jokosher - en to sv translation catalogue (391 entries)

en: 
    See http://doc.jokosher.org/Installation for more details.
sv: 
    Se http://doc.jokosher.org/Installation för fler detaljer.

en: 
    The project references non-existant images:
sv: 
    Projektet hänvisar till icke-existerande bilder:

en: %(progress)d%% of %(total)d seconds completed
sv: %(progress)d%% av %(total)d sekunder klart

en: %(title)s by %(artist)s
sv: %(title)s av %(artist)s

en: %s
     Invalid or corrupt project file, will not open.
sv: %s
    
     Ogiltig eller skadad projektfil, kommer inte att öppnas.

en: %s - Jokosher
sv: *%s - Jokosher

en: -parameter not readable-
sv: -oläsbar parameter-

en: <b>%s is configured</b>
sv: <b>%s är konfigurerad</b>

en: <b>%s is not configured</b>
sv: <b>%s är inte konfigurerad</b>

en: <b>Active effects for: </b>
sv: <b>Aktiva effekter för:</b>

en: <b>Application Start-up</b>
sv: <b>Programuppstart</b>

en: <b>Art</b>
sv: <b>Grafik</b>

en: <b>Click</b> the buttons below the selection to do something to that portion of audio.
sv: <b>Klicka</b> på knapparna nedanför markeringen för att göra någonting med den delen av ljudet.

en: <b>Coding</b>
sv: <b>Kodning</b>

en: <b>Documentation</b>
sv: <b>Dokumentation</b>

en: <b>Drag</b> the <b>slider</b> to alter volume levels - <b>Right-Click</b> to set the <b>slider</b> to 100%
sv: <b>Dra reglaget</b> för att ändra volymnivåer - <b>Högerklicka</b> för att ställa <b>reglaget</b> till 100%

en: <b>Drag</b> the red sliders to modify the volume fade.
sv: <b>Dra</B> de röda reglagen för att ändra volymtoningen

en: <b>Effect Name</b>
sv: </b>Effektnamn</b>

en: <b>Effects</b>
sv: <b>Effekter</b>

en: <b>File Details</b>
sv: <b>Fildetaljer</b>

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: <b>Instruments Not Shown:</b>
sv: <b>Instrument som inte visas:</b>

en: <b>Jokosher Instruments</b>
sv: <b>Jokosher-instrument</b>

en: <b>Jokosher is an Open Source project that is driven by a community of contributors. To make Jokosher rock, we need your help!</b>
sv: <b>Jokosher är ett öppen källkodsprojekt som drivs av en grupp av bidragsgivare. För att få Jokosher att rocka behöver vi din hjälp!</b>

en: <b>Location Details</b>
sv: <b>Platsdetaljer</b>

en: <b>Mixdown Actions</b>
sv: <b>Val för nedmixning</b>

en: <b>N_otes</b>
sv: <b>N_oteringar</b>

en: <b>Playback Sound System</b>
sv: <b>Playback Ljudsystem</b>

en: <b>Recent Projects</b>
sv: <b>Senaste projekten</b>

en: <b>Recording Format</b>
sv: Inspelningsformat

en: <b>Recording Sound System</b>
sv: <b>Inspelning Ljudsystem</b>

en: <b>Right-click</b> for more options.
sv: <b>Högerklicka</b> för fler alternativ.

en: <b>Template Instruments</b>
sv: <b>Mallinstrument</b>

en: <b>Testing</b>
sv: <b>Testar</b>

en: <b>Time Signature</b>
sv: <b>Tidssignatur</b>

en: <b>To find out more, visit:</b>
sv: <b>För att få reda på mer, besök:</b>

en: <b>_Presets for:</b>
sv: <b>Förinställningar för:</b>

en: <big><b>Cannot load mixdown action %s.</b></big>
    
    %s
sv: <big><b>Kan inte läsa nedmixningsvalet %s.</b></big>
    
    %s

en: <big><b>Mixing the project...</b></big>
sv: <big><b>Mixar projektet...</b></big>

en: <big>Couldn't launch the Jokosher documentation site.</big>
    
    Please visit %s to access it.
sv: <big>Kunde inte starta Jokoshers dokumentation online.</big>
    
