Synfig - en to fr translation catalogue (950 entries)

en:  (animated)
fr: (animé)

en:  Color
fr:  Couleur

en:  Mask Angle
fr:  Angle du masque

en:  Mask Origin
fr:  Origine du masque

en: " in
fr: " dans

en: "%s" not a valid value for attribute "%s" in <%s>
fr: "%s" n'est pas un attribut valide pour "%s" dans <%s>

en: %0.2f%% Gray
fr: Gris %0.2f%%

en: %s is not in BMP format
fr: %s n'est pas au format BMP

en: %s was not in PPM format
fr: %s n'était pas au format PPM

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
fr: %s : Vous ne pouvez pas utiliser un %s dans un nœud de valeur animé.

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
fr: %s:%d mauvais type pour %s : besoin de %s et non %s

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
fr: L'attribut "%s" dans <%s> fait référence à un ID inconnu "%s"

en: '%s' was already defined in <%s>
fr: "%s" est déjà défini dans <%s>

en: :Bad type
fr: : Mauvais type

en: <%s> did not accept type '%s'
fr: <%s> n'accepte pas le type "%s"

en: <%s> is missing "%s" attribute
fr: <%s> a un attribut "%s" manquant

en: <%s> is missing "pos" attribute
fr: Il manque un attribut "pos" dans <%s>

en: <%s> is missing "value" attribute
fr: Il manque un attribut "value" à <%s>

en: <%s> is missing its data
fr: Il manque des données dans <%s>

en: <%s> is missing link %d (%s)
fr: <%s> n'a pas de lien %d (%s)

en: <%s> should not contain anything
fr: <%s> devrait être vide

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
fr: La valeur <desc> n'est pas encore supportée pour <layer> (calque). Ignorée.

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
fr: Le contenu de <entry> est manquant, ou il manque un élément "use"

en: <meta> must have a name
fr: <meta> doit avoir un nom

en: <meta> must have content
fr: <meta> doit avoir un contenu

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
fr: La valeur <name> (nom) n'est pas encore supportée pour <layer> (calque). Ignorée.

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
fr: Il manque soit le contenu, soit un attribut "use" dans <param>.

en: <waypoint> is missing attribute "time"
fr: Il manque un attribut "time" à <waypoint>

en: A list of BLine Points
fr: Une liste de points de BLine

en: A waypoint already exists at this point in time
fr: Un point de passage existe déjà à ce moment

en: AND
fr: ET

en: API Version mismatch (LIB:%d, PROG:%d)
fr: Version d'API non correspondante (LIB:  %d, PROG: %d)

en: Accelerated Renderer Failure
fr: Échec du rendu accéléré

en: Add
fr: Addition

en: Advanced Outline
fr: Contour Avancé

en: After
fr: Après

en: Alpha Brighten
fr: Alpha Eclairer

en: Alpha Darken
fr: Alpha Assombrir

en: Alpha Over
fr: Alpha Dessus

en: Alpha channel of the layer
fr: Canal Alpha du calque

en: Amount
fr: Quantité

en: Amount increment of the index
fr: Montant d'augmentation de l'index

en: Amount of feather of the circle
fr: Quantité de feather du cercle

en: Amount of rotation
fr: Angle de rotation

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the BLine
fr: Quantité de croissance des "pousses" le long de la tangente à la BLine

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the BLine
fr: Quantité de croissance des "pousses" perpendiculairement à la BLine

en: And
fr: Et

en: Angle String
fr: Chaîne d'angle

en: Angle by which each split deviates from its parent
fr: Angle selon lequel chaque branche dévie de sa parente

en: Angle offset of the tangent
fr: Décalage de l'angle de la tangente

en: Animated
fr: Animé

en: Animation Speed
fr: Vitesse d'animation

en: Antialias
fr: Anti-crénelage

en: Antialiasing
fr: Anti-crénelage

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
fr: Anti-crénelage à %d (%d échantillons par pixel)

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Append layers in <filename> to composition
fr: Ajouter les calques de <filename> dans la composition

en: Appended contents of
fr: Ajout des contenus de

en: Attempting to determine target/outfile...
fr: Tentative de déterminer le type de cible/fichier de sortie ...

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
fr: Tentative d'obtenir l'inverse d'un nœud de valeur non inversable

en: Attempting to register "%s"
fr: Tentative d'enregistrement de "%s"

en: Available target video codecs are:
fr: Codecs vidéo disponibles :

en: Avoid alpha artifacts when checked
fr: Eviter les artefacts de transparence si coché

en: BLine Tangent
fr: Tangente de BLine

en: BLine Vertex
fr: Vertex de BLine

en: BLine Width
fr: Épaisseur de BLine

en: Background Color
fr: Couleur de fond

en: Bad BITMAPFILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %d)
fr: BITMAPFILEHEADER invalide dans %s (bfOffsetBits=%d, au lieu de %d)

en: Bad BITMAPINFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be 40)
fr: BITMAPINFOHEADER invalide dans %s (biSize=%d, au lieu de 40)

en: Bad ID "%s"
fr: Mauvais ID "%s"

en: Bad Tile Size
fr: Mauvaise taille de "tuile" d''image

en: Bad data for <param>
fr: Mauvaises données pour <param>

en: Bad data for <waypoint>
fr: Données incorrectes pour <waypoint>

en: Bad data in <%s>
fr: Mauvaises données dans <%s>

en: Bad surface
fr: Mauvaise surface

en: Bad surface from
fr: Mauvaise surface depuis

en: Bad type for composite
fr: Erreur de type pour un composé

en: Bad type for radialcomposite
fr: Mauvais type de composé radial

en: Bad type in <%s>
fr: Mauvais type dans <%s>

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
fr: Mauvais type : Le nœud de valeur "%s" n'accepte pas le type "%s"

en: Bad value "%s" in <%s>
fr: Valeur "%s" incorrecte dans <%s>

en: Bailout ValueBase
fr: Valeur d'arrêt

en: Balls
fr: Boules

en: Be Alpha Safe
fr: Considérer l'Alpha

en: Before
fr: Avant

en: Behind
fr: Derrière

en: Bevel
fr: Biseauter

en: Blend Method
fr: Mode de fusion

en: Blue
fr: Bleu

en: Blur
fr: Flou

en: Blurs
fr: Flous

en: Bold
fr: Gras

en: Bottom Left corner of the destination
fr: Coin inférieur gauche de la destination

en: Bottom Right
fr: Bas-Droite

en: Bottom Right corner of the destination
fr: Coin inférieur droit de la destination

en: Bottom Right corner of the source to warp
fr: Coin inférieur droit de la source à déformer

en: Bottom-Right
fr: Bas-droite

en: Box Blur
fr: Flou "boîte"

en: Break Set
fr: Briser l'ensemble

en: Brighten
fr: Eclairer

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Can't open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Can't parse multibyte character.
fr: Impossible d'analyser la séquence multi-octets.

en: Canvas
fr: Canevas

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
fr: Le canevas "%s" a des valeurs %s:%s non définies

en: Canvas to paste
fr: Canevas à coller

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
fr: La hauteur et la largeur du canevas doivent être supérieures ou égales à 1.

en: Caught string :
fr: Chaîne récupérée :

en: Caught unknown error, rethrowing...
fr: Erreur inconnue récupérée, relancée...

