlin is missing!
da: Gnonlin mangler!

en: Gstreamer plugin gnonlin is not installed.
da: GStreamer gnonlin udvidelsesmodul er ikke installeret

en: Harmonica
da: Mundharmonika

en: Hide the audio level mixers
da: Gem lydniveausmikserne

en: Icon
da: Ikon

en: Iestyn Pryce <dylunio@gmail.com>
    Jerome S. Gotangco <jgotangco@ubuntu.com>
    torb <torrb@musiker.nu>
    Robert Renling Berencreuz <berencreuz@gmail.com>
    Ola Jeppsson <ola.jeppsson@gmail.com>
    Daniel Nylander <po@danielnylander.se>
    aruiz <aruiz@synaptia.net>
    Manuel Duran Moyano <mduran@ubiobio.cl>
    Laszlo Pandy <laszlok2@gmail.com>
    Iván Edgardo Vázquez Santos 
    David Corrales <corrales.david@gmail.com>
    Benjamin A'Lee <bma@bmalee.eu>
    Peter Baričič <pbaricic@gmail.com>
    Артём Попов <artfwo@gmail.com>
    deepred <psalmos@swissinfo.org>
    KeepYourMind <keepyourmind@gmail.com>
    Georgy Faradzhev <georgy.faradzhev@gmail.com>
    Gendolf <pr-baukalo@rambler.ru>
    Rodrigo NSH <rodrigo.nsh@gmail.com>
    Christian Reis <kiko@async.com.br>
    Lourabe Multimédia 
    Tomasz Dominikowski <dominikowski@gmail.com>
    Konrad Adamczyk <konrad@svx.pl>
    Hender <simsalabimladen@gmail.com>
    sklp
    Bård Aase <base@kvarteret.no>
    Pecisk <pecisk@gmail.com>
    Luca Ferretti <elle.uca@libero.it>
    Daniele Medri <daniele@medri.org>
    Igor Khanin 
    Tobias Frederick <me@tbfr.org>
    Tim Fuchs <tim.fuchs@gmail.com>
    Ramona Barte 
    Marcus Hochstadt
    Lebowski
    Julian Turner
    Dennis Lichtenthäler <dennis.lichtenthaeler@episode-iv.de>
    dyphil <dyphil@wanadoo.fr>
    XioNoX 
    Stemp <StempUbuntu@gmail.com>
    Signez
    Pierre Slamich <pierre.slamich@gmail.com>
    Nicolas Velin <nsv@fr.st>
    Jean-Francois Arseneau <jf.arseneau@gmail.com>
    Guillaume Hoffmann 
    Gabriel de Perthuis <gabriel.de-perthuis@laposte.net>
    Bruno Bord <bruno@jehaisleprintemps.net>
    Mikko Virkkilä <mvirkkil@cc.hut.fi>
    Boyd Timothy
    William Anderson<neuro@well.com>
    Sridhar Dhanapalan <sridhar@dhanapalan.com>
    Roger Light <roger@atchoo.org>
    Malcolm Parsons
    Peturrr <peterdekraker@planet.nl>
    jerven Bolleman <ik@jerven.eu>
    Mathias-K <mathias@computergeil.dk>
    Niels Kjøller Hansen <niels.k.h@gmail.com>
    David Nielsen <david@lovesunix.net>
    daave <fan.d.liu@gmail.com>
da: Iestyn Pryce <dylunio@gmail.com>
    Jerome S. Gotangco <jgotangco@ubuntu.com>
    torb <torrb@musiker.nu>
    Robert Renling Berencreuz <berencreuz@gmail.com>
    Ola Jeppsson <ola.jeppsson@gmail.com>
    Daniel Nylander <po@danielnylander.se>
    aruiz <aruiz@synaptia.net>
    Manuel Duran Moyano <mduran@ubiobio.cl>
    Laszlo Pandy <laszlok2@gmail.com>
    Iván Edgardo Vázquez Santos 
    David Corrales <corrales.david@gmail.com>
    Benjamin A'Lee <bma@bmalee.eu>
    Peter Baričič <pbaricic@gmail.com>
    Артёпов <artfwo@gmail.com>
    deepred <psalmos@swissinfo.org>
    KeepYourMind <keepyourmind@gmail.com>
    Georgy Faradzhev <georgy.faradzhev@gmail.com>
    Gendolf <pr-baukalo@rambler.ru>
    Rodrigo NSH <rodrigo.nsh@gmail.com>
    Christian Reis <kiko@async.com.br>
    Lourabe Multimédia 
    Tomasz Dominikowski <dominikowski@gmail.com>
    Konrad Adamczyk <konrad@svx.pl>
    Hender <simsalabimladen@gmail.com>
    sklp
    Bård Aase <base@kvarteret.no>
    Pecisk <pecisk@gmail.com>
    Luca Ferretti <elle.uca@libero.it>
    Daniele Medri <daniele@medri.org>
    Igor Khanin 
    Tobias Frederick <me@tbfr.org>
    Tim Fuchs <tim.fuchs@gmail.com>
    Ramona Barte 
    Marcus Hochstadt
    Lebowski
    Julian Turner
    Dennis Lichtenthäler <dennis.lichtenthaeler@episode-iv.de>
    dyphil <dyphil@wanadoo.fr>
    XioNoX 
    Stemp <StempUbuntu@gmail.com>
    Signez
    Pierre Slamich <pierre.slamich@gmail.com>
    Nicolas Velin <nsv@fr.st>
    Jean-Francois Arseneau <jf.arseneau@gmail.com>
    Guillaume Hoffmann 
    Gabriel de Perthuis <gabriel.de-perthuis@laposte.net>
    Bruno Bord <bruno@jehaisleprintemps.net>
    Mikko Virkkilä <mvirkkil@cc.hut.fi>
    Boyd Timothy
    William Anderson<neuro@well.com>
    Sridhar Dhanapalan <sridhar@dhanapalan.com>
    Roger Light <roger@atchoo.org>
    Malcolm Parsons
    Peturrr <peterdekraker@planet.nl>
    jerven Bolleman <ik@jerven.eu>
    Mathias-K <mathias@computergeil.dk>
    Niels Kjøller Hansen <niels.k.h@gmail.com>
    David Nielsen <david@lovesunix.net>
    daave <fan.d.liu@gmail.com>

