Synfig - en to pt_BR translation catalogue (411 entries)

en:  (animated)
pt_BR: (Animado)

en:  Color
pt_BR: Cor

en:  Mask Angle
pt_BR: Ângulo de máscara

en:  Mask Origin
pt_BR: Máscara de Origem

en:  Type
pt_BR: Tipo

en: %s is not in BMP format
pt_BR: %s não está no formato BMP

en: %s was not in PPM format
pt_BR: %s não estava no formato PPM

en: A list of BLine Points
pt_BR: Uma lista de Pontos BLine

en: Alpha channel of the layer
pt_BR: Canal alfa da camada

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Amount of feather of the circle
pt_BR: Quantidade da suavidade do círculo

en: Amount of rotation
pt_BR: Quantidade de rotação

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the BLine
pt_BR: Montante a que os disparos tendem a percorrer ao longo da tangente à BLine

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the BLine
pt_BR: Montante a que atira tendem a crescer perpendicular à tangente à BLine

en: Angle
pt_BR: Ângulo

en: Angle by which each split deviates from its parent
pt_BR: Ângulo pelo qual cada grupo se desvia do seu pai

en: Animation Speed
pt_BR: Velocidade da Animação

en: Aperture
pt_BR: Abertura

en: Avoid alpha artifacts when checked
pt_BR: Evite artefatos alfa, quando verificada

en: Bad BITMAPFILEHEADER in %s. (bfOffsetBits=%d, should be %d)
pt_BR: BITMAPFILEHEADER ruim em %s. (bfOffsetBits=%d, deve ser %d)

en: Bad BITMAPINFOHEADER in %s. (biSize=%d, should be 40)
pt_BR: BITMAPINFOHEADER ruim em %s. (biSize=%d, deve ser 40)

en: Bad surface from
pt_BR: superfície ruim de

en: Bailout ValueBase
pt_BR: Bailout ValorBase

en: Balls
pt_BR: Bolas

en: Be Alpha Safe
pt_BR: Seja Alfa seguro

en: Bevel
pt_BR: Chanfro

en: Blend Method
pt_BR: Método Mistura

en: Blur
pt_BR: Desfoque

en: Blurs
pt_BR: Desfoques

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Bottom Left corner of the destination
pt_BR: Canto inferior esquerdo do destino

en: Bottom Right corner of the destination
pt_BR: O canto inferior direito do destino

en: Bottom Right corner of the source to warp
pt_BR: O canto inferior direito da fonte para empenar

en: Bottom-Right
pt_BR: Embaixo- à direita

en: Box Blur
pt_BR: Desfoque de caixa

en: Break Set
pt_BR: Quebrar conjunto

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Can't parse multibyte character.
pt_BR: Não é possível analisar caracteres multibyte.

en: Ceiling
pt_BR: Teto

en: Center
pt_BR: Centro

en: Center of the checkers
pt_BR: Centro do quadriculado

en: Center of the circle
pt_BR: Centro do círculo

en: Center of the cone
pt_BR: Centro do cone

en: Center of the gradient
pt_BR: Centro do gradiente

en: Center of the pattern
pt_BR: Centro do padrão

en: Centimeters
pt_BR: Centímetros

en: Change to modify the random seed of the noise
pt_BR: Alterar para modificar a semente aleatória do ruído

en: Checkerboard
pt_BR: Tabuleiro de damas

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Clamp
pt_BR: Braçadeira

en: Clamp Ceiling
pt_BR: Braçadeira de teto

en: Clockwise
pt_BR: Sentido horário

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color Correct
pt_BR: Correção de cor