    Vänligen besök %s för att komma åt den.

en: <big>Couldn't launch the contributing website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access it.
sv: <big>Kunde inte starta webbsidan för medverkan automatiskt.</big>
    Besök %s för att komma åt den.

en: <big>Couldn't launch the forums website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access them.
sv: <big>Kunde inte starta forumens webbsida automatiskt.</big>
    Besök %s för att komma åt dem.

en: <big>Couldn't launch the jokosher website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access it.
sv: <big>Kunde inte automatiskt starta Jokoshers webbsida.</big>
    
    Besök %s för att komma åt den.

en: <big>Couldn't launch the launchpad website automatically.</big>
    
    Please visit %s to access it.
sv: <big>Kunde inte öppna webbplatsen Launchpad automatiskt.</big>
    
    Gå till %s för att nå den.

en: <big>Some functionality will not work correctly or at all.</big>
    
    %s
sv: <big>En del funktionalitet kommer inte att fungera korrekt, om ens alls.</big>
    
    
    
    %s

en: <big>System Information</big>
sv: <big>Systeminformation</big>

en: <span size='large' weight='bold'>Save changes to project "%s" before closing?</span>
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sv: <span size='large' weight='bold'>Spara ändringar till projektet "%s" innan stängning?</span>
    
    
    
    Dina ändringar kommer att förloras om du inte sparar dem.

en: A GStreamer error has occurred.
sv: Ett fel med Gstreamer har uppstått.

en: A Gstreamer error has occurred
sv: Ett fel med Gstreamer har uppstått

en: A crash was detected and changes to your project were not saved.
    If you would like, you can attempt to recover these lost changes.
sv: Programmet har kraschat och ändringarna i ditt projekt var inte sparade.
    Om du vill kan du försöka återställa dom förlorade ändringarna.

en: A file or folder with this name already exists. Please choose a different project name and try again.
sv: En fil eller mapp med det här namnet finns redan. Välj ett annat namn och försök igen.

en: Acoustic Guitar
sv: Akustisk gitarr

en: Activate Solo - silence all other instruments
sv: Aktivera solo - tysta alla andra instrument

en: Activate the selected effect
sv: Aktivera den valda effekten

en: Add Action
sv: Lägg till åtgärd

en: Add Audio File
sv: Lägg till ljudfil

en: Add Audio File...
sv: Lägg till ljudfil...

en: Add Audio _File...
sv: Lägg till ljud_fil...

en: Add Instrument
sv: Lägg till instrument

en: Add Mixdown Action
sv: Lägg till val för nedmixning

en: Add _Instrument...
sv: Lägg till _Instrument...

en: Add an audio file to the project
sv: Lägg till en ljudfil i projektet

en: Add an audio file to the selected instrument
sv: Lägg till en ljudfil på det valda instrumentspåret

en: Add an extension
sv: Lägg till ett tillägg

en: Add an instrument
sv: Lägg till ett instrument

en: Add an instrument to the project
sv: Lägg till ett instrument i projektet

en: Add the selected instrument
sv: Lägg till det valda instrumentet

en: Add the selected jokosher instrument
sv: Lägg till valt Jokosher-instrument

en: Adjust instrument balance. Right-click to center
sv: Ställ in instrumentens balans. Högerklicka för att centrera

en: Adjust the amount of beats per measure
sv: Ändra antalet slag per takt

en: Adjust the settings for the currently selected active effect
sv: Ändra inställningar för den valda, aktiva effekten