en: Ceiling
fr: Plafond

en: Center
fr: Centre

en: Center of the checkers
fr: Centre des checkers

en: Center of the circle
fr: Centre du cercle

en: Center of the cone
fr: Centre du cône

en: Center of the gradient
fr: Centre du dégradé

en: Center of the pattern
fr: Centre du motif

en: Centimeters
fr: Centimètres

en: Change to modify the random seed of the noise
fr: Modifier la graine aléatoire du bruit

en: Checkerboard
fr: Damier

en: Children Lock
fr: Verrou sous-calques

en: Circle
fr: Cercle

en: Clamp
fr: Limiter

en: Clamp Ceiling
fr: Limiter à la valeur plafond

en: Clip
fr: Couper

en: Clockwise
fr: Sens horaire

en: Color
fr: Couleur

en: Color 1
fr: Couleur 1

en: Color 2
fr: Couleur 2

en: Color Correct
fr: Correction de couleur

en: Color Cycle
fr: Cycle de couleurs

en: Color Inside
fr: Colorer l'intérieur

en: Color Outside
fr: Colorer l'extérieur

en: Color Shift
fr: Décalage de couleur

en: Color of checkers
fr: Couleur des carreaux

en: Color of the Set
fr: Couleur de l'ensemble

en: Color of the text
fr: Couleur du texte

en: Color outside the Set
fr: Couleur en dehors de l'ensemble

en: Composite
fr: Composé

en: Conical Gradient
fr: Dégradé conique

en: Constant
fr: Constante

en: Contrast
fr: Constraste

en: Copy Index
fr: Copier l'index

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Count
fr: Nombre

en: Creating the target...
fr: Création de la cible ...

en: Cross-Hatch Blur
fr: Flou hachuré

en: Cubic
fr: Cubique

en: Current Time
fr: Temps courant

en: Curve Gradient
fr: Dégradé selon une courbe

en: Curve Type For Weighting Subsamples
fr: Type de courbe pour pondérer les sous-échantillons

en: Curve Warp
fr: Déformation courbe

en: Cusps Type
fr: Type cuspides

en: DONE
fr: FINI

en: Dark Color
fr: Couleur sombre

en: Darken
fr: Assombrir

en: Dash Item List
fr: Liste d'élément Pointillés

en: Dash Items Offset
fr: Décalage des pointillés

en: Dashed Outline
fr: Contour Pointillés

en: Defaulting to PNG target...
fr: Passage par défaut à la cible PNG ...

en: Define the corners of the polygon
fr: Définit les coins du polygone

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
fr: Définit la fréquence à laquelle une nouvelle valeur aléatoire est choisie (en choix par seconde)

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
fr: Définit les positions ON/OFF relatives aux voisins

en: Defines the Tip type of the first bline point when bline is unlooped
fr: Définit le type de pointe du premier point de la BLine quand la BLine est ouverte

en: Defines the Tip type of the last bline point when bline is unlooped
fr: Définit le type de pointe du dernier point de la BLine quand la BLine est ouverte

en: Defines the interpolation type of the width point
fr: Définit le type d'interpolation du point de largeur

en: Defines the position at end of the BLine
fr: Définit la position en fin de BLine

en: Defines the position at start of the BLine
fr: Définit la position en début de BLine

en: Defines the side type of the dash item
fr: Définit le type de côté de l'élément pointillés

en: Defines the where the center will be
fr: Défini le centre

en: Depth of Bevel
fr: Profondeur du biseau

en: Describes how close glyphs are horizontally
fr: Défini la proximité horizontale des glyphes

en: Describes how close lines of text are vertically
fr: Défini la proximité verticale des lignes de texte

en: Description not set!
fr: Description non définie !

en: Dest BL
fr: Destination Bas-Gauche

en: Dest BR
fr: Destination Bas-Droite

en: Dest TL
fr: Destination Haut-Gauche

en: Dest TR
fr: Destination Haut-Droite

en: Detail
fr: Détail

en: Determines cusp type
fr: Détermine l'aspect des angles

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
fr: Détermine comment est interpolée la valeur d'un choix aléatoire à l'autre

en: Determines the falloff function for the feather
fr: Détermine la fonction d'atténuation pour l'adoucissement

en: Determines the interpolation between withpoints. (0) Linear (1) Smooth
fr: Détermine l'interpolation entre les points de largeur. (0) Linéaire (1) Doux

en: Diagonal Image Span
fr: Étendue de l'image (Diagonale)

en: Diamond
fr: Diamant

en: Direction in which the shoots tend to face
fr: Direction vers laquelle les "pousses" s'orienteront

en: Disc Blur
fr: Flou circulaire

en: Displacement
fr: Déplacement

en: Distance to Offset the Dash Items
fr: Distance de décalage des pointillés

en: Distort Inside
fr: Distordre l'intérieur

en: Distort Outside
fr: Distordre l'extérieur

en: Distort Type
fr: Type de distorsion

en: Distortions
fr: Distorsions

en: Divide
fr: Diviser

en: Do Alpha
fr: Transparence

en: Done.
fr: Fini.

en: Dot Product
fr: Produit scalaire

en: Drag
fr: Inertie

en: Drag slows the growth
fr: L'inertie ralenti la croissance

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate ID "%s"
fr: ID dupliqué "%s"

en: Duration
fr: Durée

en: Dynamic List
fr: Liste dynamique

en: Empty use="" value in <param>
fr: Valeur vide use="" dans <param>

en: Enable multithreaded renderer using specified # of threads
fr: Activer le rendu multiprocessus en utilisant le nombre donné de processus

en: Enables/Disables font kerning (If the font supports it)
fr: Active/Désactive le crénage (si la police le supporte)

en: End Color
fr: Couleur de fin

en: End Frame
fr: Image de fin

en: End Point
fr: Point d'arrivée

en: End Time
fr: Heure de fin

en: End point of the gradient
fr: Point de fin du dégradé

en: Entrypoint did not return a module.
fr: Le point d'entrée n'a pas renvoyé un module.

en: Equal
fr: Egal

en: Error creating ValueNode <%s> with type '%s'.  Refer to '%s'
fr: Erreur lors de la création du nœud de valeur <%s> avec le type "%s". Voir "%s".

en: Errors on lt_dlinit()
fr: Erreurs lors de lt_dlinit()

en: Even/Odd
fr: Pair/Impair

en: Example
fr: Exemple

en: Expand
fr: Étendre

en: Expand amount
fr: Quantité d'extension

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
fr: Attendait un nœud de valeur. Voir %s

en: Exponent
fr: Exposant

en: Exponential
fr: Exponentiel

en: Exposure Adjust
fr: Ajustement de l'exposition

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
fr: Erreur Fatale : Incompatibilité avec la version de Synfig

en: Fade Out
fr: Fondu en fermeture

en: Failed to load subcanvas '%s'
fr: Échec du chargement du sous-canevas "%s"

en: Failure while reading BITMAPFILEHEADER from %s
fr: Échec lors de la lecture de BITMAPFILEHEADER depuis %s

en: Failure while reading BITMAPINFOHEADER from %s
fr: Échec lors de la lecture de BITMAPINFOHEADER depuis %s

en: Falloff
fr: Atténuation

en: Fast
fr: Rapide

en: Fast Gaussian Blur
fr: Flou gaussien rapide

en: Feather
fr: Adoucissement

en: Feather X
fr: Adoucissement X

en: Feather Y
fr: Adoucissement Y

en: File to import
fr: Fichier à importer

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Filename of the font to use
fr: Nom de la police à utiliser

en: Filename seems to already be set to "%s" (%s)
fr: Il semble que le nom de fichier soit déjà "%s" (%s)

en: Fill color of the layer
fr: Remplir couleur du calque

en: Filled Rectangle
fr: Rectangle plein

en: Filters
fr: Filtres

en: Final point of the source line
fr: Dernier point de la ligne de source

en: Final value of the index
fr: Valeur finale de l'index

en: First corner of the rectangle
fr: Premier coin du rectangle

en: First operand of the AND operation
fr: Première opérande de l'opération AND

en: First point of the source line
fr: Premier point de la ligne source

en: Fixed Length
fr: Longueur fixe

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Flat Stop
fr: Stop plat

en: Floor
fr: Plancher

en: Focus
fr: Centre

en: Focus Point
fr: Point focal

en: Font
fr: Police

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
fr: Attribut "use" trouvé pour <param>, mais il n'était pas vide. Contenu ignoré.

