Enable Viacam (eviacam) - en to ru translation catalogue (256 entries)

en: 
    
    On Windows Vista/7 several problems have been reported
    with the system's default on-screen keyboard (osk). These
    issues are under investigation. Meanwhile you might want
    to disable User Account Control (UAC) to avoid such problems
    or try another osk, e.g. Click-N-Type.
ru: 
    
    На системах с Windows Vista/7 были обнаруженны
    некоторые неполадки при работе с экранной
    клавиатурой установленной по умолчанию(osk).
    Над этим ведутся работы. Чтобы избежать этих
    проблем, вы можете отключить контроль
    учетных записей(UAC) или попробовать другую
    клавиатуру, например Click-N-Type.

en:  %li fps (could be improved)
ru:  %li кадр/с (хорошо)

en:  %li fps (good)
ru:  %li кадр/с (отлично)

en:  %li fps (too low)
ru:  %li кадр/с (плохо)

en: #Double Click#
ru: #Двойной клик#

en: #Drag#
ru: #Перемещение#

en: #Left#
ru: #Левый клик#

en: #Middle#
ru: #Средний клик#

en: #Right#
ru: #Правый клик#

en: &About...
ru: &О программе...

en: &Cancel
ru: &Отмена

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Configuration
ru: &Инструменты

en: &Exit
ru: &Выход

en: &File
ru: &Файл

en: &Help
ru: &Справка

en: &Help contents
ru: &Инструкция...

en: &Options...
ru: &Настройки...

en: &Wizard...
ru: &Мастер...

en: - "Ok" saves this configuration.
    - "Cancel" retains the old configuration.
    - "Repeat" starts again the calibration process.
ru: - "Ok" сохранить настройки.
    - "Отмена" вернуть старые настройки.
    - "Повторить" повторить калибровку.

en: A webcam based mouse emulator
ru: Эмулятор мыши, использующий веб-камеру

en: About Enable Viacam
ru: О eViacam

en: Acceleration
ru: Ускорение

en: Add profile
ru: Добавить

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: After
ru: Через

en: Allow consecutive clicks
ru: Непрерывные клики

en: Allow visual alerts
ru: Разрешить визуальные эффекты

en: Allow wrapping the pointer around the working area
ru: Отключение границ для курсора

en: Allows to send multiple clicks
    when the pointer is stopped.
ru: Разрешает, следующие друг за другом,
    непрерывные клики.

en: Assisted calibration
ru: Помощник калибровки

en: Auto-hide
ru: Авто-скрытие

en: Beep on click
ru: Звук при клике

en: Behaviour:
ru: Режим:

en: Bottom
ru: Низ

en: Bottom docked
ru: Внизу

en: Bottom limit workspace.
ru: Нижняя граница.

en: Browse...
ru: Обзор...

en: CPU usage
ru: Загрузка ЦП

en: Camera
ru: Камера

en: Camera not detected. Aborting
ru: Камера не обнаружена.

en: Camera settings
ru: Установки камеры

en: Camera settings...
ru: Настройки камеры...

en: Camera setup
ru: Установка камеры

en: Can not initialize the camera.
    Perhaps is being used by other application.
ru: Невозможно инициализировать камеру.
    Возможно она используется другим 
    приложением.

en: Can't execute on-screen keyboard program.
    Command %s failed.
    Please, configure it through options dialog.
ru: Невозможно запустить экранную клавиатуру.
    %s.
    Пожалуйста, проверьте настройки.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cannot resolve host name:
ru: Не удается разрешить системное имя узла:

en: Center the pointer
ru: Центровка курсора

en: Change
ru: Изменить

en: Check for &updates
ru: Проверить &обновление

en: Check for updates
ru: Проверить обновление.

en: Checking for updates. Please wait.
ru: Проверка обновления. Пожалуйста, подождите.

en: Choose on-screen keyboard command
ru: Выбор экранной клавиатуры

en: Choose the camera to use
ru: Выберите камеру для использования

en: Chooses desired active profile
ru: Список профилей

en: Click
ru: Клик

en: Click Next to continue.
ru: Для продолжения нажмите Следующий >.