en: Adjust volume of click track
sv: Justera volymen för click track

en: All Files
sv: Alla filer

en: Amplifiers
sv: Förstärkare

en: An encoding plugin could not be found: %s.
    Please make sure all the plugins required for the specified format are installed.
sv: Ett kodningstillägg saknas: %s.
    Försäkra dig om att alla nödvändiga tillägg för det valda formatet är installerade

en: An error occured while running the mixdown action: %s
sv: Ett fel uppstod när nedmixningsvalet %s kördes

en: An error occured with the script %s
sv: Ett fel uppstod i skriptet %s

en: An error occurred when trying to launch the preferences for the extension
sv: Ett fel inträffade vid start av tilläggets inställningar

en: Arm an instrument then click here to begin recording
sv: Välj ett instrument, klicka sedan här för att påbörja inspelning

en: Arm an instrument, then click here to begin recording
sv: Välj ett instrument, klicka sedan här för att börja spela in

en: Audio File
sv: Ljudfil

en: Audio Mixers
sv: Ljudmixers

en: Autodetect
sv: Identifiera automatiskt

en: Balance:
sv: Balans:

en: Bass Drum
sv: Bastrumma

en: Bass Guitar
sv: Basgitarr

en: Beat _value
sv: Takt _värde

en: Beats per _measure
sv: Taktslag per _mått

en: Beats per minute
sv: Slag per minut

en: Broken
sv: Trasig

en: C_hange Sound System
sv: B_yt ljudsystem

en: Cancel the mixdown
sv: Avbryt nedmixningen

en: Cannot create mixdown profile. Please make sure you have specified a profile name.
sv: Kan inte skapa nedmixningsprofil. Försäkra dig om att du skrivit ett namn på profilen.

en: Cannot remove mixdown profile %s
sv: Kan inte ta bort nedmixningsprofilen %s

en: Change Instrument Type
sv: Ändra instrumenttyp

en: Change Jokosher preferences
sv: Ändra Jokoshers inställningar

en: Change the timeline
sv: Ändra tidslinjen

en: Change the timeline to show bars, beats and ticks
sv: Ändra tidslinjen till att visa takter, slag och klick

en: Change the timeline to show hours, minutes and seconds
sv: Ändra tidslinjen till att visa timmar, minuter och sekunder

en: Change type of the selected instrument
sv: Ändra den valda instrumenttypen

en: Choose a Jokosher Extension file
sv: Välj en Jokosher-tilläggsfil

en: Choose a Jokosher project file
sv: Välj en Jokosher-projektfil

en: Choose a chain effects preset.
sv: Välj en förinställning för effektkedja.

en: Choose a location to save the project
sv: Välj en plats att spara projektet

en: Choose a project template
sv: Välj en projektmall

en: Choose an effect preset.
sv: Välj en förinställning för effekt.

en: Choose one or more instruments to add to your project.
sv: Välj ett eller flera instrument att lägga till ditt projekt

en: Choose the new instrument type for %s
sv: Välj den nya instrumenttypen för %s

en: Chorus
sv: Korus

en: Clear the list of recent projects
sv: Töm listan över tidigare projekt

en: Click and hold to fast forward
sv: Klicka och håll kvar för att snabbspola framåt

en: Click and hold to rewind
sv: Klicka och håll kvar för att snabbspola bakåt

en: Close _Without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Close the current project
sv: Stäng det aktuella projektet

en: Close the extension manager
sv: Stäng tilläggshanteraren

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Compressors
sv: Kompressorer

en: Configure Export File Action
sv: Konfigurera val för filexport

en: Configure Instrument Effects
sv: Konfigurera instrumenteffekter

en: Copy file to project
sv: Kopiera fil till projekt

en: Copy the current selection
sv: Kopiera den aktuella markeringen

en: Could not initialize project.
sv: Kunde inte initiera projektet.

