exe 0.10 - en to is translation catalogue (417 entries)

en: ---Move To---
is: ---Færa---

en: . Please use ASCII names.
is: . Vinsamlegast notaðu nöfn á ASCII sniði.

en: <dl>  <dt>If your goal is to test understanding of core concepts or reading comprehension  </dt>  <dd>    <p>  Write a summary of the concept or reading long  enough to adequately test the target's knowledge, but short enough not to induce fatigue. Less than one typed page is probably adequate, but probably considerably less for young students or beginners.    </p>    <p>Select words in the text thatare key to understanding the concepts. Thesewill probably be verbs, nouns, and key adverbs.Choose alternatives with one clear answer.    </p>  </dd>  <dt>If your goal is to test vocabulary knowledge  </dt>  <dd><p>Write a text using the target vocabulary. This text should be coherent and cohesive, and be of an appropriate length. Highlight the target words in the text. Choose alternatives with one clear answer.</p>  </dd>  <dt>If your goal is to test word formation/grammar:  </dt>  <dd>  <p>Write a text using the target forms. This text should be coherent and cohesive, and be of an appropriate length. Remember that the goal is not vocabulary knowledge, so the core meanings of the stem words should be well known to the students.  </p>  <p>Highlight the target words in the text. Provide alternatives with the same word stem, but different affixes. It is a good idea to get a colleague to test the test/exercise to make sure there are no surprises!  </p>  </dd></dl>
is: <dl>  <dt>Ef markmi&eth; &thorn;itt er a&eth; meta lesskilning e&eth;a skilning nemenda &aacute; megin&thorn;&aacute;ttum afmarka&eth;s vi&eth;fangsefnis</dt>  <dd>    <p>  Taktu saman yfirlit yfir megin&thorn;&aelig;tti lesefnisins. Haf&eth;u &thorn;etta yfirlit n&aelig;gilega umfangsmiki&eth; til a&eth; meta skilning nemenda, en &thorn;a&eth; langt a&eth; verkefni&eth; ver&eth;i &thorn;reytandi. &Iacute; flestum tilfellum er ein bla&eth;s&iacute;&eth;a n&oacute;g, en hugsanlega minna en &thorn;a&eth; ef um er a&eth; r&aelig;&eth;a unga nemendur e&eth;a byrjendur. </p>      <p>Veldu &thorn;au or&eth; sem eru lykilinn a&eth; skilningi &aacute; vi&eth;fangi textans. These will probably be verbs, nouns, and key adverbs.Choose alternatives with one clear answer.    </p>  </dd>  <dt>If your goal is to test vocabulary knowledge </dt><dt>&nbsp;</dt><dt>&nbsp;  </dt><dd>Write a text using the target vocabulary. Thistext should be coherent and cohesive, and be ofan appropriate length. Highlight the targetwords in the text. Choose alternatives with oneclear answer.  </dd><dd>&nbsp;</dd><dt>If your goal is to test wordformation/grammar:  </dt>  <dd>  <p>Write a text using the target forms. This text should be coherent andcohesive, and be of an appropriate length.Remember that the goal is not vocabularyknowledge, so the core meanings of the stemwords should be well known to the students.  </p>  <p>Highlight the target words in the text. Providealternatives with the same word stem, butdifferent affixes. It is a good idea to get acolleague to test the test/exercise to makesure there are no surprises!  </p>

en: <p>
    The image with text iDevice can be used in a number of ways to support both
    the emotional (affective) and learning task (cognitive) dimensions of eXe
    content. 
    </p><p>
    <b>Integrating visuals with verbal summaries</b>
    </p><p>
    Cognitive psychologists indicate that presenting learners with a
    representative image and corresponding verbal summary (that is presented
    simultaneously) can reduce cognitive load and enhance learning retention.
    This iDevice can be used to present an image (photograph, diagram or
    graphic) with a brief verbal summary covering the main points relating to
    the image. For example, if you were teaching the functions of a four-stroke
    combustion engine, you could have a visual for each of the four positions of
    the piston with a brief textual summary of the key aspects of each visual.
    </p>
is: <p>
    The image with text iDevice can be used in a number of ways to support both
    the emotional (affective) and learning task (cognitive) dimensions of eXe
    content. We provide an example of each dimension:
    </p><p>
    <b>Teacher profile (emotional dimension)</b>
    </p><p>
    Research suggests that online learners appreciate a personalised approach.
    One way this can be achieved is to provide a brief description of the
    teachers and  other staff involved in the delivery of the learning. The
    profile (with personal photo) can not only be used to communicate the role
    and credentials of the teacher but, also acknowledges the direct
    relationship between the learner and teacher, rather then the content
    delivery medium (the computer). Profiles should  be written in a
    "non-academic" tone making use of personal pronouns.
    </p><p>
    <b>Integrating visuals with verbal summaries</b>
    </p><p>
    Cognitive psychologists indicate that presenting learners with a
    representative image and corresponding verbal summary (that is presented
    simultaneously) can reduce cognitive load and enhance learning retention.
    This iDevice can be used to present an image (photograph, diagram or
    graphic) with a brief verbal summary covering the main points relating to
    the image. For example, if you were teaching the functions of a four-stroke
    combustion engine, you could have a visual for each of the four positions of
    the piston with a brief textual summary of the key aspects of each visual.
    </p>

