Synfig - en to de translation catalogue (837 entries)

en:  (animated)
de:  (animiert)

en:  Color
de:  Farbe

en:  Mask Angle
de:  Masken Winkel

en:  Mask Origin
de:  Masken Ursprung

en:  Type
de:  Typ

en: "%s" not a valid value for attribute "%s" in <%s>
de: "%s" ungültiger Wert für Attribut "%s" in <%s>

en: %0.2f%% Gray
de: %0.2f%% Grau

en: %s is not in BMP format
de: %s ist nicht im BMP Format

en: %s was not in PPM format
de: %s war nicht in PPM Format

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
de: %s: Du kannst keine %s in einem animierten Wertknoten verwenden

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
de: %s:%d falscher Typ für %s: benötigt %s aber erhielt %s

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
de: '%s' Attribut in <%s> referenziert unbekannte ID '%s'

en: '%s' was already defined in <%s>
de: '%s' war bereits definiert in <%s>

en: :Bad type
de: :Schlechte Type

en: <%s> did not accept type '%s'
de: <%s> hat Typ '%s' nicht akzeptiert

en: <%s> is missing "%s" attribute
de: in <%s> fehlt "%s" Attribut

en: <%s> is missing "pos" attribute
de: In <%s> fehlt "pos" Attribut

en: <%s> is missing "value" attribute
de: in <%s> fehlt "value" Attribut

en: <%s> is missing its data
de: In <%s> fehlen Daten

en: <%s> is missing link %d (%s)
de: <%s> fehlt Verknüpfung %d (%s)

en: <%s> should not contain anything
de: <%s> sollte nichts enthalten

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
de: <desc> Eintrag für <layer> ist noch nicht unterstützt. Wird ignoriert...

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
de: <entry> fehlt der Inhalt oder  or das "use" Element

en: <meta> must have a name
de: <meta> benötigt einen Namen

en: <meta> must have content
de: <meta> benötigt Inhalte

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
de: <name> Eintrag für <layer> ist noch nicht unterstützt. Ignoriert...

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
de: <param> hat entweder keinen Inhalt oder kein "use" Attribut.

en: <waypoint> is missing attribute "time"
de: In <waypoint> fehlt Attribut "time" (Zeit)

en: A list of BLine Points
de: Eine Liste mit BLine Punkten

en: A waypoint already exists at this point in time
de: Ein Wegpunkt existiert bereits zu diesem Zeitpunkt

en: AND
de: UND

en: API Version mismatch (LIB:%d, PROG:%d)
de: API Version Abweichung (LIB:%d, PROG:%d)

en: Accelerated Renderer Failure
de: Erweiterter Renderer Fehler

en: Add
de: Hinzufügen

en: After
de: Dahinter

en: Alpha channel of the layer
de: Alpha Kanal der Ebene

en: Amount
de: Menge

en: Amount increment of the index
de: Werterhöhung des Index

en: Amount of feather of the circle
de: Schleierstärke im Kreis

en: Amount of rotation
de: Rotationsweite

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the BLine
de: Wert um den "Schüsse" entlang der Tangente der BLine wachsen

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the BLine
de: Wert um den "Schüsse" senkrecht zur Tangente der BLine wachsen

en: And
de: Und

en: Angle
de: Winkel

en: Angle String
de: Winkel Zeichenkette

en: Angle by which each split deviates from its parent
de: Winkel um den jeder Teil vom Übergeordneten abweicht

en: Animated
de: Animiert

en: Animation Speed
de: Animationsgeschwindigkeit

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
de: Antialiasing gesetzt auf %d, (%d Samples pro Pixel)

en: Aperture
de: Blende

en: Append layers in <filename> to composition
de: Füge Ebenen in <filename> zur Komposition hinzu

en: Appended contents of
de: Hinzugefügte Inhalte von

en: Attempting to determine target/outfile...
de: Zie / Ausgabedatei wird ermittelt...

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
de: Versuch die Umkehrung eines nicht umkehrbaren Wertknotens zu erhalten

en: Attempting to register "%s"
de: Versuche "%s" zu regisirieren

en: Available target video codecs are:
de: Verfügbare Ziel Video Codecs sind:

en: Avoid alpha artifacts when checked
de: Alpha Artefakte vermeiden?

en: BLine Tangent
de: BLIne TAngente

en: BLine Vertex
de: BLine Eckpunkt

en: BLine Width
de: BLine Breite

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Bad BITMAPFILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %d)
de: Ungültiger BITMAPFILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, sollte %d sein)

en: Bad BITMAPINFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be 40)
de: Ungültiger BITMAPINFOHEADER in %s. (biSize=%d, sollte 40 sein)

en: Bad ID "%s"
de: Fehlerhafte ID "%s"

en: Bad Tile Size
de: Ungültige Fliesengröße (tile size)

en: Bad data for <param>
de: Ungültige Daten für <param>

en: Bad data for <waypoint>
de: Ungültige Daten für <waypoint>

en: Bad data in <%s>
de: Fehlerhafte Daten in <%s>

en: Bad surface
de: Ungültige Oberfläche

en: Bad surface from
de: Ungültige Oberfläche  von

en: Bad type for composite
de: Ungültiger Typ für Komposit

en: Bad type for radialcomposite
de: Ungültiger Typ für Radialkomposit

en: Bad type in <%s>
de: Ungültiger Typ in <%s>

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
de: Ungültiger Typ: Wertknoten '%s' akzeptiert Typ '%s' nicht

en: Bad value "%s" in <%s>
de: Ungültiger Wert  "%s" in <%s>

en: Bailout ValueBase
de: Datenbasis retten

en: Base
de: Basis

en: Be Alpha Safe
de: Alpha sichern

en: Before
de: Davor

en: Bevel
de: Schräge

en: Blend Method
de: Blend Methode

en: Blue
de: Blau

en: Blur
de: Unschärfe

en: Blurs
de: Unschärfen

en: Bold
de: Fett

en: Bottom Left corner of the destination
de: untere linke Ecke des Ziels

en: Bottom Right
de: Unten Rechts

en: Bottom Right corner of the destination
de: untere rechte Ecke des Ziels

en: Bottom Right corner of the source to warp
de: Rechte untere Ecke der Verwindungsquelle

en: Bottom-Right
de: Unten-Rechts

en: Box Blur
de: Box Unschärfe

en: Brightness
de: Helligkeit (Brightness)

en: Can't open file
de: Kann Datei nicht öffnen

en: Can't parse multibyte character.
de: Kann multibyte Zeichen nicht parsen.

