Synfig - en to ru translation catalogue (557 entries)

en:  Color
ru: Цвет

en:  Mask Angle
ru: Угол маски

en:  Mask Origin
ru: Начало маски

en:  Type
ru: Тип

en: " in
ru: " в

en: %s is not in BMP format
ru: Файл %s сохранён не в формате BMP

en: %s was not in PPM format
ru: %s был не в формате PPM

en: '%s' was already defined in <%s>
ru: '%s' уже определено в <%s>

en: <%s> is missing its data
ru: В <%s> отсутствуют данные

en: <waypoint> is missing attribute "time"
ru: У <waypoint> отсутствует атрибут "time"

en: A list of BLine Points
ru: Список узлов кривой Безье

en: AND
ru: И

en: Add
ru: Сумма

en: After
ru: После

en: Alpha
ru: Альфа

en: Amount
ru: Величина

en: Amount of rotation
ru: Угол вращения

en: Amount to which shoots tend to grow along the tangent to the BLine
ru: Число, до которого побеги растут по касательной к кривой Безье

en: Amount to which shoots tend to grow perpendicular to the tangent to the BLine
ru: Число, до которого побеги растут перпендикулярно кривой Безье

en: Amplitude
ru: Амплитуда

en: And
ru: И

en: Angle
ru: Угол

en: Animation Speed
ru: Скорость анимации

en: Antialiasing
ru: Сглаживание

en: Aperture
ru: Апертура

en: Append layers in <filename> to composition
ru: Добавить слои из <filename> в композицию

en: Appended contents of
ru: Добавлено в конец содержимое

en: Attempting to register "%s"
ru: Попытка зарегистрировать "%s"

en: Avoid alpha artifacts when checked
ru: При включении позволяет избежать помех от прозрачности

en: BLine
ru: Кривая

en: BLine Tangent
ru: Касательная кривой

en: BLine Vertex
ru: Вершина кривой

en: BLine Width
ru: Толщина кривой

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Bad ID "%s"
ru: Некорректный ID "%s"

en: Bad data in <%s>
ru: Некорректные данные в <%s>

en: Bad value "%s" in <%s>
ru: Некорректное значение "%s" в <%s>

en: Bailout ValueBase
ru: Спасти ValueBase

en: Balls
ru: Шары

en: Be Alpha Safe
ru: Не затрагивать прозрачность

en: Before
ru: До

en: Bevel
ru: Фаска

en: Blend Method
ru: Режим смешивания

en: Blue
ru: Синий

en: Blur
ru: Размывание

en: Blurs
ru: Размывание

en: Bold
ru: Полужирный

en: Bottom Left corner of the destination
ru: Нижний левый угол назначения

en: Bottom Right
ru: Нижний правый

en: Bottom Right corner of the destination
ru: Нижний правый угол назначения

en: Bottom Right corner of the source to warp
ru: Правый нижний угол источника деформации

en: Bottom-Right
ru: Правый нижний угол

en: Box Blur
ru: Квадратичное размытие

en: Break Set
ru: Прервать набор

en: Brightness
ru: Яркость

en: Can't open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Can't parse multibyte character.
ru: Невозможно разобрать многобайтовый символ.

en: Canvas
ru: Холст

en: Canvas to paste
ru: Вставляемый холст

en: Ceiling
ru: Потолок

en: Center
ru: Центр

en: Center of the circle
ru: Центр окружности

en: Center of the gradient
ru: Центр градиента

en: Center of the pattern
ru: Центр шаблона

en: Centimeters
ru: Сантиметры

en: Checkerboard
ru: Шахматная доска

en: Children Lock
ru: Запереть потомков

en: Circle
ru: Окружность

en: Clamp
ru: Куча

en: Clamp Ceiling
ru: Потолок кучи

en: Clip
ru: Обрезка

en: Clockwise
ru: По часовой стрелке

en: Color
ru: Цвет

en: Color 1
ru: Цвет 1

en: Color 2
ru: Цвет 2

en: Color Correct
ru: Цветокоррекция

en: Color Cycle
ru: Цветовой круг

en: Color Inside
ru: Цвет изнутри

en: Color Outside
ru: В цвете снаружи

en: Color Shift
ru: Смещение цвета

en: Color of checkers
ru: Цвет шахматных клеток

en: Color of the Set
ru: Цвет внутри набора

en: Color of the text
ru: Цвет текста

en: Color outside the Set
ru: Цвет вне набора

en: Conical Gradient
ru: Конический градиент

en: Constant
ru: Константа

en: Contrast
ru: Контраст

en: Cos
ru: Косинус

en: Cosine
ru: Косинус

en: Creating the target...
ru: Создаётся цель...