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
fr: Attribut "use" trouvé pour <waypoint>, mais il n'était pas vide. Contenu ignoré ...

en: Found module "%s"
fr: Module "%s" trouvé

en: Fractals
fr: Fractales

en: Frame Rate
fr: Images par seconde

en: Frame rate set to %d frames per second
fr: Nombre d'images par secondes défini à %d

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Frequency of the Strobe in times per second
fr: Fréquence du Strobe par seconde

en: From
fr: Depuis

en: From Integer
fr: Depuis un entier

en: Gamma (default=2.2)
fr: Gamma (défaut = 2.2)

en: Gamma Adjustment
fr: Ajustement du Gamma

en: Gaussian Blur
fr: Flou gaussien

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Global width of the gradient
fr: Largeur globale du dégradé

en: Global width of the outline
fr: Largeur globale du contour

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Gradient Color
fr: Couleur de dégradé

en: Gradient Inside
fr: Dégradé intérieur

en: Gradient Left
fr: Dégradé Gauche

en: Gradient Right
fr: Dégradé Droit

en: Gradient Rotate
fr: Rotation de dégradé

en: Gradient outside
fr: Dégradé extérieur

en: Gradient to apply
fr: Dégradé à appliquer

en: Gradient to be used for coloring the plant
fr: Dégradé à utiliser pour colorer la plante

en: Gradients
fr: Dégradés

en: Gravity
fr: Gravité

en: Greater
fr: Plus grand

en: Green
fr: Vert

en: Greyed
fr: Grisé

en: Halftone 2
fr: Demi-teinte 2

en: Halftone 3
fr: Demi-teinte 3

en: Hard Light
fr: Lumière Dure

en: Heavy
fr: Noir

en: Height
fr: Hauteur

en: Height of sample area (In pixels)
fr: Hauteur de l'échantillon (en pixels)

en: Height that determines the horizon in perspectives
fr: Hauteur qui détermine l'horizon dans les perspectives

en: Hi-Color
fr: Éclaircissement

en: Homogeneous
fr: Homogène

en: Horizontal Bar
fr: Barre horizontale

en: Horizontal Spacing
fr: Espacement horizontal

en: How big the distortion displaces the context
fr: Ampleur de l'effet de la déformation sur le contexte

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
fr: De combien est étendu le résultat perpendiculairement à la ligne source

en: Hue
fr: Teinte

en: Hue Adjust
fr: Ajustement de teinte

en: Hyperbolic
fr: Hyperbolique

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
fr: Si actif, rend la plante dans la direction opposée

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
fr: Le canal alpha du dégradé est multiplié par la taille de la tige, et une valeur alpha de 1 est utilisée pour le rendu.

en: Image Aspect Ratio
fr: Ratio d'aspect d'image

en: Import Image
fr: Importer une image

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
fr: Importer::open() : Impossible d'ouvrir un fichier vide

en: Importer::open(): Couldn't find extension
fr: Importer::open() : Extension non trouvée

en: Importer::open(): Unknown file type --
fr: Importer::open() : Type de fichier inconnu --

en: In cycles per second
fr: En cycles par seconde

en: Inches
fr: Pouces

en: Increase to obtain fine details of the noise
fr: Augmenter pour obtenir des détails fins du bruit

en: Infinite
fr: Infini

en: Initial value of the index
fr: Valeur initiale de l'index

en: Inline Canvas
fr: Sous-canevas

en: Inline canvas cannot have a <defs> section
fr: Un sous-canevas ne peut avoir de section <defs>

en: Inline canvas cannot have keyframes
fr: Un sous-canevas ne peut avoir de points clés

en: Inline canvases cannot have metadata
fr: Les sous-canevas ne peuvent avoir de métadonnées

en: Inner Radius
fr: Rayon interne

en: Inside
fr: Intérieur

en: Inside Color
fr: Couleur interne

en: Inside Out
fr: À l'envers

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
fr: La version de calque installée est plus petite que la version du fichier

en: Int String
fr: Chaîne d'entier

en: Integer
fr: Entier

en: Interlaced
fr: Entrelacé

en: Internal
fr: Interne

en: Interpolate
fr: Interpoler

en: Invalid canvas name "
fr: Nom de canevas invalide "

en: Invalid multibyte sequence - is the locale set?
fr: Séquence multi-octets invalide - La locale est-elle définie ?

en: Invert
fr: Inverser

en: Invert Inside
fr: Inverser l'intérieur

en: Invert Negative
fr: Inverser le négatif

en: Invert Outside
fr: Inverser l'extérieur

en: Invert the circle
fr: Inverser le cercle

en: Invert the rectangle
fr: Inverser le rectangle

en: Italic
fr: Italique

en: Item %03d
fr: Élément %03d

en: Iterations
fr: Itérations

en: Joined List
fr: Liste jointe

en: Julia Set
fr: Ensemble de Julia

en: Keep Bevel Circular
fr: Coins arrondis circulaires

en: Kerning
fr: Crénage

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
fr: Le calque '%s' a rejeté la valeur du paramètre '%s'

en: Layer rejected canvas link
fr: Le calque a rejeté le lien vers le canevas

en: Layer_Shape Color
fr: Couleur du calque forme

en: Left Hand Side of the add
fr: Côté Gauche de l'ajout

en: Left Hand Side of the subtraction
fr: Côté gauche de la soustraction

en: Lenght of the loop
fr: Longueur de la boucle

en: Length
fr: Longueur

en: Less
fr: Moins

en: Light Angle
fr: Angle d'éclairage

en: Light Color
fr: Couleur claire

en: Light On Dark
fr: Clair sur sombre

en: Linear
fr: Linéaire

en: Linear Gradient
fr: Dégradé linéaire

en: Link
fr: Lien

en: Link Off
fr: Lien Off

en: Link On
fr: Lien On

en: Link Time
fr: Début du lien

en: Link1
fr: Lien1

en: Link2
fr: Lien2

en: List of BLine Points where the source line is curved to
fr: Liste des points bline vers lesquels la ligne source est courbée

en: List of dash items that defines the dashed outline
fr: Liste des éléments pointillés qui définissent le contour pointillés

en: List of width Points that defines the variable width
fr: Liste des points de largeur qui définit la largeur variable

en: List the exported canvases in the composition
fr: Lister les canevas exportés dans la composition

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
fr: Incompatibilité entre type et élément de liste, générant une erreur

en: Lo-Color
fr: Ombrage

en: Loading modules from %s
fr: Chargement des modules depuis %s

en: Local Time
fr: Temps local

en: Logarithm
fr: Logarithme

en: Loop
fr: Boucle

en: Loop Inside
fr: Boucle intérieure

en: Loop Time
fr: Temps d'une boucle

en: Loopyness
fr: Boucle

en: Lower Boundary
fr: Limite inférieure

en: Lower boundary of the clamping
fr: Limite inférieure du verrouillage

en: Lower right-hand Corner of image
fr: Le coin en bas à droite de l'image

en: Luma
fr: Luminance

en: Luma Key
fr: Clé de luminance

en: Makes the random value repeat after the given time
fr: Répète la valeur aléatoire après le moment donné

en: Mandelbrot Set
fr: Ensemble de Mandelbrot

en: Mask Angle
fr: Angle du masque

en: Mask Origin
fr: Origine du masque

en: Mask Size
fr: Taille du masque

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
fr: Nombre maximum de fois qu'une branche peut générer d'autres pousses récursivement

en: Measure of the distance between points when rendering
fr: Distance du pas entre chaque point lors du rendu

en: Metadata
fr: Métadonnée

en: Meters
fr: Mètres

en: Millimeters
fr: Millimètres

en: Missing "name" attribute for <param>.
fr: Attribut "name" manquant pour <param>.