en: Click Window
ru: Панель

en: Click here to test
ru: Кликните здесь для проверки

en: Click mode
ru: Режимы

en: Click window
ru: Панель

en: Close
ru: Закрыть

en: Command to run an external on-screen keyboard application.
ru: Команда для запуска экранной клавиатуры.

en: Conection failed:
ru: Соединение разорвано:

en: Configuration
ru: Инструменты

en: Confines the mouse pointer
    to the selected area.
ru: Ограничивает курсор 
    в выбранной области.

en: Confirm Calibration
ru: Подтверждение калибровки

en: Current profile has unsaved changes.
    Continue anyway?
ru: Текущий профиль имеет несохраненные
    изменения. Продолжить?

en: Decrease the X axis speed
ru: Уменьшить скорость по горизонтали

en: Decrease the Y axis speed
ru: Уменьшить скорость по вертикали

en: Delete profile
ru: Удалить

en: Design:
ru: Вид:

en: Detected camera:
ru: Обнаруженная камера:

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable eViacam if no face is found
ru: Отключить eViacam если лицо не найдено

en: Disable pointer control
ru: Отключить управление курсором

en: Discard changes?
ru: Отменить изменения?

en: Do not show this message again
ru: Не показывать это сообщение

en: Do you want to use the new face tracker?
ru: Вы хотите использовать новый трекер лица?

en: Double Click
ru: Двойной клик

en: Double click
ru: Двойной клик

en: Drag
ru: Перемещение

en: Drag click
ru: Перемещение

en: Drop
ru: Отпустить

en: Dwell Click (default)
ru: Автоматический клик(по умолчанию)

en: Dwell area
ru: Область автоклика

en: Dwell click
ru: Автоматический клик

en: Dwell time (ds)
ru: Время автоклика (дс)

en: E&nable / Disable
ru: В&ключить / Выключить

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Viacam configuration wizard
ru: Включить мастер настройки

en: Enable dwell click
ru: Автоматический клик

en: Enable eViacam
ru: Включить eViacam

en: Enable eViacam at startup
ru: Включать слежение при запуске eViacam

en: Enable gesture click
ru: Включить жесты

en: Enable head tracking
ru: Включить слежение

en: Enable pointer control
ru: Включить управление курсором

en: Enable workspace limit
ru: Включить ограничение  области движения курсора

en: Enable/Disable automatic (dwell)
    click generation mechanism.
ru: Включить/выключить автоматическое 
    срабатывание мышки.

en: Enter new profile name
ru: Введите имя нового профиля

en: Error checking for updates
ru: Ошибка проверки обновления.

en: Error checking for updates. Try again later.
ru: Ошибка обновления. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Executable files|*.exe
ru: Исполняемые файлы|*.exe

en: Face detection setup
ru: Настройка определения лица

en: Face localization and tracking
ru: Определение местоположения лица и слежение

en: Fast mode
ru: Быстрый

en: Fast mode enables click type
    selection by hovering the mouse
    pointer over the click window
    buttons.
ru: Быстрый режим позволяет
    выбрать вид клика, перемещая
    курсор над кнопками панели
    без необходимости остановки.

en: Floating horizontal
ru: Окно по-горизонтали

en: Floating vertical
ru: Окно по-вертикали

en: For best performance possible, the frame rate should be equal to or greater than 25 fps. eViacam tries to automatically configure your camera, but If this value is below this threshold you may need to manually adjust the camera settings.
ru: Для лучшей производительности, частота кадров должна быть не менее 25 кадр/с. eViacam попытается автоматически настроить вашу камеру. Однако не исключено, что понадобится и ручная настройка.

en: Frame rate meter. For proper function
    should be greater than 25 fps. Reduce
    the exposure time of your camera when
    necessary.
ru: Фреймметр. Для правильной работы
    необходимо более 25 кадр/с. Уменьшите
    время экспозиции вашей камеры,
    если необходимо.