en: Cross-Hatch Blur
ru: Перекрестное размытие

en: Cubic
ru: Кубическая

en: Current Time
ru: Текущее время

en: Curve Gradient
ru: Искривленный градиент

en: Curve Warp
ru: Деформация по кривой

en: DONE
ru: ГОТОВО

en: Dark Color
ru: Цвет тени

en: Defines the where the center will be
ru: Определяет, где должен быть центр

en: Depth of Bevel
ru: Глубина фаски

en: Describes how close glyphs are horizontally
ru: Как близко глифы одной строки находятся друг к другу

en: Describes how close lines of text are vertically
ru: Как близко строки находятся друг к другу

en: Description not set!
ru: Описание не установлено!

en: Dest BL
ru: Нижний левый угол (назначение)

en: Dest BR
ru: Нижний правый угол (назначение)

en: Dest TL
ru: Назначение TL

en: Dest TR
ru: Назначение TR

en: Detail
ru: Детализация

en: Determines cusp type
ru: Определяет тип пиков

en: Determines the falloff function for the feather
ru: Определяет функцию спадания для растушевки

en: Direction in which the shoots tend to face
ru: Направление, в котором тянутся побеги

en: Disc Blur
ru: Дисковое размытие

en: Displacement
ru: Смещение

en: Distort Inside
ru: Искажать внутри

en: Distort Outside
ru: Искажать снаружи

en: Distort Type
ru: Тип искажения

en: Distortions
ru: Искажение

en: Do Alpha
ru: С альфа-каналом

en: Done.
ru: Готово

en: Dot Product
ru: Скалярное произведение

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Duration
ru: Длительность

en: Dynamic List
ru: динамический список

en: Enable multithreaded renderer using specified # of threads
ru: Использовать многопоточный отрисовщик с этим количеством потоков

en: Enables/Disables font kerning (If the font supports it)
ru: Включение / выключение кернинга шрифтов (Если шрифт поддерживает кернинг)

en: End Color
ru: Конечная опорная точка

en: End Frame
ru: Кадр конца

en: End Point
ru: Конечная точка

en: End Time
ru: Время завершения

en: Even/Odd
ru: Чёт/Нечет

en: Example
ru: Примеры

en: Expand
ru: Расширение

en: Expand amount
ru: Величина расширения

en: Exponent
ru: Экспонента

en: Exponential
ru: Экспонента

en: Exposure Adjust
ru: Коррекция экспозиции

en: FATAL: Synfig Version Mismatch
ru: Фатальная ошибка: несовпадение версий Synfig

en: Fade Out
ru: Спадание

en: Failure while reading BITMAPFILEHEADER from %s
ru: Ошибка при чтении %s из BITMAPFILEHEADER

en: Failure while reading BITMAPINFOHEADER from %s
ru: Ошибка при чтении  BITMAPINFOHEADER из %s.

en: Falloff
ru: Спадание

en: Fast
ru: Быстро

en: Fast Gaussian Blur
ru: Быстрое гауссово размытие

en: Feather
ru: Растушёвка

en: Feather X
ru: Растушёвка по X

en: Feather Y
ru: Растушёвка по Y

en: File to import
ru: Импортируемый файл

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename of the font to use
ru: Имя файла используемого шрифта

en: Filename seems to already be set to "%s" (%s)
ru: Имя файла уже указано - "%s" (%s)

en: Fill color of the layer
ru: Цвет заливки слоя

en: Filled Rectangle
ru: Залитый прямоугольник

en: Filters
ru: Фильтры

en: Final point of the source line
ru: Последняя точка линии источника

en: First corner of the rectangle
ru: Первый угла прямоугольника

en: First point of the source line
ru: Первая точка линии источника

en: Fixed Length
ru: Фиксированная длина

en: Floor
ru: Пол

en: Focus
ru: Фокус

en: Focus Point
ru: Точка фокусировки

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Family
ru: Гарнитура

en: Found "use" attribute for <waypoint>, but it wasn't empty. Ignoring contents...
ru: У <waypoint> найден заполненный атрибут "use". Содержимое игнорируется...

