Enable Viacam (eviacam) - en to ja translation catalogue (232 entries)

en: 
    
    On Windows Vista/7 several problems have been reported
    with the system's default on-screen keyboard (osk). These
    issues are under investigation. Meanwhile you might want
    to disable User Account Control (UAC) to avoid such problems
    or try another osk, e.g. Click-N-Type.
ja: 
    
    Windows Vista/7 では、システムデフォルトのオンスクリーンキーボード (osk) についていくつかの問題が報告されています。問題については現在調査中です。解決するまでは、ユーザーアカウント制御 (UAC) を無効にして問題を避けるか、他の osk (たとえば Click-N-Type) を試すとよいでしょう。

en:  %li fps (could be improved)
ja:  %li fps (改善の余地あり)

en:  %li fps (good)
ja:  %li fps (良好)

en:  %li fps (too low)
ja:  %li fps (低すぎる)

en: #Double Click#
ja: #ダブルクリック#

en: #Drag#
ja: #ドラッグ#

en: #Left#
ja: #左#

en: #Middle#
ja: #中#

en: #Right#
ja: #右#

en: &About...
ja: このアプリケーションについて(&A)...

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Configuration
ja: 設定(&C)

en: &Exit
ja: 終了(&E)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Help contents
ja: ヘルプの内容(&H)

en: &Options...
ja: オプション(&O)...

en: &Wizard...
ja: ウィザード(&W)...

en: - "Ok" saves this configuration.
    - "Cancel" retains the old configuration.
    - "Repeat" starts again the calibration process.
ja: - "OK" この設定を保存します。
    - "キャンセル" 以前の設定を使用します。
    - "繰り返す" キャリブレーションをもう一度行います。

en: A webcam based mouse emulator
ja: ウェブカムを使用したマウスエミュレーター

en: About Enable Viacam
ja: Enable Viacam について

en: Acceleration
ja: 加速

en: Add profile
ja: プロファイルの追加

en: Advanced
ja: 高度

en: After
ja: 無効にするまでの時間

en: Allow consecutive clicks
ja: 連続クリックを有効にする

en: Allow visual alerts
ja: 視覚警告を有効にする

en: Allow wrapping the pointer around the working area
ja: ワークスペースの端を越えて移動する場合反対側の端に移ります。

en: Allows to send multiple clicks
    when the pointer is stopped.
ja: ポインターが停止している間
    クリック動作を複数回行うことができます。

en: Assisted calibration
ja: キャリブレーションアシスタント

en: Auto-hide
ja: 自動非表示

en: Beep on click
ja: クリック時にビープ音を鳴らす

en: Behaviour:
ja: モード:

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom docked
ja: 画面下部

en: Bottom limit workspace.
ja: ワークスペースの下部制限

en: Browse...
ja: 参照...

en: CPU usage
ja: CPU 使用

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera not detected. Aborting
ja: カメラが未検出。終了します

en: Camera settings
ja: カメラの設定

en: Camera settings...
ja: カメラの設定...

en: Camera setup
ja: カメラのセットアップ

en: Can not initialize the camera.
    Perhaps is being used by other application.
ja: カメラを初期化できません。
    おそらく他のアプリケーションが使用しています。

en: Can't execute on-screen keyboard program.
    Command %s failed.
    Please, configure it through options dialog.
ja: オンスクリーンキーボードのプログラムを実行できません。
    コマンド %s が失敗しました。
    オプションダイアログから設定を行ってください。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot resolve host name:
ja: ホスト名を解決できません:

en: Center the pointer
ja: ポインターを中央に配置する

en: Change
ja: 変更

en: Check for &updates
ja: 更新の確認(&U)

en: Check for updates
ja: 更新の確認

en: Checking for updates. Please wait.
ja: 更新を確認しています。しばらくお待ちください。

en: Choose on-screen keyboard command
ja: オンスクリーンキーボードのコマンドを選択

en: Choose the camera to use
ja: 使用するカメラを選択してください。

en: Chooses desired active profile
ja: お好みのアクティブなプロファイルを選択します。

en: Click
ja: クリック

en: Click Next to continue.
ja: 続行するには[次へ]を選択します。

en: Click Window
ja: クリックウィンドウ

en: Click here to test
ja: 動作を確認する

en: Click mode
ja: クリックモード

en: Click window
ja: クリックウィンドウ

en: Close
ja: 閉じる

en: Command to run an external on-screen keyboard application.
ja: 外部のオンスクリーンキーボードのアプリケーションを起動するためのコマンドです。

en: Conection failed:
ja: 接続失敗:

en: Configuration
ja: 設定

en: Confines the mouse pointer
    to the selected area.
ja: マウスポインターの操作を
    指定領域に制限します。

en: Confirm Calibration
ja: キャリブレーションの確認

en: Current profile has unsaved changes.
    Continue anyway?
ja: 現在のプロファイルには未保存の変更があります。
    続行しますか?