en: Create Mixdown Profile
sv: Skapa profil för nedmixning

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Create the project
sv: Skapa projektet

en: Cu_t
sv: Kli_pp ut

en: Current balance is <b>%d%%</b> left
sv: Aktuell balans är <b>%d%%</b> vänster

en: Current balance is <b>%d%%</b> right
sv: Aktuell balans är <b>%d%%</b> höger

en: Current balance is <b>centered</b>
sv: Aktuell balans är <b>centrerad</b>

en: Custom
sv: Anpassad

en: Cut the current selection
sv: Klipp ut den aktuella markeringen

en: De_vice:
sv: En_het:

en: Deactivate Solo - hear all the instruments
sv: Avaktivera solo - hör alla instrument

en: Deactivate the currently selected active effect
sv: Inaktivera den nu valda, aktiva effekten

en: Default
sv: Standard

en: Default (%s)
sv: Standard (%s)

en: Delays
sv: Fördröjningar

en: Delete Fade Points
sv: Ta bort toningspunkter

en: Delete the current selection
sv: Ta bort den aktuella markeringen

en: Delete the currently active effects preset
sv: Ta bort den aktiva förinställningen för effekter

en: Delete the currently active preset
sv: Ta bort den aktiva förinställningen

en: Delete the selected project template
sv: Ta bort den valda projektmallen

en: Device %d
sv: Enhet %d

en: Disable this instrument for recording
sv: Inaktivera detta instrument vid inspelning

en: Distortions
sv: Distortioner

en: Do not load extensions on startup
sv: Läs inte in tillägg vid uppstart

en: Don't add an instrument
sv: Lägg inte till ett instrument

en: Don't create the project
sv: Skapa inte projektet

en: Don't load extensions or last project on startup (same as -ne)
sv: Läs inte in tillägg eller senaste projekt vid uppstart (samma som -ne)

en: Double click to change the time format
sv: Dubbelklicka för att ändra tidsformatet

en: Double-click an active effect to adjust its settings
sv: Dubbelklicka på en aktiv effekt för att ställa in den

en: Double-click an effect to activate it
sv: Dubbelklicka på en effekt för att aktivera den

en: Double-click on a recent project to open
sv: Dubbelklicka på ett tidigare projekt för att öppna det

en: Downloading (%d%%)...
sv: Hämtar (%d%%)...

en: Downloading...
sv: Hämtar...

en: Drawing icons, images and other art.
sv: Ritar ikoner, bilder och annan konst.

en: Drum Kit
sv: Trummor

en: Edit Jokosher preferences
sv: Redigera Jokoshers inställningar

en: Edit project templates
sv: Redigera projektmallar

en: Effect
sv: Effekt

en: Effect Settings
sv: Effektinställningar

en: Electric Guitar
sv: Elektrisk gitarr

en: Enable this instrument for recording
sv: Aktivera inspelning för det här instrumentet

en: Enter a name for your project and select a folder to store the project in:
sv: Ange ett namn för ditt projekt och välj en mapp att spara projektet i:

en: Enter the author's name
sv: Ange upphovsmannens namn

en: Enter the project's name
sv: Ange projektets namn

en: Error in script %s
sv: Fel i skriptet %s

en: Error loading file:
sv: Fel vid inläsning av filen:

en: Event, %(name)s, %(dur)0.2f seconds long, starting at %(start)0.2f seconds.
sv: Händelse, %(name)s, %(dur)0.2f sekunder lång, börjar vid %(start)0.2f sekunder.

en: Ex_tensions
sv: Tilläg_g

en: Export File
sv: Exportera fil

en: Export a file to the destination of your choosing.
sv: Exportera en fil till den valda destinationen.

en: Export current project to an audio file
sv: Exportera det befintliga projektet till en ljudfil

en: Export to local directory
sv: Exportera till lokal katalog

en: Export to remote server
sv: Exportera till fjärrserver

en: File name:
sv: Filnamn:

en: Filters
sv: Filter

en: Find and open an existing project
sv: Hitta och öppna ett befintligt projekt

en: Find out how you can help
sv: Få reda på hur du kan hjälpa till

en: Flangers
sv: Flange-effekter

en: Force Jokosher to load without a welcome dialog or project
sv: Tvinga Jokosher att starta utan välkomstdialog eller projekt

en: Force the welcome dialog to show on startup
sv: Tvinga välkomstrutan att visas vid uppstart

en: GNOME Settings
sv: GNOME-inställningar

en: GStreamer version:
sv: GStreamer-version:

en: Gnonlin is missing!
sv: Gnonlin saknas!