en: Install
da: Installér

en: Instrument Effects
da: Instrumenteffekter

en: Instrument Name
da: Instrument navn

en: Invalid name or author.
da: Ugyldigt navn eller forfatter.

en: It is recommended that you report this to the Jokosher developers or get help at http://www.jokosher.org/forums/
da: Det anbefales at du rapporterer dette til Jokoshers udviklere eller får hjælp på http://www.jokosher.org/forums/

en: Jokosher Extension Files (*.py *.egg)
da: Jokosher Udvidelsesfiler (*.py *.egg)

en: Jokosher Project File (*.jokosher)
da: Jokosher projektfil (*.jokosher)

en: L
da: V

en: Listen to these effects
da: Lyt til disse effekter

en: Loading (%d%%)...
da: Indlæser (%d%%)...

en: Loading...
da: Indlæser ...

en: Location:
da: Placering:

en: M_ove down...
da: Flyt ned...

en: Manage instrument recording inputs
da: Håndter instrument-input

en: Master Volume:
da: Master Volumen:

en: Minimize instrument
da: Minimér instrument

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mixdown Profile:
da: Miksningsprofil

en: Mixdown Project
da: Sammenmiks projekt

en: Mixdown the project using these settings
da: Mix projektet med disse indstillinger

en: Mixing Project
da: Mikser projekt

en: Mixing project to file: %s
da: Mikser projekt til fil: %s

en: Modulators
da: Modulatorer

en: Move the selected active effect down on the effects chain
da: Flyt den valgte aktive effect ned ad effekt-kæden

en: Move the selected active effect up on the effects chain
da: Flyt den valgte aktive effect op ad effekt-kæden

en: Mute - silence this instrument
da: Mute - gør dette instrument lydløst

en: Name
da: Navn

en: New Project
da: Nyt projekt

en: Open a recent project
da: Åbn et for nyligt brugt projekt

en: Open an existing project
da: Ån et eksisterende projekt

en: Open the extension manager
da: Åbn udvidelseshåndteringen

en: Oscillators
da: Oscilloscoper

en: Other
da: Anden

en: P_ipeline:
da: Data_kanal:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste the contents of the clipboard
da: Indsæt fra klippebordet

en: Phasers
da: Phasere

en: Please enter the filename of the audio you wish to export. The audio will be exported to the location specified.
da: Skriv venligst filnavnet på den lyd du vil eksportere. Lydfilen bliver eksporteret på det valgte sted.

en: Please make sure the file exists, and the appropriate plugin is installed.
da: Kontroller at filen eksisterer og at det passende plugin er installeret.

en: Please select the mixdown actions you would like to add to the mixdown profile *profile*
da: Vælg de miksningshandlinger du vil have tilføjet til miksningsprofilen *profile*

en: Preparing to mixdown project
da: Forbereder til sammenmiksning af projekt

en: Print debug output to stdout
da: Print debug output til stdout

en: Profile name:
da: Profilnavn:

en: Project Properties
da: Projekt Egenskaber

en: Project Templates
da: Projektskabeloner

en: Projects from version "%s" are incompatible with this release.
da: Projekter fra version "%s" er ikke-kompatibel med denne version.