en: <p>Assign a label for the attachment. It is useful to include the type of file. Eg. pdf, ppt, etc.</p><p>Including the size is also recommended so that after your package is exported to a web site, people will have an idea how long it would take to download this attachment.</p><p>For example: <code>Sales Forecast.doc (500kb)</code></p>
is: <p>Skráðu lýsingu á viðhenginu. Hér getur verið gagnlegt að láta skráarendinguna fylgja með, s.s. pdf, ppt, o.s.frv.</p><p>Einnig er mælt með því tilgreind sé stærð skráarinnar þannig að notendur hafi einhverja hugmynd um hversu lengi það muni taka að sækja viðkomandi skrá.</p><p>Til dæmis:<code>Söluspá.doc (500kb) </code></p>

en: <p>Cloze exercises are texts or sentences where students must fill in missing words. They are often used for the following purposes:</p><ol><li>To check knowledge of core course concepts (this could be a pre-check, formative exercise, or summative check).</li><li>To check reading comprehension.</li><li>To check vocabulary knowledge.</li><li>To check word formation and/or grammatical competence. </li></ol>
is: <p>Ey&eth;ufyllingarverkefni samanstanda af texta &thorn;ar sem einstaka or&eth; hafa veri&eth; felldar &uacute;t og ey&eth;ur, sem nemendum er &aelig;tla&eth; a&eth; fylla &iacute;, birtar &iacute; sta&eth; &thorn;eirra. Algengt er a&eth; ey&eth;ufyllingar s&eacute;u nota&eth;ar:</p><li>Til a&eth; meta skilning &aacute; megin&thorn;&aacute;ttum afmarka&eth;s vi&eth;fangsefnis. </li><li>Til a&eth; meta lesskilning.</li><li>Til a&eth; meta or&eth;skilning (venjulega &thorn;egar um er a&eth; r&aelig;&eth;a nemanda sem hefur anna&eth; tungum&aacute;l a&eth; frumm&aacute;li). </li><li>Til a&eth; meta kunn&aacute;ttu &aacute; svi&eth;i setningarbyggingar og m&aacute;lfr&aelig;&eth;i.</li>

en: <p>Enter the text for the cloze activity in to the cloze field 
    by either pasting text from another source or by typing text directly into the 
    field.</p><p> To select words to hide, double click on the word to select it and 
    click on the Hide/Show Word button below.</p>
is: Skráðu texta eyðufyllingar með því að slá hann inn eða afrita. Veldu orðin sem þú vilt fela með því að tvísmella á orð og smella á <i>Fela/Sýna orð</i> hnappinn.

en: A case study is a device that provides learners 
    with a simulation that has an educational basis. It takes a situation, generally 
    based in reality, and asks learners to demonstrate or describe what action they 
    would take to complete a task or resolve a situation. The case study allows 
    learners apply their own knowledge and experience to completing the tasks 
    assigned. when designing a case study consider the following:<ul> 
    <li>	What educational points are conveyed in the story</li>
    <li>	What preparation will the learners need to do prior to working on the 
    case study</li>
    <li>	Where the case study fits into the rest of the course</li>
    <li>	How the learners will interact with the materials and each other e.g.
    if run in a classroom situation can teams be setup to work on different aspects
    of the case and if so how are ideas feed back to the class</li></ul>
is: Tilvikssaga er frásögn sem felur í sér 
    kennslufræðilegan boðskap. Tilvikssögu má nota til að setja fram raunverulegar 
    aðstæður sem nemendur geta svo speglað eigin þekkingu og reynslu í. 
    Þegar tilvikssaga er samin er ágætt að hafa eftirfarandi í huga:<ul> 
    <li>	Hvaða kennslufræðilegu þáttum er verið að koma til skila</li>
    <li>	Hver þarf undirbúningur nemenda að vera áður en þeir geta tekist á 
    við tilvikssöguna</li>

en: Abkhazian
is: Skýringartexti

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Activity
is: Viðfang

en: Add Field
is: Bæta við myndum

en: Add Image
is: Bæta við myndum

en: Add JPEG Image
is: Ný síða

en: Add Page
is: Ný síða

en: Add a flash video to your iDevice.
is: Bættu gagnvirkri svörun við námstækið

en: Add a single text line to an iDevice. Useful if you want the ability to place a label within the iDevice.
is: Bættu einstaka textalínu við námstæki. Þetta er nytsamlegt ef þú vilt birta textasnepil í námstækinu.

en: Add a text entry box to an iDevice. Used for entering larger amounts of textual content.
is: Bættu textasvæði við námstæki. Textasvæði er notað til þess að skrá texta.

en: Add an attachment file to your iDevice.
is: Bættu gagnvirkri svörun við námstækið

en: Add an interactive feedback field to your iDevice.
is: Bættu gagnvirkri svörun við námstækið

en: Add an mp3 file to your iDevice.
is: Bættu gagnvirkri svörun við námstækið

en: Add another Option
is: Nýr valkostur

en: Add another Question
is: Ný spurning

en: Add another activity
is: Nýr valkostur

en: Add another option
is: Nýr valkostur

en: Add another question
is: Ný spurning

en: Add files
is: Bæta við myndum

en: Add images
is: Bæta við myndum

en: Afar
is: Grein

en: Afrikaans
is: Skýringartexti

en: Albanian
is: Skýringartexti

en: Align:
is: Jafna:

en: Allow auto completion when 
                                           user filling the gaps.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Allow auto completion when user filling the gaps.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Although more often used in formal testing 
    situations MCQs can be used as a testing tool to stimulate thought and  
    discussion on topics students may feel a little reticent in responding to. 
    
