Synfig - en to it translation catalogue (980 entries)

en:  (animated)
it:  (animato)

en:  Color
it:  Colore

en:  Mask Angle
it:  Angolo Maschera

en:  Mask Origin
it:  Origine Maschera

en:  Type
it:  Tipo

en: "%s" not a valid value for attribute "%s" in <%s>
it: "%s" valore non valido per l'attributo "%s" in <%s>

en: %s is not in BMP format
it: %s non è in formato BMP

en: %s was not in PPM format
it: %s non in formato PPM

en: %s: You cannot use a %s in an animated ValueNode
it: %s: Non puoi usare %s in un Valore del Nodo animato

en: %s:%d wrong type for %s: need %s but got %s
it: %s:%d tipo errato per %s: richiesto %s ma ottenuto %s

en: '%s' attribute in <%s> references unknown ID '%s'
it: attributo '%s' in <%s> con riferimento sconosciuto a ID '%s'

en: '%s' was already defined in <%s>
it: '%s' già definito in <%s>

en: :Bad type
it: :Tipo errato

en: <%s> did not accept type '%s'
it: <%s> non accetta il tipo '%s'

en: <%s> is missing "%s" attribute
it: <%s> mancante dell'attributo "%s"

en: <%s> is missing "pos" attribute
it: <%s> mancante dell'attributo "pos"

en: <%s> is missing "value" attribute
it: <%s> mancante dell'attributo "value"

en: <%s> is missing its data
it: <%s> mancante del dato

en: <%s> is missing link %d (%s)
it: <%s> collegamento mancante a %d (%s)

en: <%s> should not contain anything
it: <%s> non dovrebbe contenere nulla

en: <desc> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
it: Dato inserito <desc> per <layer> non ancora supportato. Ignoro...

en: <entry> is missing its contents or missing "use" element
it: <entry> contenuti mancanti o elemento "use" mancante

en: <meta> must have a name
it: <meta> deve avere un nome

en: <meta> must have content
it: <meta> deve avere un contenuto

en: <name> entry for <layer> is not yet supported. Ignoring...
it: Dato inserito <name> per <layer> non ancora supportato. Ignoro...

en: <param> is either missing its contents, or missing a "use" attribute.
it: <param> mancante del contenuto o mancante un attributo di "use".

en: <waypoint> is missing attribute "time"
it: <waypoint> mancante dell'attributo "time"

en: A list of BLine Points
it: Lista di punti di Linee Beizer ( BLine )

en: A waypoint already exists at this point in time
it: Un punto di interpolazione (waypoint) esiste già in questo punto temporale

en: AND
it: E

en: API Version mismatch (LIB:%d, PROG:%d)
it: Versione API non corrispondente (LIB:%d, PROG:%d)

en: Accelerated Renderer Failure
it: Errore Visualizzazione Accelerata

en: Add
it: Somma

en: Advanced Outline
it: Contorno Avanzato

en: After
it: Dopo

en: Alpha
it: Alfa

en: Alpha Brighten
it: Alfa Schiarisce

en: Alpha Darken
it: Alfa Scurisce

en: Alpha Over
it: Alfa Sopra

en: Alpha channel of the layer
it: canale Alfa del livello

en: Amount
it: Valore

en: Amount increment of the index
it: Valore incremento dell'indice

en: Amount of feather of the circle
it: Importo della sfumarura del cerchio

en: Amount of rotation
it: Valore della rotazione

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the BLine
it: Valore al quale i rami tendono a crescere lungo la tangente alla linea di Bezier (BLine)

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the BLine
it: Valore al quale i rami tendono a crescere perpendicolarmente alla tangente alla linea di Bezier (BLine)

en: Amplitude
it: Ampiezza

en: And
it: Sì

en: Angle
it: Angolo

en: Angle String
it: Stringa Angolo

en: Angle by which each split deviates from its parent
it: Angolo col quale ogni divisione devia dal genitore

en: Angle offset of the tangent
it: Scostamento angolare della tangente

en: Animated
it: Animato

en: Animation Speed
it: Velocità di Animazione

en: Antialias
it: Antiscalettatura

en: Antialiasing
it: Antiscalettatura

en: Antialiasing set to %d, (%d samples per pixel)
it: Antiscalettatura impostata a %d, (%d campionamenti per pixel)

en: Aperture
it: Apertura

en: Append layers in <filename> to composition
it: Accoda i piani in <filename> per la composizione

en: Appended contents of
it: Contenuti accodati di

en: Attempting to determine target/outfile...
it: Tentativo di determinare il formato/file in uscita...

en: Attempting to get the inverse of a non invertible Valuenode
it: Tentativo di ottenere l'inverso un Valore del Nodo non invertible

en: Attempting to register "%s"
it: Tentativo di registrazione "%s"

en: Available target video codecs are:
it: I Codec video di destinazione sono:

en: Avoid alpha artifacts when checked
it: Evitare gli artefatti alfa quando spuntato

en: BLine
it: Línea Beizer (BLine)

en: BLine Tangent
it: Tangente Linea Beizer (BLine)

en: BLine Vertex
it: Vertice Línea Beizer (BLine)

en: BLine Width
it: Larghezza Linea di Bezier (BLine)

en: Background Color
it: Colore di Sfondo

en: Bad BITMAPFILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %d)
it: Errato BITMAPFILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, dovrebbe essere %d)

en: Bad BITMAPINFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be 40)
it: Errato BITMAPINFOHEADER in %s. (biSize=%d, dovrebbe essere 40)

en: Bad ID "%s"
it: ID Errato "%s"

en: Bad Tile Size
it: Dimensione Errata Tessera

en: Bad data for <param>
it: Dato errato per <param>

en: Bad data for <waypoint>
it: Dato errato per <waypoint>

en: Bad data in <%s>
it: Dati errati in <%s>

en: Bad surface
it: Errore superficie

en: Bad surface from
it: Errata superficie da

en: Bad type for composite
it: Tipo errato per composito

en: Bad type for radialcomposite
it: Tipo errato per composito radiale

en: Bad type in <%s>
it: Tipo errato in <%s>

en: Bad type: ValueNode '%s' doesn't accept type '%s'
it: Tipo errato: Il valore del Nodo %s non acetta il tipo %s

en: Bad value "%s" in <%s>
it: Valore errato "%s" in <%s>

en: Bailout ValueBase
it: Valore Base di Baliout

en: Balls
it: Sfere

en: Be Alpha Safe
it: Mantenere la Transparencia

en: Before
it: Prima

en: Behind
it: Dietro

en: Bevel
it: Smusso

en: Blend Method
it: Metodo Miscela

en: Blue
it: Blu

en: Blur
it: Sfoca

en: Blurs
it: Sfocature

en: Bold
it: Grassetto

en: Bottom Left corner of the destination
it: Secondo vertice del rettangolo

en: Bottom Right
it: Basso Destra

en: Bottom Right corner of the destination
it: Primo vertice del rettangolo

en: Bottom Right corner of the source to warp
it: Vertice inferiore destro della sorgente da deformare

en: Bottom-Right
it: Basso-Destra

en: Box Blur
it: Sfocatura Media Circostante "Box Blur"

en: Break Set
it: Separa Gruppo

en: Brighten
it: Schiarisce

en: Brightness
it: Luminosità

en: Can't open file
it: Impossibile aprire il file

en: Can't parse multibyte character.
it: Non posso analizzare il carattere multibyte.

en: Canvas
it: Tela

en: Canvas '%s' has undefined %s: %s
it: Tela '%s' ha '%s':'%s' indefinito

en: Canvas to paste
it: Tela da Incollare

en: Canvas with width or height less than one is not allowed
it: Tela con valore larghezza o altezza inferiore a uno non consentito

en: Caught string :
it: Stringa rilevata :

en: Caught unknown error, rethrowing...
it: Rilevato errore sconosciuto, rilancio...