en: Quit Jokosher
da: Afslut Jokosher

en: R
da: H

en: Recorded audio
da: Optaget lyd

en: Recording...
da: Optager...

en: Redo
da: Gentag

en: Redo the previous edit
da: Gentag den forrige redigering

en: Remove the currently selected extension
da: Fjern valgte udvidelse

en: Remove the selected instrument
da: Fjern valgte dokument

en: Replace
da: Erstat

en: Report a bug in Jokosher
da: Rapporter en fejl i Jokosher

en: Run External Script
da: Kør ekstern script

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save a copy of the current project
da: Gem en kopi af det nuværende projekt

en: Save as file type:
da: Gem som filtype:

en: Save preferences and close
da: Gem indstillinger og luk

en: Save the current project
da: Gem det nuværende projekt

en: Save the current settings as a preset
da: Gem de nuværende indstilling som en forudindstilling

en: Save the currently active effects as a preset
da: Gem de aktive effekter som en forudindstilling

en: Save the selected project template
da: Gem den valgte projektskabelon

en: Save your selections and close this window
da: Gem det valgte og luk vindue

en: Saxophone
da: Saxofon

en: See your system information
da: Se information om dit system.

en: Select A Folder
da: Vælg en mappe

en: Select Export Location
da: Vælg eksportplacering

en: Select a project to open from the list
da: Vælg et projekt at åbne fra listen

en: Select the audio input to use with each instrument.
da: Vælg lydinddata der skal bruges med hvert instrument.

en: Sent debug output to Gstreamer's debug system
da: Sendte debub output til Gstreamers debug system

en: Server location:
da: Serverplacering:

en: Server type:
da: Servertype:

en: Set Time Signature
da: Sæt tids-signatur

en: Settings
da: Indstillinger

en: Show as _Bars, Beats, Ticks
da: Vis som takter, taktslag, ticks

en: Show as _Hours, Minutes, Seconds
da: Vis som _Timer, Minutter, Sekunder

en: Show the audio level mixers
da: Vis lydniveausmikserne

en: Simulators
da: Simulatorer

en: Snap To Fade Points
da: ret ind til fade-punkter

en: Snare
da: Lilletromme

en: Start Jokosher with an empty project
da: Start Jokosher med et tomt projekt

en: Start playback
da: Start afspilning

en: Stop mixing the project
da: Stop miksning af projektet

en: Stop playback
da: Stop afpilning

en: Stop recording
da: Stop optagelse

en: System Information
da: Systeminformation

en: Testing Jokosher, and submitting bugs.
da: Tester Jokosker og indsend fejlrapporter.

en: The URI scheme '%s' is either invalid or not supported.
da: URI-ordningen '%s' er ikke gyldig eller ikke understøttet.

en: The URI scheme given is either invalid or not supported
da: Den indtastede URI-ordning er ikke gyldig eller ikke understøttet

en: The file or folder location is write-protected.
da: Filen eller mappestedet er skrivebeskyttet.

en: The project file could not be opened.
da: Projektfilen kunne ikke åbnes.

en: The project file was created with version "%s" of Jokosher.
da: Projektfilen blev oprettet med version "%s" af Jokosher.

en: The project references non-existant files:
da: Projekt refererer til ikke-eksisterende filer:

en: The project:
    %s
    
    does not exist.
da: Projektet:
    %s
    
    eksisterer ikke.

en: The script %s does not exist.
da: Scriptet %s eksisterer ikke

en: There are no instruments to connect
da: Der er intet instrument at forbinde

en: There was a problem loading the extension
da: Der opstod et problem med at indlæse udvidelsen

en: There was a problem removing the extension
da: Der opstod et problem med at fjerne udvidelsen

en: This is a Jokosher extension, which needs to be installed. Would you like to install it?
da: Dette er en Jokosherudvidelse, der skal installeres. Vil du installere den?

en: This is a Jokosher extension; it is not meant to be run directly.
da: Dette er en Jokosherudvidelse; den skal ikke køres direkte.

en: Time signature
da: Tidssignatur

en: Timeline, %(bars)d bars, %(beats)d beats and %(ticks)d ticks in
da: Tidslinje. %(bars)d takter, %(beats)d taksslag og %(ticks)d ticks inde

en: Timeline, %(hours)d hours, %(mins)d minutes, %(secs)d seconds and %(millis)d milliseconds in
da: Tidslinje, %(hours)d timer, %(mins)d minutter, %(secs)d sekunder og %(millis)d millisekunder inde

en: To <b>Split, Double-Click</b> the wave - To <b>Select, Shift-Click</b> and drag the mouse
da: For at <b>opdele, dobbeltklik</b> bølgen - For at <b>udvælge, shift-klik</b> og træk markøren

en: To install it, move it to the directory %s
    and run Jokosher.
da: For at installere den, flyt den til mappen %s
    og kør Jokosher.

en: Tom Tom
da: Tromme

en: Trim
da: Beskær

en: Trumpet
da: Trompet

en: Type here to search for an instrument
da: Tast her for at søge efter et instrument

en: Unable to create project.
    