    When designing a MCQ test consider the following:
    <ul>
    <li> What learning outcomes are the questions testing</li>
    <li>    What intellectual skills are being tested</li>
    <li> What are the language skills of the audience</li>
    <li> Gender and cultural issues</li>
    <li> Avoid grammar language and question structures that might provide 
         clues</li>
    </ul>
is: Próf með fjölvalsspurningum eru oftast notuð við formlegt námsmat, en slík próf 
    má einnig nýta til þess að örva hugsun og umræður um viðfangsefni sem nemendur 
    eru ef til vill hikandi við að takast á við. 
    
    Þegar próf með fjölvalsspurningum eru samin er ágætt að hafa eftirfarandi í huga:
    <ul>
    <li> Hvaða námsmarkmið er verið að meta með prófinu</li>
    <li> Hvaða þekkingarþætti er verið að meta</li>
    <li> Hver er málskilningur nemenda</li>
    <li> Kynja og félagslegir þættir</li>
    <li> Forðast ber orðalag eða þannig samsettar spurningar að þær veiti vísbendingar 
     um rétt svör</li> 
    </ul>

en: Amharic
is: Grein

en: An activity can be defined as a task or set of tasks a learner must
    complete. Provide a clear statement of the task and consider any conditions
    that may help or hinder the learner in the performance of the task.
is: Viðfang má skilgreina sem einstakt verkefni eða safn verkefna sem ætlast er til að 
    nemendur vinni. Mikilvægt er veita nemendum greinargóða lýsingu á viðfangsefninu 
    og hafa í huga allt það sem getur komið þeim að gagni eða staðið í vegi fyrir árangri.

en: Answsers
is: Birta/hreinsa svör

en: Arabic
is: Grein

en: Armenian
is: Skýringartexti

en: Article
is: Grein

en: Assamese
is: Endurnefna

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Attachment %s has no parentNode
is: Viðhengið %s hefur enga "parentNode"

en: Author:
is: Höfundur

en: Authoring
is: Hönnun

en: Avestan
is: Skýringartexti

en: Aymara
is: Grein

en: Azerbaijani
is: Skýringartexti

en: Bihari
is: Grein

en: Bosnian
is: Skýringartexti

en: Bulgarian
is: Skýringartexti

en: Burmese
is: Rangt

en: Button Caption
is: Texti hnapps

en: Cancel
is: Hætta

en: Cannot access directory named
is: Hef ekki aðgang að skráarsafninu

en: Caption:
is: Skýringartexti

en: Case Study
is: Tilvikssaga

en: Catalan
is: Skýringartexti

en: Catalan Wikipedia Article
is: Ítölsk Wikipedia grein

en: Change Image
is: Veldu mynd

en: Chechen
is: Endurnefna

en: Chinese
is: Endurnefna

en: Chinese Wikipedia Article
is: Kínversk Wikipedia grein

en: Choose an Image
is: Veldu mynd

en: Choose an MP3 file
is: Veldu mynd

en: Clear Image
is: Veldu mynd

en: Click <strong>Select a file</strong>, browse to the file you want to attach and select it.
is: Smelltu á <strong>Select a file</strong>, finndu skránna sem þú vilt hengja við og veldu hana.

en: Click Here
is: Smelltu hér

en: Click here
is: Smelltu hér

en: Click on Preview button to convert 
                                      the latex into an image.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Close
is: Loka

en: Cloze
is: Eyðufylling

en: Cloze Activity
is: Eyðufyllingarverkefni

en: Cloze Text
is: Eyðufylling

en: Correct
is: Rétt

en: Correct Option
is: Rétt

en: Correct!
is: Rétt!

en: Corsican
is: Skýringartexti

en: Coverage:
is: Veldu mynd

en: Creator:
is: Skýringartexti

en: Croatian
is: Skýringartexti

en: Delete
is: Eyða

en: Delete File
is: Eyða

en: Delete Image
is: Veldu mynd

en: Delete option
is: Eyða valkosti

en: Delete question
is: Eyða spurningu

en: Describe how learners will assess how 
    they have done in the exercise. (Rubrics are useful devices for providing 
    reflective feedback.)
is: Lýstu því hvernig nemendur geta metið eigin frammistöðu 
    í æfingunni. (Marklistar/viðmiðunarkvarðar eru hentug leið til þess að veita 
    nemendum tækifæri til að ígrunda eigin frammistöðu.)

en: Describe the prerequisite knowledge learners should have to effectively
    complete this learning.
is: Lýstu þeirri þekkingu sem mikilvægt er að nemendur búi yfir 
    til þess að takast á við þetta viðfangsefni.

en: Describe the tasks the learners should complete.
is: Lýstu viðfangsefninu fyrir nemendum.