en: Canvas
de: Animation

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
de: Animation '%s' hat nicht definiertes %s: %s

en: Canvas to paste
de: Animation zum Einfügen

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
de: Animation mit Breite oder Höhe unter 1 ist nicht erlaubt

en: Caught string :
de: Zeichenkette erhalten :

en: Caught unknown error, rethrowing...
de: Unbekannten Fehler erhalten, erneute Meldung...

en: Ceiling
de: Decke

en: Center
de: Mitte

en: Center of the checkers
de: Karo Mittelpunkt

en: Center of the circle
de: Mittelpunkt des Kreises

en: Center of the gradient
de: Mittelpunkt des Verlaufs

en: Center of the pattern
de: Mittelpunkt des Musters

en: Centimeters
de: Zentimeter

en: Change to modify the random seed of the noise
de: verändern der Quelle des Zufallsrauschens

en: Checkerboard
de: Hintergrundmuster (checkerboard)

en: Children Lock
de: Sperre für Untergeordnete

en: Circle
de: Kreis

en: Clamp
de: Klammer

en: Clamp Ceiling
de: Klammer Deckenwert

en: Clockwise
de: im Uhrzeigersinn

en: Color
de: Farbe

en: Color 1
de: Farbe 1

en: Color 2
de: Farbe 2

en: Color Correct
de: Farbanpassung (Color)

en: Color Cycle
de: Farbcyclus

en: Color Inside
de: Farbe innen

en: Color Outside
de: Farbe außen

en: Color Shift
de: Farbverschiebung

en: Color of checkers
de: Karo Farbe

en: Color of the Set
de: Farbe der Menge

en: Color of the text
de: Farbe des Textes

en: Color outside the Set
de: Farbe außerhalb der Menge

en: Compare
de: Vergleichen

en: Composite
de: Verbund

en: Conical Gradient
de: Konischer Verlauf

en: Constant
de: Konstant

en: Contrast
de: Kontrast

en: Copy Index
de: Index kopieren

en: Cosine
de: Cosinus

en: Count
de: Zähler

en: Creating the target...
de: Erstelle das Ziel...

en: Cross-Hatch Blur
de: Cross-Hatch Unschärfe

en: Cubic
de: Kubisch

en: Current Time
de: Aktuelle Zeit

en: Curve Gradient
de: Kurviger Verlauf

en: Curve Type For Weighting Subsamples
de: Linientyp für Gewichtung der Subsamles

en: Curve Warp
de: Linie verwinden

en: DONE
de: FERTIG

en: Dark Color
de: Dunkle Farbe

en: Defaulting to PNG target...
de: Standardmäßig auf PNG Ziel gesetzt...

en: Define the corners of the polygon
de: definiere die Ecken des Vielecks

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
de: definiert wie oft ein Zufallswert genommen wird (pro Sekunde)

en: Defines the where the center will be
de: Definiert wo der Mittelpunkt sein wird

en: Depth of Bevel
de: Breite der Schräge

en: Describes how close glyphs are horizontally
de: Beschreibt wie eng Zeichen horizontal angeordnet sind

en: Describes how close lines of text are vertically
de: Beschreibt wie eng Textzeilen vertikal angeordnet sind

en: Description not set!
de: Beschreibung nicht vorhanden!

en: Dest BL
de: Ziel UL

en: Dest BR
de: Ziel UR

en: Dest TL
de: Ziel OL

en: Dest TR
de: Ziel OR

en: Determines cusp type
de: Wählt die Spitzenart

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
de: legt fest wie der Wert von einem Zufallswert zum nächsten verändert wird

en: Determines the falloff function for the feather
de: Legt die Sinkfunktion für Schleier festlegen

en: Diagonal Image Span
de: Bilddiagonale

en: Direction in which the shoots tend to face
de: Richtung in die der "Schuß" gerichtet ist

en: Disc Blur
de: Disc Unschärfe

en: Displacement
de: Verschiebung

en: Distort Inside
de: Verzerren innen

en: Distort Outside
de: Verzerren außen

en: Distort Type
de: Verzerrung Typ

en: Distortions
de: Störungen

en: Do Alpha
de: Alpha beachten

en: Done.
de: Fertig.

en: Drag
de: Hemmung

en: Drag slows the growth
de: Hemmung verlangsamt das Wachstum

en: Duplicate
de: Doppelt

en: Duplicate ID "%s"
de: Doppelte ID "%s"

en: Duration
de: Dauer

en: Dynamic List
de: Dynamische Liste

en: Empty use="" value in <param>
de: Leerer use="" Wert in <param>

en: Enable multithreaded renderer using specified # of threads
de: Mutithread für Renderer ermöglichen mit spezifizierter Anzahl Threads

en: Enables/Disables font kerning (If the font supports it)
de: Schaltet Unterschneiden (kerning) an/aus (falls die Schriftart es unterstützt)

en: End Color
de: Endfarbe

en: End Frame
de: Endbild

en: End Point
de: Endpunkt

en: End Time
de: End Zeit

en: End point of the gradient
de: Endpunkt des Verlaufs

en: Entrypoint did not return a module.
de: Eingangspunkt hat kein Modul zurückgegeben

en: Equal
de: Gleich

en: Error creating ValueNode <%s> with type '%s'.  Refer to '%s'
de: Fehler bei Erstellung Wertknoten <%s> mit Typ '%s'.  Verweis auf '%s'

en: Errors on lt_dlinit()
de: Fehler bei lt_dlinit()

en: Even/Odd
de: Gerade/Ungerade

en: Example
de: Beispiel

en: Expand
de: Erweitern

en: Expand amount
de: Wert erweitern

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
de: Ein Wertknoten wurde erwartet. Referenz zu '%s'

en: Exponential
de: Eponentiell

en: Exposure Adjust
de: Belichtungsanpssung

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
de: FATAL: Synfig Versionsabweichung

en: Fade Out
de: Ausblenden

en: Failed to load subcanvas '%s'
de: Unteranimation '%s' konnte nicht geladen werden

en: Failure while reading BITMAPFILEHEADER from %s
de: Fehler beim Lesen des BITMAPFILEHEADER von %s

en: Failure while reading BITMAPINFOHEADER from %s
de: Fehler beim Lesen des BITMAPINFOHEADER von %s

en: Falloff
de: Sinken

en: Fast
de: Schnell

en: Fast Gaussian Blur
de: Schnelle Gausssche Unschärfe

en: Feather
de: Schleier

en: Feather X
de: Schleier X

en: Feather Y
de: Schleier Y

en: File to import
de: zu importierende Datei

en: Filename
de: Dateiname

en: Filename of the font to use
de: Dateiname der zu benutzenden Schriftart

en: Filename seems to already be set to "%s" (%s)
de: Dateiname ist bereits "%s" (%s)

en: Fill color of the layer
de: Füllfarbe der Ebene

en: Filled Rectangle
de: Gefülltes Rechteck

en: Filters
de: Filter

en: Final point of the source line
de: Endpunkt der Ausgangslinie

en: Final value of the index
de: Endwert des Indexes

en: First corner of the rectangle
de: Erste Ecke des Rechtecks

en: First operand of the AND operation
de: Erster Operand der UND Operation

en: First point of the source line
de: Startpunkt der Ausgangslinie

en: Fixed Length
de: Feste Länge

en: Flags
de: Falgs

en: Flat Stop
de: flach

en: Floor
de: Boden

en: Focus
de: Fokus

en: Focus Point
de: Fokuspunkt

en: Font
de: Schriftart

en: Font Family
de: Schriftart Familie

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
de: "use" Attribut für <param> gefunden, war nicht leer. Inhalt ignoriert...

