klavaro-1.2.2 - en to gl translation catalogue (178 entries)

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
gl: ¡Perfecto, conseguiuno!
    Vaia á seguinte lección.

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
gl: ¡Felicidades!
    Da a impresión de ser un profesional.
    Xa non necesita máis este programa (ou sexa, a min).
    Espero que o desfrutara. ¡Graciñas e sexa feliz!

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
gl: ¡Felicidades!
    Completou o curso básico.
    Vaia ao seguinte curso: adaptabilidade.
    Nel practicará sobre todo a precisión.

en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
gl: ¡É un maestro do Dvorak!
    ¡Fáltanme palabras para expresar a miña admiración!

en:  Dvorak mode dominated!
     Can you fly at 90 WPM?
gl: ¡Superou o modo Dvorak!
    ¿Pode voar a 90 PPM?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
gl: Excelente. Pode dicir que completou este curso.
    Agora intente os exercicios de fluidez, ¿de acordo?

en:  Fast! Are you training for a competition?
     So, try to get 70 WPM!
gl: ¡Qué velocidade! ¿Está entrenando para unha competición?
    ¡Intente chegar ás 70 PPM!

en:  Fine. Now you need to start running.
     Can you reach 40 WPM?
gl: Estupendo. Agora ten que empezar a correr.
    ¿Pode chegar ás 40 PPM?

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
gl: ¿Cómo pode teclear tan rápido?
    Superou todas as miñas expectativas.
    ¿É vostede una máquina? ¿Podería ensinarme?
    Eu xa non podo axudalo máis. ¡Acuda a un experto!

en:  Still away from the highway. You can make better...
     Try at least 20 WPM.
gl: Aínda lle queda moito camiño por diante. Pode facelo mellor...
    Intente chegar polo menos ás 20 PPM.

en:  Top of "qwerty". Now it's time to change to the Dvorak mode.
     Are you afraid of reaching 80 WPM?
gl: Superou o modo QUERTY. É hora de intentalo co modo Dvorak.
    ¿Atrévese a chegar ás 80 PPM?

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
gl: ¡Moi ben!
    Alcanzou unha precisión por enriba do %.0f%%.
    É hora de mellorar a súa velocidade.
    Elixa o terceiro curso no menú principal.

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
gl: Moi ben. Casi o conseguiu.
    ¿Pode chegar por fin ás %.0f PPM?

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
gl: Casi o conseguiu. Escriba con máis fluidez.
    Quero unha fluidez por enriba do %.0f%%.

en:  You are almost there, but your accuracy rate is still below %.0f%%.
     Try a few more times, or maybe you're getting upset, so go to other kind of exercise.
gl: Casi o ten, pero a súa precisión segue por debaixo do %.0f%%.
    Inténteo outra vez ou, se se está poñendo nervioso, cambie de exercicio.

en:  You are doing well, but need to go faster.
     And don't forget the accuracy. Try to get 30 WPM.
gl: Estao facendo ben, pero ten que ir máis rápido.
    E non se olvide da precisión. Intente chegar ás 30 PPM.

en:  You are doing well. But...
     Could you make the accuracy reach 95%?
gl: Estao facendo moi ben. Pero...
    ¿Pode chegar a unha precisión do 95%?

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
gl: Fai como que comezou.
    Sexa paciente, inténteo de novo todos os días, descanse e non se preocupe:
    a persistencia e a práctica mellorarán a súa velocidade.

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
gl: Escribe vostede con precisión, pero sen velocidade.
    ¿Pode alcanzar as %.0f PPM?

en:  Your accuracy rate is below 90%...
     Could you please try again to improve it?
gl: A súa precisión está por debaixo do 90%...
    ¿Pode intentar mellorala?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
gl: Non leva un ritmo constante. Reláxese.
    Polo de agora, intente conseguir unha fluidez por encima do %i%%.

en: (Custom)
gl: (Personalizado)

en: (Default)
gl: (Por defecto)

en: (Edit custom)
gl: (Editar Personalizado)

en: (WPM)
gl: (PPM)

en: About 'Klavaro'
gl: Acerca de Klavaro

en: Accelerating the touchs practicing random words exercises.
gl: Acelere as súas pulsacións practicando con palabras ao chou.

en: Accuracy
gl: Precisión

en: Accuracy:
gl: Precisión:

en: Adaptability
gl: Adaptabilidade

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
gl: Exercicios de adaptabilidade: automatizar a resposta dos dedos usando todo o teclado.