en: Color Cycle
pt_BR: Ciclo de cor

en: Color Inside
pt_BR: Cor Interior

en: Color Outside
pt_BR: Cor exterior

en: Color Shift
pt_BR: Mudança de cor

en: Color of checkers
pt_BR: Cor de quadriculado

en: Color of the Set
pt_BR: Cor do Conjunto

en: Color of the text
pt_BR: Cor do texto

en: Color outside the Set
pt_BR: Cor fora do conjunto

en: Conical Gradient
pt_BR: Gradiente Cônico

en: Constant
pt_BR: Constante

en: Contrast
pt_BR: Contraste

en: Copy Index
pt_BR: Índice da cópia

en: Cosine
pt_BR: Co-seno

en: Cross-Hatch Blur
pt_BR: Desfoque Cross-Hatch

en: Cubic
pt_BR: Cúbico

en: Curve Gradient
pt_BR: Curva de gradiente

en: Curve Type For Weighting Subsamples
pt_BR: Tipo de curva de Ponderação das Subamostras

en: Curve Warp
pt_BR: Curva de empenamento

en: Dark Color
pt_BR: Cor escura

en: Defines how often a new random value is chosen (in choices per second)
pt_BR: Define quantas vezes um novo valor aleatório é escolhido (em escolhas por segundo)

en: Defines the where the center will be
pt_BR: Define onde o centro será

en: Depth of Bevel
pt_BR: Profundidade do Chanfro

en: Describes how close glyphs are horizontally
pt_BR: Descreve a proximidade dos glifos horizontais

en: Describes how close lines of text are vertically
pt_BR: Descreve a proximidade das linhas de texto são verticais

en: Description not set!
pt_BR: Descrição não definida!

en: Detail
pt_BR: Detalhe

en: Determines cusp type
pt_BR: Determina o tipo cúspide

en: Determines how the value is interpolated from one random choice to the next
pt_BR: Determina como o valor é interpolada uma escolha aleatória para a próxima

en: Determines the falloff function for the feather
pt_BR: Determina a função falloff para a suavização

en: Diamond
pt_BR: Diamante

en: Direction in which the shoots tend to face
pt_BR: Direção na qual os disparos tendem a ir

en: Disc Blur
pt_BR: Desfoque em disco

en: Displacement
pt_BR: Deslocamento

en: Distort Inside
pt_BR: Distorcer interior

en: Distort Outside
pt_BR: Distorcer exterior

en: Distort Type
pt_BR: Tipo de distorção

en: Distortions
pt_BR: Distorções

en: Drag
pt_BR: Arrastar

en: Drag slows the growth
pt_BR: Arraste retarda o crescimento

en: Duplicate
pt_BR: Duplicado

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Enables/Disables font kerning (If the font supports it)
pt_BR: Ativa / Desativa o kerning da fonte (se a fonte suporta)

en: End Point
pt_BR: Ponto Final

en: End point of the gradient
pt_BR: Ponto final do gradiente

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Expand
pt_BR: Expanda

en: Expand amount
pt_BR: Expandir a quantidade

en: Exposure Adjust
pt_BR: Exposição Ajuste

en: Fade Out
pt_BR: Fade out

en: Failure while reading BITMAPFILEHEADER from %s
pt_BR: Falha na leitura de BITMAPFILEHEADER de %s

en: Failure while reading BITMAPINFOHEADER from %s
pt_BR: Falha na leitura de BITMAPINFOHEADER de %s

en: Fast
pt_BR: Rápido

en: Fast Gaussian Blur
pt_BR: Desfoque Gaussiano rápido

en: Feather
pt_BR: Suavizar

en: Feather X
pt_BR: Suavizar X

en: Feather Y
pt_BR: Suavizar Y

en: File to import
pt_BR: Arquivo para importar

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Filename of the font to use
pt_BR: Nome do arquivo da fonte a ser usada

en: Filename seems to already be set to "%s" (%s)
pt_BR: Nome do arquivo parece já estar definido como "%s" (%s)

en: Fill color of the layer
pt_BR: Preenchimento de cor da camada

en: Filled Rectangle
pt_BR: Retângulo Preenchido

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Final point of the source line
pt_BR: ponto final da linha de origem