en: Found module "%s"
ru: Найден модуль "%s"

en: Fractals
ru: Фракталы

en: Frame Rate
ru: Частота кадров

en: Frequency
ru: Частота

en: Frequency of the Strobe in times per second
ru: Частота мерцаний в секунду

en: From
ru: От

en: From Integer
ru: Текст

en: Gamma (default=2.2)
ru: Гамма (по умолчанию = 2,2)

en: Gamma Adjustment
ru: Коррекция гаммы

en: Gaussian Blur
ru: Гауссово размытие

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Gradient
ru: Градиент

en: Gradient Color
ru: Цвет градиента

en: Gradient Inside
ru: Градиент изнутри

en: Gradient Left
ru: Градиент слева

en: Gradient Right
ru: Градиент справа

en: Gradient outside
ru: Градиент снаружи

en: Gradient to be used for coloring the plant
ru: Градиент для раскрашивания растения

en: Gradients
ru: Градиенты

en: Gravity
ru: Сила тяжести

en: Green
ru: Зеленый

en: Greyed
ru: Заблокированный

en: Halftone 2
ru: Полутон 2

en: Halftone 3
ru: Полутон 3

en: Heavy
ru: Тяжелый

en: Height
ru: Высота

en: Height of sample area (In pixels)
ru: Высота площади образца (в пикселях)

en: Height that determines the horizon in perspectives
ru: Высота, определяющая горизонт в перспективе

en: Hi-Color
ru: Цвет света

en: Homogeneous
ru: Однородность

en: Horizon
ru: Горизонт

en: Horizontal Bar
ru: Горизонтальная черта

en: Horizontal Spacing
ru: Межбуквенное расстояние

en: How big the distortion displaces the context
ru: Величина искажения

en: How much is expanded the result perpendicular to the source line
ru: Насколько будет расширен результат перпендикулярно линии источника

en: Hue
ru: Тон

en: Hue Adjust
ru: Коррекция тона

en: If enabled, render the plant in the opposite direction
ru: Если включено, то растение визуализируется в обратном направлении.

en: If enabled, the alpha channel from the gradient is multiplied by the stem size, and an alpha of 1.0 is used when rendering
ru: Если включено, альфа-канал градиента умножается на толщину побега, и при отрисовке используется альфа-канал 1.0

en: Image Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон изображения

en: Import Image
ru: Импорт изображения

en: Inches
ru: Дюймы

en: Inline Canvas
ru: Встроенный холст

en: Inner Radius
ru: Внутренний радиус

en: Inside
ru: Изнутри

en: Inside Color
ru: Внутренний цвет

en: Inside Out
ru: Наизнанку

en: Interpolation
ru: Интерполяция

en: Intersection
ru: Пересечение

en: Invalid multibyte sequence - is the locale set?
ru: Недопустимая многобайтовая последовательность - это локальный набор?

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Invert Inside
ru: Инвертировать внутри

en: Invert Negative
ru: Инвертировать отриц. число

en: Invert Outside
ru: Инвертировать снаружи

en: Invert the circle
ru: Инвертировать окружность

en: Invert the rectangle
ru: Инвертировать прямоугольник

en: Italic
ru: Курсивное

en: Iterations
ru: Итераций

en: Joined List
ru: Объединённый список

en: Julia Set
ru: Жюлиа

en: Keep Bevel Circular
ru: Оставлять фаску круглой

en: Kerning
ru: Кернинг

en: Lenght of the loop
ru: Длина цикла

en: Light Angle
ru: Угол освещения

en: Light Color
ru: Цвет света

en: Light On Dark
ru: Светлое на тёмном

en: Linear
ru: Линейная

en: Linear Gradient
ru: Линейный градиент

en: Link
ru: Связь

en: Link Time
ru: Время связывания

en: Link1
ru: Связь 1

en: Link2
ru: Связь 2

en: List of BLine Points where the source line is curved to
ru: Список точек Би-Линии, куда изогнута линия источника

en: List the exported canvases in the composition
ru: Перечислить экспортированные холсты в композиции

en: Lo-Color
ru: Цвет тени

en: Local Time
ru: Локальное время

en: Logarithm
ru: Логарифм

en: Loop
ru: Повтор

en: Loop Inside
ru: Замкнуть внутрь

en: Loopyness
ru: Петлистость

en: Lower boundary of the clamping
ru: Нижняя граница кучи

en: Lower right-hand Corner of image
ru: Правый нижний угол изображения

en: Luma Key
ru: Ключ светимости

en: Mandelbrot Set
ru: Мандельброт

en: Mask Angle
ru: Угол маски

en: Mask Origin
ru: Начало маски

en: Mask Size
ru: Размер маски

en: Max
ru: Макс

en: Maximum number of times that each sprout can sprout recursively
ru: Максимальное число раз рекурсивного создания побегов

en: Measure of the distance between points when rendering
ru: Единица измерения расстояния между точками при визуализации