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
de: "use" Attribut für <waypoint> gefunden, war nicht leer. Inhalt ignoriert....

en: Found module "%s"
de: Modul "%s" gefunden

en: Fractals
de: Fraktale

en: Frame Rate
de: Bildrate

en: Frame rate set to %d frames per second
de: Bildwiederholrate gesetzt auf %d Bilder pro Sekunde

en: Frequency
de: Frequenz

en: Frequency of the Strobe in times per second
de: Frequenz des Stroboskops in 1/Sekunde

en: From
de: Von

en: From Integer
de: Von Ganzzahlig

en: Gamma (default=2.2)
de: Gamma (Standard=2.2)

en: Gamma Adjustment
de: Gamma-Anpassung

en: Gaussian Blur
de: Gausssche Unschärfe

en: Geometry
de: Geometrie

en: Global width of the gradient
de: Globale Breite des Verlaufs

en: Global width of the outline
de: Globale Umrandungsbreite

en: Gradient
de: Verlauf

en: Gradient Color
de: Farbe für Verlauf

en: Gradient Inside
de: Verlauf innen

en: Gradient Left
de: Verlauf Links

en: Gradient Right
de: Verlauf Rechts

en: Gradient Rotate
de: Kreisförmiger Verlauf

en: Gradient outside
de: Verlauf außen

en: Gradient to apply
de: Anzuwendender Verlauf

en: Gradient to be used for coloring the plant
de: Zum Einfärben der Pflanze verwendeter Verlauf

en: Gradients
de: Verläufe

en: Gravity
de: Erdanziehungskraft

en: Greater
de: Größer

en: Green
de: Grün

en: Greyed
de: Ausgegraut

en: Halftone 2
de: HAlbton 2

en: Halftone 3
de: Halbton 3

en: Heavy
de: Schwer

en: Height
de: Höhe

en: Height of sample area (In pixels)
de: Höhe des Abtastbereichs (in Pixel)

en: Height that determines the horizon in perspectives
de: Höhe für den Horizont in Perspektiven

en: Hi-Color
de: Helle Farbe

en: Homogeneous
de: Homogen

en: Horizon
de: Horizont

en: Horizontal Bar
de: Horizontaler Balken

en: Horizontal Spacing
de: Horizontaler Abstand

en: Hue
de: Farbton

en: Hue Adjust
de: Farbtonanpassung (Hue)

en: Hyperbolic
de: Hyperbel

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
de: falls ausgewählt, die Pflanze in umgekehrter Richtung rendern

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
de: wenn ausgewählt wird der Alpha Kanal des Verlaufs multipliziert mit der Stängelgröße audn Alpha Wert 1.0 wird für das Rendering verwendet

en: Image Aspect Ratio
de: Bild Seitenverhältnis

en: Import Image
de: Bild importieren

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
de: Importer::open(): Öffnen nicht möglich - leerer Dateiname

en: Importer::open(): Couldn't find extension
de: Importer::open(): Erweiterung nicht gefunden

en: Importer::open(): Unknown file type --
de: Importer::open(): unbekannter Dateityp --

en: Inches
de: Inch

en: Increase to obtain fine details of the noise
de: erhöhen für  feine Details des Rauschens

en: Infinite
de: Unendlich

en: Initial value of the index
de: Startwert des Indexes

en: Inline Canvas
de: Eingebettete Animation

en: Inline canvas cannot have a <defs> section
de: Eingebettete Animation kann keine <defs> Sektion haben

en: Inline canvas cannot have keyframes
de: eingebundene Animation kann keine Schlüsselbilder haben

en: Inline canvases cannot have metadata
de: eingebundene Animationen könen keine Metadaten haben

en: Inner Radius
de: Innerer Radius

en: Inside
de: Innen

en: Inside Color
de: Farbe innen

en: Inside Out
de: Umkehr

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
de: Installierte Version der Ebene ist kleiner als die Version der Ebene in der Datei

en: Int String
de: Ganzzahl Zeichenkette

en: Integer
de: Ganzzahl

en: Interlaced
de: Verschachtelt

en: Internal
de: Intern

en: Interpolate
de: Interpolieren

en: Intersection
de: Unterteilung

en: Invalid canvas name "
de: Ungültiger Aninmationsname "

en: Invalid multibyte sequence - is the locale set?
de: Ungültige multibyte Folge - ist die Locale gesetzt?

en: Invert
de: Umkehren

en: Invert Inside
de: Umkehren innen

en: Invert Negative
de: Negativ umkehren

en: Invert Outside
de: Umkehren außen

en: Invert the circle
de: Kreis umkehren

en: Invert the rectangle
de: Rechteck umkehren

en: Italic
de: Kursiv

en: Item %03d
de: Gegenstand %03d

en: Iterations
de: Iterationen

en: Joined List
de: Vereinigte Liste

en: Julia Set
de: Julia Menge

en: Keep Bevel Circular
de: Schräge abrunden

en: Kerning
de: Unterschneiden (kerning)

en: LHS
de: Linke Seite

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
de: Ebene '%s' wies Wert für Parameter '%s' zurück

en: Layer rejected canvas link
de: Ebene wies Aninmationsverknüpfung zurück

en: Layer_Shape Color
de: Layer_Shape (Ebenenform) Farbe

en: Left Hand Side of the add
de: Linke Seite der Addition

en: Left Hand Side of the subtraction
de: Linke Seite der Subtraktion

en: Lenght of the loop
de: Länge der Schleife

en: Length
de: Länge

en: Less
de: Kleiner

en: Light Angle
de: Lichteinfallwinkel

en: Light Color
de: Helle Farbe

en: Light On Dark
de: Hell auf Dunkel

en: Linear Gradient
de: Linearer Verlauf

en: Link
de: Verbindung (Link)

en: Link Time
de: Verknüpfungs Zeit

en: Link1
de: Verknüpfung1

en: Link2
de: Verknüpfung2

en: List the exported canvases in the composition
de: Liste die exportierten Animationen in der Komposition auf