en: Missing "type" attribute to "layer" element
fr: Il manque un attribut "type" à l'élément "layer"

en: Missing argument: "-vb".
fr: Argument manquant: "-vb".

en: Missing attribute "type" in <%s>
fr: Il manque un attribut "type" dans <%s>

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
fr: Modifie la position du calque dans la pile de calques

en: Modify equation to achieve interesting results
fr: Modifier l'équation pour obtenir des résultats intéressants

en: Motion Blur
fr: Flou cinétique

en: Multiplier of the resulting cosine
fr: Multiplier du cosinus résultant

en: Multiplier of the resulting exponent
fr: Multiplieur de l'exposant résultant

en: Multiplies The Number Of Subsamples Rendered
fr: Multiplie le nombre de sous-échantillons rendus

en: Multiply
fr: Multiplier

en: NOT
fr: NON

en: Nearest Neighbor
fr: Voisinage le plus proche

en: No entries in list
fr: Pas d'entrées dans la liste

en: No entries in ret_list
fr: Pas d'entrées dans la liste ret_list

en: No face loaded, no text will be rendered.
fr: Aucune police de chargée, aucun texte ne sera rendu.

en: No file to load
fr: Pas de fichier à charger

en: No images in list
fr: Pas d'images dans la liste

en: No interpolation
fr: Aucune interpolation

en: No vertices in bline
fr: Pas de sommets dans la BLine

en: No vertices in outline
fr: Pas de vertex dans le contour

en: Noise Distort
fr: Distorsion bruitée

en: Noise Gradient
fr: Dégradé bruité

en: Non Zero
fr: Non zéro

en: Not
fr: Non

en: Nothing to do!
fr: Rien à faire.

en: Number of decimal places
fr: Nombre de décimales

en: Number of places that growth occurs on each bline section
fr: Nombre d'endroits où des pousses apparaissent sur chaque section de BLine

en: Number of stripes in the gradient
fr: Nombre de bandes dans le dégradé

en: OR
fr: OU

en: Offset
fr: Décalage

en: Offset Inside
fr: Décalage intérieur

en: Offset Outside
fr: Décalage extérieur

en: Offset for the Vertices List
fr: Décalage pour la Liste de Sommets

en: One color of the gradient stripes
fr: Une couleur des rayures du dégradé

en: One or both of my parameters aren't set!
fr: Un ou deux de mes paramètres ne sont pas définis

en: Only For Positive Duration
fr: Seulement pour les durées positives

en: Onto
fr: Dessus

en: Or
fr: Ou

en: Origin
fr: Origine

en: Other
fr: Autre

en: Other color of the gradient stripes
fr: Autre couleur des rayures du dégradé

en: Outer Radius
fr: Rayon externe

en: Outline
fr: Contour

en: Outline Width
fr: Épaisseur du contour

en: Outside
fr: Extérieur

en: Outside Color
fr: Couleur externe

en: Parametric Renderer Failure
fr: Échec du moteur de rendu paramétrique

en: Parse of '%s' failed
fr: L'analyse de "%s" a échoué

en: Paste Canvas
fr: Coller un canevas

en: Pasted Canvas
fr: Canevas collé

en: Peak Stop
fr: Stop en pique

en: Perpendicular
fr: Perpendiculaire

en: Perpendicular Velocity
fr: Vitesse perpendiculaire

en: Physical Height
fr: Hauteur physique

en: Physical Width
fr: Largeur physique

en: Physical X resolution set to %f dpi
fr: Résolution physique X à %f ppp

en: Physical Y resolution set to %f dpi
fr: Résolution physique Y à %f ppp

en: Physical resolution set to %f dpi
fr: Résolution physique à %f ppp

en: Pixel Aspect Ratio
fr: Ratio d'aspect des pixels

en: Pixel Height
fr: Hauteur de pixel

en: Pixel Width
fr: Largeur de pixel

en: Placeholder
fr: Substitut

en: Plant
fr: Plante

en: Point to remain fixed when zooming
fr: Point restant fixe lors du zoom

en: Point where you want the origin to be
fr: Point où vous souhaitez que l'origine soit

en: Points
fr: Pointes

en: Polygon
fr: Polygone

en: Position of the source line
fr: Position de la ligne source

en: Positive Only
fr: Positif seulement

en: Power
fr: Puissance

en: Precision
fr: Précision

en: Premature end of file
fr: Fin de fichier prématurée

en: Premature end of file (after header)
fr: Fin de fichier prématurée (après l'entête)

en: Print Benchmarks
fr: Afficher les tests de performance

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
fr: Afficher les descriptions, info de paramètre, etc. du calque

en: Print out license information
fr: Afficher les informations de licence

en: Print out misc build information
fr: Afficher diverses informations de compilation

en: Print out specified details of the root canvas
fr: Imprimer les détails spécifiés du canevas racine

en: Print out the list of available ValueNodes
fr: Afficher la liste des nœuds de valeur disponibles

en: Print out the list of available importers
fr: Afficher la liste des importeurs disponibles

en: Print out the list of available layers
fr: Afficher la liste des calques disponibles

en: Print out the list of available target video codecs
fr: Afficher la liste des codecs vidéo disponibles

en: Print out the list of available targets
fr: Afficher la liste des cibles disponibles

en: Print out the list of loaded modules
fr: Afficher la liste des modules chargés

en: Print out usage and syntax info
fr: Afficher les informations d'utilisation et de syntaxe

en: Print out version information
fr: Afficher les informations de version

en: Quality set to
fr: Qualité à

en: Quality set to %d
fr: Qualité à %d

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
fr: Mode silencieux (Pas de progression/temps restant affiché)

en: Radial Blur
fr: Flou radial

en: Radial Composite
fr: Composé radial

en: Radial Gradient
fr: Dégradé radial

en: Radii
fr: Rayons

en: Radius
fr: Rayon

en: Radius of the circle
fr: Rayon du cercle

en: Ran out of memory (Probably a bug)
fr: À court de mémoire (Certainement un bogue)

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Factor
fr: Facteur d'aléa

en: RandomNoise Seed
fr: Graine du bruit aléatoire

en: Range
fr: Plage de valeurs

en: Rate
fr: Taux

en: Reached end of stream without finding PPM header
fr: Fin de flux atteinte sans trouver l'entête PPM

en: Reading compressed bitmaps is not supported
fr: La lecture des bitmaps compressés n'est pas disponible

en: Real
fr: Réel

en: Real String
fr: Chaîne de réel

en: Reciprocal
fr: Réciproque

en: Recognized variables are:
fr: Les variables connues sont :

en: Red
fr: Rouge

en: Reference
fr: Référence

en: Region
fr: Région

en: Region Set
fr: Jeu de région

en: Regular Polygon
fr: Polygone régulier

en: Relative Amount Of The First Subsample, For Linear Weighting
fr: Quantité relative du premier sous-échantillon, pour pondération linéaire

en: Relative Amount Of The Last Subsample, For Linear Weighting
fr: Quantité relative du dernier sous-échantillon, pour pondération linéaire.

en: Render a single frame at <seconds>
fr: Rendre une seule image à un nombre de secondes <seconds>