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Meters
ru: Метры

en: Millimeters
ru: Миллиметры

en: Min
ru: Мин

en: Modify equation to achieve interesting results
ru: Измените уравнение для достижения интересных результатов

en: Motion Blur
ru: Размывание движением

en: NOT
ru: НЕ

en: Nearest Neighbor
ru: Ближайший сосед

en: No entries in list
ru: Нет записей в списке

en: No entries in ret_list
ru: Нет записей в ret_list

en: No face loaded, no text will be rendered.
ru: Начертание не загружено, текст не будет отрисован.

en: No file to load
ru: Нет загружаемого файла

en: No images in list
ru: Нет изображений в списке

en: No interpolation
ru: Без интерполяции

en: No vertices in outline
ru: Нет вершин в контуре

en: Noise Distort
ru: Искажение шумом

en: Noise Gradient
ru: Градиентный шум

en: Non Zero
ru: Ненулевые

en: Normal
ru: Обычное

en: Not
ru: НЕ

en: OR
ru: ИЛИ

en: Oblique
ru: Полужирное

en: Offset
ru: Смещение

en: Offset Inside
ru: Сместить внутри

en: Offset Outside
ru: Смещение снаружи

en: Only For Positive Duration
ru: Только для положительной длительности

en: Or
ru: ИЛИ

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Origin
ru: Исходная точка

en: Other
ru: Прочие

en: Outer Radius
ru: Внешний радиус

en: Outline
ru: Контур

en: Outline Width
ru: Толщина контура

en: Outside
ru: Снаружи

en: Outside Color
ru: Внешний цвет

en: Parse of '%s' failed
ru: Разбор '%s' завершился неудачей

en: Paste Canvas
ru: Вставка холста

en: Pasted Canvas
ru: Вставленный холст

en: Perpendicular
ru: Перпендикулярно

en: Perpendicular Velocity
ru: Скорость по перпендикуляру

en: Physical Height
ru: Физическая высота

en: Physical Width
ru: Физическая ширина

en: Physical X resolution set to %f dpi
ru: Физическое разрешение по X указано равным %f dpi

en: Physical Y resolution set to %f dpi
ru: Физическое разрешение по Y указано равным %f dpi

en: Physical resolution set to %f dpi
ru: Физическое разрешение указано равным %f dpi

en: Pixel Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон пиксела

en: Pixel Height
ru: Высота пиксела

en: Pixel Width
ru: Ширина пиксела

en: Pixels
ru: Пикселы

en: Placeholder
ru: Заглушка

en: Plant
ru: Растение

en: Point 1
ru: Точка 1

en: Point 2
ru: Точка 2

en: Point to remain fixed when zooming
ru: Центр масштабирования

en: Point where you want the origin to be
ru: Укажите, где вы хотите разместить точку центра

en: Points
ru: Точки

en: Polygon
ru: Многоугольник

en: Position
ru: Положение

en: Position of the source line
ru: Положение линии источника

en: Positive Only
ru: Только положительные

en: Power
ru: Степень

en: Precision
ru: Точность

en: Premature end of file
ru: Преждевременный конец файла

en: Premature end of file (after header)
ru: Преждевременный конец файла (после заголовка)

en: Print Benchmarks
ru: Вывести результаты тестов производительности

en: Print out layer's description, parameter info, etc.
ru: Вывести описание слоя, данные о параметрах и т.д.