en: Ceiling
it: Superiore

en: Center
it: Centro

en: Center of the checkers
it: Definisce gli angoli del poligono

en: Center of the circle
it: Centro del cerchio

en: Center of the cone
it: Centro del cono

en: Center of the gradient
it: Centro del gradiente

en: Center of the pattern
it: Angolo superiore sinistro dell'immagine

en: Centimeters
it: Centímetri

en: Change to modify the random seed of the noise
it: Cambia per modificare il valore casuale del disturbo

en: Checkerboard
it: Scacchiera

en: Children Lock
it: Blocco Bambini

en: Circle
it: Cerchio

en: Clamp
it: Compatta

en: Clamp Ceiling
it: Compatta Sopra

en: Clip
it: Ritaglia

en: Clockwise
it: Senso Orario

en: Color
it: Colore

en: Color 1
it: Colore 1

en: Color 2
it: Colore 2

en: Color Correct
it: Correzione Colore

en: Color Cycle
it: Cicla Colore

en: Color Inside
it: Colore Interno

en: Color Outside
it: Colore Esterno

en: Color Shift
it: Variazione Colore

en: Color of checkers
it: Colore Riquadri

en: Color of the Set
it: Color del Gruppo

en: Color of the text
it: Colore del testo

en: Color outside the Set
it: Colore esterno al Gruppo

en: Compare
it: Comparare

en: Composite
it: Composito

en: Conical Gradient
it: Gradiente Conico

en: Constant
it: Costante

en: Contrast
it: Contrasto

en: Copy Index
it: Copia Indice

en: Cos
it: Coseno

en: Cosine
it: Coseno

en: Count
it: Conteggio

en: Creating the target...
it: Generazione formato...

en: Cross-Hatch Blur
it: Sfocatura a Tratteggio

en: Cubic
it: Cubico

en: Current Time
it: Ora Attuale

en: Curve Gradient
it: Gradiente Curvo

en: Curve Type For Weighting Subsamples
it: Tipo di curvatura per la ponderazione dei sottocampionamenti

en: Curve Warp
it: Deformazione Curva

en: Cusps Type
it: Tipo di cuspidi

en: DIList
it: DILista

en: DONE
it: FATTO

en: Dark Color
it: Colore Scuro

en: Darken
it: Scurisce

en: Dash Item List
it: Lista Voci Tratteggio

en: Dash Items Offset
it: Scostamento Voci Tratteggio

en: Dashed Outline
it: Contorno Tratteggiato

en: Defaulting to PNG target...
it: Impostazione formato predefinito a PNG...

en: Define the corners of the polygon
it: Definisce gli spigoli del poligono

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
it: Definisce quanto spesso viene scelto un nuovo valore casuale (in scelte al secondo)

en: Defines the Off and On position relative to neighbours
it: Definisce la posizione On/Off rispetto ai vicini

en: Defines the Tip type of the first bline point when bline is unlooped
it: Definisce il tipo di punta del primo punto BLinea quando la BLinea è aperta

en: Defines the Tip type of the last bline point when bline is unlooped
it: Definisce il tipo di punta dell'ultimo punto BLinea quando la BLinea è aperta

en: Defines the interpolation type of the width point
it: Definisce il tipo di interpolazione del punto di larghezza

en: Defines the position at end of the BLine
it: Definisce la posizione al termine della BLinea

en: Defines the position at start of the BLine
it: Definisce la posizione all'inizio della BLinea

en: Defines the side type of the dash item
it: Definisce la parte tipo della voce trattino

en: Defines the where the center will be
it: Definisci la posizione del cento

en: Depth of Bevel
it: Profondità dello Smusso

en: Describes how close glyphs are horizontally
it: Descrive come sono, orizzontalmente, i glifi vicini

en: Describes how close lines of text are vertically
it: Descrive come sono, verticalmente, i glifi vicini

en: Description not set!
it: Descrizione non impostata!

en: Dest BL
it: Destinazione BL

en: Dest BR
it: Destinazione BR

en: Dest TL
it: Destinazione TL

en: Dest TR
it: Destinazione TR

en: Detail
it: Dettaglio

en: Determines cusp type
it: Determina il tipo di punta

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
it: Determina come il valore viene interpolato da una scelta casuale per la successiva

en: Determines the falloff function for the feather
it: Determina la funzione di deterioramento della sfumatura

en: Determines the interpolation between withpoints. (0) Linear (1) Smooth
it: Determina l'interpolazione tra i punti. (0) Lineare (1) Smussato

en: Diagonal Image Span
it: Dimensione Diagonale Immagine

en: Diamond
it: Diamante

en: Difference
it: Differenza

en: Direction in which the shoots tend to face
it: Direzione in cui i rami tendono a voltarsi

en: Disc Blur
it: Sfocatura Radiale

en: Displacement
it: Scostamento

en: Distance to Offset the Dash Items
it: Distanza di Scostamento delle Voci Tratteggio

en: Distort Inside
it: Distorsione Interna

en: Distort Outside
it: Distorsione Esterna

en: Distort Type
it: Tipo di Distorsione

en: Distortions
it: Distorsioni

en: Do Alpha
it: Imposta Transparenza

en: Done.
it: Fatto.

en: Dot Product
it: Punto Prodotto

en: Drag
it: Trascina

en: Drag slows the growth
it: Trascinando rallenta la crescita

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Duplicate ID "%s"
it: ID duplicato "%s"

en: Duration
it: Durata

en: Dynamic List
it: Lista Dinamica

en: Empty use="" value in <param>
it: Uso vuoto="" valore in <param>

en: Enable multithreaded renderer using specified # of threads
it: Abilita la visualizzazione multiprocesso usando uno specifico n° di processi

en: Enables/Disables font kerning (If the font supports it)
it: Abilita/Disabilita la crenatura del font (se il font lo supporta)

en: End Color
it: Colore Finale

en: End Frame
it: Fotogramma Finale

en: End Point
it: Punto Finale

en: End Time
it: Tempo Finale

en: End point of the gradient
it: Punto finale del gradiente

en: Entrypoint did not return a module.
it: Il punto d'ingresso non restituisce un modulo.

en: Equal
it: Uguale

en: Error creating ValueNode <%s> with type '%s'.  Refer to '%s'
it: Errore creando il Valore del Nodo <%s> con tipo '%s'. Riferito a '%s'

en: Errors on lt_dlinit()
it: Errori in lt_dlinit()

en: Even/Odd
it: Pari/Dispari

en: Example
it: Esempio

en: Expand
it: Espansione

en: Expand amount
it: Valore Espansione

en: Expected a ValueNode.  Refer to '%s'
it: Atteso un Valore del Nodo. Riferito a '%s'

en: Exponent
it: Esponente

en: Exponential
it: Esponenziale

en: Exposure Adjust
it: Regolazione Esposizione

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
it: FATALE: Versione di Synfig Non Corrispondente

en: Fade Out
it: Dissolvenza

en: Failed to load subcanvas '%s'
it: Errore caricamento sotto-tela '%s'

en: Failure while reading BITMAPFILEHEADER from %s
it: Errore di lettura del BITMAPFILEHEADER da %s

en: Failure while reading BITMAPINFOHEADER from %s
it: Errore di lettura del BITMAPINFOHEADER da %s

en: Falloff
it: Deterioremento

en: Fast
it: Veloce

en: Fast Gaussian Blur
it: Sfocatura Gaussiana Veloce

en: Feather
it: Sfumatura

en: Feather X
it: Sfuma X

en: Feather Y
it: Sfuma Y

en: File to import
it: File da importare

en: Filename
it: Nome del file

en: Filename of the font to use
it: Nome del file del font da usare

en: Filename seems to already be set to "%s" (%s)
it: Il nome del file pare sia già impostato a "%s" (%s)

en: Fill color of the layer
it: Colore di riempimento del livello

en: Filled Rectangle
it: Rettangolo Pieno

en: Filters
it: Filtri

en: Final point of the source line
it: Vertice Superiore Destro della destinazione

en: Final value of the index
it: Valore finale dell'indice

en: First corner of the rectangle
it: Primo vertice del rettangolo

en: First operand of the AND operation
it: Primo operando dell'operazione AND

en: First point of the source line
it: Vertice Superiore Sinistro della destinazione

en: Fixed Length
it: Lunghezza Fissa

en: Flags
it: Bandiere

en: Flat Stop
it: Terminazione Piatta

en: Floor
it: Inferiore

en: Focus
it: Fuoco

en: Focus Point
it: Punto Focale

en: Font Family
it: Famiglia del Font

en: Found "use" attribute for <param>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
it: Rilevato attributo "use" per <param>, ma non vuoto. Ingnoro il contenuto...