en: First corner of the rectangle
pt_BR: Primeiro canto do retângulo

en: First point of the source line
pt_BR: Primeiro ponto da linha de origem

en: Floor
pt_BR: Pavimento

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font Family
pt_BR: Família de fonte

en: Fractals
pt_BR: Fractais

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Frequency of the Strobe in times per second
pt_BR: A freqüência do estroboscópio em vezes por segundo

en: Gamma Adjustment
pt_BR: Gama de ajuste

en: Gaussian Blur
pt_BR: Desfoque Gaussiano

en: Geometry
pt_BR: Geometria

en: Global width of the gradient
pt_BR: Largura global  do gradiente

en: Global width of the outline
pt_BR: Largura global do contorno

en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Gradient Inside
pt_BR: Gradiente interior

en: Gradient Left
pt_BR: Gradiente Esquerda

en: Gradient Right
pt_BR: Gradiente Direito

en: Gradient outside
pt_BR: Gradiente exterior

en: Gradient to apply
pt_BR: Gradiente para aplicar

en: Gradient to be used for coloring the plant
pt_BR: Gradiente para ser utilizado na coloração da planta

en: Gradients
pt_BR: Gradientes

en: Gravity
pt_BR: Gravidade

en: Halftone 2
pt_BR: Meio-tom

en: Halftone 3
pt_BR: Meio-tom 3

en: Heavy
pt_BR: Pesado

en: Height
pt_BR: Altura

en: Height of sample area (In pixels)
pt_BR: Altura da área de amostra (em pixels)

en: Height that determines the horizon in perspectives
pt_BR: Altura que determina o horizonte de perspectivas

en: Homogeneous
pt_BR: Homogêneo

en: Horizon
pt_BR: Horizonte

en: Horizontal Bar
pt_BR: Barra horizontal

en: Horizontal Spacing
pt_BR: Espaçamento horizontal

en: How big the distortion displaces the context
pt_BR: Quanto a distorção desloca o contexto

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
pt_BR: Quanto é ampliado o resultado perpendicular à linha de origem

en: Hue Adjust
pt_BR: Ajuste de matiz

en: Hyperbolic
pt_BR: Hiperbólico

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
pt_BR: Se ativado, processa a planta na direção oposta

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
pt_BR: Se ativado, o canal alfa do gradiente é multiplicado pelo tamanho da haste, e um alfa de 1,0 é usado quando o processamento

en: Import Image
pt_BR: Importar imagem

en: Importer::open(): Cannot open empty filename
pt_BR: Importer::open (): Não é possível abrir arquivo vazio

en: Importer::open(): Couldn't find extension
pt_BR: Importer::open (): Não foi possível encontrar a extensão

en: Importer::open(): Unknown file type --
pt_BR: Importer::open (): Tipo de arquivo desconhecido --

en: In cycles per second
pt_BR: Em ciclos por segundo

en: Inches
pt_BR: Polegadas

en: Increase to obtain fine details of the noise
pt_BR: Aumente para obter detalhes do ruído

en: Index
pt_BR: Índice

en: Inner Radius
pt_BR: Raio interno

en: Inside
pt_BR: Interior

en: Inside Color
pt_BR: Cor de dentro

en: Inside Out
pt_BR: De dentro para fora

en: Interpolation
pt_BR: Interpolação

en: Invalid multibyte sequence - is the locale set?
pt_BR: Sequência multibyte inválida - é o local definido?

en: Invert
pt_BR: Inverter

en: Invert Inside
pt_BR: Inverter interior

en: Invert Negative
pt_BR: Inverter Negativo

en: Invert Outside
pt_BR: Inverter exterior

en: Invert the circle
pt_BR: Inverter o círculo

en: Invert the rectangle
pt_BR: Inverter o retângulo

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Iterations
pt_BR: Iterações

en: Keep Bevel Circular
pt_BR: Manter chanfro circular

en: Lenght of the loop
pt_BR: Comprimento do loop

en: Light Angle
pt_BR: Ângulo de lux

en: Light Color
pt_BR: Cor suave

en: Light On Dark
pt_BR: Luz no esuro

en: Linear Gradient
pt_BR: Gradiente linear

en: List of BLine Points where the source line is curved to
pt_BR: Lista de pontos da BLine onde a linha de origem é curvada para