    %s
da: Kunne ikke oprette projekt.
    
    %s

en: Unable to load required Gstreamer plugin:
da: Ude af stand til at indlæse det nødvendige Gstreamer plugin:

en: Unable to unzip the project file %s
da: Ikke istand til at udpakke projektfilen %s

en: Unclassified
da: Uklassificeret

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo the last edit
da: Fortryd sidste redigering

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Author
da: Ukendt forfatter

en: Unmute - hear this instrument
da: Slå lydløs fra - hør dette instrument

en: Use GNOME Settings
da: Brug GNOME indstillinger

en: Use these effect settings
da: Brug disse effekt indstillinger

en: Use these effects
da: Brug disse effekter

en: Use these settings
da: Brug disse indstillinger

en: User manual contents
da: Indhold af brugermanual

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Version information, credits and licence
da: Versionsinformation, medvirkende og licens

en: Visit Jokosher's online forums
da: Besøg Jokoshers online forummer.

en: Vocal
da: Vokal

en: Volume:
da: Volumen:

en: Welcome to Jokosher!
da: Velkommen til Jokosher!

en: Would you like to restore the current project?
da: Vil du gendanne det nuværende projekt?

en: Writing code and features in Python.
da: Skriv kode og egenskaber i Python.

en: Writing simple to read documentation.
da: Skriv let læselig dokumentation

en: You already have a extension with the name %s installed; would you like to replace it?
da: Du har allerede en udvidelse ved navn %s installeret; vil du erstatte den?

en: You must have Gstreamer plugin gnonlin version 0.10.4.2 or later.
da: Du skal have GStreamer gnonlin udvidelsesmodul version 0.10.4.2 eller højere

en: You must have Gstreamer version 0.10.9 or higher.
da: Du skal have GStreamer version 0.10.9 eller højere.

en: You must have the Gstreamer plugin packs gst-plugins-base and gst-plugins-good installed.
da: Du er nødt til at have følgende GStreamer plugin-pakker installeret: gst-plugins-base, gst-plugins-good.

en: Your music file is being mixed. This can take some seconds.
da: Din musikfil bliver mikset. Det kan tage nogle sekunder.

en: Your new extension is now available in Jokosher!
da: Din nye udvidelse er nu tilgængelig i Jokosher!

en: _Activate effect
da: Aktiver effekt

en: _Add Audio File...
da: _Tilføj lydfil...

en: _Author:
da: Forf_atter:

en: _Browse for an Existing Project
da: Find et eksisterende projekt.

en: _Change Instrument Type...
da: Skift instrumenttype

en: _Contributing to Jokosher
da: Bidrage til Jokosher

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Create a New Project
da: Nyt projekt

en: _Delete
da: _Slet

en: _Don't open anything
da: Lad være med at åbne noget

en: _Don't show this on start-up
da: Vis ikke dette ved start

en: _Edit
da: R_edigér

en: _Encoding:
da: _Indkodning:

en: _File
da: _Fil

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Manage Extensions...
da: Håndter udvidelser

en: _Mixdown Project...
da: Miksningsprojekt

en: _Move up...
da: Flyt op...

en: _Name:
da: _Navn:

en: _New...
da: _Ny...

en: _Online Forums
da: _Online Forummer

en: _Open Selected Project
da: _Åbn valgte projekt

en: _Open most recent project
da: _Åbn seneste projekt

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Pipeline:
da: _Datakanal:

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Project Name:
da: _Projekt navn:

en: _Recent Projects
da: Seneste projekter

en: _Remove Selected Instrument
da: _Fjern valgte instrumenter

en: _Report Bug...
da: Rapporter fejl...

en: _Restore Project
da: _Gendan projekt

en: _Search:
da: _Søg:

en: _Settings
da: Indstillinger

en: _Show welcome dialog
da: Vis velkomstdialog

en: _System Information
da: _Systeminformation

en: _Template Name:
da: Skabelonnavn

en: _Time Format
da: _Tidsformat

en: _Use project template
da: _Brug projektskabelon