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
it: Trovato "use" attributo per <waypoint>, però non era vuoto. Ingoro il contenuto...

en: Found module "%s"
it: Rilevato modulo "%s"

en: Fractals
it: Frattali

en: Frame Rate
it: Frequenza Fotogrammi

en: Frame rate set to %d frames per second
it: Frequenza impostata a %d fotogrammi al secondo

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency of the Strobe in times per second
it: Frequenza dello Strobo al secondo

en: From
it: Da

en: From Integer
it: Da Intero

en: Gamma (default=2.2)
it: Gamma (Predefinito = 2.2)

en: Gamma Adjustment
it: Regolazione Gamma

en: Gaussian Blur
it: Sfocatura Gaussiana

en: Geometry
it: Geometría

en: Global width of the gradient
it: Ampiezza globale del gradiente

en: Global width of the outline
it: Ampiezza globale del contorno

en: Gradient
it: Gradiente

en: Gradient Color
it: Colore Gradiente

en: Gradient Inside
it: Gradiente Interno

en: Gradient Left
it: Gradiente Sinistro

en: Gradient Right
it: Gradiente Destro

en: Gradient Rotate
it: Rotazione Gradiente

en: Gradient outside
it: Gradiente Esterno

en: Gradient to apply
it: Gradiente di applicare

en: Gradient to be used for coloring the plant
it: Gradiente usato per colorare la pianta

en: Gradients
it: Gradienti

en: Gravity
it: Gravità

en: Greater
it: Maggiore

en: Green
it: Verde

en: Greyed
it: Disattivato

en: Halftone 2
it: Mezzi Toni 2

en: Halftone 3
it: Toni Medi 3

en: Hard Light
it: Luce intensa

en: Heavy
it: Pesante

en: Height
it: Altezza

en: Height of sample area (In pixels)
it: Altezza dell'area d'esempio (in pixel)

en: Height that determines the horizon in perspectives
it: Utilizzare Smusso per i vertici

en: Hi-Color
it: Colore Chiaro

en: Homogeneous
it: Omogeneo

en: Horizon
it: Orizzonte

en: Horizontal Bar
it: Barra Orizzontale

en: Horizontal Spacing
it: Spaziatura Orizzontale

en: How big the distortion displaces the context
it: Ampiezza della distorsione sul contesto

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
it: Ampiezza del risultato perpendicolare alla linea origine

en: Hue
it: Tonalità

en: Hue Adjust
it:  Regolazione Tonalità

en: Hyperbolic
it: Iperbolico

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
it: Se abilitato, visualizza la pianta nella direzione opposta

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
it: Se abilitato, il canale alfa (trasparenza) del gradiente è moltiplicato per la dimensione del fusto, ed un valore alfa di 1,0 è usato per la visualizzazione

en: Image Aspect Ratio
it: Rapporto Aspetto Immagine

en: Import Image
it: Importa Immagine

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
it: Importer::open(): Non può aprire un file vuoto

en: Importer::open(): Couldn't find extension
it: Importer::open(): Non trova l'estensione

en: Importer::open(): Unknown file type --
it: Importer::open(): Tipo di file sconosiuto --

en: In cycles per second
it: In cicli al secondo

en: Inches
it: Pollici

en: Increase to obtain fine details of the noise
it: Incrementa per ottenere maggiori dettagli del disturbo

en: Index
it: Indice

en: Infinite
it: Infinito

en: Initial value of the index
it: Valore iniziale dell'indice

en: Inline Canvas
it: Tela in Linea

en: Inline canvas cannot have a <defs> section
it: La tela in línea non può avere una sezione <defs>

en: Inline canvas cannot have keyframes
it: La tela in línea non può avere fotogrammi chiave

en: Inline canvases cannot have metadata
it: La tela in línea non può avere meta-dati

en: Inner Radius
it: Raggio Interno

en: Inside
it: Interno

en: Inside Color
it: Colore Interno

en: Inside Out
it: Al rovescio

en: Installed layer version is smaller than layer version in file
it: La versione dei piani installata è inferiore alla versione dei piani nel file

en: Int String
it: Stringa Intero

en: Integer
it: Intero

en: Interlaced
it: Interlacciato

en: Internal
it: Interno

en: Interpolate
it: Interpolare

en: Interpolation
it: Interpolazione

en: Intersection
it: Intersezione

en: Invalid canvas name "
it: Nome tela non valido "

en: Invalid multibyte sequence - is the locale set?
it: Sequenza multibye invalida - è stata impostata la lingua locale?

en: Invert
it: Inversione

en: Invert Inside
it: Inversione Interno

en: Invert Negative
it: Inversione Negativa

en: Invert Outside
it: Inversione Esterna

en: Invert the circle
it: Inversione Circolo

en: Invert the rectangle
it: Inversione Rettangolo

en: Italic
it: Italico [Corsivo]

en: Item %03d
it: Elemento %03d

en: Iterations
it: Iterazioni

en: Joined List
it: Lista Unita

en: Julia Set
it: Gruppo di Julia

en: Keep Bevel Circular
it: Mantieni Smusso Circolare

en: Kerning
it: Crenatura

en: Layer '%s' rejected value for parameter '%s'
it: Il piano '%s' ha respinto il valore per il parametro '%s'

en: Layer rejected canvas link
it: Il piano ha respinto il collegamento della tela

en: Layer_Shape Color
it: Colore del Piano_Forma

en: Left Hand Side of the add
it: Lato sinistro del componente aggiuntivo

en: Left Hand Side of the subtraction
it: Lato Sinistro della sottrazione

en: Lenght of the loop
it: Lunghezza del ciclo

en: Length
it: Lunghezza

en: Less
it: Minore

en: Light Angle
it: Angolo della Luce

en: Light Color
it: Colore Chiaro

en: Light On Dark
it: Chiaroscuro

en: Linear
it: Lineare

en: Linear Gradient
it: Gradiente Lineare

en: Link
it: Collegamento

en: Link Off
it: Collegamento Spento

en: Link On
it: Collegamento Acceso

en: Link Time
it: Tempo di Collegamento

en: Link1
it: Collegamento1

en: Link2
it: Collegamento2

en: List of BLine Points where the source line is curved to
it: Vertice Inferiore Destro della destinazione

en: List of dash items that defines the dashed outline
it: Lista Voci di Tratteggio che definiscono il tratteggio del contorno

en: List of width Points that defines the variable width
it: Lista dei Punti di Larghezza che definisce la larghezza variabile

en: List the exported canvases in the composition
it: Elenca le tele esportate nella composizione

en: List type/item type mismatch, throwing away mismatch
it: Tipo lista/Tipo elemento discordante, discordanza rifiutata

en: Lo-Color
it: Colore Scuro

en: Loading modules from %s
it: Caricamento moduli da %s

en: Local Time
it: Ora Locale

en: Logarithm
it: Logaritmo

en: Loop
it: Ciclo Continuo

en: Loop Inside
it: Ciclo Continuo Interno

en: Loop Time
it: Ciclo Temporale Continuo

en: Lower Boundary
it: Limite Inferiore

en: Lower boundary of the clamping
it: Limite inferiore del serraggio

en: Lower right-hand Corner of image
it: Angolo inferiore destro dell'immagine

en: Luma Key
it: Chiave Luma

en: Luminance
it: Luminanza

en: Makes the random value repeat after the given time
it: Ripete il valore casuale dopo il tempo stabilito

en: Mandelbrot Set
it: Gruppo di Mandelbrot

en: Mask Angle
it: Angolo Maschera

en: Mask Origin
it: Origine Maschera

en: Mask Size
it: Dimensione Maschera

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
it: Numero massimo di volte che ogni gemma può germogliare ricorsivamente

en: Measure of the distance between points when rendering
it: Misura della distanza tra punti durante la visualizzazione

en: Metaballs
it: Metasfere

en: Metadata
it: Metadati

en: Meters
it: Metri

en: Millimeters
it: Millimetri

en: Missing "name" attribute for <param>.
it: Attributo "name" mancante per <param>.