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
fr: Rendre le canevas avec l'identifiant donné au lieu de l'id racine.

en: Rendering frame at
fr: Rendu de l'image à

en: Rendering...
fr: Rendu en cours ...

en: Repeat Gradient
fr: Répéter le dégradé

en: Resolution set to %dx%d
fr: Résolution à %dx%d

en: Returned value when 'Link' is greater
fr: Valeur retournée lorsque "Lien" est plus grand

en: Returned value when 'Link' is smaller
fr: Répète la valeur aléatoire après le temps donné

en: Returned value when result tends to infinite
fr: Détermine la manière d'interpoler une valeur d'un choix aléatoire à l'autre

en: Returned value when the current time is zero
fr: La valeur retournée quand le temps actuel est nul

en: Reverse
fr: Inverser

en: Reverse Tangent
fr: Inverser la tangente

en: Right Hand Side of the add
fr: Côté Droit de l'ajout

en: Right Hand Side of the subtraction
fr: Côté droit de la soustraction

en: Rotate
fr: Rotation

en: Rotation of the gradient around the center
fr: Rotation du dégradé autour du centre

en: Rotation of the spiral
fr: Rotation de la spirale

en: Round off the tip
fr: Arrondir la pointe

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Rounded Begin
fr: Début arrondi

en: Rounded End
fr: Fin arrondie

en: Rounded Stop
fr: Stop arrondi

en: Scalar
fr: Scalaire

en: Scale
fr: Échelle

en: Scale Outside
fr: Échelle extérieure

en: Scale of the tangent
fr: Echelle de la tangente

en: Scale of the width
fr: Echelle de la largeur

en: Scale the velocity by the bline's width
fr: Modifie la vitesse à partir de la largeur de la BLine

en: Screen
fr: Ecran

en: Second corner of the rectangle
fr: Second coin du rectangle

en: Second operand of the AND operation
fr: Seconde opérande de l'opération AND

en: Seed
fr: Graine

en: Seed Point
fr: Point graine

en: Seeds the random number generator
fr: Distribue le générateur de nombres aléatoires

en: Segment Tangent
fr: Tangente du segment

en: Segment Vertex
fr: Vertex du segment

en: Separator
fr: Séparateur

en: Set antialias amount for parametric renderer.
fr: Définir la valeur d'anti-crénelage pour le moteur de rendu paramétrique.

en: Set of regions to combine
fr: Jeu de régions à combiner

en: Set the diagonal size of image window (Span)
fr: Définir la diagonale de la fenêtre d'image (Étendue)

en: Set the ending time
fr: Définir l'heure de fin

en: Set the frame rate
fr: Définir le nombre d'images par seconde

en: Set the image height (Use zero for file default)
fr: Définir la hauteur de l'image (Utiliser zéro pour les valeurs par défaut du fichier)

en: Set the image width (Use zero for file default)
fr: Définir la largeur de l'image (Utiliser zéro pour les valeurs par défaut du fichier)

en: Set the physical X resolution (dots-per-inch)
fr: Définir la résolution physique X (points par pouce)

en: Set the physical Y resolution (dots-per-inch)
fr: Définir la résolution physique Y (points par pouce)

en: Set the physical resolution (dots-per-inch)
fr: Définir la résolution physique (points par pouce)

en: Set the starting time
fr: Définir l'heure de début

en: Setting the canvas on the target...
fr: Définition du canevas de la cible ...

en: Setting the quality of the target...
fr: Définition de la qualité de la cible ...

en: Shade
fr: Ombrage

en: Shade Inside
fr: Ombrer l'interieur

en: Shade Outside
fr: Ombrer l'extérieur

en: Shape
fr: Forme

en: Sharp
fr: Net

en: Sharp Cusps
fr: Angles durs

en: Sharpen Edges
fr: Durcir les bords

en: Shutter Time
fr: Temps d'exposition

en: Side Type After
fr: Type de côté Après

en: Side Type Before
fr: Type de côté Avant

en: Sigmond
fr: Sigmoïde

en: Simple Circle
fr: Cercle simple

en: Sine
fr: Sinus

en: Size
fr: Taille

en: Size As Alpha
fr: Taille en tant qu'alpha

en: Size of Blur
fr: Taille du flou

en: Size of Canvas mismatch (app:%d, lib:%d)
fr: Taille de Canevas non correspondante (app: %d, lib: %d)

en: Size of Color mismatch (app:%d, lib:%d)
fr: Taille de Couleur non correspondante (app: %d, lib: %d)

en: Size of Layer mismatch (app:%d, lib:%d)
fr: Taille de Calque non correspondante (app: %d, lib: %d)

en: Size of Shade
fr: Taille de l'ombre

en: Size of Vector mismatch (app:%d, lib:%d)
fr: Taille de Vecteur non correspondante (app: %d, lib: %d)

en: Size of blur
fr: Taille du flou

en: Size of canvas
fr: Taille du canevas

en: Size of checkers
fr: Taille des carreaux

en: Size of the noise
fr: Taille du bruit

en: Size of the pattern
fr: Taille du motif

en: Size of the stem
fr: La taille de la tige

en: Size of the stretch relative to its Center
fr: Taille de l'étirement par rapport à son centre

en: Size of the text
fr: Taille du texte

en: Slope
fr: Pente

en: Smooth Outside
fr: Lisser l'extérieur

en: Smooth the coloration outside the set
fr: Lisser la couleur à l'extérieur de l'ensemble

en: Smoothness
fr: Douceur

en: Softness
fr: Adoucissement

en: Solid
fr: Solide

en: Solid Color
fr: Couleur pleine

en: Solid Inside
fr: Intérieur solide

en: Solid Outside
fr: Extérieur solide

en: Some of my parameters aren't set!
fr: Certains de mes paramètres ne sont pas définis

en: Source BR
fr: Source Bas-Droite

en: Source TL
fr: Source Haut-Gauche

en: Span set to %d units
fr: Étendue de l'image à %d unités

en: Specifies how much biased is the source gradeint in the repetition [0,1]
fr: Spécifie la quantité de partialité du dégradé source dans la répétition [0,1]

en: Specify End
fr: Définir la fin

en: Specify Start
fr: Définir le début

en: Specify image quality for accelerated renderer (default=%d)
fr: Définir la qualité d'image pour accélérer le rendu (défaut = %d )

en: Specify output filename
fr: Spécifier le nom de fichier de sortie

en: Specify output target (Default:unknown)
fr: Définir la cible en sortie (Défaut : inconnue)

en: Speed
fr: Vitesse

en: Spherize
fr: Rendre sphérique

en: Spiral Gradient
fr: Dégradé spirale

en: Split
fr: Séparer

en: Split Angle
fr: Angle de séparation

en: Splits
fr: Branches

en: Sprouts
fr: Pousses

en: Square Root
fr: Racine carrée

en: Squared
fr: Carré

en: Squared Stop
fr: Stop carré

en: Star
fr: Étoile

en: Start Color
fr: Couleur de début

en: Start Frame
fr: Image de début

en: Start Point
fr: Point de départ

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Start point of the gradient
fr: Point de départ du dégradé

en: Start time of the loop for the cycled context
fr: Début de la boucle pour le contexte bouclé.