en: Description
is: Lýsing

en: Description:
is: Lýsing:

en: Display as:
is: Birta sem:

en: Done
is: Lokið

en: Dutch Wikipedia Article
is: Hollensk Wikipedia grein

en: ERROR Element.process called directly with %s class
is: VILLA Element.process called directly with %s class

en: ERROR Element.renderEdit called directly with %s class
is: VILLA Element.renderEdit called directly with %s class

en: ERROR Element.renderView called directly with %s class
is: VILLA Element.renderView called directly with %s class

en: ERROR: Block.renderViewContent called directly
is: VILLA: Block.renderViewContent called directly

en: Edit
is: Breyta

en: Emphasis
is: Áhersla

en: English Wikipedia Article
is: Ensk Wikipedia grein

en: Enter 
    the text you wish to associate with the file.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Enter a hint here. If you
    do not want to provide a hint, leave this field blank.
is: Sláðu inn vísbendingu. Ef þú 
     vilt ekki gefa vísbendingu hafðu þá þennan reit auðann.

en: Enter a hint here. If you do not want to provide a hint, leave this field blank.
is: Sláðu inn vísbendingu. Ef þú 
     vilt ekki gefa vísbendingu hafðu þá þennan reit óútfylltan.

en: Enter a question for learners 
    to reflect upon.
is: Skráðu upplýsingar um viðfangsefnið sem nemendur 
     eiga að íhuga.

en: Enter any feedback you wish to provide 
    to the learner. This field may be left blank. if this field is left blank 
    default feedback will be provided.
is: Skráðu þá endurgjöf sem þú vilt veita nemendum. Þetta er valkvæmur reitur.

en: Enter any feedback you wish to provide the learner with-in the feedback field. This field can be left blank.
is: Skráðu þá endurgjöf sem þú vilt veita nemendum. Þetta er valkvæmur reitur.

en: Enter instructions for completion here
is: Skráðu leiðbeiningar hér

en: Enter the available choices here. 
    You can add options by clicking the "Add Another Option" button. Delete options 
    by clicking the red "X" next to the Option.
is: skráðu valkostina sem nemendur 
    geta valið úr í viðkomandi reit. Hægt er að bæta við valkostum með því að smella 
    á "NÝR VALKOSTUR" hnappinn. Valkostum er eytt með því að smella á 
    "x" til hliðar við hvern valkost.

en: Enter the available choices here. 
    You can add options by clicking the "Add another option" button. Delete options by 
    clicking the red X next to the option.
is: skráðu valkostina sem nemendur 
    geta valið úr í viðkomandi reit. Hægt er að bæta við valkostum með því að smella 
    á "NÝR VALKOSTUR" hnappinn. Valkostum er eytt með því að smella á 
    "x" til hliðar við hvern valkost.

en: Enter the details of the reading including reference details. The 
    referencing style used will depend on the preference of your faculty or 
    department.
is: Skráðu lesefnið samkvæmt þeim skráningarstaðli sem þú vilt styðjast við.

en: Enter the instructions for completion here
is: Skráðu leiðbeiningar hér

en: Enter the label here
is: Skráðu innihald snepils hér

en: Enter the text you wish to 
                                                    associate with the image.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Enter the text you wish to 
                                     associate with the image.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Enter the text you wish to 
    associate with the file.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Estonian
is: Skýringartexti

en: Export
is: Flutt út %s

en: Export iDevice
is: Gluggi fyrir námstæki

en: Exported to %s
is: Flutt út %s

en: External Web Site
is: Útvær vefur

en: Extra large
is: label="IMS efnispakki" accesskey="i"

en: Extract Package
is: label="IMS efnispakki" accesskey="i"

en: False
is: Rangt

en: Faroese
is: Rangt

en: Feedback
is: Endurgjöf

en: Feedback:
is: Endurgjöf

en: Filename %s is a file, cannot replace it
is: Skráarheitið %s er skrá, get ekki skipt um

en: Filename:
is: Endurnefna

en: Flash Movie
is: Flash hreyfimynd

en: Flash with Text
is: Flash með texta

en: Format:
is: Fljótandi:

en: Free Text
is: Texti

en: French Wikipedia Article
is: Frönsk Wikipedia grein

en: Frisian
is: Skýringartexti

en: Georgian
is: Skýringartexti

en: German
is: Skýringartexti

en: German Wikipedia Article
is: Þýsk Wikipedia grein

en: Get score
is: Stig sótt:

en: Greek Wikipedia Article
is: Frönsk Wikipedia grein

en: Guarani
is: Grein

en: Gujarati
is: Grein

en: Hide
is: Fela

en: Hide Feedback
is: Sýna/fela endurgjöf

en: Hide/Show Word
is: Fela/sýna orð

en: Hindi
is: Vísbending

en: Hint
is: Vísbending

en: Home
is: Heim

en: Hungarian
is: Skýringartexti

en: IDevice Icon
is: Ritill fyrir námstæki

en: IDevice Question Icon
is: Eyða spurningu

en: IDevice broken
is: Ritill fyrir námstæki

en: IMS Content Package 1.1.3
is: label="IMS efnispakki" accesskey="i"

en: Icons
is: Teikn

en: Identifier:
is: Myndasafn

en: Image
is: Mynd

en: Image Gallery
is: Myndasafn

en: Image Magnifier
is: Myndasafn

en: Image with Text
is: Mynd ásamt texta

en: Import iDevice
is: Gluggi fyrir námstæki

en: Incorrect
is: Rangt

en: Incorrect!
is: Rangt!