en: Missing "type" attribute to "layer" element
it: Attributo mancante "type" all'elemento "layer"

en: Missing argument: "-vb".
it: Manca l 'argomento: "-vb".

en: Missing attribute "type" in <%s>
it: Attributo mancante "type" in <%s>

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
it: Modifica la posizione del livello nella pila dei livelli

en: Modify equation to achieve interesting results
it: Modifica l'equazione per ottenere il risultato desiderato

en: Motion Blur
it: Movimento Sfocatura

en: Multiplier of the resulting cosine
it: Moltiplicatore del coseno risultante

en: Multiplier of the resulting exponent
it: Moltiplicatore dell'esponente risultante

en: Multiplies The Number Of Subsamples Rendered
it: Moltiplica il numero di sottocampionamentii renderizzati

en: Multiply
it: Moltiplica

en: NOT
it: NON

en: Nearest Neighbor
it: Vicino più Prossimo

en: No entries in list
it: Nessun valore nella lista

en: No entries in ret_list
it: Nessun valore nella ret_list

en: No face loaded, no text will be rendered.
it: Nessun font caricato, nessun testo verrà visualizzato.

en: No file to load
it: Nessun file da caricare

en: No images in list
it: Nessuna immagine in lista

en: No interpolation
it: Nessuna interpolazione

en: No vertices in bline
it: Nessun vertice nella BLinea

en: No vertices in outline
it: Nessun vertice di contorno

en: Noise Distort
it: Distrosione Disturbo

en: Noise Gradient
it: Gradiente Disturbo

en: Normal
it: Normale

en: Not
it: No

en: Nothing to do!
it: Nulla da eseguire!

en: Number of decimal places
it: Numero di cifre decimali

en: Number of places that growth occurs on each bline section
it: Numero di zone ove la crescita si verifica per ogni sezione della linea di Bezier (BLine)

en: Number of stripes in the gradient
it: Numero strisce nel gradiente

en: OR
it: O

en: Oblique
it: Obliqua

en: Offset
it: Sfalsamento

en: Offset Inside
it: Sfalsamento Interno

en: Offset Outside
it: Sfalsamento Esterno

en: Offset for the Vertices List
it: Scostamento per la Lista vertici

en: One color of the gradient stripes
it: Un colore delle strisce gradiente

en: One or both of my parameters aren't set!
it: Uno o entrambe i parametri non sono impostati

en: Only For Positive Duration
it: Solo Per Durata Positiva

en: Onto
it: Sopra

en: Or
it: O

en: Orientation
it: Orientamento

en: Origin
it: Origine

en: Other
it: Altro

en: Other color of the gradient stripes
it: Altro colore delle strisce gradiente

en: Outer Radius
it: Raggio Esterno

en: Outline
it: Contorno

en: Outline Width
it: Ampiezza Contorno

en: Outside
it: Esterno

en: Outside Color
it: Color Esterno

en: Overlay
it: Copertura

en: Parametric Renderer Failure
it: Errore Visualizzatore Parametrico

en: Parse of '%s' failed
it: Analisi di '%s' fallita

en: Paste Canvas
it: Incolla Tela

en: Pasted Canvas
it: Tela Incollata

en: Peak Stop
it: Terminazione appuntita

en: Perpendicular
it: Perpendicolare

en: Perpendicular Velocity
it: Velocità Perpendicolare

en: Physical Height
it: Altezza Física

en: Physical Width
it: Larghezza Fisica

en: Physical X resolution set to %f dpi
it: Risoluzione fisica di X impostata a %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
it: Risoluzione fisica di Y impostata a %f dpi

en: Physical resolution set to %f dpi
it: Risoluzione física impostata a %f dpi

en: Pixel Aspect Ratio
it: Rapporto Aspetto Pixel

en: Pixel Height
it: Altezza Pixel

en: Pixel Width
it: Larghezza Pixel

en: Pixels
it: Pixel

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Plant
it: Pianta

en: Point 1
it: Punto 1

en: Point 2
it: Punto 2

en: Point to remain fixed when zooming
it: Punto che resta fisso in ingrandimento

en: Point where you want the origin to be
it: Punto dove impostare l'origine

en: Points
it: Punti

en: Polygon
it: Poligono

en: Position
it: Posizione

en: Position of the source line
it: Vertice Superiore Sinistro della sorgente da deformare

en: Positive Only
it: Solo Positivo

en: Power
it: Potenza

en: Precision
it: Precisione

en: Premature end of file
it: Prematura fine del file

en: Premature end of file (after header)
it: Prematura fine del file (dopo l'intestazione)

en: Print Benchmarks
it: Stampa Riferimenti

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
it: Stampa la descrizione dei piani, informazioni del parametro, etc.

en: Print out license information
it: Stampa le informazioni della licenza

en: Print out misc build information
it: Stampa l'insieme delle informazioni di costruzione

en: Print out specified details of the root canvas
it: Stampa i dettagli specificati nella tela radice

en: Print out the list of available ValueNodes
it: Imprimis la lista dei Valori del Nodo disponibili

en: Print out the list of available importers
it: Stampa la lista degli importatori disponibili

en: Print out the list of available layers
it: Stampa la lista dei piani disponibili

en: Print out the list of available target video codecs
it: Stampare la lista dei codec video di destinazione disponibili

en: Print out the list of available targets
it: Stampa la lista dei formati disponibili

en: Print out the list of loaded modules
it: Stampa la lista dei moduli caricati

en: Print out usage and syntax info
it: Stampa le informazioni d'uso e sintassi

en: Print out version information
it: Stampa le informazioni di versione

en: Quality set to
it: Qualità impostata a

en: Quality set to %d
it: Qualità impostata a %d

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
it: Modo silenzioso (Non visualizza progresso/tempo restante)

en: Radial Blur
it: Sfocatura Radiale

en: Radial Composite
it: Radiale Composito

en: Radial Gradient
it: Gradiente Radiale

en: Radii
it: Raggi

en: Radius
it: Raggio

en: Radius of the circle
it: Raggio del cerchio

en: Ran out of memory (Probably a bug)
it: Fuori memoria (Probabilemente un bug)

en: Random
it: Casuale

en: Random Factor
it: Fattore Casuale

en: RandomNoise Seed
it: Seme di Disturbo Casuale

en: Range
it: Intervallo

en: Rate
it: Frequenza

en: Reached end of stream without finding PPM header
it: Raggiunta la fine del flusso senza trovare l'intestazione PPM

en: Reading compressed bitmaps is not supported
it: Lettura di bitmap compressi non supportata

en: Real
it: Reale

en: Real String
it: Stringa Reale

en: Reciprocal
it: Reciproco

en: Recognized variables are:
it: Le variabili riconosciute sono:

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Red
it: Rosso

en: Reference
it: Riferimento

en: Region
it: Regione

en: Region Set
it: Gruppo di Aree

en: Regular Polygon
it: Poligono Regolare

en: Relative Amount Of The First Subsample, For Linear Weighting
it: Valore relativo del primo sottocampionamento, per la ponderazione lineare

en: Relative Amount Of The Last Subsample, For Linear Weighting
it: Valore relativo dell'ultimo sottocampionamento, per la ponderazione lineare

en: Render a single frame at <seconds>
it: Visualizza un solo fotograma al <seconds>

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
it: Visualizza la tela con l'ID dato anziché la radice.

en: Rendering frame at
it: Visualizzazione fotogramma a

en: Rendering...
it: Visualizzazione...