en: Local Time
pt_BR: O tempo local

en: Loop Inside
pt_BR: Loop interior

en: Loop Time
pt_BR: Tempo do loop

en: Lower boundary of the clamping
pt_BR: Limite inferior da braçadeira

en: Lower right-hand Corner of image
pt_BR: Canto inferior-direito da imagem

en: Makes the random value repeat after the given time
pt_BR: Torna a repetir um valor aleatório após o tempo determinado

en: Mandelbrot Set
pt_BR: Conjunto Mandelbrot

en: Mask Angle
pt_BR: Ângulo de máscara

en: Mask Origin
pt_BR: Máscara de Origem

en: Mask Size
pt_BR: Tamanho da Máscara

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
pt_BR: O número máximo de vezes que cada broto pode brotar recursivamente

en: Measure of the distance between points when rendering
pt_BR: Medida da distância entre os pontos quando em processamento

en: Meters
pt_BR: Metros

en: Millimeters
pt_BR: Milímetros

en: Modifies the position of the layer in the layer stack
pt_BR: Modifica a posição da camada na pilha de camadas

en: Modify equation to achieve interesting results
pt_BR: Modificar equação para obter resultados interessantes

en: Motion Blur
pt_BR: Borragem de movimento

en: Multiplies The Number Of Subsamples Rendered
pt_BR: Multiplica o número de subamostras geradas

en: Nearest Neighbor
pt_BR: Vizinhos mais próximos

en: No face loaded, no text will be rendered.
pt_BR: Nenhuma face carregada, nenhum texto será processado.

en: No file to load
pt_BR: Nenhum arquivo para carregar

en: No interpolation
pt_BR: Sem interpolação

en: No vertices in outline
pt_BR: Sem vértices na borda

en: Noise Distort
pt_BR: Distorção de ruído

en: Noise Gradient
pt_BR: Ruído Gradiente

en: Number of places that growth occurs on each bline section
pt_BR: Número de locais que crescem ocorrem em cada seção bline

en: Oblique
pt_BR: Oblíquo

en: Offset Inside
pt_BR: Deslocamento interior

en: Offset Outside
pt_BR: Deslocamento exterior

en: Offset for the Vertices List
pt_BR: Deslocamento para a lista de vértices

en: Only For Positive Duration
pt_BR: Apenas para duração positiva

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: Origin
pt_BR: Origem

en: Other
pt_BR: Outro

en: Outer Radius
pt_BR: Raio externo

en: Outline
pt_BR: Borda

en: Outline Width
pt_BR: Largura da borda

en: Outside
pt_BR: Exterior

en: Outside Color
pt_BR: Cor de fora

en: Perpendicular Velocity
pt_BR: Velocidade perpendicular

en: Plant
pt_BR: Planta

en: Point 1
pt_BR: Ponto 1

en: Point 2
pt_BR: Ponto 2

en: Point where you want the origin to be
pt_BR: Aponte onde deseja que a origem seja

en: Points
pt_BR: Pontos

en: Position
pt_BR: Posição

en: Position of the source line
pt_BR: Posição da linha de origem

en: Positive Only
pt_BR: Positivo apenas

en: Premature end of file
pt_BR: Fim prematuro de arquivo

en: Premature end of file (after header)
pt_BR: Fim prematuro de arquivo (depois do cabeçalho)

en: Radial Blur
pt_BR: Desfoque Radial

en: Radial Gradient
pt_BR: Gradiente radial

en: Radius
pt_BR: Raio

en: Radius of the circle
pt_BR: Raio do círculo

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Random Factor
pt_BR: Fator Aleatório