en: Info
is: villu-upplýsingar

en: Information
is: Leiðbeiningar

en: Insert Package
is: label="IMS efnispakki" accesskey="i"

en: Instructions
is: Leiðbeiningar

en: Instructions For Learners
is: Leiðbeiningar fyrir nemendur

en: Interlingua
is: Skýringartexti

en: Interlingue
is: Skýringartexti

en: Italian
is: Skýringartexti

en: Italian Wikipedia Article
is: Ítölsk Wikipedia grein

en: Japanese Wikipedia Article
is: Japönsk Wikipedia grein

en: Komi
is: Skýringartexti

en: Korean
is: Skýringartexti

en: Label:
is: Snepill

en: Language:
is: Veldu tungumál

en: Lao; Laotian
is: Skýringartexti

en: Large
is: Snepill

en: Latin
is: Skýringartexti

en: Left
is: Vinstri

en: Level 1:
is: Stig 1:

en: Level 2:
is: Stig 2:

en: Level 3:
is: Stig 3:

en: License:
is: Veldu tungumál

en: Lithuanian
is: Skýringartexti

en: Load
is: Sækja

en: Load Image
is: Bæta við myndum

en: Local file %s is not found, cannot preview it
is: Skráarheitið %s er skrá, get ekki skipt um

en: Macedonian
is: Skýringartexti

en: Magyar Wikipedia Article
is: Grein á Wikipedia

en: Maltese
is: Rangt

en: Maori
is: Grein

en: Marathi
is: Grein

en: Maths
is: Grein

en: Moldavian
is: Skýringartexti

en: Mongolian
is: Skýringartexti

en: Move Down
is: Færa niður

en: Move Image Left
is: Engar myndir til staðar

en: Move Image Right
is: Engar myndir til staðar

en: Move Up
is: Færa upp

en: Move node down
is: Færa niður

en: Move node up
is: Færa upp

en: Multi-choice
is: Valspurningar

en: Name
is: Nafn

en: Ndonga
is: Birta

en: New iDevice
is: Nýtt námstæki

en: Next
is: Texti

en: No Images Loaded
is: Engar myndir til staðar

en: No Thumbnail Available. Could not load original image.
is: Smámynd finnst ekki. Gat ekki smækkað mynd.

en: No Thumbnail Available. Could not shrink image.
is: Smámynd finnst ekki. Gat ekki smækkað mynd.

en: No Thumbnail Available. Could not shrink original image.
is: Smámynd finnst ekki. Gat ekki smækkað mynd.

en: No emphasis
is: Engar áherslur

en: None
is: Ekkert

en: Norwegian
is: Skýringartexti

en: Norwegian Bokmål
is: Skýringartexti

en: Norwegian Nynorsk
is: Skýringartexti

en: Objectives
is: Markmið

en: Objectives describe the expected outcomes of the learning and should
    define what the learners will be able to do when they have completed the
    learning tasks.
is: Markmiðslýsingar gefa nemendum til kenna hvað ætlast er til að þeir 
    kunni/geti eftir að hafa lokið tilteknu viðfangsefni/verkefni.

en: Option
is: Valkostir

en: Options
is: Valkostir

en: Outline
is: Útlína

en: Package
is: label="IMS efnispakki" accesskey="i"

en: Package Properties
is: Eiginleikar verkefnis

en: Package extracted to: %s
is: Pakki vistaður hér: %s

en: Package saved to: %s
is: Pakki vistaður hér: %s

en: Pali
is: Skýringartexti

en: Pedagogical Help
is: Kennslufræðileg hjálp

en: Pedagogical Tip
is: Kennslufræðileg vísbending

en: Persian
is: Skýringartexti

en: Please enter an idevice name.
is: Vinsamlegast veldu nafn á námstæki

en: Please enter<br />an idevice name.
is: Vinsamlegast veldu nafn á námstæki

en: Please select a .flv file.
is: Vinsamlegast veldu nafn á námstæki.

en: Please select a .jpg file.
is: Vinsamlegast veldu nafn á námstæki.

en: Please select a correct answer for each question.
is: Vinsamlegast veldu rétt svar fyrir hverja spurningu.

en: Polish Wikipedia Article
is: Pólks Wikipedia grein

en: Portugese Wikipedia Article
is: Portúgölsk Wikipedia grein

en: Preferences
is: Eiginleikar

en: Preknowledge
is: Forþekking

en: Prerequisite knowledge refers to the knowledge learners should already
    have in order to be able to effectively complete the learning. Examples of
    pre-knowledge can be: <ul>
    <li>        Learners must have level 4 English </li>
    <li>        Learners must be able to assemble standard power tools </li></ul>
is: Með forþekkingu er átt við þá þekkingu sem gert er ráð fyrir að 
    nemendur búi yfir í því skyni að geta tekist á við námið. Eftirfarandi 
    er dæmi um forþekkingu :<ul>
    <li>        Nemendur verða að hafa lokið 4. bekk í ensku </li>
    <li>        Nemendur verða að geta beitt rafknúnum handverkfærum </li></ul>

en: Preview
is: Forskoða

en: Preview directory %s is a file, cannot replace it
is: Skráarheitið %s er skrá, get ekki skipt um

en: Previous
is: Forskoða

en: Project Properties
is: Eiginleikar verkefnis

en: Project Title:
is: Titill verkefnis:

en: Properties
is: Eiginleikar

en: Provide a caption for the 
    image to be magnified.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Provide a caption for the flash movie 
    you have just inserted.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Provide a caption for the flash you 
                                      have just inserted.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Provide a caption for the image 
    you have just inserted.
is: Heimila sjálfvirka útfyllingu þegar 
                                       notandi fyllir í eyðurnar.