en: Repeat Gradient
it: Ripetizione Gradiente

en: Resolution set to %dx%d
it: Risoluzione impostata a %dx%d

en: Returned value when 'Link' is greater
it: Valore restituito quando 'Collegamento' è maggiore

en: Returned value when 'Link' is smaller
it: Valore restituito quando 'Collegamento' è minore

en: Returned value when result tends to infinite
it: Valore restituito quando il risultato tende a infinito

en: Returned value when the current time is zero
it: Valore restituito quando l'ora corrente è pari a zero

en: Reverse
it: Inversa

en: Reverse Tangent
it: Tangente Inversa

en: Right Hand Side of the add
it: Sul lato destro del componente aggiuntivo

en: Right Hand Side of the subtraction
it: Lato Destro della sottrazione

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotation of the gradient around the center
it: Rotazione del gradiente attorno al centro

en: Rotation of the spiral
it: Rotazione della spirale

en: Rotations
it: Rotazioni

en: Round off the tip
it: Arrotondamento punta

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Rounded Begin
it: Inizio Arrotondato

en: Rounded End
it: Fine Arrotondata

en: Rounded Stop
it: Terminazione arrotondata

en: Saturation
it: Saturazione

en: Scalar
it: Scalare

en: Scale
it: Scala

en: Scale Outside
it: Scala Esterno

en: Scale of the tangent
it: Scala della tangente

en: Scale of the width
it: Scala della larghezza

en: Scale the velocity by the bline's width
it: Scala la velocità mediante lo spessore della línea di Beizer (BLine)

en: Screen
it: Schermo

en: Second corner of the rectangle
it: Secondo vertice del rettangolo

en: Second operand of the AND operation
it: secondo operando dell'operazione AND

en: Seed
it: Origine

en: Seed Point
it: Punto Origine

en: Seeds the random number generator
it: Omposta il valore iniziale del generatore di numeri casuali

en: Segment
it: Segmento

en: Segment Tangent
it: Tangente Segmento

en: Segment Vertex
it: Vertice Segmento

en: Separator
it: Separatore

en: Set antialias amount for parametric renderer.
it: Imposta il valore dell'antiscalettatura per il visualizzatore parametrico

en: Set of regions to combine
it: Gruppo di aree da unire

en: Set the diagonal size of image window (Span)
it: Imposta la dimensione diagonale dell finestra immagine (Span)

en: Set the ending time
it: Imposta il tempo di arresto

en: Set the frame rate
it: Imposta la frequenza fotogrammi

en: Set the image height (Use zero for file default)
it: Imposta l'altezza dell'immagine (Usa zero come valore predefinito del file)

en: Set the image width (Use zero for file default)
it: Imposta la larghezza dell'immagine (Usa zero come valore predefinito del file)

en: Set the physical X resolution (dots-per-inch)
it: Imposta la risoluzione física in X (punti per pollice)

en: Set the physical Y resolution (dots-per-inch)
it: Imposta la risoluzione física in Y (punti per pollice)

en: Set the physical resolution (dots-per-inch)
it: Imposta la risoluzione física (punti per pollice)

en: Set the starting time
it: Imposta il tempo di avvio

en: Setting the canvas on the target...
it: Imposto la tela nel formato...

en: Setting the quality of the target...
it: Imposto la qualità del formato

en: Shade
it: Ombra

en: Shade Inside
it: Ombra Interna

en: Shade Outside
it: Ombra Esterna

en: Shape
it: Forma

en: Sharp
it: Netto

en: Sharp Cusps
it: Punte Accuminate

en: Sharpen Edges
it: Bordi affilati

en: Shutter Time
it: Tiempo Otturazione

en: Side Type After
it: Batti Dopo il Lato

en: Side Type Before
it: Batti prima il lato

en: Simple Circle
it: Cerchio Semplice

en: Sine
it: Seno

en: Size
it: Dimensione

en: Size As Alpha
it: Valore della Trasparenza (Alpha)

en: Size of Blur
it: Ampiezza Sfocatura

en: Size of Canvas mismatch (app:%d, lib:%d)
it: Dimensione della Tela non corrispondente (app:%d, lib:%d)

en: Size of Color mismatch (app:%d, lib:%d)
it: Dimensione di Colore non corrispondente (app:%d, lib:%d)

en: Size of Layer mismatch (app:%d, lib:%d)
it: Dimensione del Piano non corrispondente (app:%d, lib:%d)

en: Size of Shade
it: Dimensione dell' Ombra

en: Size of Vector mismatch (app:%d, lib:%d)
it: Dimensione del Vettore non corrispondente (app:%d, lib:%d)

en: Size of blur
it: Ampiezza Sfocatura

en: Size of canvas
it: Dimensione della Tela

en: Size of checkers
it: Dimensione Riquadri

en: Size of the noise
it: Dimensioni del disturbo

en: Size of the pattern
it: Angolo inferiore destro dell'immagine

en: Size of the stem
it: Dimensione del Fusto

en: Size of the stretch relative to its Center
it: Ampiezza dello stiramento in rapporto al suo centro

en: Size of the text
it: Dimensione del testo

en: Slope
it: Inclinazione

en: Smooth Outside
it: Rifinitura Esterna

en: Smooth the coloration outside the set
it: Rifinisci il colore esterno al gruppo

en: Smoothness
it: Smussato

en: Softness
it: Morbidezza

en: Solid
it: Solido

en: Solid Color
it: Colore Pieno

en: Solid Inside
it: Interno Pieno

en: Solid Outside
it: Esterno Pieno

en: Some of my parameters aren't set!
it: Alcuni miei parametri non sono impostati

en: Source BR
it: Origine BR

en: Source TL
it: Origine TL

en: Span set to %d units
it: Dimensione impostata a %d unità

en: Specifies how much biased is the source gradeint in the repetition [0,1]
it: Specifica quanto parziale è la fonte gradeinte nella ripetizione [0,1]

en: Specify End
it: Specifica Fine

en: Specify Start
it: Specifica Inizio

en: Specify image quality for accelerated renderer (default=%d)
it: Specifica la qualità d'immagine per il visualizzatore accelerato (Predefinito=%d)

en: Specify output filename
it: Specifica il nome file in uscita

en: Specify output target (Default:unknown)
it: Specifica il formato d'uscita (Predefinito:sconosciuto)

en: Speed
it: Velocità

en: Spherize
it: Sferizza

en: Spiral Gradient
it: Gradiente a Spirale

en: Spline
it: Curvatura

en: Split
it: Dividere

en: Split Angle
it: Angolo di Divisione

en: Splits
it: Divisioni

en: Sprouts
it: Gemme

en: Square Root
it: Radice Quadrata

en: Squared
it: Quadtrato

en: Squared Stop
it: Terminazione squadrata

en: Star
it: Stella

en: Start Color
it: Colore di Partenza

en: Start Frame
it: Fotogramma Avvio

en: Start Point
it: Punto Iniziale

en: Start Time
it: Tempo Avvio

en: Start point of the gradient
it: Punto di inizio del gradiente

en: Start time of the loop for the cycled context
it: Tempo di inizio ciclo per il contesto esaminato

en: Start time of the loop for the value node timeline
it: Tempo di inizio del ciclo per il valore della sequenza temporale del nodo

en: Starting Subsystem "Importers"
it: Avvio Sottosistema "Importers"

en: Starting Subsystem "Layers"
it: Avvio sottosistema "Layers"

en: Starting Subsystem "Modules"
it: Avvio Sottosistema "Modules"

en: Starting Subsystem "Targets"
it: Avvio Sottosistema "Targets"

en: Starting Subsystem "ValueNodes"
it: Avvio Sottosistema "ValueNodes"

en: Static
it: Statico

en: Stem Size
it: Dimensione Fusto

en: Step
it: Passo

en: Straight
it: Lineare

en: Straight Onto
it: Lineare Sopra

en: Stretch
it: Stira

en: Strings
it: Stringhe

en: Stripe
it: Striscie

en: Stripe Count
it: Conteggio Striscie

en: Stripes
it: Striscie

en: Stroboscope
it: Stroboscopio

en: Style
it: Stile

en: Stylize
it: Stilizza

en: Subsample End Amount
it: Valore finale del sottocampionamento

en: Subsample Start Amount
it: Valore di partenza del sottocampionamento

en: Subsamples Factor
it: Fattore di sottocampionamento

en: Subsampling Type
it: Tipo Sottocampionamento

en: Subtract
it: Sottrarre

en: Subtractive Flag
it: Attenuazione

en: Success for "%s"
it: Esito positivo per "%s"