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
de: Listentyp/Gegenstandstyp Abweichung, Abweichung wird verworfen

en: Lo-Color
de: Dunkle Farbe

en: Loading modules from %s
de: Lade Module von %s

en: Local Time
de: Lokale Zeit

en: Logarithm
de: Logarithmus

en: Loop
de: Schleife

en: Loop Inside
de: Schleife innen

en: Loop Time
de: schleifenzeit

en: Lower boundary of the clamping
de: Untere Grenze für Klamer

en: Lower right-hand Corner of image
de: Untere rechte Ecke des BIldes

en: Luma Key
de: Luminiszenz Schlüssel

en: Makes the random value repeat after the given time
de: wiederholt den Zufallswert nach einer Weile

en: Mandelbrot Set
de: Mandelbrot Menge

en: Mask Angle
de: Masken Winkel

en: Mask Origin
de: Masken Ursprung

en: Mask Size
de: Masken Größe

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
de: Max. Anzahl wie oft Sprossen rekursiv sprießen können

en: Measure of the distance between points when rendering
de: Maß für den Abstand zwischen Punkten beim Rendern

en: Metadata
de: Metadaten

en: Meters
de: Meter

en: Millimeters
de: Millimeter

en: Missing "name" attribute for <param>.
de: Fehlendes "name" Attribut für <param>.

en: Missing "type" attribute to "layer" element
de: "type" Attribut zum "layer" Element fehlt

en: Missing argument: "-vb".
de: Fehlendes Argument: "-vb".

en: Missing attribute "type" in <%s>
de: fehlendes Attribute "type" in <%s>

en: Modify equation to achieve interesting results
de: Die Gleichung modifizieren um interessante Ergebnisse zu bekommen

en: Motion Blur
de: Bewegungsunschärfe

en: Multiplier of the resulting cosine
de: Multiplikator des resultierenden Cosinus

en: Multiplies The Number Of Subsamples Rendered
de: Multipliziert die Anzahl der gerenderten Subsamples

en: NOT
de: NICHT

en: Nearest Neighbor
de: Nächster Nachbar

en: No entries in list
de: Keine Einträge in der Liste

en: No entries in ret_list
de: Keine Einträge in der Liste ret_list

en: No face loaded, no text will be rendered.
de: Kein Zeichensatz geladen, es wird kein Text gerendert.

en: No file to load
de: Keine Datei zum Laden

en: No images in list
de: Keine Bilder in der Liste

en: No interpolation
de: Keine Veränderung

en: No vertices in outline
de: Keine Eckpunkte in der Kontur

en: Noise Distort
de: Rauschverzerrung (noise distort)

en: Noise Gradient
de: Rausch-Verlauf

en: Non Zero
de: Nicht Null

en: Not
de: Nicht

en: Nothing to do!
de: Nichts zu tun!

en: Number of decimal places
de: Dezimalstellen

en: Number of places that growth occurs on each bline section
de: Anzahl Stellen an denen Wachstum in jeder BLine Sektion auftritt

en: Number of stripes in the gradient
de: Anzahl der Streifen im Verlauf

en: OR
de: ODER

en: Oblique
de: Schräg

en: Offset
de: Abweichung

en: Offset Inside
de: Versatz innen

en: Offset Outside
de: Versatz außen

en: One color of the gradient stripes
de: eine Farbe der Verlaufsstreifen

en: One or both of my parameters aren't set!
de: Einer oder beide meiner Parameter sind nicht gesetzt!

en: Only For Positive Duration
de: Nur für positive Dauer

en: Or
de: Oder

en: Orientation
de: Ausrichtung

en: Origin
de: Ursprung

en: Other
de: Andere

en: Other color of the gradient stripes
de: andere Farbe der Verlaufsstreifen

en: Outer Radius
de: Äußerer Radius

en: Outline
de: Umrandung

en: Outline Width
de: Umrandungsbreite

en: Outside
de: Außen

en: Outside Color
de: Farbe außen

en: Parametric Renderer Failure
de: Fehler im parametrischen Renderer

en: Parse of '%s' failed
de: Parsen von '%s' mißlungen

en: Paste Canvas
de: Animation einfügen

en: Pasted Canvas
de: eingefügte Animation

en: Peak Stop
de: spitz

en: Perpendicular
de: Senkrechte

en: Perpendicular Velocity
de: Senkrechte Geschwindigeit

en: Physical Height
de: Physikalische Höhe

en: Physical Width
de: Physikalische Breite

en: Physical X resolution set to %f dpi
de: Physikalische X Auflösung auf %f dpi gesetzt

en: Physical Y resolution set to %f dpi
de: Physikalische Y Auflösung auf %f dpi gesetzt

en: Physical resolution set to %f dpi
de: Physikalische Auflösung auf %f dpi gesetzt

en: Pixel Aspect Ratio
de: Pixel Seitenverhältnis

en: Pixel Height
de: Pixel Höhe

en: Pixel Width
de: Pixel Breite

en: Pixels
de: Pixel

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Plant
de: Pflanze

en: Point 1
de: Punkt 1

en: Point 2
de: Punkt 2

en: Point to remain fixed when zooming
de: Fixpunkt beim Zoomen

en: Point where you want the origin to be
de: Stelle an der Sie den Ursprung haben wollen

en: Points
de: Punkte

en: Polygon
de: Vieleck (Polygon)

en: Position of the source line
de: Position der Ausgangslinie

en: Positive Only
de: Nur Positiv

en: Power
de: Ladung

en: Precision
de: Genauigkeit

en: Premature end of file
de: Vorzeitiges Ende der Datei

en: Premature end of file (after header)
de: Vorzeitiges Ende der Datei (nach Header)

en: Print Benchmarks
de: Drucke Benchmarks

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
de: Drucke Ebenenbeschreibung, Parameter Informationen, etc.