en: Print out license information
ru: Вывести информацию о лицензии

en: Print out misc build information
ru: Вывести информацию о сборке

en: Print out specified details of the root canvas
ru: Вывести указанные данные о корневом холсте

en: Print out the list of available importers
ru: Вывести список доступных фильтров импорта

en: Print out the list of available layers
ru: Вывести список доступных слоёв

en: Print out the list of available targets
ru: Вывести список доступных целей

en: Print out the list of loaded modules
ru: Вывести список загруженных модулей

en: Print out version information
ru: Вывести информацию о версии

en: Quality set to
ru: Качество указано равным

en: Quality set to %d
ru: Качество указано равным %d

en: Quiet mode (No progress/time-remaining display)
ru: Использовать менее подробный вывод (без отчёта о прогрессе)

en: Radial Blur
ru: Радиальное размывание

en: Radial Gradient
ru: Радиальный градиент

en: Radii
ru: Радиусы

en: Radius
ru: Радиус

en: Radius of the circle
ru: Радиус круга

en: Random
ru: Случайно

en: Random Factor
ru: Фактор случайности

en: RandomNoise Seed
ru: Зерно случайного шума

en: Range
ru: Диапазон

en: Rate
ru: Частота

en: Reciprocal
ru: Обратное значение

en: Recognized variables are:
ru: Распознанные переменные:

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Red
ru: Красный

en: Region
ru: Область

en: Region Set
ru: Набор региона

en: Regular Polygon
ru: Многоугольник

en: Render a single frame at <seconds>
ru: Отрисовать один кадр за это количество секунд

en: Render the canvas with the given id instead of the root.
ru: Отрисовать холст с указанным ID вместо корневого холста

en: Rendering...
ru: Визуализация...

en: Resolution set to %dx%d
ru: Разрешение указано равным %d×%d

en: Reverse
ru: Развернуть

en: Rotate
ru: Вращение

en: Rotation of the spiral
ru: Угол спирали

en: Rotations
ru: Вращение

en: Rounded Begin
ru: Закругленное начало

en: Rounded End
ru: Закругленное окончание

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Scale Outside
ru: Масштаб снаружи

en: Second corner of the rectangle
ru: Второй угол прямоугольника

en: Seed
ru: Зерно

en: Seed Point
ru: Точка зерна

en: Segment
ru: Сегмент

en: Segment Vertex
ru: Вершина сегмента

en: Separator
ru: Разделитель

en: Set antialias amount for parametric renderer.
ru: Задать силу сглаживания для параметрического отрисовщика

en: Set of regions to combine
ru: Набор регионов для объединения

en: Set the diagonal size of image window (Span)
ru: Задать размер окна изображения по диагонали

en: Set the ending time
ru: Задать время конца

en: Set the frame rate
ru: Задать частоту кадров в секунду

en: Set the image height (Use zero for file default)
ru: Задать высоту изображения (используйте 0 для параметров по умолчанию)

en: Set the image width (Use zero for file default)
ru: Задать ширину изображения (используйте 0 для параметров по умолчанию)

en: Set the physical X resolution (dots-per-inch)
ru: Задать физическое разрешение по X (в точках на дюйм)

en: Set the physical Y resolution (dots-per-inch)
ru: Задать физическое разрешение по Y (в точках на дюйм)

en: Set the physical resolution (dots-per-inch)
ru: Задать физическое разрешение (в точках на дюйм)

en: Set the starting time
ru: Задать время начала

en: Setting the canvas on the target...
ru: Задаётся холст для цели...

en: Setting the quality of the target...
ru: Задаётся качество цели...

en: Shade
ru: Тень

en: Shade Inside
ru: Тень изнутри

en: Shade Outside
ru: Тень снаружи

en: Shape
ru: Фигура

en: Sharp Cusps
ru: Острые пики

en: Sharpen Edges
ru: Резкость краёв

en: Shutter Time
ru: Выдержка

en: Simple Circle
ru: Простой круг

en: Sine
ru: Синус

en: Size
ru: Размер

en: Size As Alpha
ru: Толщина × альфа

en: Size of Blur
ru: Величина размывания

en: Size of Shade
ru: Размер тени

en: Size of blur
ru: Величина размывания

en: Size of canvas
ru: Размер холста

en: Size of checkers
ru: Размер шахматных клеток

en: Size of the noise
ru: Размер шума

en: Size of the pattern
ru: Размер шаблона

en: Size of the stem
ru: Толщина стебеля

en: Size of the stretch relative to its Center
ru: Размер растяжения относительно его центра

