eXe trunk (pre-0.11) - en to sv translation catalogue (405 entries)

en: ---Move To---
sv: ---Flytta till---

en: . Please use ASCII names.
sv: . Använd ASCII namn.

en: <p>Assign a label for the attachment. It is useful to include the type of file. Eg. pdf, ppt, etc.</p><p>Including the size is also recommended so that after your package is exported to a web site, people will have an idea how long it would take to download this attachment.</p><p>For example: <code>Sales Forecast.doc (500kb)</code></p>
sv: <p>Ge den bifogade filen en etikett. Det är bra att även ange filtyp. T.ex. pdf, ppt, etc.</p><p> Det är också bra att ange filens storlek för att ge användare en uppfattning om hur lång tid nerladdningen kommer att ta.</P> Exempelvis: <conde>Att göra en IUP.odt (500 kb)</code></p>

en: <p>Cloze exercises are texts or sentences where students must fill in missing words. They are often used for the following purposes:</p><ol><li>To check knowledge of core course concepts (this could be a pre-check, formative exercise, or summative check).</li><li>To check reading comprehension.</li><li>To check vocabulary knowledge.</li><li>To check word formation and/or grammatical competence. </li></ol>
sv: <p> Avslutningstest är tester eller övningar där ord eller fraser har uteslutits. Eleven skall avsluta texten genom att fylla i det som saknas. Dessa tester kan exempelvis användas för att:</p><ol><li>Diagnostiska tester</li><li>Läsförståelse</li><li>Testa ordkunskap och gramatik</li>

en: <p>Enter the text for the cloze activity in to the cloze field 
    by either pasting text from another source or by typing text directly into the 
    field.</p><p> To select words to hide, double click on the word to select it and 
    click on the Hide/Show Word button below.</p>
sv: Fyll i texten till slutövningen genom att klistra in eller skriva i fältet. Markera ord som du vill dölja genom att dubbelklicka på ordet och klicka på <i>Visa/dölj ord</i> -knappen.

en: A case study is a device that provides learners 
    with a simulation that has an educational basis. It takes a situation, generally 
    based in reality, and asks learners to demonstrate or describe what action they 
    would take to complete a task or resolve a situation. The case study allows 
    learners apply their own knowledge and experience to completing the tasks 
    assigned. when designing a case study consider the following:<ul> 
    <li>	What educational points are conveyed in the story</li>
    <li>	What preparation will the learners need to do prior to working on the 
    case study</li>
    <li>	Where the case study fits into the rest of the course</li>
    <li>	How the learners will interact with the materials and each other e.g.
    if run in a classroom situation can teams be setup to work on different aspects
    of the case and if so how are ideas feed back to the class</li></ul>
sv: En case-studie är en berättelse som förmedlar ett 
    pedagogisk budskap. En case-studie kan användas för att beskriva en realistisk situation 
    som ger eleven möjlighet att tillämpa sin egen kunskap och erfarenhet. När 
    du designar en case-studie kan det vara lämpligt att beakta följande:<ul>

en: Abkhazian
sv: Rubrik:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Add Field
sv: Lägg till bilder

en: Add Image
sv: Lägg till bilder

en: Add JPEG Image
sv: Lägg till sida

en: Add Page
sv: Lägg till sida

en: Add a flash video to your iDevice.
sv: Lägg till interaktiv feedback till din iDevice

en: Add a single text line to an iDevice. Useful if you want the ability to place a label within the iDevice.
sv: Lägg till en textrad till en iDevice. Användbart om du vill lägga till en etikett i en iDevice.

en: Add a text entry box to an iDevice. Used for entering larger amounts of textual content.
sv: Lägg till ett textfält till en iDevice. Används för att fylla i beskrivande text.

en: Add an attachment file to your iDevice.
sv: Lägg till interaktiv feedback till din iDevice

en: Add an interactive feedback field to your iDevice.
sv: Lägg till interaktiv feedback till din iDevice

en: Add an mp3 file to your iDevice.
sv: Lägg till interaktiv feedback till din iDevice

en: Add another Option
sv: Lägg till ytterligare ett val

en: Add another Question
sv: Lägg till ytterligare en fråga

en: Add another activity
sv: Lägg till ytterligare ett val

en: Add another option
sv: Lägg till ytterligare ett val

en: Add another question
sv: Lägg till ytterligare en fråga

en: Add files
sv: Lägg till bilder

en: Add images
sv: Lägg till bilder

en: Afar
sv: Artikel

en: Afrikaans
sv: Rubrik:

en: Albanian
sv: Rubrik:

en: Align:
sv: Justera:

en: Allow auto completion when 
                                           user filling the gaps.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Allow auto completion when user filling the gaps.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Amharic
sv: Artikel

en: An activity can be defined as a task or set of tasks a learner must
    complete. Provide a clear statement of the task and consider any conditions
    that may help or hinder the learner in the performance of the task.
sv: En aktivitet kan definieras som en uppgift eller som en serie av uppgifter som eleven måste
     göra. Beskriv uppgiften tydligt och överväg alla omständigheter
     som kan utgöra potentiella problem för eleven.

en: Answsers
sv: Visa/göm svar

en: Arabic
sv: Artikel

en: Armenian
sv: Rubrik:

en: Article
sv: Artikel

en: Assamese
sv: Byt namn

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Attachment %s has no parentNode
sv: Bilaga %s har ingen föräldranod

en: Author:
sv: Författare

en: Authoring
sv: Författa

en: Avestan
sv: Rubrik:

en: Aymara
sv: Artikel

en: Azerbaijani
sv: Rubrik:

en: Bihari
sv: Artikel

en: Bosnian
sv: Rubrik:

en: Bulgarian
sv: Rubrik:

en: Burmese
sv: Falskt

en: Button Caption
sv: Rubrik

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot access directory named
sv: Har ej tillträde till

en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Case Study
sv: Fallstudie

en: Catalan
sv: Rubrik:

en: Catalan Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Change Image
sv: Välj bild

en: Chechen
sv: Byt namn

en: Chinese
sv: Byt namn

en: Chinese Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Choose an Image
sv: Välj bild

en: Choose an MP3 file
sv: Välj bild

en: Clear Image
sv: Välj bild

en: Click <strong>Select a file</strong>, browse to the file you want to attach and select it.
sv: Klicka på <strong>Välj fil</strong>, navigera till filen och välj den.

en: Click Here
sv: Klicka här

en: Click here
sv: Klicka här

en: Click on Preview button to convert 
                                      the latex into an image.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Close
sv: Stäng

en: Cloze
sv: Stäng

en: Cloze Activity
sv: Stäng aktivitet

en: Cloze Text
sv: Stäng

en: Correct
sv: Rätt

en: Correct Option
sv: Rätt

en: Correct!
sv: Rätt!

en: Corsican
sv: Rubrik:

en: Coverage:
sv: Välj bild

en: Creator:
sv: Rubrik:

en: Croatian
sv: Rubrik:

en: Delete
sv: Radera

en: Delete File
sv: Radera

en: Delete Image
sv: Välj bild

en: Delete option
sv: Ta bort alternativ

en: Delete question
sv: Ta bort fråga

en: Describe how learners will assess how 
    they have done in the exercise. (Rubrics are useful devices for providing 
    reflective feedback.)
sv: Beskriv hur eleverna skall få tillgång till
     sina resultat för en övning. (Rubriker är användbara för att ge
     reflektiv feedback.)

en: Describe the prerequisite knowledge learners should have to effectively
    complete this learning.
sv: Beskriv de förkunskaper som eleven bör ha.

en: Describe the tasks the learners should complete.
sv: Beskriv den uppgift som eleven skall göra.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Display as:
sv: Visa som:

en: Done
sv: Klar

en: Dutch Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: ERROR Element.process called directly with %s class
sv: ERROR Element.process anropad direkt (%s)

en: ERROR Element.renderEdit called directly with %s class
sv: ERROR Element.renderEdit anropad direkt (%s)

en: ERROR Element.renderView called directly with %s class
sv: ERROR Element.renderView anropad direkt (%s)

en: ERROR: Block.renderViewContent called directly
sv: ERROR: Block.renderViewContent anropad direkt

en: Edit
sv: Redigera

en: Emphasis
sv: Huvudfokus

en: English Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Enter 
    the text you wish to associate with the file.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Enter a hint here. If you
    do not want to provide a hint, leave this field blank.
sv: Skriv en ledtråd här. Lämna
     fältet blankt om Du inte vill ge någon ledtråd

en: Enter a hint here. If you do not want to provide a hint, leave this field blank.
sv: Skriv en ledtråd här. Lämna
     fältet blankt om Du inte vill ge någon ledtråd

en: Enter a question for learners 
    to reflect upon.
sv: Fyll i alla detaljer om den aktivitet som eleven
     skall reflektera över.