en: RandomNoise Seed
pt_BR: Semente de ruído aleatório

en: Reached end of stream without finding PPM header
pt_BR: Chegou ao fim do fluxo sem encontrar cabeçalho PPM

en: Reading compressed bitmaps is not supported
pt_BR: Leitura de bitmaps compactados não é suportado

en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

en: Region
pt_BR: Região

en: Region Set
pt_BR: Região definida

en: Regular Polygon
pt_BR: Polígono Regular

en: Reverse
pt_BR: Reverso

en: Rotate
pt_BR: Girar

en: Rotation of the gradient around the center
pt_BR: Rotação do gradiente em torno do centro

en: Rotation of the spiral
pt_BR: Rotação da espiral

en: Rotations
pt_BR: Rotações

en: Round off the tip
pt_BR: Termine a ponta

en: Rounded Begin
pt_BR: Início Arredondado

en: Rounded End
pt_BR: Fim arredondado

en: Scale Outside
pt_BR: Escala exterior

en: Scale the velocity by the bline's width
pt_BR: Regula a velocidade pela largura do bline

en: Second corner of the rectangle
pt_BR: Segundo canto do retângulo

en: Seed
pt_BR: Sementes

en: Seed Point
pt_BR: Ponto de origem

en: Seeds the random number generator
pt_BR: Semeia o gerador de números aleatórios

en: Set of regions to combine
pt_BR: Conjunto de regiões a combinar

en: Shade
pt_BR: Sombra

en: Shade Inside
pt_BR: Sombra interior

en: Shade Outside
pt_BR: Sombrear exterior

en: Sharp Cusps
pt_BR: Cúspides afiadas

en: Sharpen Edges
pt_BR: Realçar bordas

en: Shutter Time
pt_BR: Tempo do obturador

en: Simple Circle
pt_BR: Círculo Simples

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Size As Alpha
pt_BR: Tamanho como alfa

en: Size of Blur
pt_BR: Tamanho do desfoque

en: Size of Shade
pt_BR: Tamanho da Sombra

en: Size of blur
pt_BR: Tamanho do borrão

en: Size of checkers
pt_BR: Tamanho do quadriculado

en: Size of the noise
pt_BR: Tamanho do ruído

en: Size of the pattern
pt_BR: Tamanho do padrão

en: Size of the stem
pt_BR: Tamanho da haste

en: Size of the stretch relative to its Center
pt_BR: Tamanho do esticado relativo ao centro

en: Size of the text
pt_BR: Tamanho do texto

en: Smooth Outside
pt_BR: Suavizar exterior

en: Smooth the coloration outside the set
pt_BR: Suavizar a coloração exterior do conjunto

en: Softness
pt_BR: Suavidade

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: Solid Inside
pt_BR: Sólido interior

en: Solid Outside
pt_BR: Exterior sólido

en: Source BR
pt_BR: Fonte BR

en: Source TL
pt_BR: Fonte TL

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Spherize
pt_BR: Esferizar

en: Spiral Gradient
pt_BR: Gradiente espiral

en: Split Angle
pt_BR: Separar ângulo

en: Splits
pt_BR: Partir

en: Sprouts
pt_BR: Brotos

en: Square Root
pt_BR: Raiz quadrada

en: Squared
pt_BR: Quadrado

en: Star
pt_BR: Estrela

en: Start Point
pt_BR: Ponto de partida

en: Start point of the gradient
pt_BR: Ponto inicial do gradiente

en: Start time of the loop for the cycled context
pt_BR: Hora de início do ciclo para o contexto de um ciclo