en: Decrease the X axis speed
ja: X 軸速度を小さくする

en: Decrease the Y axis speed
ja: Y 軸速度を小さくする

en: Delete profile
ja: プロファイルの削除

en: Design:
ja: デザイン:

en: Detected camera:
ja: 検出したカメラ:

en: Disable
ja: 無効化

en: Disable eViacam if no face is found
ja: 顔を検出できない場合に eViacam を無効にする

en: Discard changes?
ja: 変更を破棄しますか?

en: Do not show this message again
ja: このメッセージを再び表示しない

en: Double Click
ja: ダブルクリック

en: Double click
ja: ダブルクリック

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Drag click
ja: ドラッグクリック

en: Drop
ja: ドロップ

en: Dwell Click (default)
ja: ホバークリック (デフォルト)

en: Dwell area
ja: ホバー領域

en: Dwell click
ja: ホバークリック

en: Dwell time (ds)
ja: ホバー時間 (ds)

en: E&nable / Disable
ja: 有効/無効の切り替え(&N)

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable Viacam configuration wizard
ja: Enable Viacam 設定ウィザード

en: Enable dwell click
ja: ホバークリックを有効にする

en: Enable eViacam
ja: eViacam を有効にする

en: Enable eViacam at startup
ja: 起動時に eViacam を有効にする

en: Enable gesture click
ja: ジェスチャークリックを有効にする

en: Enable workspace limit
ja: ワークスペースを制限する

en: Enable/Disable automatic (dwell)
    click generation mechanism.
ja: ホバー (自動) クリックの有効/無効を
    切り替えます。

en: Enter new profile name
ja: 新しいプロファイル名を入力してください

en: Error checking for updates
ja: 更新確認時にエラーが発生しました

en: Error checking for updates. Try again later.
ja: 更新の確認時にエラーが発生しました。あとで再度試してください。

en: Executable files|*.exe
ja: 実行ファイル|*.exe

en: Fast mode
ja: 高速モード

en: Fast mode enables click type
    selection by hovering the mouse
    pointer over the click window
    buttons.
ja: 高速モードを選択すると、マウス
    ポインターをクリックウィンドウの
    ボタンにホバーリングしてクリック種別
    を選択できます。

en: Floating horizontal
ja: 水平フロート

en: Floating vertical
ja: 垂直フロート

en: For best performance possible, the frame rate should be equal to or greater than 25 fps. eViacam tries to automatically configure your camera, but If this value is below this threshold you may need to manually adjust the camera settings.
ja: 性能を最大限引き出すには、フレームレートが 25 fps 以上になるようにしてください。カメラの設定は自動的に行われますが、フレームレートが 25 fps を下回る場合は、必要に応じてカメラの設定を手動で調整してください。

en: Frame rate meter. For proper function
    should be greater than 25 fps. Reduce
    the exposure time of your camera when
    necessary.
ja: フレームレートの値。十分な性能を引き出
    すための望ましい値は 25 fps 以上です。
    必要に応じてカメラの露出時間を減らして
    ください。

en: Framerate:
ja: フレームレート:

en: General options
ja: 一般

en: Gesture click
ja: ジェスチャークリック

en: Get key
ja: キーの取得

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide main window
ja: メインウィンドウを表示しない

en: High
ja: 高

en: Highest
ja: 最高

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: Hover one of the buttons to select your choice
ja: ボタンの上にポインターをホバーリングして決定します

en: If checked the next window will allow
    you to calibrate the speed of the pointer.
ja: チェックした場合、次のウィンドウで
    ポインター速度のキャリブーションを行います。

en: If checked the program automatically 
    enables cursor control at startup.
ja: チェックした場合、起動時にポインター制御が
    自動で有効になります。

en: If checked the wizard automatically appears at startup.
ja: チェックした場合、起動時に設定ウィザードを自動で実行します。

en: If you find this software useful then please consider 		<a href='donation'>making a small donation</a> to show your appreciation 		and help support the continued development. Thanks!
ja: このソフトウェアが有用であれば、感謝の表明や、継続的な開発を支援するために、<a href='donation'>ちょっとした寄付</a>をご検討ください。

en: Increase the X axis speed
ja: X 軸速度を大きくする

en: Increase the Y axis speed
ja: Y 軸速度を大きくする

en: Installed version:
ja: インストールされているバージョン:

en: Invalid profile name.
ja: 無効なプロファイル名。

en: Key:
ja: キー:

en: Language
ja: 言語

en: Language:
ja: 言語:

en: Left
ja: 左

en: Left click
ja: 左クリック

en: Left docked
ja: 画面左部

en: Left limit workspace.
ja: ワークスペースの左部制限

en: Locate face automatically
ja: 自動的に顔の位置を検出する

en: Locate face automatically (recommended)
ja: 自動的に顔の位置を検出する (推奨)

en: Location:
ja: 位置:

en: Low
ja: 低

en: Lowest
ja: 最低

en: Maximum allowed displacement
    before restarting the dwell time
    countdown.
ja: ホバー時間がリセットされる
    までにポインターが移動できる
    最大値です。

en: Middle
ja: 中

en: Middle click
ja: 中クリック

en: Minimum displacement (in pixels)
    to start moving pointer.
ja: ポインターが動き始めるまでの
    移動最小値(ピクセル単位)

en: Motion
ja: モーション

en: Motion Calibration X
ja: モーションキャリブレーション X

en: Motion Calibration Y
ja: モーションキャリブレーション Y

en: Motion calibration
ja: モーションキャリブレーション

en: Motion threshold
ja: モーションしきい値

en: Move down:
ja: 下移動:

en: Move left:
ja: 左移動:

en: Move right:
ja: 右移動:

en: Move up:
ja: 上移動:

en: Move your head left and right.
ja: 左右に顔を動かしてください。

en: Move your head to see how it works
ja: 顔を動かして動作を確認してください

en: Move your head up and down.
ja: 上下に顔を動かしてください。

en: New version available:
ja: 新しいバージョンが利用可能です:

en: No click
ja: クリックしない

en: No click. Click function disabled.
ja: クリックしない。クリック機能を無効にします。

en: No movement was detected.
    Do you want to repeat the calibration?
ja: 顔の動きが検出されませんでした。
    キャリブレーションをもう一度行いますか。

en: No updates available
ja: 更新の必要はありません

en: Normal
ja: 普通

en: Normal mode
ja: 通常モード

en: Not detected any camera. Aborting
ja: カメラが見つかりません。終了します。

en: Note that adjusting the camera controls while eViacam
    is enabled may cause loss of pointer control.
    Are you sure you want to continue?
ja: eViacam を有効にしてカメラコントールを調整する場合、
    マウスポインターを正しく制御できなくなる可能性があります。
    続行しますか?

en: Ok
ja: OK

en: On-screen keyboard
ja: オンスクリーンキーボード

en: On-screen keyboard command
ja: オンスクリーンキーボードのコマンド

en: On-screen keyboard command not set.
    Please, configure it through options dialog.
ja: オンスクリーンキーボードのコマンドが設定されていません。
    オプションダイアログから設定を行ってください。

en: Options
ja: オプション

en: Overlapping warning
ja: オーバーラップ警告

en: Perform assisted calibration
ja: キャリブレーションアシスタントを使用する

en: Play sound when click generated.
ja: クリック動作を行ったときに音を鳴らします。

en: Pointer calibration
ja: ポインターキャリブレーション

en: Pointer calibration
ja: ポインターキャリブレーション

en: Pointer wrapping
ja: ポインターの周回

en: Press the desired key or 'Esc' to cancel this action.
ja: 設定したいキーを押すか、'Esc' を押してキャンセルします。

en: Profile already exists.
ja: プロファイルはすでに存在します。

en: Profile management
ja: プロファイル管理

en: Profile options
ja: プロファイル

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Right
ja: 右

en: Right click
ja: 右クリック

en: Right docked
ja: 画面右部

en: Right limit workspace.
ja: ワークスペースの右部制限

en: Run this wizard at startup
ja: 起動時にウィザードを実行する

en: Select profile:
ja: プロファイルの選択:

en: Set key
ja: キーの設定

en: Sets pointer's acceleration.
    0 means no acceleration and
    5 maximum acceleration.
ja: ポインターの加速度を設定します。
    0 は加速を無効にします。
    5 は加速の最大値です。

en: Sets response sensitivity for the X axis.
ja: X 軸の反応感度を設定します。

en: Sets response sensitivity for the Y axis.
ja: Y 軸の反応感度を設定します。

en: Settings...
ja: 設定...

en: Show Click Window
ja: クリックウィンドウを表示する

en: Show main window
ja: メインウィンドウを表示する

en: Smoothness
ja: 滑らかさ

en: Sorry. Something bad happened.
ja: 問題が発生しました。

en: Sorry. Version file not found. Please report us.
ja: バージョンファイルが見つかりません。問題を報告してください。

en: Start eViacam at user logon
ja: ログイン時に eViacam を起動する

en: Startup
ja: 起動

en: System default
ja: システムのデフォルト

en: Thanks
ja: 協力

en: The assisted calibration procedure will ask you to move your head in order to automatically configure the appropiate motion parameters.
    