en: Enter any feedback you wish to provide 
    to the learner. This field may be left blank. if this field is left blank 
    default feedback will be provided.
sv: Fyll i den feedback du vill ge eleven i feedbackfältet. Fältet kan även lämnas blankt.

en: Enter any feedback you wish to provide the learner with-in the feedback field. This field can be left blank.
sv: Fyll i den feedback du vill ge eleven i feedbackfältet. Fältet kan även lämnas blankt.

en: Enter instructions for completion here
sv: Skriv instruktioner här

en: Enter the available choices here. 
    You can add options by clicking the "Add Another Option" button. Delete options 
    by clicking the red "X" next to the Option.
sv: Skriv in varje alternativ som eleven kan välja
     från i respektive val-box. Du kan lägga till val genom att klicka
     på "LÄGG TILL NYTT ALTERNATIV" -knappen. Du kan ta bort alternativ genom
     att klicka på
     "x" intill respektive alternativ.

en: Enter the available choices here. 
    You can add options by clicking the "Add another option" button. Delete options by 
    clicking the red X next to the option.
sv: Skriv in varje alternativ som eleven kan välja
     från i respektive val-box. Du kan lägga till val genom att klicka
     på "LÄGG TILL NYTT ALTERNATIV" -knappen. Du kan ta bort alternativ genom
     att klicka på
     "x" intill respektive alternativ.

en: Enter the details of the reading including reference details. The 
    referencing style used will depend on the preference of your faculty or 
    department.
sv: Fyll i referenser till det valda inläsningsmaterialet.
     Utformningen av referenser kan göras baserad på den referensstil som används i din organisation.

en: Enter the instructions for completion here
sv: Skriv instruktioner här

en: Enter the label here
sv: Skriv en titel här

en: Enter the text you wish to 
                                                    associate with the image.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Enter the text you wish to 
                                     associate with the image.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Enter the text you wish to 
    associate with the file.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Estonian
sv: Rubrik:

en: Export
sv: Exporterad till %s

en: Export iDevice
sv: iDevicePane

en: Exported to %s
sv: Exporterad till %s

en: External Web Site
sv: Extern webbplats

en: Extra large
sv: label="IMS Content Package" accesskey="i"

en: Extract Package
sv: label="IMS Content Package" accesskey="i"

en: False
sv: Falskt

en: Faroese
sv: Falskt

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: Feedback:
sv: Återkoppling

en: Filename %s is a file, cannot replace it
sv: Filnamn %s är en fil, kan inte ersätta den

en: Filename:
sv: Byt namn

en: Flash Movie
sv: Flash

en: Flash with Text
sv: Flash med text

en: Format:
sv: Float:

en: Free Text
sv: Fritext

en: French Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Frisian
sv: Rubrik:

en: Georgian
sv: Rubrik:

en: German
sv: Rubrik:

en: German Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Get score
sv: Visa resultat

en: Greek Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Guarani
sv: Artikel

en: Gujarati
sv: Artikel

en: Hide
sv: Göm

en: Hide Feedback
sv: Visa/Göm återkoppling

en: Hide/Show Word
sv: Dölj/visa ord

en: Hindi
sv: Ledtråd

en: Hint
sv: Ledtråd

en: Home
sv: Hem

en: Hungarian
sv: Rubrik:

en: IDevice Icon
sv: iDevice Editor

en: IDevice Question Icon
sv: Ta bort fråga

en: IDevice broken
sv: iDevice Editor

en: IMS Content Package 1.1.3
sv: label="IMS Content Package" accesskey="i"

en: Icons
sv: Ikoner

en: Identifier:
sv: Bildgalleri

en: Image
sv: Bild

en: Image Gallery
sv: Bildgalleri

en: Image Magnifier
sv: Bildgalleri

en: Image with Text
sv: Bild med text

en: Import iDevice
sv: iDevicePane

en: Incorrect
sv: Fel

en: Incorrect!
sv: Fel!

en: Info
sv: debugInfo

en: Information
sv: Instruktioner

en: Insert Package
sv: label="IMS Content Package" accesskey="i"