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
gl: Tras cada exercicio aparecerá un sinxelo panel de estadísticas cun análise do seu rendemento, xunto con algúns comentarios relevantes.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
gl: Cando memorice esta relación, pode relaxar un pouco o seu cumplimento para conseguir maior velocidade de escritura.

en: Also the controls have tips which will appear if you hover over them with your mouse. These tips can come in very handy. To see how these tips work, position your mouse over the button below, and without clicking, wait for the tip to appear...
gl: Ademais, hai pistas que aparecerán se manten o cursor sobre os botóns. Estas pistas poden ser moi útiles. Para ver cómo funcionan, poña o cursor sobre o botón de abaixo, sen premer, e espere a que apareza a pista.

en: Apply the selected item to create an exercise.
gl: Aplicar o elemento seleccionado para crear un exercicio.

en: Are you sure you have it installed in your system?
gl: ¿Seguro que o ten instalado?

en: Attention!
gl: ¡Atención!

en: Basic course
gl: Curso básico

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
gl: Adquira destreza practicando con parágrafos completos.

en: Caps
gl: Maiúsculas

en: Change language
gl: Cambiar idioma

en: Characters per second:
gl: Caracteres por segundo:

en: Chars
gl: Caracteres

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
gl: Táboas con información sobre o progreso da súa aprendizaxe, ordenadas por exercicios.

en: Click on any key to see which finger you must use:
gl: Prema calquera tecla para ver qué dedo usar:

en: Close this window.
gl: Pechar esta xanela.

en: Comments:
gl: Comentarios:

en: Connecting...
gl: Conectando...

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recomendations.
gl: Poñer as mans e os dedos de forma correcta é moi importante para escribir correctamente. Se segue estas recomendacións aprenderá antes e escribirá mellor.

en: Could not download file from the host server.
gl: No se puido descargar o ficheiro desde o servidor.

en: Could not upload/download scores.
gl: Non se puideron subir/baixar as puntuacións.

en: Country / Custom
gl: País / Personalizado

en: Create or modify a custom keyboard layout
gl: Crear ou modificar unha distribución de teclado personalizada

en: Date & Time
gl: Data e Hora

en: Default
gl: Por defecto

en: Do you confirm?
gl: ¿Confírmao?

en: Don't be shy about learning the basics!
gl: ¡Non teña vergoña en ter que aprender o básico!

en: Download from the web the most up to date ranking.
gl: Descargar da web as puntuacións actualizadas.

en: Drag and drop text here to practice with it.
gl: Arrastre un texto aquí para practicar con el.

en: Edit the character set to be used in lessons 44 through 50.
gl: Editar o xogo de caracteres para usar nas leccións 44 a 50.

en: Edit the character set to be used in this lesson.
gl: Editar o xogo de caracteres a usar nesta lección.

en: Elapsed time:
gl: Tempo transcorrido:

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
gl: Ranking baleiro. Practique a fluidez.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
gl: Fin do exercicio. Prema [Enter] para comezar outro.

en: Error ratio:
gl: Proporción de erros:

en: Errors
gl: Erros

en: First steps with initial training
gl: Primeiros pasos do entrenamiento inicial

en: Fluidity
gl: Fluidez

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
gl: Exercicios de fluidez: adquirir precisión escribindo parágrafos con sentido.

en: Fluidness:
gl: Fluidez:

en: Font definition
gl: Definir a fonte

en: General information about the program.
gl: Información xeral sobre o programa.

en: Go ahead!
gl: ¡Adiante!

en: Goal:
gl: Obxectivo:

en: Help?
gl: ¿Axuda?

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
gl: Aquí pode practicar e mellorar a súa memorización das teclas. Haberá frases formadas por palabras sen sentido, mezcladas con números e símbolos.

en: Hide extra information
gl: Ocultar a información adicional

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
gl: Se lle gustan esas mans tan bonitas, prema aquí para fechar esta xanela conservándoas.