    After this calibration stage, you can manually adjust the motion parameters.
    
    NOTE: the calibration assistant will enable the pointer control so that you can test your configuration.
ja: キャリブレーションアシスタントを使用する際は、モーションパラメーターの適正値を自動的に設定するために、顔を動かす必要があります。
    
    このキャリブレーションの後に、手動でモーションパラメーターを調整できます。
    
    注意: キャリブレーションアシスタントは、ユーザーが設定を確認できるようにポインター制御を有効にします。

en: The chosen Click window position is taken up by another bar.
    This can prevent it from working properly when auto-hide mode is enabled.
    It is recommended to move the Click window to a free position.
ja: 選択したクリックウィンドウの位置は、別のものが使用しています。
    自動非表示モードが有効の場合、適切に動作できなくなる可能性があります。
    クリックウィンドウを自由に移動できるようにすることお勧めします。

en: The click is automatically generated by stopping the pointer for a moment and then moving the pointer to one of the 4 directions to choose the action.
ja: マウスポインターを少しの時間停止させ、次に四方のいずれかにポインターを移動させることでクリックを行います。移動する方向がクリック動作の種類に対応します。

en: The click is generated automatically when you hover the mouse pointer momentarily. The Click the Window lets you choose between different actions.
ja: マウスポインターを少しの時間ホバーリングすることでクリックを行います。クリックウィンドウで様々なクリック動作を選択できます。

en: Thin
ja: 細い

en: This action could make you lose the control of the computer.
    Do you want to continue?
ja: この操作を行うとコンピューター操作に支障が出る可能性があります。
    続行しますか?

en: This action will change the click generation method.
    Are you sure?
ja: クリック方法を変更します。
    よろしいですか?

en: This action will close the program.
    Are you sure?
ja: プログラムを終了します。
    よろしいですか?

en: This action will delete %s profile.
    Are you sure you want to continue?
ja: %s プロファイルを削除します。
    よろしいですか?

en: This action will disable eViacam click generation.
    Are you sure?
ja: eViacam のクリック動作が無効になります。
    よろしいですか?

en: This action will disable eViacam.
    Are you sure?
ja: eViacam を無効にします。
    よろしいですか?

en: This action will load %s profile settings.
    Are you sure you want to continue?
ja: %s プロファイルの設定をロードします。
    よろしいですか?

en: This key is used by another command.
    Do you want to try another key?
ja: このキーは別のコマンドに割り当てられています。
    他のキーを試しますか?

en: Time to wait (deciseconds) 
    before sending a click.
ja: クリックするまでに待機する
    時間 (0.1秒単位)

en: Top
ja: 上

en: Top docked
ja: 画面上部

en: Top limit workspace.
ja: ワークスペースの上部制限

en: Tremor reduction filter.
    0 means no filter and 
    8 maximum filtering.
ja: カクつき低減フィルターです。
    0 はフィルタリングしません。
    8 はフィルタリングの最大値です。

en: Visit Enable Viacam website
ja: Enable Viacam のウェブサイトにアクセスする

en: Visit website
ja: ウェブサイトにアクセスする

en: Welcome to the eViacam configuration wizard
ja: eViacam 設定ウィザードへようこそ

en: When enabled tries to automatically
    detect your face and center the
    tracking area.
ja: 有効にした場合、自動的に
    顔を検出し、トラッキング
    エリアを設定します。

en: Wizard completed
ja: 設定完了

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: Workspace limit
ja: ワークスペースの制限

en: X axis speed
ja: X 軸速度

en: Y axis speed
ja: Y 軸速度

en: You should restart the application to apply this change
ja: 変更を適用するにはアプリケーションを再起動してください

en: Your face is not detected. This may produce wrong calibration results.
ja: 顔を検出できません。キャリブレーション結果が不正となる可能性があります。

en: camera_name
ja: カメラ名

en: eViacam error
ja: eViacam エラー

en: eViacam is only enabled when face is detected.
ja: eViacam は顔が検出された場合だけ有効になります。

en: eViacam warning
ja: eViacam の警告

en: framerate
ja: フレームレート

en: seconds
ja: 秒