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Instructions For Learners
sv: Instruktioner för elever

en: Interlingua
sv: Rubrik:

en: Interlingue
sv: Rubrik:

en: Italian
sv: Rubrik:

en: Italian Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Japanese Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Komi
sv: Rubrik:

en: Korean
sv: Rubrik:

en: Label:
sv: Etikett

en: Language:
sv: Välj språk

en: Lao; Laotian
sv: Rubrik:

en: Large
sv: Etikett

en: Latin
sv: Rubrik:

en: Left
sv: Vänster

en: Level 1:
sv: Nivå 1:

en: Level 2:
sv: Nivå 2:

en: Level 3:
sv: Nivå 3:

en: License:
sv: Välj språk

en: Lithuanian
sv: Rubrik:

en: Load
sv: Ladda

en: Load Image
sv: Lägg till bilder

en: Local file %s is not found, cannot preview it
sv: Filnamn %s är en fil, kan inte ersätta den

en: Macedonian
sv: Rubrik:

en: Magyar Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Maltese
sv: Falskt

en: Maori
sv: Artikel

en: Marathi
sv: Artikel

en: Maths
sv: Artikel

en: Moldavian
sv: Rubrik:

en: Mongolian
sv: Rubrik:

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Move Image Left
sv: Inga bilder har laddats

en: Move Image Right
sv: Inga bilder har laddats

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move node down
sv: Flytta ner

en: Move node up
sv: Flytta upp

en: Multi-choice
sv: Fleralternativsfråga

en: Name
sv: Namn

en: Ndonga
sv: Visa

en: New iDevice
sv: Ny iDevice

en: Next
sv: Text

en: No Images Loaded
sv: Inga bilder har laddats

en: No Thumbnail Available. Could not load original image.
sv: Ingen förhandsgranskning tillgänglig. Kan inte förminska bilden

en: No Thumbnail Available. Could not shrink image.
sv: Ingen förhandsgranskning tillgänglig. Kan inte förminska bilden

en: No Thumbnail Available. Could not shrink original image.
sv: Ingen förhandsgranskning tillgänglig. Kan inte förminska bilden

en: No emphasis
sv: Inget huvudfokus

en: None
sv: Ingen

en: Norwegian
sv: Rubrik:

en: Norwegian Bokmål
sv: Rubrik:

en: Norwegian Nynorsk
sv: Rubrik:

en: Objectives
sv: Mål

en: Objectives describe the expected outcomes of the learning and should
    define what the learners will be able to do when they have completed the
    learning tasks.
sv: Målsättning beskriver det förväntade reultatet av momentet och bör
     definiera vad eleverna skall kunna när
     de avslutat momentet

en: Option
sv: Val

en: Options
sv: Val

en: Outline
sv: Översikt

en: Package
sv: label="IMS Content Package" accesskey="i"

en: Package Properties
sv: Projektets egenskaper

en: Package extracted to: %s
sv: Paketet har sparats till: %s

en: Package saved to: %s
sv: Paketet har sparats till: %s

en: Pali
sv: Rubrik:

en: Pedagogical Help
sv: Pedagogisk hjälp

en: Pedagogical Tip
sv: Pedagogiska tips

en: Persian
sv: Rubrik:

en: Please enter an idevice name.
sv: Skriv in ett iDevicenamn

en: Please enter<br />an idevice name.
sv: Skriv in ett iDevicenamn

en: Please select a .flv file.
sv: Välj bild.

en: Please select a .jpg file.
sv: Välj bild.

en: Please select a correct answer for each question.
sv: Välj ett korrekt svar för varje fråga

en: Polish Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Portugese Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preknowledge
sv: Förkunskaper

en: Prerequisite knowledge refers to the knowledge learners should already
    have in order to be able to effectively complete the learning. Examples of
    pre-knowledge can be: <ul>
    <li>        Learners must have level 4 English </li>
    <li>        Learners must be able to assemble standard power tools </li></ul>
sv: Förkunskaper refererar till den kunskap som eleven bör ha sedan tidigare
     för att klara av ett moment. Exempel på förkunskaper är: <ul>
    <li> Eleven måste kunna lösa en andragradsekvation </li>
    <li> Eleven skall ha känna till grundläggande fonetik </li>
    </ul>

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview directory %s is a file, cannot replace it
sv: Filnamn %s är en fil, kan inte ersätta den

en: Previous
sv: Förhandsgranska

en: Project Properties
sv: Projektets egenskaper

en: Project Title:
sv: Projektets titel:

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Provide a caption for the 
    image to be magnified.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Provide a caption for the flash movie 
    you have just inserted.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Provide a caption for the flash you 
                                      have just inserted.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Provide a caption for the image 
    you have just inserted.
sv: Tillåt automatiska förslag (auto completion)
     när användaren fyller i.

en: Purpose
sv: Syfte

en: Put instructions for learners here
sv: Fyll i elevinstruktioner

en: Question
sv: Fråga

en: Question:
sv: Fråga:

en: Quit
sv: Skicka svar

en: Read the paragraph below and fill in the missing words
sv: Läs nedanstående stycke och fyll i de ord som saknas

en: Read the paragraph below and fill in the missing words.
sv: Läs nedanstående stycke och fyll i de ord som saknas

en: Reading Activity
sv: Läsaktivitet

en: Reading Activity 0.11
sv: Läsaktivitet

en: Reflection
sv: Reflektion

en: Reflection is a teaching method often used to 
    connect theory to practice. Reflection tasks often provide learners with an 
    opportunity to observe and reflect on their observations before presenting 
    these as a piece of academic work. Journals, diaries, profiles and portfolios 
    are useful tools for collecting observation data. Rubrics and guides can be 
    effective feedback tools.
sv: Reflektion är en undervisningsmetod som ofta används
     för att koppla samman teori och praktik. Reflekterande uppgifter ger eleven
     en möjlighet att reflektera över sina egna observationer innan dessa rapporteras.
     Journaler, dagböcker, profiler och portföljer är
     användbara verktyg för att samla observationsdata. Rubriker och guider kan vara effektiva verktyg för feedback.

en: Reflective question:
sv: Reflektiv fråga

en: Relation:
sv: Reflektion

en: Rename
sv: Byt namn

en: Right
sv: Höger

en: Rights:
sv: Höger

en: Romanian
sv: Rubrik:

en: Russian
sv: Rubrik:

en: SCORM 1.2
sv: SCORM-test experimentellt

en: SCORM 1.2 Options
sv: SCORM-test experimentellt

en: SCORM Quiz
sv: SCORM-test experimentellt

en: SUBMIT ANSWERS
sv: SKICKA SVAR

en: Samoan
sv: Visa

en: Sardinian
sv: Rubrik:

en: Save
sv: Spara

en: Section
sv: Sektion

en: Select Flash Object
sv: Välj Flashfil

en: Select Format
sv: Välj bild

en: Select Language
sv: Välj språk

en: Select License
sv: Välj språk

en: Select MP3 file
sv: Välj fil

en: Select a Format.
sv: Välj bild

en: Select a file
sv: Välj fil

en: Select a flash video
sv: Välj Flashfil

en: Select a font size:
sv: Välj fil

en: Select a language.
sv: Välj språk

en: Select a license.
sv: Välj språk

en: Select an MP3
sv: Välj fil

en: Select an image
sv: Välj bild

en: Select an image (JPG file)
sv: Välj bild

en: Select as many correct answer 
    options as required by clicking the check box beside the option.
sv: För att ange rätt svar, klicka på 
     radioknappen intill det rätta svaret

en: Select pass rate:
sv: Välj nivå för godkänd

en: Serbian
sv: Rubrik:

en: Shona
sv: Visa

en: Show %s Image
sv: Välj bild %s

en: Show Answers
sv: Visa/göm svar

en: Show Feedback
sv: Visa/Göm återkoppling

en: Show Image
sv: Välj bild %s

en: Show/Clear Answers
sv: Visa/göm svar

en: Show/Hide Feedback
sv: Visa/Göm återkoppling

en: Sindhi
sv: Ledtråd

en: Sinhalese
sv: Falskt

en: Site
sv: titel

en: Slovak
sv: Visa

en: Slovenian
sv: Rubrik:

en: Slovenian Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Small
sv: Rubrik:

en: Somali
sv: Rubrik:

en: Some emphasis
sv: Delfokus

en: Sorry, wrong file format
sv: Tyvärr, fel filformat

en: Sorry, wrong file format.
sv: Tyvärr, fel filformat

en: Sorry, wrong file format:
    %s
sv: Tyvärr, fel filformat:
    %s

en: Source:
sv: Story:

en: Spanish Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Submit
sv: Skicka svar

en: Submit Answer
sv: Skicka svar

en: Sundanese
sv: Falskt

en: Swahili
sv: Rubrik:

en: Swedish Wikipedia Article
sv: Wikipedia-artikel

en: Tahitian
sv: Rubrik:

en: Tajik
sv: Artikel

en: Tamil
sv: Artikel

en: Tatar
sv: Rubrik:

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Text Box
sv: Textbox

en: Text Line
sv: Textfält

en: Thai
sv: Artikel

en: The attachment iDevice is used to attach existing files to your .elp content. For example, you might have a PDF file or a PPT presentation file that you wish the learners to have access to, these can be attached and labeled to indicate what the attachment is and how large the file is. Learners can click on the attachment link and can download the attachment.
sv: Bifoga-iDevicen används för att bifoga existerande filer till ditt .elp innehåll. Du kan till exempel bifoga en PDF-fil eller en PPT-presentation som du vill ge eleverna tillgång till. Dessa kan bifogas och ges en märkning som indikerar deras innehåll och storlek. Eleverna kan klicka på den bifogade filen för att ladda ner den.

en: The majority of a learning resource will be 
    establishing context, delivering instructions and providing general information.
    This provides the framework within which the learning activities are built and 
    delivered.
sv: Huvudelen av en lärresurs kommer att användas
     för att beskriva sammanhang, ge instruktioner och tillhandahålla generell information.
     Detta utgörett ramverk inom vilket de pedagogiska
     aktiviteterna skapas.

en: The name given to the resource.
sv: Beskriv målet för denna resurs,

en: The project's title.
sv: Projektets titel:

en: The purpose dialogue allows you to describe your intended purpose of the iDevice to other potential users.
sv: Syftedialogen låter dig beskriva ditt tänkta syfte med dina iDevicer för andra potentiella användare

en: This is a free text field general learning content can be entered.
sv: Detta är ett fritextfält där allmänt utbildningsinnehåll kan fyllas i.

en: This is a free text field.
sv: Detta är ett valfritt fält

en: This is an optional field.
sv: Detta är ett valfritt fält

en: This will delete this iDevice.
    Do you really want to do this?
sv: Detta kommer att radera denna iDevice.\ Vill du verkligen göra det?

en: Tibetan
sv: Rubrik:

en: Tip:
sv: Tips:

en: Title
sv: titel

en: Title:
sv: titel

en: To indicate the correct answer, 
    click the radio button next to the correct option.
sv: För att ange rätt svar, klicka på 
     radioknappen intill det rätta svaret

en: Tongan
sv: Visa

en: Topic
sv: Ämne

en: True
sv: Sant

en: True-False Question
sv: Sant -eller falsktfråga

en: True/false questions present a statement where 
    the learner must decide if the statement is true. This type of question works 
    well for factual information and information that lends itself to either/or 
    responses.
sv: Sant/falskt-frågor presenterar ett påstående som eleven skall ta ställning till. Denna typ av frågor kan ibland lämpa sig
     för faktafrågor ellerfrågor som kan besvaras med antingen eller.

en: Tsonga
sv: Visa

en: Turkmen
sv: Falskt

en: Twi
sv: Artikel

en: Type a discussion topic here.
sv: Diskussionsämne:

en: Type in the feedback that you want the 
    student to see when selecting the particular option. If you don't complete this 
    box, eXe will automatically provide default feedback as follows: "Correct 
    answer" as indicated by the selection for the correct answer; or "Wrong answer"
    for the other options.
sv: Fyll i den feedback du vill ge eleven när denne väljer en viss fråga. Om du inte fyller i
     detta fält kommer eXe automatiskt att fylla i: 
    "Rätt svar" som indikation på val av rätt svar, respektive 
    "Fel svar" för alla andra alternativ.

en: Type in the feedback that you want the 
    student to see when selecting the particular question. If you don't complete
    this box, eXe will automatically provide default feedback as follows: 
    "Correct answer" as indicated by the selection for the correct answer; or 
    "Wrong answer" for the other alternatives.
sv: Fyll i den feedback du vill ge eleven när denne väljer en viss fråga. Om du inte fyller i
     detta fält kommer eXe automatiskt att fylla i: 
    "Rätt svar" som indikation på val av rätt svar, respektive 
    "Fel svar" för alla andra alternativ.