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
gl: Para que o contido da lección non dependa do idioma nin do teclado, é probable que non aparezan combinacións de letras acentuadas. Para practicar con frases reais, use a cuarta opción do menú principal (fluidez).

en: Initial training for your fingers.
gl: Entrenamento inicial para os dedos.

en: Introduction
gl: Introdución

en: Keyboard
gl: Teclado

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
gl: Distribución do teclado para os cursos 1 e 2. Tamén se usa a título informativo no curso de fluidez.

en: Keys:
gl: Teclas:

en: Klavaro - Adaptability
gl: Klavaro - Adaptabilidade

en: Klavaro - Basic Course
gl: Klavaro - Curso básico

en: Klavaro - Fluidness
gl: Klavaro - Fluidez

en: Klavaro - Main menu
gl: Klavaro - Menú principal

en: Klavaro - Progress
gl: Klavaro - Progreso

en: Klavaro - Select file
gl: Klavaro - Elixir un ficheiro

en: Klavaro - Velocity
gl: Klavaro - Velocidade

en: Language for modules 3 and 4.
gl: Idioma dos cursos 3 e 4.

en: Learn how to type correctly
gl: Aprenda a escribir correctamente

en: Learning the key positions.
gl: Aprender a posición das teclas.

en: Lesson:
gl: Lección:

en: Little tip about this program.
gl: Algúns consellos sobre este programa.

en: Local scores
    External scores
gl: Puntuacións locais
    Puntuacións globais

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
gl: Memorice i teclado practicando coas teclas ao chou.

en: Name
gl: Nome

en: No valid host
gl: Non hai un servidor válido

en: No valid password is defined
gl: Non se definiu un contrasinal válido

en: No valid user is defined
gl: Non se definiu un usuario válido

en: Not able to download files
gl: Non se puido cargar os ficheiros

en: Not able to reach default host.
gl: Non se puido conectar co servidor por defecto.

en: Not able to upload files
gl: Non se puido subir os ficheiros

en: Overwrite user layout
gl: Sobreescribir a distribución de teclado

en: Paragraphs:
gl: Parágrafos:

en: Pasted_or_dropped
gl: Pegado_ou_arrastrado

en: Positions of keys seems to be learned!
gl: ¡Parece que xa aprendeu a posición das teclas!

en: Practice with complete texts
gl: Practique con textos completos

en: Practice with random keys
gl: Practique con teclas ao chou

en: Practice with random words
gl: Practique con palabras ao chou

en: Press and edit me
gl: Prema e edíteme

en: Press any key to start the exercise.
gl: Prema calquera tecla para comezar o exercicio.

en: Publish to the web your local scores.
gl: Publicar as puntuacións locais na web.

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
gl: Ler un ficheiro de texto e copialo aquí. O ficheiro debe estar codificado en UTF-8.

en: Relation between fingers and keys
gl: Relación entre dedos e teclas

en: Remember always: someone loves you!
gl: Recorde sempre : ¡Alguén o ama!

en: Remove the selected custom layout.
gl: Eliminar esta distribución personalizada.

en: Remove the selected item.
gl: Eliminar o elemento seleccionado.

en: Remove user layout
gl: Eliminar a distribución de teclado

en: Rename the selected item.
gl: Renomear o elemento seleccionado.

en: Reset progress data
gl: Reiniciar os datos de progreso

en: SPACE BAR
gl: BARRA ESPAZADORA

en: STATISTICS
gl: ESTATÍSTICAS

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
gl: Gardar a distribución actual co nome especificado.

en: Score
gl: Puntuación

en: Select the font to be used in the exercise window.
gl: Elixa a fonte a usar na xanela de exercicio.

en: Show extra information
gl: Mostrar a información adicional

en: Show local and external scores from other users.
gl: Ver puntuacións locais e globais doutros usuarios.

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
gl: Ver o teclado virtual e a relación entre dedos e teclas.

en: Speed
gl: Velocidade

en: Start typing when you are ready.
gl: Comece a escribir cando estea listo.

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
gl: O curso básico consiste en ler os caracteres que aparecen na pantalla e premer as teclas correspondentes. Recorde manter sempre as mans ben orientadas na fila guía (vexa como facelo na introdución do menú principal).

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
gl: O idioma por defecto é o da interface. Pero pode seleccionar calquera  outro texto que queira utilizar. Prema na opción "Outros textos" na parte superior da xanela, e engada o ficheiro que contén o texto.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
gl: A punta dos índices descansa sobre as dúas teclas cunha pequena marca sobresaínte, no centro do teclado.

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
gl: O xogo de teclas usado en cada serie aparecerá na parte superior da xanela. Pode que as teclas [Espazo], [MaIúsculas] e [Enter] non aparezan, pero úsanse moi a menudo.

en: The main menu of the application is very straightforward. Just select the type of exercise you wish to take. Do not worry about clicking any button on the screen. The buttons will never hurt you!
gl: O menú principal da aplicación é moi sinxelo. Elixa o tipo de curso que quere realizar. Non teña medo en premer calquera botón. ¡Premer un botón non lle fará dano!