en: Print out license information
de: Drucke Lizenzinformation aus

en: Print out misc build information
de: Drucke div. Build Informationen aus

en: Print out specified details of the root canvas
de: Drucke gewählte Details der Basisanimation

en: Print out the list of available ValueNodes
de: Drucke die Liste der verfügbaren Wertknoten

en: Print out the list of available importers
de: Drucke die Liste der verfügbaren Importfunktionen

en: Print out the list of available layers
de: Drucke die Liste der verfügbaren Ebenen

en: Print out the list of available target video codecs
de: Drucke die Liste der verfügbaren Ziel Video Codecs

en: Print out the list of available targets
de: Drucke die Liste der verfügbaren Ziele

en: Print out the list of loaded modules
de: Drucke Liste der geladenen Module

en: Print out usage and syntax info
de: Benutzungs- und Syntax Information ausdrucken

en: Print out version information
de: Drucke Versionsinformation aus

en: Quality set to
de: Qualität wurde gesetzt auf

en: Quality set to %d
de: Qualität gesetzt auf %d

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
de: Stiller Modus (keine Fortschritts-/Restzeit- Anzeige)

en: RHS
de: Rechte Seite

en: Radial Blur
de: Radiale Unschärfe

en: Radial Composite
de: Radialer Verbund

en: Radial Gradient
de: Kreisförmiger Verlauf

en: Radius of the circle
de: Radius des Kreises

en: Ran out of memory (Probably a bug)
de: Zu wenig Speicher (vermutlich ein Programmfehler)

en: Random
de: Zufall

en: Random Factor
de: Zufallsfaktor

en: RandomNoise Seed
de: Zufallsrauschen Quelle

en: Range
de: Bereich

en: Reached end of stream without finding PPM header
de: Ende das Datenstroms ohne PPM Header gefunden zu haben

en: Reading compressed bitmaps is not supported
de: Einlesen von komprimierten Bitmaps ist nicht unterstützt

en: Real
de: Reell

en: Real String
de: Reelle Zahl Zeichenkette

en: Reciprocal
de: Reziprok

en: Recognized variables are:
de: Erkannte Variablen sind:

en: Rectangle
de: Rechteck

en: Red
de: Rot

en: Reference
de: Referenz

en: Region Set
de: Regionenmenge

en: Regular Polygon
de: Regelmäßes Vieleck

en: Relative Amount Of The First Subsample, For Linear Weighting
de: Relativer Wert des ersten Subsample, für lineare Gewichtung

en: Relative Amount Of The Last Subsample, For Linear Weighting
de: Relativer Wert des letzten Subsample, für lineare Gewichtung

en: Render a single frame at <seconds>
de: Rendere ein Bild in <seconds>

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
de: Rendere die Animation mit der gegebenen ID statt der Wurzel (root)

en: Rendering frame at
de: Bild rendern bei

en: Rendering...
de: Rendert...

en: Repeat Gradient
de: Verlauf wiederholen

en: Resolution set to %dx%d
de: Auflösung gesetzt auf %dx%d

en: Returned value when 'Link' is greater
de: Rückgabewert wenn größer

en: Returned value when 'Link' is smaller
de: Rückgabewert wenn kleiner

en: Returned value when result tends to infinite
de: Rückgabewert wenn es gegen unendlich strebt

en: Returned value when the current time is zero
de: Rückgabewert für aktuelle Zeit gleich Null

en: Reverse
de: Umgekehrt

en: Reverse Tangent
de: Umgekehrte Tangenten

en: Right Hand Side of the add
de: Rechte Seite der Addition

en: Right Hand Side of the subtraction
de: Rechte Seite der Subtraktion

en: Rotate
de: Rotieren

en: Rotation of the spiral
de: Rotation des Verlaufs

en: Rotations
de: Rotationen

en: Round off the tip
de: Spitze abrunden

en: Rounded Begin
de: Anfang gerundet

en: Rounded End
de: Gerundete Enden

en: Rounded Stop
de: abgerundet

en: Saturation
de: Sättigung

en: Scalar
de: Skalar

en: Scale
de: Maßstab

en: Scale Outside
de: Verlauf außen

en: Scale of the tangent
de: Maßstab der Tangente

en: Scale of the width
de: Maßstab der Breite

en: Scale the velocity by the bline's width
de: Skaliert die Geschwindigkeit der BLine Breite

en: Second corner of the rectangle
de: Zweite Ecke des Rechtecks

en: Second operand of the AND operation
de: Zweiter Operand der UND Operation

en: Seed
de: Startwert

en: Seed Point
de: Saatpunkt

en: Seeds the random number generator
de: Startwert für Zufallszahlen

en: Segment Tangent
de: Segmant Tangente

en: Segment Vertex
de: Segment Eckpunkt

en: Set antialias amount for parametric renderer.
de: Setzen den Antialias Wert für den Parametrischen Renderer

en: Set of regions to combine
de: Zu kombinierende Regionenmenge

en: Set the diagonal size of image window (Span)
de: Setze die Diagonale Größe des Bildfensters (San)

en: Set the ending time
de: Setzen der Endezeit

en: Set the frame rate
de: Setzen der Bildwiederholrate

en: Set the image height (Use zero for file default)
de: Setze Bildhöhe (benutze Null für Dateistandard)

en: Set the image width (Use zero for file default)
de: Setze Bildbreite (benutze Null für Dateistandard)

en: Set the physical X resolution (dots-per-inch)
de: Setzen der physikalischen X Auflösung (dots-per-inch)

en: Set the physical Y resolution (dots-per-inch)
de: Setzen der physikalischen Y Auflösung (dots-per-inch)

en: Set the physical resolution (dots-per-inch)
de: Setzen der physikalischen Auflösung (dots-per-inch)

en: Set the starting time
de: Setzen der Startzeit

en: Setting the canvas on the target...
de: Setze die Animation auf dem Ziel...

en: Setting the quality of the target...
de: Setze die Qualität des Ziels...

en: Shade
de: Schatten

en: Shade Inside
de: Schattieren innen

en: Shade Outside
de: Schattieren außen

en: Shape
de: Form

en: Sharp Cusps
de: Scharfe Spitze

en: Sharpen Edges
de: Ecken schärfen

en: Shutter Time
de: Verschlußzeit

en: Simple Circle
de: Einfacher Kreis

en: Sine
de: Sinus

en: Size
de: Größe

en: Size As Alpha
de: Größe als Alpha

en: Size of Blur
de: Größe der Unschärfe

en: Size of Canvas mismatch (app:%d, lib:%d)
de: Animationsgröße Abweichung (app:%d, lib:%d)

en: Size of Color mismatch (app:%d, lib:%d)
de: Farbgröße Abweichung (app:%d, lib:%d)

en: Size of Layer mismatch (app:%d, lib:%d)
de: Ebenengröße Abweichung (app:%d, lib:%d)

en: Size of Shade
de: Größe des Schattens

en: Size of Vector mismatch (app:%d, lib:%d)
de: Vektorgröße Abweichung (app:%d, lib:%d)

en: Size of blur
de: Größe der Unschärfe

en: Size of canvas
de: Größe der Animation

en: Size of checkers
de: Karo Größe

en: Size of the noise
de: Größe des Rauschens

en: Size of the pattern
de: Größe des Musters

en: Size of the stem
de: Größe des Stiels

en: Size of the stretch relative to its Center
de: Größe des Ziehens relativ zum Mittelpunkt

en: Size of the text
de: Größe des Textes

en: Slope
de: Neigung

en: Smooth Outside
de: Glätten außen

en: Smooth the coloration outside the set
de: Glätte der Färbung außerhalb der Menge

en: Softness
de: Weichheit

en: Solid
de: Ganz

en: Solid Color
de: Farbfläche

en: Solid Inside
de: Solid innen

en: Solid Outside
de: Solid außen

en: Some of my parameters aren't set!
de: Manche meiner Parameter sind nicht gesetzt!