en: Start time of the loop for the value node timeline
fr: Point de départ de la boucle pour le noeud de valeur timeline

en: Starting Subsystem "Importers"
fr: Démarrage du sous-système "Importers"

en: Starting Subsystem "Layers"
fr: Démarrage du sous-système "Layers"

en: Starting Subsystem "Modules"
fr: Démarrage du sous-système "Modules"

en: Starting Subsystem "Targets"
fr: Démarrage du sous-système "Targets"

en: Starting Subsystem "ValueNodes"
fr: Démarrage du sous-système "ValueNodes"

en: Static
fr: Statique

en: Stem Size
fr: Taille de tige

en: Step
fr: Pas

en: Straight
fr: Direct

en: Straight Onto
fr: Direct Dessus

en: Stretch
fr: Étirer

en: Strings
fr: Chaînes

en: Stripe
fr: Bande

en: Stripe Count
fr: Nombre de rayures

en: Stripes
fr: Rayures

en: Stylize
fr: Styliser

en: Subsample End Amount
fr: Quantité finale du sous-échantillon

en: Subsample Start Amount
fr: Quantité de départ du sous-échantillon

en: Subsamples Factor
fr: Facteur de sous-échantillonnage

en: Subsampling Type
fr: Type de sous-échantillonnage

en: Subtract
fr: Soustraction

en: Subtractive Flag
fr: Soustraire

en: Success for "%s"
fr: Succès pour "%s"

en: Super Sample
fr: Sur-échantillonner

en: Super Sampling
fr: Sur-échantillonnage

en: Surface Palette
fr: Palette de surface

en: Switch
fr: Commutateur

en: Symmetric
fr: Symétrique

en: Symmetrical
fr: Symétrique

en: Tangent 1
fr: Tangente 1

en: Tangent 2
fr: Tangente 2

en: Tangential Velocity
fr: Vitesse tangente

en: Target bitrate set to %dk
fr: Débit binaire de la cible à %d

en: Target initialization failure
fr: Échec de l'initialisation de la cible

en: Target name undefined, attempting to figure it out
fr: Nom de cible non défini, tentative pour le déterminer

en: Target panic
fr: Panique de la cible

en: Target set to %s
fr: Cible définie comme %s

en: Target video codec set to %s
fr: Codec vidéo cible défini comme %s

en: Test GUID generation
fr: Tester la génération de GUID

en: Test signal implementation
fr: Tester l'implémentation des signaux

en: Text
fr: Texte

en: Text Layer
fr: Calque de texte

en: Text Orientation
fr: Orientation du texte

en: Text Position
fr: Position du texte

en: Text to Render
fr: Texte à rendre

en: Text too small, no text will be rendered.
fr: Texte trop petit, aucun texte ne sera rendu.

en: The BLine where the tangent is linked to
fr: La BLine à laquelle la tangente est liée

en: The BLine where the vertex is linked to
fr: La BLine à laquelle est liée le sommet

en: The BLine where the width is linked to
fr: La BLine d'ou la largeur est liée

en: The List of strings to join
fr: La Liste de chaînes à joindre

en: The Segment where the tangent is linked to
fr: Le segment où la tangente est liée

en: The Segment where the vertex is linked to
fr: Le segment où le sommet est lié

en: The X-Axis component of the vector
fr: la composante axe-X du vecteur

en: The Y-Axis component of the vector
fr: la composante axe-Y du vecteur

en: The [0,1] position of the Width Point over the BLine
fr: La position [0,1] du point de largeur sur la BLine

en: The alpha of the color
fr: La transparence alpha de la couleur

en: The amount to offset the gradient
fr: La quantité de décalage du dégradé

en: The angle of the vector with the X axis
fr: Temps de la boucle

en: The angle where the sine is calculated from
fr: L'angle à partir duquel est calculé le sinus

en: The base to be raised to the power
fr: La base à élever à la puissance

en: The blending method used to composite on the layers below
fr: Le mode de mélange utilisé pour mélanger avec les calques inférieurs

en: The blue component of the color
fr: La composante BLEU de la couleur

en: The direction of the distortion
fr: Sens de la distorsion

en: The distance between distortions
fr: La distance entre les déformations

en: The distortion intensity (negative values inverts effect)
fr: L'intensité de la déformation (les valeurs négatives inversent l'effet)

en: The duration of the step
fr: La durée de l'étape

en: The end color of the gradient
fr: La couleur de fin du dégradé

en: The first tangent of the BLine Point
fr: La première tangente du point de BLine

en: The first tangent of the segment
fr: La première tangente du segment

en: The first vertex of the segment
fr: Le premier sommet du segment

en: The green component of the color
fr: La composante VERT de la couleur

en: The integer value to be converted
fr: la valeur entière à convertir

en: The left side of the comparison
fr: Le côté gauche de la comparaison

en: The length of the Dash Item
fr: Longueur de l'élément pointillés

en: The length of the vector
fr: Aucune interpolation

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
fr: La longueur du temps lorsque l'interpolation linéaire entre «Avant» et «Après» est faite

en: The number of points in the star
fr: Nombres de pointes de l'étoile

en: The number of repetition of the gradient
fr: Le nombre de répétition du dégradé

en: The number of rotations of the twirl effect
fr: Le nombre de rotations de l'effet tourbillon

en: The offset length of the Dash Item over the BLine
fr: Décalage de l'élément pointillés sur la Bline

en: The orientation of the star
fr: L'orientation de l'étoile

en: The position of the linked tangent on the BLine (0,1]
fr: La position de la tangente liéé sur la BLine (0,1]

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
fr: La position de la tangente liée sur le segment (0,1]

en: The position of the linked vertex on the BLine (0,1]
fr: La position du sommet lié sur la BLine (0,1]

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
fr: La position du sommet lié sur le segment (0,1]

en: The position of the linked width on the BLine (0,1]
fr: La position de la largeur liée sur la BLine (0,1]

en: The power used to raise the base
fr: La puissance utilisée pour élever la base

en: The radius of the inner points in the star
fr: Le rayon du corps de l'étoile

en: The radius of the outer points in the star
fr: Le rayon des pointes de l'étoile

en: The red component of the color
fr: La composante ROUGE de la couleur

en: The referenced value
fr: La valeur de référence

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
fr: La valeur obtenue lors de "Lien" < "Epsilon"

en: The right side of the comparison
fr: Le côté droit de la comparaison

en: The second tangent of the BLine Point
fr: La seconde tangente du point de BLine

en: The second tangent of the segment
fr: La seconde tangente du segment

en: The second vertex of the segment
fr: Le second sommet du segment

en: The size of the sphere distortion
fr: La taille de la déformation sphèrique

en: The source gradient to repeat
fr: Le dégradé source à répéter

en: The source gradient to rotate
fr: Le dégradé source à faire tourner

en: The start color of the gradient
fr: La couleur de départ du dégradé

en: The string to place after the joined strings
fr: La chaîne à placer après les chaînes jointes

en: The string to place before the joined strings
fr: La chaîne à placer avant les chaînes jointes

en: The string to place between each string joined
fr: La chaîne à placer entre chaque chaîne jointe

en: The time that is converted to string
fr: Le temps qui est converti vers la chaîne

en: The time when the linear interpolation ends
fr: Le moment où se termine l'interpolation linéaire

en: The time when the resulted loop starts
fr: Le moment où la boucle resultante commence

en: The time when the step conversion starts
fr: Le moment où l'étape de conversion démarre

en: The value node returned when current time is after 'time'
fr: Le noeud de valeur retourné quand le temps actuel est après le «temps»

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
fr: Le noeud de valeur retourné quand le temps actuel est avant le "temps" - "longueur"

en: The value node returned when the switch is off
fr: Le noeud de valeur retourné quand le switch est sur Off

en: The value node returned when the switch is on
fr: Le noeud de valeur retourné quand le switch est sur On

en: The value node source that provides the central value
fr: La source de la valeur du noeud qui fournit la valeur centrale

en: The value node to limit its range
fr: Le Noeud de valeur pour limiter sa portée

en: The value node to time loop
fr: Le noeud de valeur de boucle temporelle

en: The value node used to calculate its reciprocal
fr: Le noeud de valeur utilisé pour calculer sa réciproque

en: The value node used to make the step
fr: Le noeud de valeur utilisé pour faire l'étape

en: The value node used to scale
fr: Le noeud de valeur utilisé pour redimensionner

en: The value of the maximum random difference
fr: La valeur de l'écart aléatoire maximal

en: The value that multiplies the resulting sine
fr: La valeur qui multiplie le sinus résultant

en: The value to raise the constant 'e'
fr: La valeur pour augmenter la constante "e"