en: Size of the text
ru: Кегль текста

en: Smooth Outside
ru: Сгладить снаружи

en: Smooth the coloration outside the set
ru: Гладкая окраска вне множества

en: Softness
ru: Мягкость

en: Solid
ru: Сплошной

en: Solid Color
ru: Сплошная заливка

en: Solid Inside
ru: Заливка изнутри

en: Solid Outside
ru: Сплошная заливка снаружи

en: Source BR
ru: Источник BR

en: Source TL
ru: Источник TL

en: Specify End
ru: Укажите конец

en: Specify Start
ru: Укажите начало

en: Specify image quality for accelerated renderer (default=%d)
ru: Указать качество изображения для ускоренного отрисовщика (по умолчанию = %d)

en: Specify output filename
ru: Указать имя выводимого файла

en: Specify output target (Default:unknown)
ru: Указать цель вывода (по умолчанию неизвестна)

en: Speed
ru: Скорость

en: Spherize
ru: Сферизация

en: Spiral Gradient
ru: Спиральный градиент

en: Spline
ru: Сплайн

en: Split Angle
ru: Угол разделения

en: Splits
ru: Делений

en: Sprouts
ru: Побегов

en: Square Root
ru: Квадратный корень

en: Star
ru: Звезда

en: Start Color
ru: Начальная опорная точка

en: Start Frame
ru: Кадра начала

en: Start Point
ru: Начальная точка

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start time of the loop for the cycled context
ru: Время начала цикла для замкнутого контекста

en: Stem Size
ru: Толщина

en: Step
ru: Шаг

en: Stretch
ru: Растяжение

en: Stroboscope
ru: Стробоскоп

en: Style
ru: Начертание

en: Stylize
ru: Стилизация

en: Subtract
ru: Вычитание

en: Super Sample
ru: Сглаживание

en: Switch
ru: Переключатель

en: Symmetrical
ru: Симметрично

en: Tangent 1
ru: Касательная 1

en: Tangent 2
ru: Касательная 2

en: Tangential Velocity
ru: Скорость по касательной

en: Text
ru: Текст

en: Text Layer
ru: Текстовый слой

en: Text Orientation
ru: Ориентация текста

en: Text Position
ru: Положение текста

en: Text to Render
ru: Отрисовываемый текст

en: Text too small, no text will be rendered.
ru: Текст не будет визуализирован, т.к. размер текста слишком мал.

en: The direction of the distortion
ru: Направление искажения

en: The distortion intensity (negative values inverts effect)
ru: Сила искажения (отрицательные значения инвертируют эффект)

en: The end color of the gradient
ru: Конечный цвет градиента

en: The length of the vector
ru: Длина вектора

en: The number of points in the star
ru: Количество лучей звезды

en: The number of rotations of the twirl effect
ru: Число оборотов эффекта вращения

en: The orientation of the star
ru: Ориентация звезды

en: The radius of the inner points in the star
ru: Радиус внутренних точек звезды

en: The radius of the outer points in the star
ru: Радиус внешних точек звезды

en: The size of the sphere distortion
ru: Размер сверического искажения

en: The start color of the gradient
ru: Начальный цвет градиента

en: The time when the resulted loop starts
ru: Время, когда начинается результирующий цикл

en: Theta
ru: Тета

en: This is the radius of the circle
ru: Радиус окружности

en: Threads set to %d
ru: Количество потоков указано равным %d

en: Time
ru: Время

en: Time Loop
ru: Петля времени

en: Time Offset
ru: Смещение во времени

en: Time Offset to apply to the imported file
ru: Смещение времени для применения к импортируемому файлу

en: To
ru: До

en: Too many warnings
ru: Слишком много предупреждений

en: Top Left
ru: Верхний левый

en: Top Left corner of the destination
ru: Верхний левый угол назначения

en: Top Left corner of the source to warp
ru: Левый верхний угол источника деформации

en: Top Right corner of the destination
ru: Верхний правый угол назначения

en: Top-Left
ru: Левый верхний угол

en: Transform
ru: Преобразование

en: Translate
ru: Перемещение

en: Turbulent
ru: Турбулентность

en: Turn this off if you are going to be animating the text
ru: Включите эту опцию, если вы собираетесь анимировать текст

en: Twirl
ru: Вихрь

en: Type
ru: Тип

en: Type of Feather
ru: Тип растушевки

en: Type of blur to use
ru: Тип используемого размывания

en: Type of feathering to use
ru: Используемый тип растушевки

en: Ultrabold
ru: Ультражирный

en: Ultralight
ru: Ультрасветлый

en: Unable to append '
ru: Не удалось добавить в конец '

en: Unable to create SurfaceTarget
ru: Не удается создать Поверхность цели

en: Unable to find module "%s" (%s)
ru: Невозможно найти модуль "%s" (%s)

en: Unable to get frame from
ru: Не удалось получить кадр из

en: Unable to load '
ru: Не удалось загрузить '

en: Unable to load module '%s'
ru: Не удалось загрузить модуль "%s"

en: Unable to open
ru: Не удалось открыть

en: Unable to open "%s" for write access!
ru: Невозможно открыть '%s' для записи!