en: Source BR
de: Quelle UR

en: Source TL
de: Quelle OL

en: Span set to %d units
de: Spanne gesetzt auf %d Einheiten

en: Specify End
de: Ende festlegen

en: Specify Start
de: Start festlegen

en: Specify image quality for accelerated renderer (default=%d)
de: Lege die Bildqualität für den erweiterten Renderer fest (Standard=%d)

en: Specify output filename
de: Nenne Ausgabedateiname

en: Specify output target (Default:unknown)
de: Lege Ausgabeziel fest (Standard: unbekannt)

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Spiral Gradient
de: Spiraliger Verlauf

en: Split Angle
de: Winkel aufteilen

en: Splits
de: Apaltungen

en: Sprouts
de: Keime

en: Square Root
de: Quadratwurzel

en: Squared
de: Quadratisch

en: Squared Stop
de: eckig

en: Star
de: Stern

en: Start Color
de: Startfarbe

en: Start Frame
de: Startbild

en: Start Point
de: Startpunkt

en: Start Time
de: Start Zeit

en: Start point of the gradient
de: Startpunkt des Verlaufs

en: Starting Subsystem "Importers"
de: Starte Subsystem "Importers"

en: Starting Subsystem "Layers"
de: Starte Subsystem "Layers"

en: Starting Subsystem "Modules"
de: Starte Subsystem "Modules"

en: Starting Subsystem "Targets"
de: Starte Subsystem "Targets"

en: Starting Subsystem "ValueNodes"
de: Starte Subsystem "ValueNodes"

en: Static
de: Statisch

en: Stem Size
de: Größe des Stiels

en: Step
de: Schritt

en: Stretch
de: Ziehen (Stretch)

en: Strings
de: Zeichenkette

en: Stripe
de: Streifen

en: Stripe Count
de: Streifen Zahl

en: Stripes
de: Streifen

en: Stroboscope
de: Stroboskop

en: Style
de: Stil

en: Stylize
de: Stilisieren

en: Subsample End Amount
de: Subsample Endwert

en: Subsample Start Amount
de: Subsample Start Anzahl

en: Subsamples Factor
de: Subsample Faktor

en: Subsampling Type
de: Subsampling Typ

en: Subtract
de: Subtrahieren

en: Subtractive Flag
de: Subtraktions Kennzeichen

en: Success for "%s"
de: "%s" erfolgreich

en: Surface Palette
de: Oberflächen Palette

en: Switch
de: Schalter

en: Symmetric
de: Symetrisch

en: Symmetrical
de: Symetrisch

en: Tangent 1
de: Tangente 1

en: Tangent 2
de: Tangente 2

en: Tangential Velocity
de: Tangentiale Geschwindigkeit

en: Target bitrate set to %dk
de: ZIel BItrate gesetzt auf %dk

en: Target initialization failure
de: Fehler bei Ziel initialisierung

en: Target name undefined, attempting to figure it out
de: Ziel Name undefiniert, versuche ihn herauszufinden

en: Target panic
de: Ziel Panik

en: Target set to %s
de: Ziel gesetzt auf %s

en: Target video codec set to %s
de: Ziel Video Codec gesetzt auf %s

en: Test GUID generation
de: Test GUID Generierung

en: Test signal implementation
de: Test Signal Implementierung

en: Text Layer
de: Text Ebene

en: Text Orientation
de: Text Ausrichtung

en: Text to Render
de: Zu rendernder Text

en: Text too small, no text will be rendered.
de: Text zu klein wird nicht gerendert

en: The List of strings to join
de: Liste der zu verkettenden Zeichenketten

en: The X-Axis component of the vector
de: X Achsen Anteil des Vektors

en: The Y-Axis component of the vector
de: Y Achsen Anteil des Vektors

en: The alpha of the color
de: Alphawert der Farbe (Transparenz)

en: The angle of the vector with the X axis
de: Winkel des Vektors zur X-Achse

en: The base to be raised to the power
de: Basis (Potenzieren)

en: The blending method used to composite on the layers below
de: Blend Methode für die tiefer liegenden Ebenen

en: The blue component of the color
de: Blauanteil der Farbe

en: The direction of the distortion
de: Richtung der Verzerrung

en: The distortion intensity (negative values inverts effect)
de: Verzerrungs Intensität (negativ = invertiert)

en: The duration of the step
de: Dauer des Schritts

en: The end color of the gradient
de: Endfarbe des Verlaufs

en: The first tangent of the BLine Point
de: Erste Tangente des BLine Punkts

en: The first tangent of the segment
de: Erste Tangente des Segments

en: The first vertex of the segment
de: Erster Eckpunkt des Segments

en: The green component of the color
de: Grünanteil der Farbe

en: The integer value to be converted
de: umzuwandelnder Ganzzahlwert

en: The left side of the comparison
de: Linke Seite des Vergleichs (L)

en: The length of the vector
de: Länge des Vektors

en: The number of points in the star
de: Die Anzahl der Punkte des Sterns

en: The number of rotations of the twirl effect
de: Anzahl der Rotationen des Verwirbelungseffekts

en: The orientation of the star
de: Die Ausrichtung des Sterns

en: The power used to raise the base
de: Exponent (Potenzieren)

en: The radius of the inner points in the star
de: Der Radius der inneren Punkte des Sterns

en: The radius of the outer points in the star
de: Der Radius der äußeren Punkte des Sterns

en: The red component of the color
de: Rotanteil der Farbe

en: The right side of the comparison
de: Rechte Seite des Vergleichs (R)

en: The second tangent of the BLine Point
de: Zweite Tangente des BLine Punkts

en: The second tangent of the segment
de: Zweite Tangente des Segments

en: The second vertex of the segment
de: Zweiter Eckpunkt des Segments

en: The size of the sphere distortion
de: Grüße der Sphere Verzerrung

en: The start color of the gradient
de: Startfarbe des Verlaufs

en: The string to place after the joined strings
de: Zeichenkette hinter den verketteten

en: The string to place before the joined strings
de: Zeichenkette vor den verketteten

en: The string to place between each string joined
de: Zeichenkette die als Separator eingefügt wird

en: The time that is converted to string
de: in Zeichenkette umzuwandelnde Zeit

en: The time when the resulted loop starts
de: Zeit wann die resultierende Schleife startet

en: The time when the step conversion starts
de: Zeit zu der die Schrittveränderung startet

en: The value to raise the constant 'e'
de: Werterhöhung der Konstante 'e'

en: The vector where the X coordinate is extracted from
de: Vektor zur X-Koordinatenberechnung