en: Stem Size
pt_BR: Tamanho da haste

en: Step
pt_BR: Etapa

en: Stretch
pt_BR: Esticar

en: Stripe
pt_BR: Listra

en: Stroboscope
pt_BR: Stroboscópico

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Stylize
pt_BR: Estilizar

en: Subsample Start Amount
pt_BR: Valor Inicial da Subamostra

en: Subsamples Factor
pt_BR: Fator de subamostras

en: Subsampling Type
pt_BR: Tipo subamostragem

en: Subtractive Flag
pt_BR: Bandeira subtrativa

en: Super Sample
pt_BR: Super Amostra

en: Super Sampling
pt_BR: Super Amostragem

en: Symmetric
pt_BR: Simétrico

en: Symmetrical
pt_BR: Simétrico

en: Tangential Velocity
pt_BR: Velocidade tangencial

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Layer
pt_BR: Camada de texto

en: Text Orientation
pt_BR: Orientação do Texto

en: Text Position
pt_BR: Posição do Texto

en: Text to Render
pt_BR: Renderizar texto

en: Text too small, no text will be rendered.
pt_BR: Texto muito pequeno, nenhum texto será processado.

en: The blending method used to composite on the layers below
pt_BR: O método de mistura utilizado para compor as camadas abaixo

en: The direction of the distortion
pt_BR: A direção da distorção

en: The distance between distortions
pt_BR: A distância entre as distorções

en: The distortion intensity (negative values inverts effect)
pt_BR: A intensidade de distorção (valores negativos invertem efeito)

en: The number of points in the star
pt_BR: O número de pontos na estrela

en: The number of rotations of the twirl effect
pt_BR: O número de rotações do efeito rodopio

en: The orientation of the star
pt_BR: A orientação da estrela

en: The radius of the inner points in the star
pt_BR: O raio dos pontos interiores da estrela

en: The radius of the outer points in the star
pt_BR: O raio dos pontos exteriores da estrela

en: The size of the sphere distortion
pt_BR: O tamanho da distorção da esfera

en: The time when the resulted loop starts
pt_BR: O tempo quando o resultado de laço começa

en: The value node source that provides the central value
pt_BR: O valor do nó de origem que fornece o valor central

en: The value of the maximum random difference
pt_BR: O valor da diferença máxima aleatória

en: This is the radius of the circle
pt_BR: Este é o raio do círculo

en: Time Offset
pt_BR: Deslocar tempo

en: Time Offset to apply to the imported file
pt_BR: Tempo de deslocamento para aplicar o arquivo importado

en: Top Left corner of the destination
pt_BR: No canto superior esquerdo do destino

en: Top Left corner of the source to warp
pt_BR: Canto superior esquerdo da fonte para empenar

en: Top Right corner of the destination
pt_BR: Canto superior direito do destino

en: Top-Left
pt_BR: No topo-à esquerda

en: Transform
pt_BR: Transformar

en: Translate
pt_BR: Mover

en: Turbulent
pt_BR: Turbulento

en: Turn this off if you are going to be animating the text
pt_BR: Desligue isto se você estiver animando o texto

en: Twirl
pt_BR: Rodopio

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type of blur to use
pt_BR: Tipo de desfoque para usar

en: Ultrabold
pt_BR: Ultra-negrito

en: Ultralight
pt_BR: Ultraleve

en: Unable to create SurfaceTarget
pt_BR: Não é possível criar SurfaceTarget

en: Unable to create surface target
pt_BR: Não é possível criar alvo da superfície

en: Unable to get frame from
pt_BR: Não foi possível obter quadro de

en: Unable to open
pt_BR: Não é possível abrir

en: Unable to open "%s" for write access!
pt_BR: Impossível abrir "%s" para acesso de gravação!

en: Unable to open %s
pt_BR: Impossível abrir %s

en: Unable to open file
pt_BR: Impossível abrir o arquivo

en: Unable to open pipe to encodedv
pt_BR: Não foi possível abrir pipe para encodedv

en: Unable to open pipe to ffmpeg
pt_BR: Não foi possível abrir pipe para o ffmpeg

en: Unable to open pipe to imagemagick
pt_BR: Não foi possível abrir pipe para imagemagick

en: Unable to open pipe to imagemagick's convert utility
pt_BR: Não foi possível abrir pipe para imagemagick de utilitário de conversão

en: Unable to set face size.
pt_BR: Não é possível definir o tamanho da face.