en: Gnonlin version:
sv: Gnonlin-version:

en: Gstreamer plugin gnonlin is not installed.
sv: Gstreamer-insticksmodulen gnonlin är inte installerad.

en: Harmonica
sv: Munspel

en: Hide the audio level mixers
sv: Göm mixers för ljudnivåer

en: Icon
sv: Ikon

en: If this problem persists consider reporting a bug using the link in the help menu.
sv: Om detta problemet kvarstår, överväg att skapa en buggrapport via länken under hjälp-menyn.

en: Install
sv: Installera

en: Instrument Effects
sv: Instrumenteffekter

en: Instrument Name
sv: Instrumentnamn

en: Invalid name or author.
sv: Ogiltigt namn eller upphovsman.

en: It is recommended that you report this to the Jokosher developers or get help at http://www.jokosher.org/forums/
sv: Du rekommenderas att rapportera detta till Jokoshers utvecklare eller få hjälp på http://www.jokosher.org/forums/

en: Jokosher Audio Editor
sv: Ljudredigeraren Jokosher

en: Jokosher Extension Files (*.py *.egg)
sv: Jokosher-tilläggsfiler (*.py *.egg)

en: Jokosher Project File (*.jokosher)
sv: Projektfil förJokosher (*.jokosher)

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: L
sv: V

en: Listen to these effects
sv: Lyssna på dessa effekter

en: Loading (%d%%)...
sv: Läser in (%d%%)...

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Location:
sv: Plats:

en: M_ove down...
sv: F_lytta nedåt...

en: Manage instrument recording inputs
sv: Hantera ljudingångar för instrument

en: Master Volume:
sv: Huvudvolym:

en: Minimize instrument
sv: Minimera instrument

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Mix_down As
sv: Mi_xa ned som

en: Mixdown Profile:
sv: Profil för nedmixning:

en: Mixdown Project
sv: Nedmixningsprojekt

en: Mixdown the project using these settings
sv: Mixa ned projektet med dessa inställningar

en: Mixing Project
sv: Mixningsprojekt

en: Mixing project to file: %s
sv: Mixar projekt till fil: %s

en: Modulators
sv: Modulatorer

en: Move the selected active effect down on the effects chain
sv: Flytta den valda, aktiva effekten nedåt i effektkedjan

en: Move the selected active effect up on the effects chain
sv: Flytta den valda, aktiva effekten uppåt i effektkedjan

en: Mute - silence this instrument
sv: Dämpa - tysta ner det här instrumentet

en: Name
sv: Namn

en: New Project
sv: Nytt projekt

en: Open a recent project
sv: Öppna ett tidigare projekt

en: Open an existing project
sv: Öppna ett befintligt projekt

en: Open the extension manager
sv: Öppna tilläggshanteraren

en: Oscillators
sv: Oscillatorer

en: Other
sv: Annat

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paste the contents of the clipboard
sv: Klistra in innehållet i urklipp

en: Please enter the filename of the audio you wish to export. The audio will be exported to the location specified.
sv: Skriv filnamn för ljudet du vill exportera. Ljudet kommer att exporteras till den valda platsen.

en: Please enter the name of the mixdown profile you wish to create.
sv: Skriv namnet på nedmixningsprofilen du vill skapa.

en: Please make sure the extension <b>%s</b> is enabled.
sv: Försäkra dig om att tillägget <b>%s</b> är aktiverat.

en: Please make sure the file exists, and the appropriate plugin is installed.
sv: Försäkra dig om att filen finns och att lämplig insticksmodul är installerad.