en: Purpose
is: Tilgangur

en: Put instructions for learners here
is: Skráðu leiðbeiningar til nemenda hér

en: Question
is: Spurning

en: Question:
is: Spurning:

en: Quit
is: Senda svar

en: Read the paragraph below and fill in the missing words
is: Lestu efnisgreinina hér fyrir neðan og fylltu í eyðurnar

en: Read the paragraph below and fill in the missing words.
is: Lestu efnisgreinina hér fyrir neðan og fylltu í eyðurnar

en: Reading Activity
is: Lesefni

en: Reading Activity 0.11
is: Lesefni 0.11

en: Reflection
is: Íhugun

en: Reflection is a teaching method often used to 
    connect theory to practice. Reflection tasks often provide learners with an 
    opportunity to observe and reflect on their observations before presenting 
    these as a piece of academic work. Journals, diaries, profiles and portfolios 
    are useful tools for collecting observation data. Rubrics and guides can be 
    effective feedback tools.
is: Ígrundun (reflection) er kennsluaferð sem oft er notuð 
    í því skyni að tengja kenningar við raunverulegar aðstæður. Verkefni sem byggja 
    á ígrundun gefa nemendum tækifæri til að fylgjast með og íhuga á gagnrýnin hátt 
       eigin vinnu. Leiðarbækur, dagbækur og ferlimöppur eru dæmi um verkfæri 
    sem nota má til að fylgjast með eigin verkum. Marklistar/viðmiðnarkvarðar 
    henta vel til gagnrýnnar endurgjafar.

en: Reflective question:
is: Spurning til íhugunar:

en: Relation:
is: Íhugun

en: Rename
is: Endurnefna

en: Right
is: Hægri

en: Rights:
is: Hægri

en: Romanian
is: Skýringartexti

en: Russian
is: Skýringartexti

en: SCORM 1.2
is: SCORM próf - til reynslu

en: SCORM 1.2 Options
is: SCORM próf - til reynslu

en: SCORM Quiz
is: SCORM próf - til reynslu

en: SUBMIT ANSWERS
is: SENDA SVÖR

en: Samoan
is: Birta

en: Sardinian
is: Skýringartexti

en: Save
is: Vista

en: Section
is: Hluti

en: Select Flash Object
is: Veldu flash skrá

en: Select Format
is: Veldu mynd

en: Select Language
is: Veldu tungumál

en: Select License
is: Veldu tungumál

en: Select MP3 file
is: Veldu skrá

en: Select a Format.
is: Veldu mynd

en: Select a file
is: Veldu skrá

en: Select a flash video
is: Veldu flash hreyfimynd

en: Select a font size:
is: Veldu skrá

en: Select a language.
is: Veldu tungumál

en: Select a license.
is: Veldu tungumál

en: Select an MP3
is: Veldu skrá

en: Select an image
is: Veldu mynd

en: Select an image (JPG file)
is: Veldu mynd

en: Select as many correct answer 
    options as required by clicking the check box beside the option.
is: Veldu rétt svar með því að haka við það.

en: Select pass rate:
is: Hlutfall réttra svara til að standa próf:

en: Serbian
is: Skýringartexti

en: Shona
is: Birta

en: Show %s Image
is: Veldu mynd %s

en: Show Answers
is: Birta/hreinsa svör

en: Show Feedback
is: Sýna/fela endurgjöf

en: Show Image
is: Veldu mynd %s

en: Show/Clear Answers
is: Birta/hreinsa svör

en: Show/Hide Feedback
is: Sýna/fela endurgjöf

en: Sindhi
is: Vísbending

en: Sinhalese
is: Rangt

en: Site
is: titill

en: Slovak
is: Birta

en: Slovenian
is: Skýringartexti

en: Slovenian Wikipedia Article
is: Ítölsk Wikipedia grein

en: Small
is: Skýringartexti

en: Somali
is: Skýringartexti

en: Some emphasis
is: Sýna áherslur

en: Sorry, wrong file format
is: Því miður, rangt skráarsnið

en: Sorry, wrong file format.
is: Því miður, rangt skráarsnið

en: Sorry, wrong file format:
    %s
is: Því miður, rangt skráarsnið:
    %s

en: Source:
is: Frásögn

en: Spanish Wikipedia Article
is: Spönsk Wikipedia grein

en: Story:
is: Frásögn

en: Subject:
is: Viðfangsefni:

en: Submit
is: Senda svar

en: Submit Answer
is: Senda svar

en: Sundanese
is: Rangt

en: Swahili
is: Skýringartexti

en: Swedish Wikipedia Article
is: Sænsk Wikipedia grein

en: Tahitian
is: Skýringartexti

en: Tajik
is: Grein

en: Tamil
is: Grein

en: Tatar
is: Skýringartexti

en: Taxonomy
is: Flokkunarfræði

en: Text
is: Texti

en: Text Box
is: Textahólf

en: Text Line
is: Textalína

en: Thai
is: Grein

en: The attachment iDevice is used to attach existing files to your .elp content. For example, you might have a PDF file or a PPT presentation file that you wish the learners to have access to, these can be attached and labeled to indicate what the attachment is and how large the file is. Learners can click on the attachment link and can download the attachment.
is: Viðhengi er námstæki sem notað er til þess að hengja skrár við .elp skrá. Til dæmis er hugsanlegt að til staðar sé PDF eða Powerpoint skrá sem kennari vill gera aðgengilega nemendum og er þá einfalt að tengja hana námsefninu og skrá upplýsingar um innihald og stærð. Nemendur þurfa síðan einungis að smella á viðhengið til þess að sækja viðkomandi skrá.

en: The majority of a learning resource will be 
    establishing context, delivering instructions and providing general information.
    This provides the framework within which the learning activities are built and 
    delivered.
is: Stærsti hluti einstaka námsefnis felst í því að mynda samhengi og 
    koma leiðbeiningum og almennum upplýsingum á framfæri.  Í sameiningu ramma þessir þættir inn verkefnavinnu nemenda og önnur 
    viðföng námsins.

en: The name given to the resource.
is: Skráðu námsmarkmiðin með þessu viðfangi.

en: The project's title.
is: Titill verkefnis:

en: The purpose dialogue allows you to describe your intended purpose of the iDevice to other potential users.
is: Hér er skráð lýsing á námstæki fyrir aðra notendur.

en: This is a free text field general learning content can be entered.
is: Þetta er svæði þar sem skrá má texta að vild.

en: This is a free text field.
is: Þessi reitur er valkvæmur

en: This is an optional field.
is: Þessi reitur er valkvæmur

en: This will delete this iDevice.
    Do you really want to do this?
is: Þú hefur valið að eyða þessu námstæki. \nEr það örugglega það sem þú vilt gera?

en: Tibetan
is: Skýringartexti

en: Tip:
is: Vísbending:

en: Title
is: titill

en: Title:
is: titill

en: To indicate the correct answer, 
    click the radio button next to the correct option.
is: Veldu rétt svar með því að haka við það.

en: Tongan
is: Birta

en: Topic
is: Viðfangsefni

en: True
is: Satt

en: True-False Question
is: Rétt-Rangt spurning

en: True/false questions present a statement where 
    the learner must decide if the statement is true. This type of question works 
    well for factual information and information that lends itself to either/or 
    responses.
is: Rétt/rangt spurningar fela í sér fullyrðingu sem nemandinn verður að ákveða hvort sé rétt eða röng. Þessi tegund spurninga hentar vel þegar um er að ræða staðreyndir, eð aupplýsingar sem gefa kost á "annað hvort eða" viðbrögðum.

en: Tsonga
is: Birta

en: Turkmen
is: Rangt

en: Twi
is: Grein

en: Type a discussion topic here.
is: Umræðuefni:

en: Type in the feedback that you want the 
    student to see when selecting the particular option. If you don't complete this 
    box, eXe will automatically provide default feedback as follows: "Correct 
    answer" as indicated by the selection for the correct answer; or "Wrong answer"
    for the other options.
is: Hér skráir þú þá endurgjöf sem þú vilt birtist nemendum 
    þegar þeir velja ákveðinn valkost. Ef þú skilur þennan reit auðann 
    mun exe birta eftirfarandi endurgjöf: "Rétt 
    svör" í samræmi við val nemenda, eða "Röng svör"
    fyrir hinn valkostinn.

en: Type in the feedback that you want the 
    student to see when selecting the particular question. If you don't complete
    this box, eXe will automatically provide default feedback as follows: 
    "Correct answer" as indicated by the selection for the correct answer; or 
    "Wrong answer" for the other alternatives.
is: Hér skráir þú þá endurgjöf sem þú vilt birtist nemendum 
    þegar þeir velja ákveðina spurningu. Ef þú skilur þennan reit auðann 
    mun exe birta eftirfarandi endurgjöf: "Rétt 
    svör" í samræmi við val nemenda, eða "Röng svör"
    fyrir hinn valkostinn.

en: Type the learning objectives for this resource.
is: Skráðu námsmarkmiðin með þessu viðfangi.

en: Type:
is: Vísbending:

en: Ukrainian
is: Skýringartexti

en: Unit
is: Eining

en: University of Auckland
is: Háskólinn í Auckland

en: Upload
is: Sækja

en: Use feedback to provide a summary of the points covered in the reading, 
    or as a starting point for further analysis of the reading by posing a question 
    or providing a statement to begin a debate.
is: Fjölbreytt not má hafa af þessari einingu. Hana má nýta til að birta samantekt yfir helstu 
    áhersluþætti í lesefninu, eða sem upphaf frekari greiningar með því að birta spurningu 
    eða fullyrðingu.

en: Use this Idevice if you have a lot of images to show.
is: Notaðu þetta námstæki ef þú þarft að birta fjölda af myndum.