en: Type the learning objectives for this resource.
sv: Beskriv målet för denna resurs,

en: Type:
sv: Tips:

en: Ukrainian
sv: Rubrik:

en: Unit
sv: Enhet

en: Upload
sv: Ladda

en: Use feedback to provide a summary of the points covered in the reading, 
    or as a starting point for further analysis of the reading by posing a question 
    or providing a statement to begin a debate.
sv: Detta element kan användas flexibelt. Använd det för att ge en summering
     inläsningmaterialet eller som en utgångspunkt för fortsatt analys av
     materialet genom att presentera en frågeställning eller ett påstående som kan
     utgöra grunden för en debatt.

en: Use this Idevice if you have a lot of images to show.
sv: Använd denna iDevice om Du har många bilder att visa

en: Use this field to describe your intended use and the pedagogy behind the device's development. This can be useful if your iDevice is to be exported for others to use.
sv: Ett pedagogiskt tips låter dig beskriva den pedagogiska intentionen och tanken bakom utvecklingen av dina iDevicer.

en: Vietnamese
sv: Byt namn

en: Web Site
sv: titel

en: What to read
sv: Vad skall läsas

en: Wiki Article
sv: Wikibokartiklar

en: Wikibooks Article
sv: Wikibokartiklar

en: Xhosa
sv: Visa

en: Your new iDevice will appear in the iDevice pane with this title. This is a compulsory field and you will be prompted to enter a label if you try to submit your iDevice without one.
sv: Din nya iDevice kommer att visas i iDevice-panelen med denna titel.

en: article
sv: Artikel

en: blank for original size
sv: Lämna blank för originalstorlek

en: eXe : elearning XHTML editor
sv: eXe : XHTML editor för e-lärande

en: file %s has no parentNode
sv: Bilaga %s har ingen föräldranod

en: iDevice %s has no package
sv: iDevice %s har inget paket

en: iDevice icon
sv: iDevice Editor

en: iDevices
sv: iDevicePane

en: key
sv: nyckel

en: keycode
sv: nyckelkod

en: label
sv: etikett

en: label="About eXe" accesskey="a"
sv: label="Om" accesskey="a"

en: label="Common Cartridge" accesskey="c"
sv: label="Enstaka sida" accesskey="p"

en: label="Export" accesskey="e"
sv: label="Exportera" accesskey="e"

en: label="Extract Package" accesskey="E"
sv: label="IMS Content Package" accesskey="i"

en: label="File" accesskey="f"
sv: label="Fil" accesskey="f"

en: label="Help" accesskey="h"
sv: label="Hjälp" accesskey="h"

en: label="Insert Package" accesskey="i"
sv: label="IMS Content Package" accesskey="i"

en: label="Merging" accesskey="m"
sv: label="Öppna" accesskey="o"

en: label="New" accesskey="n"
sv: label="Ny" accesskey="n"

en: label="Open" accesskey="o"
sv: label="Öppna" accesskey="o"

en: label="Print" accesskey="p"
sv: label="Om" accesskey="a"

en: label="Quit" accesskey="q"
sv: label="Om" accesskey="a"

en: label="Recent Projects..." accesskey="r"
sv: label="Uppdatera" accesskey="r"

en: label="Refresh Display" accesskey="r"
sv: label="Uppdatera" accesskey="r"

en: label="Release Notes" accesskey="n"
sv: label="Ny" accesskey="n"

en: label="Report an Issue" accesskey="r"
sv: label="Exportera" accesskey="e"

en: label="Save As..." accesskey="a"
sv: label="Spara som..." accesskey="a"

en: label="Save" accesskey="s"
sv: label="Spara" accesskey="s"

en: label="Single Page" accesskey="p"
sv: label="Enstaka sida" accesskey="p"

en: label="Styles" accesskey="s"
sv: label="Stilar" accesskey="s"

en: label="Text File" accesskey="t"
sv: label="Fil" accesskey="f"

en: label="Tools" accesskey="t"
sv: label="Verktyg" accesskey="t"

en: label="eXe Live Chat" accesskey="c"
sv: label="Webbplats" accesskey="w"

en: label="eXe Manual" accesskey="m"
sv: label="Öppna" accesskey="o"

en: label="eXe Tutorial" accesskey="u"
sv: label="Öppna" accesskey="o"

en: label="eXe Web Site" accesskey="w"
sv: label="Webbplats" accesskey="w"

en: label="iPod Notes" accesskey="n"
sv: label="Ny" accesskey="n"

en: newline
sv: Rubrik:

en: text
sv: Text

en: title
sv: titel