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
fr: La valeur utilisée pour décider si "Lien" est trop petit pour obtenir sa réciproque

en: The vector where the X coordinate is extracted from
fr: Le vecteur à partir duquel est extraite la coordonnée X

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
fr: Le vecteur à partir duquel est extraite la coordonnée Y

en: The vector where the angle is calculated from
fr: Le vecteur à partir duquel est calculé l'angle

en: The vector where the length is calculated from
fr: Le vecteur à partir duquel est calculé la longueur

en: The vertex of the BLine Point
fr: Le sommet du point de BLine

en: The width of the BLine Point
fr: La largeur du point de BLine

en: The width of the Width Point
fr: La largeur du point de largeur

en: Theta
fr: Thêta

en: This is the radius of the circle
fr: Le rayon du cercle

en: Threads set to %d
fr: Processus (threads) à %d

en: Throwing out job...
fr: Rejet du job ...

en: Time
fr: Temps

en: Time Loop
fr: Boucle temporelle

en: Time Offset
fr: Décalage temporel

en: Time Offset to apply to the context
fr: Décalage de temps à appliquer au contexte

en: Time Offset to apply to the imported file
fr: Décalage de Temps à appliquer au fichier importé

en: Time String
fr: Chaîne de temps

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
fr: Time(): Pas d'unité fournie dans le time code et le nombre d'images par seconde est inconnu! en supposant SECONDES

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
fr: Time(): Pas d'unité fournie dans le time code, supposant IMAGES ("%s")

en: Timed Swap
fr: Échange temporisé

en: Tip Type at End
fr: Type de pointe à la fin

en: Tip Type at Start
fr: Type de pointe au démarrage

en: To
fr: Vers

en: Too many warnings
fr: Trop d'avertissements

en: Top Left
fr: Haut-Gauche

en: Top Left corner of the destination
fr: Coin supérieur gauche de la destination

en: Top Left corner of the source to warp
fr: Coin supérieur gauche de la source à déformer

en: Top Right corner of the destination
fr: Coin supérieur droit de la destination

en: Top-Left
fr: Haut-gauche

en: Transform
fr: Transformer

en: Translate
fr: Décaler

en: Turn this off if you are going to be animating the text
fr: À désactiver si vous animez le texte

en: Twirl
fr: Tourbillon

en: Two-Tone
fr: Deux-tons

en: Type of Feather
fr: Type d'adoucissement

en: Type of blur to use
fr: Type de flou à utiliser

en: Type of feathering to use
fr: Type d'adoucissement à utiliser

en: Ultrabold
fr: Extra-gras

en: Ultralight
fr: Ultra-léger

en: Unable to append '
fr: Impossible d'ajouter '

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
fr: Impossible de lier le nœud de valeur ("%s" de type "%s") au lien %d (%s)

en: Unable to create <animated> with type "%s"
fr: Impossible de créer <animated> de type "%s"

en: Unable to create <dynamic_list>
fr: Impossible de créer <dynamic_list>

en: Unable to create SurfaceTarget
fr: Impossible de créer une Surface Cible

en: Unable to create ouput for
fr: Impossible de créer une sortie

en: Unable to create surface target
fr: Impossible de créer une surface cible

en: Unable to find canvas with ID "
fr: Impossible de trouver le canevas ayant l'ID "

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
fr: Impossible de trouver le point d'entrée du module "%s" (%s)

en: Unable to find module "%s" (%s)
fr: Impossible de trouver le module "%s" (%s)

en: Unable to get frame from
fr: Impossible de récupérer l'image clé de

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "Importers"

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "Layers"

en: Unable to initialize subsystem "Module"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "Module"

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "Targets"

en: Unable to initialize subsystem "ValueNodes"
fr: Impossible d'initialiser le sous-système "ValueNodes"

en: Unable to load '
fr: Impossible de charger '

en: Unable to load module '%s'
fr: Impossible de charger le module "%s"

en: Unable to open
fr: Impossible d'ouvrir

en: Unable to open "%s" for write access!
fr: Impossible d'ouvrir "%s" en écriture !

en: Unable to open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: Unable to open %s for read
fr: Impossible d'ouvrir %s en lecture

en: Unable to open %s for write
fr: Impossible d'ouvrir %s en écriture

en: Unable to open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Unable to open module list file '%s'
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de liste de modules "%s"

en: Unable to open pipe to encodedv
fr: Impossible d'établir le transfert vers encodedv

en: Unable to open pipe to ffmpeg
fr: Impossible d'établir le transfert vers ffmpeg

en: Unable to open pipe to imagemagick
fr: Impossible d'établir le transfert vers imagemagick

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
fr: Impossible d'établir le transfert vers l'utilitaire de conversion (convert) d'imagemagick

en: Unable to put surface on target
fr: Impossible d'appliquer la surface à la cible

en: Unable to set face size.
fr: Impossible de définir la taille de la police.

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
fr: Impossible de définir le lien "%s" vers le nœud de valeur "%s" (lien n°%d dans "%s")

en: Unable to write file header to file
fr: Impossible d'écrire l'entête du fichier dans ce fichier

en: Unable to write info header
fr: Impossible d'écrire l'entête d'information

en: Unexpected element <%s>
fr: Élément <%s> inattendu

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
fr: Élément <%s> inattendu après les données de <param>. Ignoré.

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
fr: Élément <%s> inattendu après les données de <waypoint>. Ignoré ...

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
fr: Élément <%s> inattendu, attendait <%s>

en: Unidentified arguments for
fr: Paramètres inconnus pour

en: Unidentified arguments:
fr: Paramètres inconnus :

en: Units
fr: Unités

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
fr: Une exception inconnue est survenue lors de l'ajout du Nœud de valeur "%s"

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
fr: Une exception inconnue est survenue lors de la référence au nœud de valeur "%s"

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
fr: Une exception inconnue est survenue lors du travail sur l'élément "%s"

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
fr: Identifiant inconnu  (%s) utilisé dans le paramètre "%s".

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
fr: Identifiant inconnu  (%s) utilisé dans le waypoint

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
fr: Type de nœud de valeur inconnu (%s), impossible d'en créer une représentation XML

en: Unknown target for
fr: Cible inconnue pour

en: Unknown target video codec: %s.
fr: Codec vidéo inconnu : %s

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
fr: Valeur inconnue (%s), impossible d'en créer une représentation XML

en: Unnamed
fr: SansNom

en: Unrecognised canvas variable:
fr: Variable de canevas inconnue :

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
fr: Profondeur de bit non supportée (bit_count=%d, au lieu de 24 ou 32)

en: Upper Boundary
fr: Limite supérieure

en: Upper boundary of the clamping
fr: Limite supérieure du verrouillage

en: Upper left-hand Corner of image
fr: Le coin en haut à gauche de l'image

en: Use Bevel for the corners
fr: Biseauter les coins

en: Use Luma
fr: Utiliser la luminance

en: Use Parametric
fr: Paramétrique

en: Use Width
fr: Utiliser la largeur

en: Use the Parametric Renderer
fr: Utiliser le moteur de rendu paramétrique

en: Used as the end of the resulting gradient
fr: Utilisé comme point final du dégradé résultant

en: Used as the start of the resulting gradient
fr: Utilisé comme point de départ du dégradé résultant