en: Unable to write file header to file
pt_BR: Não é possível gravar cabeçalho do arquivo para o arquivo

en: Unable to write info header
pt_BR: Não é possível gravar informações de cabeçalho

en: Units
pt_BR: Unidades

en: Unsupported bit depth (bit_count=%d, should be 24 or 32)
pt_BR: profundidade de bits sem suporte (BIT_COUNT=%d, deve ser 24 ou 32)

en: Upper boundary of the clamping
pt_BR: Limite superior da fixação

en: Upper left-hand Corner of image
pt_BR: Canto superior esquerdo da imagem

en: Use Bevel for the corners
pt_BR: Usar chanfro nos cantos

en: Use Parametric
pt_BR: Usar paramétrico

en: Use Width
pt_BR: Use a Largura

en: Use the Parametric Renderer
pt_BR: Usar o processamento paramétrico

en: Used to scale down all random effects.  Set to zero to disable randomness
pt_BR: Usado para reduzir todos efeitos aleatórios. Definido como zero para desabilitar aleatoriedade.

en: Used to seed the pseudo-random number generator
pt_BR: Usado para semear o gerador de números pseudo-aleatórios

en: Uses transparency
pt_BR: Usa transparência

en: Value to add to the global width
pt_BR: Valor a adicionar à largura global

en: Vertical Bar
pt_BR: Bara vertical

en: Vertical Spacing
pt_BR: Espaçamento Vertical

en: Vertices
pt_BR: Vértices

en: Warp
pt_BR: Empenar

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Weights
pt_BR: Pesos

en: What type of interpolation to use
pt_BR: Que tipo de interpolação usar

en: When checked produces turbulent noise
pt_BR: Quando marcada produz ruído turbulento

en: When checked the Ceiling value is used
pt_BR: Quando verificado o valor do teto é usado

en: When checked the bevel is circular
pt_BR: Quando marcado o chanfro é circular

en: When checked the gradient is looped
pt_BR: Quando marcado o gradiente é fechado

en: When checked the gradient is summetrical at the center
pt_BR: Quando marcado, o gradiente é simétrico no centro

en: When checked the gradient is supersampled
pt_BR: Quando marcado o gradiente é super amostrado

en: When checked the spiral turns clockwise
pt_BR: Quando marcado, a espiral gira para a direita

en: When checked the width takes the length of the spline to interpolate
pt_BR: Quando verificada a largura tem o comprimento da Spline para interpolar

en: When checked will loop only positive durations
pt_BR: Quando selecionado irá percorrer apenas durações positivas

en: When checked, distorts inside the circle
pt_BR: Quando marcada, distorce dentro do círculo

en: When checked, distorts outside the circle
pt_BR: Quando marcada, distorce fora do círculo

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
pt_BR: Quando marcado, os loops são espelhados centrados em tempo local

en: When checked, renders quickly but with artifacts
pt_BR: Quando marcada, processa rapidamente, mas com os artefatos

en: When cheked, the area outside the Radius are not distorted
pt_BR: Quando marcado, a área fora do raio não será distorcida

en: Where the sphere distortion is centered
pt_BR: Onde a distorção da esfera está centrada

en: Where the stretch distortion is centered
pt_BR: Quando a distorção do esticado está centrado

en: Whether to draw a star or a regular polygon
pt_BR: Seja para desenhar uma estrela ou um polígono regular

en: Width
pt_BR: Largura

en: Width of sample area (In pixels)
pt_BR: Largura da área de amostra (em pixels)

en: XOR Pattern
pt_BR: XOR Padrão

en: Z Depth
pt_BR: Profundidade Z

en: empty font set
pt_BR: Conjunto de fonte vazio

en: in line
pt_BR: em linha

en: light
pt_BR: leve

en: stream not in PPM format
pt_BR: Fluxo fora do formato PPM

en: unable to initialize
pt_BR: Não é possível inicializar