en: Please select the mixdown actions you would like to add to mixdown profile <b>%s.</b>
sv: Välj de inställningar för nedmixning du vill lägga till nedmixningsprofilen <b>%s.</b>

en: Please select the mixdown actions you would like to add to the mixdown profile *profile*
sv: Markera de val för nedmixning du vill lägga till nedmixningsprofilen *profile*

en: Preparing to mixdown project
sv: Förbereder ett nedmixningsprojekt

en: Print debug output to stdout
sv: Skriv ut felsökningsinformation till standard ut

en: Profile name:
sv: Profilnamn:

en: Project Properties
sv: Projektegenskaper

en: Project Templates
sv: Projektmallar

en: Projects from version "%s" are incompatible with this release.
sv: Projekt från version "%s" är inte kompatibla med denna utgåva.

en: Quit Jokosher
sv: Avsluta Jokosher

en: R
sv: H

en: R_ecording Inputs...
sv: I_nspelningskällor...

en: Recorded audio
sv: Inspelat ljud

en: Recording...
sv: Spelar in...

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo the previous edit
sv: Gör om föregående redigering

en: Remove the currently selected extension
sv: Ta bort det markerade tillägget

en: Remove the selected instrument
sv: Ta bort det markerade instrumentet

en: Replace
sv: Ersätt

en: Report a bug in Jokosher
sv: Rapportera ett fel i Jokosher

en: Reverbs
sv: Reverb

en: Run External Script
sv: Kör externt skript

en: Run an external script from the destination of your choosing.
sv: Kör ett externt skript från den valda destinationen.

en: S_ample Rate:
sv: S_amplingsfrekvens:

en: Save _As...
sv: Spara _som...

en: Save a copy of the current project
sv: Spara en kopia av det aktuella projektet

en: Save as file type:
sv: Spara som filtyp:

en: Save preferences and close
sv: Spara inställningarna och stäng

en: Save the current project
sv: Spara det aktuella projektet

en: Save the current settings as a preset
sv: Spara de aktuella inställningarna som en förinställning

en: Save the currently active effects as a preset
sv: Spara de aktiva effekterna som en förinställning

en: Save the selected project template
sv: Spara den valda projektmallen

en: Save your selections and close this window
sv: Spara dina val och stäng detta fönster

en: Saxophone
sv: Saxofon

en: See your system information
sv: Se din systeminformation

en: Select A Folder
sv: Välj en katalog

en: Select Export Location
sv: Välj plats för export:

en: Select a project to open from the list
sv: Välj ett projekt att öppna från listan

en: Select the audio input to use with each instrument.
sv: Välj vilken ljudingång som skall användas till vilket instrument.

en: Sent debug output to Gstreamer's debug system
sv: Skickat felsökningsinformation till Gstreamers felhanteringssystem

en: Server location:
sv: Serverplats:

en: Server type:
sv: Servertyp:

en: Set Time Signature
sv: Ställ in tidssignatur

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show as _Bars, Beats, Ticks
sv: Visa som _takter, slag, klick

en: Show as _Hours, Minutes, Seconds
sv: Visa som _timmar. minuter, sekunder

en: Show the audio level mixers
sv: Visa mixers för ljudnivåerr

en: Simulators
sv: Simulatorer

en: Snap To Fade Points
sv: Fäst vid toningspunkter

en: Snare
sv: Virveltrumma

en: Start Jokosher with an empty project
sv: Starta Jokosher med ett tomt projekt

en: Start playback
sv: Påbörja uppspelning

en: Stop mixing the project
sv: Stoppa mixning av projektet

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Stop recording
sv: Stoppa inspelning

en: Successfully created mixdown profile <b>%s.profile</b>.
sv: Lyckades skapa nedmixningsprofilen <b>%s.profile</b>.