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
gl: O texto da liña inferior reproduce as teclas que vostede prema.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
gl: O lado exterior dos pulgares descansa sobre a barra espazadora.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
gl: A base da man (a parte máis próxima ao pulso) descansa sobre a mesa, fora do teclado. Sen este apoio os brazos cansaríanse deseguido.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
gl: A punta dos outros dedos descansa xunto aos índices, sobre as teclas da misma fila do teclado.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimun speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
gl: Estes exercicios son máis longos. Cada exercicio consta de tres parágrafos e a  énfase ponse na corrección e o ritmo, cunhas esixencias de velocidade mínimas. Pedireille que use a tecla de retroceso para corrixir os erros. Dito doutra maneira, só aceptarei textos correctos, sen ningún erro.

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
gl: Estas marcas úsanse como "señales táctiles", para que os seus dedos permanezan no lugar correcto. Así, con algo de experiencia, non necesitará mirar o teclado para saber se os seus dedos están no lugar correcto.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
gl: Este exercicio é similar ao segundo, adaptabilidade. A diferencia é que aquí practicará con palabras reais.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
gl: Este é un exercicio específico, axustado ao seu perfil de erros.

en: This is a tip. Now you press this button to return to the main menu.
gl: Esto é unha pista. Prema este botón para volver ao menú principal.

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
gl: Ésta é a "posición guía" das mans. Partindo dela, os dedos móvense polo teclado e alcanzan todas as teclas tan rápida e naturalmente como sexa posible. Cada dedo correspóndese cunhas teclas específicas; vostede aprenderá esa relación segundo vaia completando o curso básico.

en: This will DELETE all the progress data shown in the charts.
gl: Esto BORRARÁ todos os datos de progreso mostrados nas táboas.

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
gl: Esto SOBREESCRIBIRÁ unha distribución de teclado existente.

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
gl: Esto ELIMINARÁ unha distribución de teclado existente.

en: To position the hands
gl: Cómo poñer as mans

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
gl: Alternar entre maiúsculas e minúsculas.

en: Top 10
gl: Os 10 mellores

en: Value
gl: Valor

en: Variant
gl: Variante

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
gl: Exercicios de velocidade: acelerar a escritura de palabras reais.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
gl: Isto non significa que os mecanógrafos deban ser como robots e escribir sen entender nada. Queremos desenvolver a súa habilidade mecanográfica e convertila nun reflejo automático, similar aos feitos de andar, falar... Se o consegue, teclear será para vostede un acto automático que case non requirirá concentración. Entón poderá centrarse no auténtico significado do texto.

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
gl: Agora usaremos frases e parágrafos con sentido lóxico completo. Se intenta entender o texto, pode que se distraia. Os exercicios anteriores pretendían conseguir que se centrase en teclear, sen interpretar nin analizar o contido.

en: When
gl: Cando

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
gl: Para aprender a relación entre dedos e teclas, é moi importante que só mova o dedo que debe premer a tecla e deixe o resto na súa posición guía.

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
gl: Este exercicio céntrase na velocidade. O seu obxectivo é escribir moi rápido, ¡e só lle felicitarei se de verdade o merece!

en: Words per minute:
gl: Palabras por minuto:

en: Yet another touch typing tutor
gl: Simplemente un tutor máis de mecanografía

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
gl: Prepárese para comezar o seu entrenamento co curso básico. Convertirse nun bo mecanógrafo require esforzo e paciencia. Confiamos en que os terá, e desexámoslle moito éxito.

en: Your language here.
gl: Elixa aquí o seu idioma.

en: index finger
gl: dedo índice

en: middle finger
gl: dedo corazón

en: minute and | minutes and
gl[0]: minuto e
gl[1]: minuto e

en: not found
gl: non atopado

en: nothing done
gl: no se fixo nada

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
gl: P.D. Esta sesión non quedou rexistrada: o número de caracteres escritos (%i) debe ser maior que %i.

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
gl: P.D. O texto que escribiu non se parece a outros textos comúns do idioma elixido. Non podemos incluílo nos 10 mellores.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
gl: P.D. Entrou na lista dos 10 mellores. ¡Fenomenal!

en: ring finger
gl: dedo anular

en: second | seconds
gl[0]: segundo
gl[1]: segundo

en: small finger
gl: dedo maimiño

en: thumbs
gl: pulgares