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
fr: Utilisé pour amoindrir les effets aléatoires. Placez le à zéro pour désactiver les aléas.

en: Used to seed the pseudo-random number generator
fr: Utilisé pour initialiser le générateur de nombres pseudo-aléatoire

en: Uses transparency
fr: Utilise la transparence

en: Value node used for the OR boolean operation
fr: Noeud de valeur utilisé pour l'opération OU

en: Value node used to do the NOT operation
fr: Noeud de valeur utilisé pour l'opération NON

en: Value that define whether the step is centerd on the value [0,1]
fr: Valeur qui définit si l'étape est centrée sur la valeur [0,1]

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
fr: Valeur qui est multipliée par le temps actuel (en secondes)

en: Value that multiplies the add
fr: Valeur qui multiplie l'ajout

en: Value that multiplies the subtraction
fr: Valeur qui multiplie la soustraction

en: Value that multiplies the value node
fr: Valeur qui multiplie le nœud de valeur

en: Value to add to the global width
fr: Valeur à ajouter à la largeur globale

en: Value to calculate the cosine
fr: Valeur pour calculer le cosinus

en: Value to convert to string
fr: Valeur pour convertir la chaîne

en: Value used to compare base or power with zero
fr: Valeur utilisée pour comparer la base ou la puissance avec zero

en: ValueNode
fr: Nœud de valeur

en: ValueNodes
fr: Nœuds de valeur

en: Vector
fr: Vecteur

en: Vector Angle
fr: Angle du vecteur

en: Vector Length
fr: Longueur du vecteur

en: Vector X
fr: X vecteur

en: Vector Y
fr: Y vecteur

en: Verbose Output (add more for more verbosity)
fr: Sortie verbeuse (en ajouter pour avoir une sortie encore plus détaillée)

en: Vertex
fr: Sommet

en: Vertical Bar
fr: Barre verticale

en: Vertical Spacing
fr: Espacement vertical

en: Vertices List
fr: Liste des vertices

en: Warp
fr: Perspective

en: Weight
fr: Graisse

en: Weights
fr: Poids

en: What type of interpolation to use
fr: Quel type d'interpolation utiliser

en: When checked outline is dashed
fr: Contour Pointillés si coché

en: When checked outline renders faster, but less accurate
fr: Rendu du contour plus rapide si sélectionné, mais moins précis.

en: When checked prevents to select the children using the mouse click
fr: Si coché, interdit de sélectionner les enfants avec la souris

en: When checked produces turbulent noise
fr: Si coché, produit un bruit turbulent

en: When checked the Ceiling value is used
fr: Lorsque coché la valeur plafond est utilisée

en: When checked the bevel is circular
fr: Lorsque coché le biseau est circulaire

en: When checked the gradient is looped
fr: Si coché le dégradé est bouclé

en: When checked the gradient is summetrical at the center
fr: Si coché le dégradé est symétrique par rapport au centre

en: When checked the gradient is supersampled
fr: Si coché le dégradé est super-échantillonné

en: When checked the spiral turns clockwise
fr: Si coché la spirale tourne dans le sens horaire

en: When checked the width takes the length of the spline to interpolate
fr: Si coché, la largeur utilise la longueur de la courbe pour interpoler

en: When checked will loop only positive durations
fr: Si coché, boucler seulement les durées positives

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
fr: Si cochée, "Couleur de fin» est utilisé comme point de départ du dégradé résultant

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
fr: Si cochée, "Couleur de départ» est utilisé comme point de départ du dégradé résultant

en: When checked, distorts inside the circle
fr: Si coché, déforme à l'intérieur du cercle

en: When checked, distorts outside the circle
fr: Si coché, déforme à l'extérieur du cercle

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
fr: Si coché, les boucles sont reflétés centrés sur le Temps Local

en: When checked, renders quickly but with artifacts
fr: Si coché, le rendu est plus rapide mais contient des artefacts

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
fr: Si coché, renvoie "Lien On", sinon renvoie "Lien Off"

en: When checked, returns true if LHS < RHS
fr: Si cochée, renvoie vrai si LHS < RHS

en: When checked, returns true if LHS = RHS
fr: Si cochée, renvoie vrai si LHS = RHS

en: When checked, returns true if LHS > RHS
fr: Si cochée, renvoie vrai si LHS > RHS

en: When checked, tangents are independent
fr: Si cochée, les tangentes sont indépendantes

en: When checked, the amount would loop
fr: Si cochée, le montant serait en boucle

en: When checked, the position is BLine length based
fr: Si coché, la position est basée sur la longueur de la Bline

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
fr: Si cochée, la chaîne est laissée remplie avec des zéros pour égaler la largeur

en: When checked, the tangent is BLine length based
fr: Si coché, la tangente est basée sur la longueur de la Bline

en: When checked, the tangent's length is fixed
fr: Si cochée, la longueur de la tangente est fixée

en: When checked, the width is BLine length based
fr: Si coché, la largeur est basée sur la longueur de la Bline

en: When cheked, the area outside the Radius are not distorted
fr: Lorsque coché, la zone en dehors du rayon n'est pas déformée

en: When true, widthpoints positions are bline length based
fr: Si Vrai, les points de largeur sont positionnés en fonction de la longueur de Bline

en: Where the sphere distortion is centered
fr: Lorsque la déformation sphèrique est centrée

en: Where the stretch distortion is centered
fr: Lorsque la déformation étirée est centrée

en: Whether to draw a star or a regular polygon
fr: Dessine un polygone ou une étoile

en: Width
fr: Largeur

en: Width Point List
fr: Liste des Points de Largeur

en: Width of sample area (In pixels)
fr: Largeur de l'échantillon (en pixels)

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
fr: Largeur des bandes dans le dégradé entre [0,1]

en: Width of the string
fr: largeur de la chaîne

en: WidthPoint %03d
fr: Point de Largeur %03d

en: Winding Style
fr: Mode de superposition

en: Winding style to use
fr: Mode de superposition à utiliser

en: X Resolution
fr: Résolution X

en: X-Axis
fr: axe-X

en: XOR Pattern
fr: Motif XOR

en: Y Resolution
fr: Résolution Y

en: Y-Axis
fr: axe-Y

en: Z Depth
fr: Profondeur Z

en: Zero Padded
fr: Complété avec des zéros

en: ZigZag
fr: Zigzag

en: add_tile():Unable to put surface on target
fr: add_tile(): Impossible d'appliquer la surface à la cible

en: blank "author" entity
fr: Entité "author" vide

en: blank "desc" entity
fr: Entité "desc" vide

en: blank "name" entity
fr: Entité "name" vide

en: bline_point
fr: point de BLine

en: bool
fr: booléen

en: cannot load '%s' recursively
fr: ne peut charger '%s' récursivement

en: canvas
fr: canevas

en: color
fr: couleur

en: dash_item
fr: élément_pointillés

en: element <%s> is missing its contents
fr: Le contenu de l'élément <%s>manque

en: empty font set
fr: Jeu de polices vide

en: error
fr: erreur

en: gradient
fr: dégradé

en: in line
fr: Aligné

en: integer
fr: entier

en: light
fr: Léger

en: list
fr: liste

en: nil
fr: nul

en: real
fr: réel

en: stream not in PPM format
fr: Le flux n'est pas au format PPM

en: string
fr: chaîne

en: syntax:
fr: syntaxe :

en: time
fr: temps

en: unable to initialize
fr: Initialisation impossible

en: vector
fr: vecteur

en: verbosity set to
fr: Verbosité à

en: warning
fr: avertissement

en: width_point
fr: point_largeur