en: System Information
sv: Systeminformation

en: Testing Jokosher, and submitting bugs.
sv: Testa Jokosher och skicka in felrapporter.

en: The "%(custom-pipeline)s" sound system does not support device selection.
sv: "%(custom-pipeline)s" ljudserver har inte support för enhetsval.

en: The %(sound-system-name)s sound system does not support device selection.
sv: %(sound-system-name)s ljudserver har inte support för enhetsval.

en: The URI scheme '%s' is either invalid or not supported.
sv: URI-schemat "%s" är antingen ogiltigt eller stöds inte.

en: The URI scheme given is either invalid or not supported
sv: URI-schemat är antingen ogiltigt eller stöds inte

en: The encoding bin description is invalid: %s
sv: Denna beskrivning för kodningslådan är ogiltig: %s

en: The file or folder location is write-protected.
sv: Filen eller mappen är skrivskyddad.

en: The instruments '%(name1)s' and '%(name2)s' both have the same input selected. Please either disarm one, or connect it to a different input through 'Project -> Recording Inputs'
sv: Instrumenten '%(name1)s' och '%(name2)s' har samma inspelningskälla. Koppla ur en av dem, eller välj en annan inspelningskälla under 'Projekt -> Inspelningskälla'.

en: The mixdown profile %s does not exist
sv: Nedmixningsprofilen %s finns inte

en: The project file could not be opened.
sv: Projektfilen kunde inte öppnas.

en: The project file was created with version "%s" of Jokosher.
sv: Denna projektfil skapades med version "%s" av Jokosher.

en: The project references non-existant files:
sv: Projektet hänvisar till icke-existerande filer:

en: The project:
    %s
    
    does not exist.
sv: Projektet:
    "%s"
    
    finns inte.

en: The script %s does not exist.
sv: Skriptet %s finns inte.

en: There are no instruments to connect
sv: Det finns inga instrument att ansluta

en: There was a problem loading the extension
sv: Det uppstod ett problem när tillägget lästes in

en: There was a problem removing the extension
sv: Det uppstod ett problem när tillägget togs bort

en: This is a Jokosher extension, which needs to be installed. Would you like to install it?
sv: Detta är ett Jokosher-tillägg som måste installeras. Vill du installera det?

en: This is a Jokosher extension; it is not meant to be run directly.
sv: Detta är ett Jokosher-tillägg; det är inte menat att köras direkt.

en: Time signature
sv: Tidssignatur

en: Timeline, %(bars)d bars, %(beats)d beats and %(ticks)d ticks in
sv: Tidslinje, %(bars)d takter, %(beats)d slag och %(ticks)d klick i

en: Timeline, %(hours)d hours, %(mins)d minutes, %(secs)d seconds and %(millis)d milliseconds in
sv: Tidslinje, %(hours)d timmar, %(mins)d minuter, %(secs)d sekunder och %(millis)d millisekunder i

en: To <b>Split, Double-Click</b> the wave - To <b>Select, Shift-Click</b> and drag the mouse
sv: För att <b>dela upp, dubbelklicka</b> på vågformen - för att <b>markera, skift-klicka</b> och dra med muspekaren

en: To install it, move it to the directory %s
    and run Jokosher.
sv: För att installera det, flytta det till katalogen %s
    och kör sedan Jokosher.

en: Tom Tom
sv: Puka

en: Trim
sv: Reducera

en: Type
sv: Typ

en: Type here to search for an instrument
sv: Skriv här för att söka efter ett instrument

en: Unable to create project.
    
    %s
sv: Kunde inte skapa projekt.
    