en: Super Sample
it: Super Esempio

en: Super Sampling
it: Super Esempio

en: Surface Palette
it: Tavolozza della Superficie

en: Switch
it: Interruttore

en: Symmetric
it: Simmetrico

en: Symmetrical
it: Simmetrico

en: Tangent 1
it: Tangente 1

en: Tangent 2
it: Tangente 2

en: Tangential Velocity
it: Velocità Tangenziale

en: Target bitrate set to %dk
it: Frequenza binaria finale impostata a %dk

en: Target initialization failure
it: Errore inizializzazione formato

en: Target name undefined, attempting to figure it out
it: Nome formato indefinito, tentativo di individuazione

en: Target panic
it: Panico per il formato

en: Target set to %s
it: Destinazione fissata a %s

en: Target video codec set to %s
it: Codec video di destinazione impostata a %s

en: Test GUID generation
it: Verifica la generazione della GUID

en: Test signal implementation
it: Verifica l'implementazione del segnale

en: Text
it: Testo

en: Text Layer
it: Livello di Testo

en: Text Orientation
it: Orientamento del testo

en: Text Position
it: Posizione del testo

en: Text to Render
it: Testo da Visualizzare

en: Text too small, no text will be rendered.
it: Testo troppo piccolo, nessun testo verrà visualizzato.

en: The BLine where the tangent is linked to
it: BLinea dove è collegata la tangente

en: The BLine where the vertex is linked to
it: BLinea a cui è collegato il vertice

en: The BLine where the width is linked to
it: BLinea alla quale è collegata la larghezza

en: The List of strings to join
it: Lista sequenze da collegare

en: The Segment where the tangent is linked to
it: Segmento al quale è collegata la tangente

en: The Segment where the vertex is linked to
it: Segmento al quale è legato il vertice

en: The X-Axis component of the vector
it: La componente Asse-X del vettore

en: The Y-Axis component of the vector
it: La componente Asse-Y del vettore

en: The [0,1] position of the Width Point over the BLine
it: La posizione [0,1] del Punto Larghezza sopra la BLinea

en: The alpha of the color
it: L'alfa del colore

en: The amount to offset the gradient
it: Valore di compensazione del gradiente

en: The angle of the vector with the X axis
it: Angolo del vettore con l'asse X

en: The angle where the sine is calculated from
it: Angolo a partire dal quale si calcola il seno

en: The base to be raised to the power
it: La base da elevare a potenza

en: The blending method used to composite on the layers below
it: Metodo di fusione usato per comporre gli strati sottostanti

en: The blue component of the color
it: La componente blu del colore

en: The direction of the distortion
it: Direzione della distorsione

en: The distance between distortions
it: La distanza tra le distorsioni

en: The distortion intensity (negative values inverts effect)
it: Intensità di distorsione (valori negativi invertono l'effetto)

en: The duration of the step
it: Durata della fase

en: The end color of the gradient
it: Colore finale del gradiente

en: The first tangent of the BLine Point
it: La prima tangente del punto BLinea

en: The first tangent of the segment
it: La tangente prima del segmento

en: The first vertex of the segment
it: Il primo vertice del segmento

en: The green component of the color
it: La componente verde del colore

en: The integer value to be converted
it: Valore intero da convertire

en: The left side of the comparison
it: Il lato sinistro del confronto

en: The length of the Dash Item
it: La lunghezza della Voce di Tratteggio

en: The length of the vector
it: Lunghezza del vettore

en: The length of time when the linear interpolation between 'Before' and 'After' is made
it: Lunghezza del tempo in cui l'interpolazione lineare tra il 'prima' e 'dopo' è generato

en: The number of points in the star
it: Numero di punti della stella

en: The number of repetition of the gradient
it: Numero di ripetizioni del gradiente

en: The number of rotations of the twirl effect
it: Il numero di rotazioni degli effetti vortice

en: The offset length of the Dash Item over the BLine
it: La lunghezza di scostamento della Voce di Tratteggio sulle BLinee

en: The orientation of the star
it: Orientamento della stella

en: The position of the linked tangent on the BLine (0,1]
it: Posizione della tangente collegata sulla BLinea (0,1]

en: The position of the linked tangent on the Segment (0,1]
it: Posizione della tangente collegata sul segmento (0,1]

en: The position of the linked vertex on the BLine (0,1]
it: Posizione del vertice collegato alla BLinea (0,1]

en: The position of the linked vertex on the Segment (0,1]
it: La posizione del vertice collegato sul segmento (0,1]

en: The position of the linked width on the BLine (0,1]
it: La posizione della larghezza collegata sulla BLinea (0,1]

en: The power used to raise the base
it: Potenza utilizzata per aumentare la base

en: The radius of the inner points in the star
it: Raggio dei punti interni della stella

en: The radius of the outer points in the star
it: Raggio dei punti esterni della stella

en: The red component of the color
it: La componente rossa del colore

en: The referenced value
it: Valore di riferimento

en: The resulting value when 'Link' < 'Epsilon'
it: Valore risultante quando 'Collegamento' < 'Epsilon'

en: The right side of the comparison
it: Il lato destro del confronto

en: The second tangent of the BLine Point
it: La seconda tangente del punto di BLinea

en: The second tangent of the segment
it: La seconda tangente del segmento

en: The second vertex of the segment
it: Il secondo vertice del segmento

en: The size of the sphere distortion
it: La dimensione della distorsione sferica

en: The source gradient to repeat
it: Gradiente sorgente da ripetere

en: The source gradient to rotate
it: Gradiente origine di rotazione

en: The start color of the gradient
it: Colore iniziale del gradiente

en: The string to place after the joined strings
it: La sequenza da porre dopo le sequenze collegate

en: The string to place before the joined strings
it: Sequenza da porre prima delle sequenze collegate

en: The string to place between each string joined
it: Sequenza da porre tra ogni sequenza collegata

en: The time that is converted to string
it: Tempo che viene convertito in stringa

en: The time when the linear interpolation ends
it: Il tempo in cui l'interpolazione lineare finisce

en: The time when the resulted loop starts
it: Il momento in cui inizia il ciclo risultante

en: The time when the step conversion starts
it: Tempo in cui la fase di conversione inizia

en: The value node returned when current time is after 'time'
it: Valore del nodo restituito quando l'ora corrente è dopo 'tempo'

en: The value node returned when current time is before 'time' - 'length'
it: Valore di nodo restituito quando il tempo attuale è prima di 'tempo' - 'lunghezza'

en: The value node returned when the switch is off
it: Valore del nodo restituito quando l'interruttore è spento

en: The value node returned when the switch is on
it: Il valore del nodo restituito quando l'interruttore è acceso

en: The value node source that provides the central value
it: Sorgente del valore del nodo che fornisce il valore centrale

en: The value node to limit its range
it: Valore del nodo che limitare la sua gamma

en: The value node to time loop
it: Valore del nodo a ciclo temporale

en: The value node used to calculate its reciprocal
it: Valore del nodo utilizzato per calcolare il suo reciproco

en: The value node used to make the step
it: Il valore del nodo utilizzato per eseguire la fase

en: The value node used to scale
it: Valore del nodo utilizzato per scalare

en: The value of the maximum random difference
it: Il valore della differenza massima casuale

en: The value that multiplies the resulting sine
it: Valore che moltiplica il seno risultante

en: The value to raise the constant 'e'
it: Valore di incremento della costante 'e'

en: The value used to decide whether 'Link' is too small to obtain its reciprocal
it: Valore utilizzato per decidere se 'Collegamento' è troppo piccolo per ottenere il suo reciproco

en: The vector where the X coordinate is extracted from
it: Vettore da cui la coordinata X è estratta

en: The vector where the Y coordinate is extracted from
it: Vettore da cui la coordinata Y è estratta

en: The vector where the angle is calculated from
it: Vettore da cui viene calcolato l'angolo

en: The vector where the length is calculated from
it: Vettore da cui viene calcolata la lunghezza

en: The vertex of the BLine Point
it: Il vertice del Punto BLinea

en: The width of the BLine Point
it: La larghezza del Punto BLinea

en: The width of the Width Point
it: La larghezza del Punto Larghezza

en: This is the radius of the circle
it: Questo è il raggio del cerchio

en: Threads set to %d
it: Numero processi impostato a %d

en: Throwing out job...
it: Esecuzione attività...