en: Use this field to describe your intended use and the pedagogy behind the device's development. This can be useful if your iDevice is to be exported for others to use.
is: Kennslufræðileg vísbending gefur þér kost á því að lýsa virkni og notkun kennslutækisins.

en: Vietnamese
is: Endurnefna

en: Web Site
is: titill

en: What to read
is: Hvert er lesefnið

en: When building an MCQ consider the following: <ul>
    <li> Use phrases that learners are familiar with and have 
    encountered in their study </li>
    <li> Keep responses concise </li>
    <li> There should be some consistency between the stem and the responses </li>
    <li> Provide enough options to challenge learners to think about their response
    </li>
    <li> Try to make sure that correct responses are not more detailed than the 
    distractors </li>
    <li> Distractors should be incorrect but plausible </li>
    </ul>
is: Hafðu eftirfarandi í huga þegar þú hannar próf með fjölvalsspurningum: <ul>
    <li> Málnotkun skal vera í samræmi við þekkingu nemenda og námsefni </li>
    <li> Svör skulu vera hnitmiðuð </li>
    <li> Viðhalda skal samræmi á milli spurningu og svara </li>
    <li> Spurningar og svör eiga að vera krefjandi
    </li>
    <li> Reyndu að ganga úr skugga um að rétt svör séu ekki nákvæmari 
    en önnur svör </li>
    <li> Röng svör eiga að vera ógild en samt trúanleg </li>
    </ul>

en: Wiki Article
is: Grein á Wikibooks

en: Wikibooks Article
is: Grein á Wikibooks

en: Xhosa
is: Birta

en: Your new iDevice will appear in the iDevice pane with this title. This is a compulsory field and you will be prompted to enter a label if you try to submit your iDevice without one.
is: Nýja námstækið mun birtast með þessum titil í listanum yfir öll námstæki. Það er nauðsynlegt að fylla út í þennan reit og ekki hægt að skilgreina nýtt námstæki ef hann er ekki útfylltur.

en: article
is: Grein

en: blank for original size
is: Skyldu autt fyrir upphaflega stærð

en: debugInfo
is: villu-upplýsingar

en: eXe : elearning XHTML editor
is: eXE: XHTML námsritill

en: file %s has no parentNode
is: Viðhengið %s hefur enga "parentNode"

en: iDevice %s has no package
is: %s námstækið inniheldur engan pakka

en: iDevice Editor
is: Ritill fyrir námstæki

en: iDevice icon
is: Ritill fyrir námstæki

en: iDevicePane
is: Gluggi fyrir námstæki

en: iDevices
is: Gluggi fyrir námstæki

en: key
is: lykill

en: keycode
is: Lykilkódi

en: label
is: Snepill

en: label="About eXe" accesskey="a"
is: label="Um... " accesskey="u"

en: label="Common Cartridge" accesskey="c"
is: label="Stök vefsíða" accesskey="p"

en: label="Export" accesskey="e"
is: label="Flytja út" accesskey="e"

en: label="Extract Package" accesskey="E"
is: label="IMS efnispakki" accesskey="i"

en: label="File" accesskey="f"
is: label="Skrá" accesskey="f"

en: label="Help" accesskey="h"
is: label="Hjálp" accesskey="h"

en: label="IMS Content Package" accesskey="i"
is: label="IMS efnispakki" accesskey="i"

en: label="Insert Package" accesskey="i"
is: label="IMS efnispakki" accesskey="i"

en: label="Merging" accesskey="m"
is: label="Opna" accesskey="o"

en: label="New" accesskey="n"
is: label="Nýtt" accesskey="n"

en: label="Open" accesskey="o"
is: label="Opna" accesskey="o"

en: label="Print" accesskey="p"
is: label="Um... " accesskey="u"

en: label="Quit" accesskey="q"
is: label="Um... " accesskey="u"

en: label="Recent Projects..." accesskey="r"
is: label="Endurhlaða" accesskey="r"

en: label="Refresh Display" accesskey="r"
is: label="Endurhlaða" accesskey="r"

en: label="Release Notes" accesskey="n"
is: label="Nýtt" accesskey="n"

en: label="Report an Issue" accesskey="r"
is: label="Flytja út" accesskey="e"

en: label="Save As..." accesskey="a"
is: label="Vista sem..." accesskey="s"

en: label="Save" accesskey="s"
is: label="Vista" accesskey="v"

en: label="Single Page" accesskey="p"
is: label="Stök vefsíða" accesskey="p"

en: label="Styles" accesskey="s"
is: label="Snið" accesskey="s"

en: label="Text File" accesskey="t"
is: label="Skrá" accesskey="f"

en: label="Tools" accesskey="t"
is: label="Verkfæri" accesskey="t"

en: label="eXe Live Chat" accesskey="c"
is: label="Vefur" accesskey="e"

en: label="eXe Manual" accesskey="m"
is: label="Opna" accesskey="o"

en: label="eXe Tutorial" accesskey="u"
is: label="Opna" accesskey="o"

en: label="eXe Web Site" accesskey="w"
is: label="Vefur" accesskey="e"

en: label="iPod Notes" accesskey="n"
is: label="Nýtt" accesskey="n"

en: newline
is: Skýringartexti

en: outlinePane
is: Útlína

en: text
is: Texti

en: title
is: titill