    %s

en: Unable to load required Gstreamer plugin:
sv: Kunde inte läsa in nödvändig Gstreamer-insticksmodul:

en: Unable to unzip the project file %s
sv: Kunde inte packa upp projektfilen %s

en: Unclassified
sv: Inte klassificerat

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo the last edit
sv: Ångra senaste ändringen

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Author
sv: Okänd upphovsman

en: Unmute - hear this instrument
sv: Avdämpa - hör detta instrument

en: Use GNOME Settings
sv: Använd GNOME-inställningar

en: Use these effect settings
sv: Använd dessa effektinställningar

en: Use these effects
sv: Använd dessa effekter

en: Use these settings
sv: Använd dessa inställningar

en: User manual contents
sv: Innehåll i användarhandboken

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Version information, credits and licence
sv: Versionsinformation, medverkande och licens

en: Violin
sv: Fiol

en: Visit Jokosher's online forums
sv: Besök Jokoshers forum på nätet

en: Vocal
sv: Sång

en: Volume:
sv: Volym:

en: Welcome to Jokosher!
sv: Välkommen till Jokosher!

en: Would you like to restore the current project?
sv: Vill du återställa det nuvarande projektet?

en: Writing code and features in Python.
sv: Skriva kod och funktioner i Python.

en: Writing simple to read documentation.
sv: Skriva lättläslig dokumentation.

en: You already have a extension with the name %s installed; would you like to replace it?
sv: Du har redan ett tillägg installerat som heter %s; vill du ersätta det?

en: You must have Gstreamer plugin gnonlin version 0.10.4.2 or later.
sv: Du måste ha Gstreamer-insticksmodulen gnonlin version 0.10.4.2 eller senare.

en: You must have Gstreamer version 0.10.9 or higher.
sv: Du måste ha Gstreamer version 0.10.9 eller högre.

en: You must have the Gstreamer plugin packs gst-plugins-base and gst-plugins-good installed.
sv: Du måste ha Gstreamer-insticksmodulen gst-plugins-base och gst-plugins-good installerade.

en: Your music file is being mixed. This can take some seconds.
sv: Din musikfil mixas. Detta kan ta några sekunder

en: Your new extension is now available in Jokosher!
sv: Ditt nya tillägg finns nu tillgängligt i Jokosher!

en: Zoom in timeline
sv: Zooma in tidslinje

en: Zoom out timeline
sv: Zooma ut tidslinje

en: Zoom the timeline - Right-Click to reset to the default level
sv: Zooma tidslinjen - högerklicka för att återställa till standardnivån

en: _Activate effect
sv: _Aktivera effekt

en: _Add Audio File...
sv: _Lägg till ljudfil...

en: _Author:
sv: _Upphovsman:

en: _Browse for an Existing Project
sv: _Bläddra efter ett befintligt projekt

en: _Change Instrument Type...
sv: _Ändra instrumenttyp...

en: _Contributing to Jokosher
sv: _Bidra till Jokosher

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Create a New Project
sv: _Skapa ett nytt projekt

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Don't open anything
sv: _Gör ingenting

en: _Don't show this on start-up
sv: _Visa inte detta vid uppstart

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Encoding:
sv: _Kodning

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Manage Extensions...
sv: _Hantera tillägg...

en: _Mixdown
sv: Ned_mixning

en: _Mixdown Project...
sv: _Mixa ned projekt...

en: _Move up...
sv: _Flytta uppåt...

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _New...
sv: _Ny...

en: _Online Forums
sv: _Forum på nätet

en: _Open Selected Project
sv: _Öppna markerat projekt

en: _Open most recent project
sv: _Öppna senaste projekt

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Pipeline:
sv: _Rörledning:

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Project Name:
sv: _Projektnamn:

en: _Recent Projects
sv: _Tidigare projekt

en: _Remove Selected Instrument
sv: _Ta bort valt instrument

en: _Report Bug...
sv: _Rapportera fel...

en: _Restore Project
sv: _Återställ projekt

en: _Search:
sv: _Sök:

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Show welcome dialog
sv: _Visa välkomstruta

en: _Split
sv: _Dela upp

en: _System Information
sv: _Systeminformation

en: _Template Name:
sv: _Mallnamn:

en: _Time Format
sv: _Tidsformat

en: _Use project template
sv: _Använd projektmall