en: Time
it: Tempo

en: Time Loop
it: Ciclo Temporale Continuo

en: Time Offset
it: Sfalsamento Tiemporale

en: Time Offset to apply to the context
it: Scostamento temporale da applicare al contesto

en: Time Offset to apply to the imported file
it: Sfalsamento Temporale da applicare al file importato

en: Time String
it: Stringa Tempo

en: Time(): No unit provided in time code and frame rate is unknown! Assuming SECONDS
it: Time(): Nessuna unità fornita nel time code e il numero immagini al secondo è sconosciuto! Assumo SECONDI

en: Time(): No unit provided in time code, assuming FRAMES ("%s")
it: Time(): Nessuna unità fornita nel time code, assumo  FOTOGRAMMI ("%s")

en: Timed Swap
it: Interscambio Temporizzato

en: Tip Type at End
it: Tipo di Punta Finale

en: Tip Type at Start
it: Tipo di Punta Iniziale

en: To
it: A

en: Too many warnings
it: Troppi avvisi

en: Top Left
it: Alto Sinistra

en: Top Left corner of the destination
it: Vertice superiore sinistro della destinazione

en: Top Left corner of the source to warp
it: Vertice superiore sinistro della sorgente da deformare

en: Top Right corner of the destination
it: Vertice Superiore Destro della destinazione

en: Top-Left
it: Alto-Sinistra

en: Transform
it: Trasforma

en: Translate
it: Traduzione

en: Turbulent
it: Turbolenza

en: Turn this off if you are going to be animating the text
it: Togli il segno di spunta se stai per animare il testo

en: Twirl
it: Rotea

en: Two-Tone
it: Doppia Tonalità

en: Type
it: Tipo

en: Type of Feather
it: Tipo di Sfumatura

en: Type of blur to use
it: Tipo di sfocatura da usare

en: Type of feathering to use
it: Tipo di sfumatura da usare

en: Ultrabold
it: Ultra Grassetto

en: Ultralight
it: Ultra Leggera

en: Unable to append '
it: Impossibile accodare '

en: Unable to connect value node ('%s' of type '%s') to link %d (%s)
it: Impossibile connettere il valore del nodo ('%s' di tipo '%s') al collegamento %d (%s)

en: Unable to create <animated> with type "%s"
it: Impossibile creare <animated> col tipo "%s "

en: Unable to create <dynamic_list>
it: Impossibile creare <dynamic_list>

en: Unable to create SurfaceTarget
it: Impossibile creare Superficie Destinazione

en: Unable to create ouput for
it: Impossibile generare un risultato per

en: Unable to create surface target
it: Impossibile creare la superficie di destinazione

en: Unable to find canvas with ID "
it: Impossibile trovare la tela con ID "

en: Unable to find entrypoint in module "%s" (%s)
it: Impossibile trovare il punto d'ingresso nel modulo "%s" (%s)

en: Unable to find module "%s" (%s)
it: Impossibile trovare il modulo "%s" (%s)

en: Unable to get frame from
it: Impossibile aprire il fotogramma da

en: Unable to initialize subsystem "Importers"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Importers"

en: Unable to initialize subsystem "Layers"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Layers"

en: Unable to initialize subsystem "Module"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Module"

en: Unable to initialize subsystem "Targets"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "Targets"

en: Unable to initialize subsystem "ValueNodes"
it: Impossibile inizializzare il sottosistema "ValueNodes"

en: Unable to load '
it: Impossibile caricare '

en: Unable to load module '%s'
it: Impossibile caricare il modulo "%s"

en: Unable to open
it: Impossibile aprire

en: Unable to open "%s" for write access!
it: Impossibile aprire "%s" in scrittura!

en: Unable to open %s
it: Impossibile aprire %s

en: Unable to open %s for read
it: Impossibile aprire %s in lettura

en: Unable to open %s for write
it: Impossibile aprire %s in scrittura

en: Unable to open file
it: Impossibile aprire il file

en: Unable to open module list file '%s'
it: Impossibile aprire il file della lista moduli '%s'

en: Unable to open pipe to encodedv
it: Impossibile aprire il canale a encodedv

en: Unable to open pipe to ffmpeg
it: Impossibile aprire il canale a ffmpeg

en: Unable to open pipe to imagemagick
it: Impossibile aprire il canale a imagemagick

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
it: Impossibile aprire il canale per l'utility di conversione imagemagick

en: Unable to put surface on target
it: Impossibile porre la superficie nel formato

en: Unable to set face size.
it: Impossibile impostare le dimensioni del font.

en: Unable to set link '"%s" to ValueNode "%s" (link #%d in "%s")
it: Impossibile impostare il collegamento "%s" al Valore del Nodo "%s" (collegamento #%d in "%s")

en: Unable to write file header to file
it: Impossibile scrivere l'intestazione del file

en: Unable to write info header
it: Impossibile scrivere le informazioni d'intestazione

en: Unexpected element <%s>
it: Elemento inatteso <%s>

en: Unexpected element <%s> after <param> data, ignoring...
it: Elemento inatteso <%s> dopo il dato <param>, ignoro...

en: Unexpected element <%s> after <waypoint> data, ignoring...
it: Elemento inatteso<%s> dopo <waypoint>, ingnoro il dato...

en: Unexpected element <%s>, Expected <%s>
it: Elemento inatteso <%s>, Atteso <%s>

en: Unidentified arguments for
it: Argomenti non identificati per

en: Unidentified arguments:
it: Argomenti non identificati:

en: Units
it: Unità

en: Unknown Exception thrown when adding ValueNode "%s"
it: Eccezione sconosciuta sollevata durante l'aggiunta del Valore del Nodo "%s"

en: Unknown Exception thrown when referencing ValueNode "%s"
it: Eccezione sconosciuta sollevata nel riferimento al Valore del Nodo "%s"

en: Unknown Exception thrown when working on element "%s"
it: Eccezione sconosciuta sollevata agendo sull'elemento "%s"

en: Unknown ID (%s) referenced in parameter "%s"
it: ID Sconosciuto (%s) riferito nel parametro "%s"

en: Unknown ID (%s) referenced in waypoint
it: ID Sconosciuto (%s) riferito nella visuale

en: Unknown ValueNode Type (%s), cannot create an XML representation
it: Tipo di Valore del Nodo (%s) sconosciuto, impossibile creare una rappresentazione XML!

en: Unknown target for
it: Formato sconosciuto per

en: Unknown target video codec: %s.
it: Codec video di destinazione sconosciuto : %s.

en: Unknown value(%s), cannot create XML representation!
it: Valore sconosciuto (%s), impossibile creare una rappresentazione XML!