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
de: Vektor zur Y-Koordinatenberechnung

en: The vector where the angle is calculated from
de: Vektor zur Winkelberechnung

en: The vector where the length is calculated from
de: Vektor zur Längenberechnung

en: The width of the BLine Point
de: Breite des BLine Punkts

en: This is the radius of the circle
de: Dies ist der Radius des Kreises

en: Threads set to %d
de: Threads gesetzt auf %d

en: Throwing out job...
de: Auftrag herauswerfen...

en: Time
de: Zeit

en: Time Loop
de: Zeitschleife

en: Time Offset
de: Zeitversatz (Offset)

en: Time Offset to apply to the imported file
de: Bei der Importdatei anzuwendende Zeitverschiebung

en: Time String
de: Zeit Zeichenkette

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
de: Time(): Keine Einheit in time code und Bildrate ist unbekannt! Annahme SEKUNDEN

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
de: Time(): Keine Einheit in time code, Annahme FRAMES (Bilder) ("%s")

en: Timed Swap
de: Zeitgesteuerter Wechsel

en: Tip Type at End
de: Strichende am Ende

en: Tip Type at Start
de: Strichende am Anfang

en: To
de: Bis

en: Too many warnings
de: Zu viele Warnungen

en: Top Left
de: Oben Links

en: Top Left corner of the destination
de: obere linke Ecke des Ziels

en: Top Left corner of the source to warp
de: Linke obere Ecke der Verwindungsquelle

en: Top Right corner of the destination
de: obere rechte Ecke des Ziels

en: Top-Left
de: Oben-Links

en: Transform
de: Transformieren

en: Translate
de: Übersetzen

en: Turn this off if you are going to be animating the text
de: Dies ausschalten, wenn der Text animiert werden soll

en: Twirl
de: Wirbel

en: Two-Tone
de: Zweifarbig

en: Type
de: Typ

en: Type of Feather
de: Art des Schleiers

en: Type of blur to use
de: Typ Unschärfe, die benutzt wird

en: Type of feathering to use
de: zu benutzende Art des Schleiers

en: Ultrabold
de: Extrafett

en: Ultralight
de: Ultraleicht

en: Unable to append '
de: Kann nicht hinzufügen '

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
de: Wertknoten ('%s' vom Typ '%s') konnte nicht zu Verknüpfung %d (%s) verbunden werden

en: Unable to create <animated> with type "%s"
de: <animated> kann nicht als Typ "%s" erzeugt werden

en: Unable to create <dynamic_list>
de: <dynamic_list> konnte nicht erstellt werden

en: Unable to create SurfaceTarget
de: Oberflächenziel kann nicht erstellt werden

en: Unable to create ouput for
de: Ausgabe kann nicht erstellt werden für

en: Unable to create surface target
de: Zieloberfläche kann nicht erzeugt werden

en: Unable to find canvas with ID "
de: Unauffindbare Animation mit ID "

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
de: Eintrittspunkt in Modul "%s" (%s) nicht gefunden

en: Unable to find module "%s" (%s)
de: Modul "%s" (%s) wird nicht gefunden

en: Unable to get frame from
de: Einzelbild kann nicht erhalten werden von

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
de: Subsystem "Importers" kann nicht initialisiert werden

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
de: Subsystem "Layers" kann nicht initialisiert werden

en: Unable to initialize subsystem "Module"
de: Subsystem "Module" kann nicht initialisiert werden

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
de: Subsystem "Targets" kann nicht initialisiert werden

en: Unable to initialize subsystem "ValueNodes"
de: Subsystem "ValueNodes" kann nicht initialisiert werden

en: Unable to load '
de: Kann nicht laden '

en: Unable to load module '%s'
de: Modul '%s' kann nicht geladen werden

en: Unable to open
de: Kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open "%s" for write access!
de: "%s" kann nicht zum Schreiben geöffnet werden!

en: Unable to open %s
de: %s kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open %s for read
de: %s öffnen zum Lesen nicht möglich

en: Unable to open %s for write
de: %s öffnen zum Schreiben nicht möglich

en: Unable to open file
de: Datei kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open module list file '%s'
de: Modullistendatei '%s' kann nicht initialisiert werden

en: Unable to open pipe to encodedv
de: Pipe zu encodedv kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open pipe to ffmpeg
de: Pipe zu ffmpeg kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open pipe to imagemagick
de: Verbindung (pipe) zu imagemagick kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
de: Pipe zu imagemagick's convert utility kann nicht geöffnet werden

en: Unable to put surface on target
de: Oberfläche kann nicht auf das Ziel gelegt werden

en: Unable to set face size.
de: Zeichensatzgröße kann nicht gesetzt werden.

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
de: Verknüpfung '"%s" zu Wertknoten "%s" setzen nicht möglich (Verknüpfung #%d in "%s")

en: Unable to write file header to file
de: File Header kann nicht in die Datei geschrieben werden

en: Unable to write info header
de: Info Header kann nicht geschrieben werden

en: Unexpected element <%s>
de: Unerwartetes Element <%s>

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
de: Unerwartetes Element <%s> nach <param> Daten, wird ignoriert...

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
de: Unerwartetes Element <%s> nach <waypoint> Daten, ignoriert...

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
de: Unerwartetes Element <%s>, Erwartet <%s>

en: Unidentified arguments for
de: Nicht identifizierte Argumente für

en: Unidentified arguments:
de: Unbekannte Argumente:

en: Units
de: Einheiten

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
de:  Unbekannte Ausnahmebedingung während Hinzufügen des Wertknotens "%s"

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
de: Unbekannte Ausnahmebedingung bei Referenzierung des Wertknotens "%s"

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
de: Unbekannte Ausnahmebedingung als an Element "%s" gearbeitet wurde

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
de: Unbekannte ID (%s) in Parameter "%s" referenziert

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
de: Unbekannter Wertknoten Typ (%s), kann keine XML Repräsentation erzeugen

en: Unknown target for
de: Unbekanntes Ziel für

en: Unknown target video codec: %s.
de: Unbekannter Zielvideo Codec: %s.