en: Unable to open %s
ru: Не удалось открыть %s

en: Unable to open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Unable to open module list file '%s'
ru: Не удалось открыть файл списка модулей "%s"

en: Unable to set face size.
ru: Невозможно установить кегль шрифта.

en: Unable to write file header to file
ru: Не удалось записать заголовок файла в файл

en: Unable to write info header
ru: Не удалось записать информационный заголовок

en: Unidentified arguments for
ru: Неопознанные аргументы для

en: Unidentified arguments:
ru: Неопознанные аргументы:

en: Units
ru: Единицы измерения

en: Unknown target for
ru: Неизвестная цель для

en: Unnamed
ru: Без названия

en: Unrecognised canvas variable:
ru: Не распознана переменная холста:

en: Upper boundary of the clamping
ru: Верхняя граница кучи

en: Upper left-hand Corner of image
ru: Левый верхний угол изображения

en: Use Bevel for the corners
ru: Использовать фаску для углов

en: Use Luma
ru: Светимость

en: Use Parametric
ru: Использовать параметрический

en: Use Width
ru: Использовать ширину

en: Use the Parametric Renderer
ru: Использовать параметрический отрисовщик

en: Vector Angle
ru: Угол вектора

en: Vector Length
ru: Длина вектора

en: Verbose Output (add more for more verbosity)
ru: Использовать более подробный вывод

en: Vertex
ru: Вершина

en: Vertex %03d
ru: Вершина %03d

en: Vertex 1
ru: Вершина 1

en: Vertex 2
ru: Вершина 2

en: Vertical Bar
ru: Вертикальная черта

en: Vertical Spacing
ru: Межстрочное расстояние

en: Vertices
ru: Вершины

en: Warp
ru: Искажение

en: Weight
ru: Насыщенность

en: Weights
ru: Вес

en: What type of interpolation to use
ru: Какой тип интерполяции использовать

en: When checked the Ceiling value is used
ru: Когда включено, используется предельное значение

en: When checked the bevel is circular
ru: Когда включено, фаска округлая

en: When checked will loop only positive durations
ru: При включении замыкаются только положительные последовательности

en: When checked, distorts inside the circle
ru: Привключении искажает внутрь окружности

en: When checked, distorts outside the circle
ru: При включении искажать внутрь окружности

en: When checked, loops are mirrored centered at Local Time
ru: При включении, циклы отражаются с центром в точке Местное Время

en: When checked, renders quickly but with artifacts
ru: При включении отрисовывает быстро, но с артефактами

en: When cheked, the area outside the Radius are not distorted
ru: При включении область вне радиуса не искажается

en: Where the sphere distortion is centered
ru: Где находится центр сферического искажения

en: Where the stretch distortion is centered
ru: Где находится центр растяжения

en: Whether to draw a star or a regular polygon
ru: Рисовать ли многоугольник вместо звезды

en: Width
ru: Ширина

en: Width of sample area (In pixels)
ru: Ширина площади образца (в пикселях)

en: Winding Style
ru: Обработка взаимопересечений

en: Winding style to use
ru: Применяемая обработка взаимопересечений

en: X Resolution
ru: Разрешение по X

en: XOR Pattern
ru: Узор Исключающего ИЛИ

en: Y Resolution
ru: Разрешение по Y

en: Z Depth
ru: Глубина на оси Z

en: ZigZag
ru: Зигзаг

en: Zoom
ru: Масштабирование

en: angle
ru: угол

en: canvas
ru: холст

en: color
ru: цвет

en: element <%s> is missing its contents
ru: у элемента <%s> нет содержимого

en: empty font set
ru: пустой набор шрифтов

en: error
ru: ошибка

en: gradient
ru: градиент

en: light
ru: Светлый

en: segment
ru: сегмент

en: stream not in PPM format
ru: Поток не в формате PPM

en: syntax:
ru: Синтаксис:

en: time
ru: время

en: unable to initialize
ru: Не удалось инициализировать