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Unrecognised canvas variable:
it: Variabile tela non riconosciuta:

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
it: Profondità di bit non soportata (bit_count=%d, dovrebbe essere 24 o 32)

en: Upper Boundary
it: Limite Superiore

en: Upper boundary of the clamping
it: Limite superiore di serraggio

en: Upper left-hand Corner of image
it: Angolo superiore sinistro dell'immagine

en: Use Bevel for the corners
it: Utilizzare Smusso per i vertici

en: Use Luma
it: Uso Luma

en: Use Parametric
it: Usa Parametrico

en: Use Width
it: Usa Larghezza

en: Use the Parametric Renderer
it: Usa il Visualizzatore Parametrico

en: Used as the end of the resulting gradient
it: Usato come fine del gradiente risultante

en: Used as the start of the resulting gradient
it: Usato come inizio del gradiente risultante

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
it: Usato per ridurre tutti gli effetti casuali. Impostato a zero disabilita la generazione casuale

en: Used to seed the pseudo-random number generator
it: Usato come punto origine per il generatore di numeri pseudo casuali

en: Uses transparency
it: Utilizzo trasparenza

en: Value node used for the OR boolean operation
it: Valore del nodo usato per l'operazione booleana OR

en: Value node used to do the NOT operation
it: Valore del nodo usato per fare l'operazione NOT

en: Value that define whether the step is centerd on the value [0,1]
it: Valore che definisce se il passo è centerato sul valore [0,1]

en: Value that is multiplied by the current time (in seconds)
it: Valore che viene moltiplicato per il tempo corrente (in secondi)

en: Value that multiplies the add
it: Valore che moltiplica il componente aggiuntivo

en: Value that multiplies the subtraction
it: Valore che moltiplica la sottrazione

en: Value that multiplies the value node
it: Valore che moltiplica il valore del nodo

en: Value to add to the global width
it: Valore da aggiungere all'ampiezza globale

en: Value to calculate the cosine
it: Valore per calcolare il coseno

en: Value to convert to string
it: Valore da convertire in stringa

en: Value used to compare base or power with zero
it: Valore utilizzato per confrontare base o potenza con zero

en: ValueNode
it: Valore del Nodo

en: ValueNodes
it: Valori dei Nodi

en: Vector
it: Vettore

en: Vector Angle
it: Angolo Vettore

en: Vector Length
it: Lunghezza Vettore

en: Vector X
it: Vettore X

en: Vector Y
it: Vettore Y

en: Verbose Output (add more for more verbosity)
it: Esito dettagliato (aggiungi 'more' per avere maggior dettaglio)

en: Vertex
it: Vertice

en: Vertex %03d
it: Vertice %03d

en: Vertex 1
it: Vertice 1

en: Vertex 2
it: Vertice 2

en: Vertical Bar
it: Barra Verticale

en: Vertical Spacing
it: Spaziatura Verticale

en: Vertices
it: Vertici

en: Vertices List
it: Lista Vertici

en: Warp
it: Deformazione

en: Weight
it: Peso

en: Weights
it: Pesi

en: What type of interpolation to use
it: Tipo di interpolazione da usare

en: When checked outline is dashed
it: Quando spuntato il contorno viene tratteggiato

en: When checked outline renders faster, but less accurate
it: Quando viene spuntato contorno, la renderizzazione è più rapida ma meno accurata

en: When checked prevents to select the children using the mouse click
it: Se selezionato, impedisce di selezionare i discendenti con il clic del mouse

en: When checked produces turbulent noise
it: Se selezionato, produce un disturbo turbolento

en: When checked the Ceiling value is used
it: Se selezionato, viene usato il valore del Soffitto

en: When checked the bevel is circular
it: Quando è selezionata lo smusso è circolare

en: When checked the gradient is looped
it: Se selezionato, il gradiente viene ciclato

en: When checked the gradient is summetrical at the center
it: Se selezionato, il gradiente è simmetrico al centro

en: When checked the gradient is supersampled
it: Se selezionato, il gradiente viene sovracampionato

en: When checked the spiral turns clockwise
it: Se selezionato, la spirale gira in senso orario

en: When checked the width takes the length of the spline to interpolate
it: Se selezionato, la larghezza considera la lunghezza della curvatura per interpolare

en: When checked will loop only positive durations
it: Se spuntato, ciclerà solamente le durate positive

en: When checked, 'End Color' is used as the start of the resulting gradient
it: Se selezionato, 'Colore Finale' viene utilizzato come punto di partenza del gradiente risultante

en: When checked, 'Start Color' is used as the start of the resulting gradient
it: Se selezionato, 'Colore Iniziale' viene utilizzato come punto di partenza del gradiente risultante

en: When checked, distorts inside the circle
it: Se selezionato, distorce all'interno del cerchio

en: When checked, distorts outside the circle
it: Se selezionato, distorce fuori dal cerchio

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
it: Se spuntato, i cicli vengono rispecchiati all'Ora Locale

en: When checked, renders quickly but with artifacts
it: Vertice Inferiore Sinistro della destinazione

en: When checked, returns 'Link On', otherwise returns 'Link Off'
it: Se selezionato, 'Collegamento Acceso' restituisce, altrimenti restituisce 'Collegamento Spento'

en: When checked, returns true if LHS < RHS
it: Se selezionato, restituisce true se LHS < RHS

en: When checked, returns true if LHS = RHS
it: Se selezionato, restituisce true se LHS = RHS

en: When checked, returns true if LHS > RHS
it: Se selezionato, restituisce true se LHS > RHS

en: When checked, tangents are independent
it: Se selezionato, le tangenti sono indipendenti

en: When checked, the amount would loop
it: Se selezionato, l'importo verrà ciclato

en: When checked, the position is BLine length based
it: Quando spuntata, la posizione è basata sulla lunghezza della BLinea

en: When checked, the string is left filled with zeros to match the width
it: Se selezionato, la stringa viene riempita con zeri a sinistra sì che corrisponda alla larghezza

en: When checked, the tangent is BLine length based
it: Quando spuntata, la tangente è basata sulla lunghezza della BLinea

en: When checked, the tangent's length is fixed
it: Se selezionato, la lunghezza della tangente viene fissata

en: When checked, the width is BLine length based
it: Quando spuntata, l'ampiezza è basata sulla lunghezza della BLinea

en: When cheked, the area outside the Radius are not distorted
it: Se spuntato, l'area al di fuori del Raggio non è distorta

en: When true, widthpoints positions are bline length based
it: Se vero, le posizioni larghezza punti sono basati sulla lunghezza BLINEA

en: Where the sphere distortion is centered
it: Nei casi in cui la distorsione della sfera è centrata

en: Where the stretch distortion is centered
it: Nei casi in cui la distorsione del tratto è centrata

en: Whether to draw a star or a regular polygon
it: Sia per disegnare una stella o un poligono

en: Width
it: Larghezza

en: Width Point List
it: Lista dei Punti di Larghezza

en: Width of sample area (In pixels)
it: Larghezza dell'area d'esempio (in pixel)

en: Width of stripes in the gradient between [0,1]
it: Larghezza delle strisce nella sfumatura tra [0,1]

en: Width of the string
it: Larghezza della stringa

en: WidthPoint %03d
it: Punto di Larghezza %03d

en: Winding Style
it: Stile Serpentina

en: Winding style to use
it: Stile serpentina da usare

en: X Resolution
it: Risoluzione X

en: X-Axis
it: Asse-X

en: XOR Pattern
it: Motivo XOR

en: Y Resolution
it: Risoluzione Y

en: Y-Axis
it: Asse-Y

en: Z Depth
it: Profondità Z

en: Zero Padded
it: Completato con degli "0"

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: add_tile():Unable to put surface on target
it: add_tile():Impossibile porre la superficie nel formato

en: angle
it: Angolo

en: blank "author" entity
it: entità "author" vuota

en: blank "desc" entity
it: entità "desc" vuota

en: blank "name" entity
it: entità "name" vuota

en: bline_point
it: Punto di línea Beizer (BLine)

en: bool
it: Booleano

en: cannot load '%s' recursively
it: Impossibile caricare '%s' ricorsivamente

en: canvas
it: Tela

en: color
it: Colore

en: dash_item
it: tratteggio_voce

en: element <%s> is missing its contents
it: Elemento <%s> mancante del contenuto

en: empty font set
it: gruppo font vuoto

en: error
it: errore

en: gradient
it: Gradiente

en: in line
it: in linea

en: info
it: informazione

en: integer
it: Intero

en: light
it: Leggera

en: list
it: Lista

en: nil
it: Nullo

en: real
it: Reale

en: segment
it: Segmento

en: stream not in PPM format
it: flusso non in formato PPM

en: string
it: Stringa

en: syntax:
it: sintassi:

en: time
it: Tempo

en: unable to initialize
it: impossibile inizializzare

en: vector
it: Vettore

en: verbosity set to
it: dettagli impostati a

en: warning
it: attenzione

en: width_point
it: punto_larghezza