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
de: Unbekannter Wert(%s), XML Repräsentation kann nicht erzeugt werden!

en: Unnamed
de: Unbenannt

en: Unrecognised canvas variable:
de: Unbekannte Animation Variable:

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
de: Nicht unterstützte Bit-Tiefe (bit_count=%d, statt 24 oder 32)

en: Upper boundary of the clamping
de: Obere Grenze für Klammer

en: Upper left-hand Corner of image
de: Obere linke Ecke des BIldes

en: Use Bevel for the corners
de: Schrägen für die Ecken verwenden

en: Use Luma
de: Benutze Luminanz

en: Use Parametric
de: parametrisch benutzen

en: Use Width
de: Benutze Breite

en: Use the Parametric Renderer
de: Benutzung des parametrischen Renderers

en: Used as the end of the resulting gradient
de: als Ende für den Verlauf

en: Used as the start of the resulting gradient
de: als Start für den Verlauf

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
de: Benutzt um alle Zufallseffekte zu verringern. Setze auf Null um Zufälligkeit abzuschalten

en: Used to seed the pseudo-random number generator
de: wird benutzt um den Pseudo Zufalllsgenerator zu initialisieren

en: Uses transparency
de: benutzt Transparenz

en: Value node used for the OR boolean operation
de: Wertverknüpfung für ODER Operation

en: Value node used to do the NOT operation
de: Wertverknüpfung für NICHT Operation

en: Value that define whether the step is centerd on the value [0,1]
de: Schritt auf dem Wert gemittelt? [0,1]

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
de: Wert, der mit der aktuellen Zeit (in Sekunden) multipliziert wird

en: Value that multiplies the subtraction
de: Multiplikator für die Subtraktion

en: Value to add to the global width
de: Steigerung der globalen Umrandungsbreite

en: Value to calculate the cosine
de: Wert für Cosinus Berechnung

en: Value to convert to string
de: Wert zur Umwandlung in Zeichenkette

en: ValueNode
de: Wertpunkt

en: ValueNodes
de: Wertpunkte

en: Vector
de: Vektor

en: Vector Angle
de: Vektor Winkel

en: Vector Length
de: Vektor Länge

en: Vector X
de: Vektor X

en: Vector Y
de: Vektor Y

en: Verbose Output (add more for more verbosity)
de: Ausgabemenge (mehr für mehr Ausgabe)

en: Vertex
de: Eckpunkt

en: Vertex %03d
de: Eckpunkt %03d

en: Vertex 1
de: Eckpunkt 1

en: Vertex 2
de: Eckpunkt 2

en: Vertical Bar
de: Vertikaler Balken

en: Vertical Spacing
de: Vertikaler Abstand

en: Vertices
de: Eckpunkt

en: Vertices List
de: Eckpunkt Liste

en: Warp
de: Verwinden

en: Weight
de: Zeichenbreite

en: Weights
de: Zeichenbreiten

en: What type of interpolation to use
de: Art der Interpolation, die benutzt werden soll

en: When checked prevents to select the children using the mouse click
de: sperrt untergeordnete für Mausklick Auswahl

en: When checked the Ceiling value is used
de: Deckenwert verwenden?

en: When checked the bevel is circular
de: abgerundete Schräge verwenden?

en: When checked the gradient is summetrical at the center
de: Verlauf symmetrisch zum MIttelpunkt?

en: When checked the spiral turns clockwise
de: im Uhrzeigersinn?

en: When checked will loop only positive durations
de: nur positive Dauer der Schleife?

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
de: Endfarbe als Start für Verlauf verwenden?

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
de: Startfarbe als Start für Verlauf verwenden?

en: When checked, distorts inside the circle
de: Verzerrung innerhalb des Kreises?

en: When checked, distorts outside the circle
de: Verzerrung außerhalb des Kreises?

en: When checked, renders quickly but with artifacts
de: wenn gesetzt: schnelles Rendern, aber mit Artefakten

en: When checked, returns true if LHS < RHS
de: L < R ?

en: When checked, returns true if LHS = RHS
de: L = R ?

en: When checked, returns true if LHS > RHS
de: L > R ?

en: When checked, tangents are independent
de: Tangenten unabhängig?

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
de: links mit Nullen auffüllen?

en: When checked, the tangent's length is fixed
de: feste Länge der Tangente?

en: When cheked, the area outside the Radius are not distorted
de: Bereich außerhalb des Radius nicht verzerrt?

en: Where the sphere distortion is centered
de: Mittelpunkt der Sphere Verzerrung

en: Where the stretch distortion is centered
de: Mittelpunkt des Ziehens

en: Whether to draw a star or a regular polygon
de: einen Stern oder ein regelmäßiges Vieleck zeichnen

en: Width
de: Weite

en: Width of sample area (In pixels)
de: Breite des Abtastbereichs (in Pixel)

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
de: Breite der Streifen im Verlauf dazwischen [0,1]

en: Width of the string
de: Breite der Zeichenkette

en: Winding Style
de: Kurvenreicher Stil

en: Winding style to use
de: zu benutzender Kurvenreicher Stil

en: X Resolution
de: X Auflösung

en: X-Axis
de: X Achse

en: XOR Pattern
de: XOR Muster

en: Y Resolution
de: Y Auflösung

en: Y-Axis
de: Y Achse

en: Z Depth
de: Z Tiefe

en: Zero Padded
de: mit Nullen aufgefüllt

en: ZigZag
de: ZickZack

en: add_tile():Unable to put surface on target
de: add_tile(): Oberfläche auf Ziel legen nicht möglich

en: angle
de: Winkel

en: blank "author" entity
de: leeres "Author" Feld

en: blank "desc" entity
de: leeres "Beschreibung" Feld

en: blank "name" entity
de: leeres "Name" Feld

en: bline_point
de: BLine Punkt

en: bool
de: Logisch (bool)

en: cannot load '%s' recursively
de: '%s' kann nicht rekursiv geladen werden

en: canvas
de: Animation

en: color
de: Farbe

en: element <%s> is missing its contents
de: Element <%s> hat keinen Inhalt

en: empty font set
de: leere Schriftarteinstellung

en: error
de: Fehler

en: gradient
de: Verlauf

en: info
de: Information

en: integer
de: Ganzzahlig (integer)

en: light
de: leicht

en: list
de: Liste

en: nil
de: nichts (nil)

en: real
de: Reell (real)

en: segment
de: Segment

en: stream not in PPM format
de: Datenstrom nicht im PPM Format

en: string
de: Zeichenkette (string)

en: syntax:
de: Syntax:

en: time
de: Zeit

en: unable to initialize
de: initialisieren nicht möglich

en: vector
de: Vektor

en: verbosity set to
de: Erläuterungen gesetzt auf

en: warning
de: Warnung