en: Framerate:
ru: Частота кадров:

en: General options
ru: Основные настройки

en: Gesture click
ru: Режим жестов

en: Get key
ru: Выбор клавиши

en: Help
ru: Инструкция

en: Hide main window
ru: Скрыть главное окно

en: High
ru: Высокая

en: Highest
ru: Самая высокая

en: Hotkeys
ru: Горячие клавиши

en: Hover one of the buttons to select your choice
ru: Наведите курсор на одну из кнопок

en: If checked the next window will allow
    you to calibrate the speed of the pointer.
ru: Если отмечено, то в следующем окне
    сможете откалибровать скорость курсора.

en: If checked the program automatically 
    enables cursor control at startup.
ru: Если включено, программа начнёт
    контролировать курсор сразу после загрузки.

en: If checked the wizard automatically appears at startup.
ru: Если отмечено, мастер автоматически запустится при загрузке.

en: If you find this software useful then please consider 		<a href='donation'>making a small donation</a> to show your appreciation 		and help support the continued development. Thanks!
ru: Если данная программа оказалась для вас полезной, то вы можете отблагодорить автора, сделав 		<a href='donation'>небольшое вознаграждени</a>,которое окажет поддержку, для дальнейшего развития. Спасибо!

en: Improved face tracker
ru: Улучшенный трекер лица

en: Increase the X axis speed
ru: Увеличить скорость по горизонтали

en: Increase the Y axis speed
ru: Увеличить скорость по вертикали

en: Increase this value if some application ignores click events.
ru: Если в приложение не срабатывает клик, увеличьте это значение

en: Installed version:
ru: Установленная версия:

en: Invalid profile name.
ru: Недопустимое имя профиля.

en: Key:
ru: Клавиша:

en: Language
ru: Язык

en: Language:
ru: Язык:

en: Left
ru: Левый клик

en: Left click
ru: Клик левой кнопкой

en: Left docked
ru: Слева

en: Left limit workspace.
ru: Левая граница.

en: License
ru: Лицензия

en: Locate face automatically
ru: Автоматическое определение

en: Locate face automatically (recommended)
ru: Автозахват лица (рекомендуется)

en: Location:
ru: Расположение:

en: Low
ru: Низкая

en: Lowest
ru: Самая низкая

en: Maximum allowed displacement
    before restarting the dwell time
    countdown.
ru: Максимально допустимое 
    перемещение курсора 
    для срабатывания автоклика.

en: Middle
ru: Средний клик

en: Middle click
ru: Клик средней кнопкой

en: Minimum displacement (in pixels)
    to start moving pointer.
ru: Минимальное перемещение (в пикселях)
    для начала движения курсора.

en: Motion
ru: Движение

en: Motion Calibration X
ru: Калибровка движения по горизонтали

en: Motion Calibration Y
ru: Калибровка движения по вертикали

en: Motion calibration
ru: Калибровка движения

en: Motion threshold
ru: Порог движения

en: Mouse actions
ru: Активность клика

en: Move down:
ru: Вниз:

en: Move left:
ru: Влево:

en: Move right:
ru: Вправо:

en: Move up:
ru: Вверх:

en: Move your head left and right.
ru: Поворачивайте голову влево-вправо.

en: Move your head to see how it works
ru: Подвигайте головой, чтобы посмотреть как это работает

en: Move your head up and down.
ru: Двигайте головой вверх и вниз.

en: New Tracker Information
ru: Информация о новом трекере

en: New version available:
ru: Доступна новая версия:

en: No click
ru: Выключено

en: No click. Click function disabled.
ru: Функция "клик" выключена.

en: No movement was detected.
    Do you want to repeat the calibration?
ru: Движение не обнаружено.
    Хотите повторить калибровку?

en: No updates available
ru: Обновлений нет

en: No, use the legacy tracker
ru: Нет, использовать старый трекер

en: Normal
ru: Графический

en: Normal mode
ru: Стандартный

en: Not detected any camera. Aborting
ru: Не удается подключиться к вэб-камере.

en: Note that adjusting the camera controls while eViacam
    is enabled may cause loss of pointer control.
    Are you sure you want to continue?
ru: Настройка камеры во время работы eViacam может
    привести к потере управления курсором.
    Продолжить?

en: On-screen keyboard
ru: Экранная клавиатура

en: On-screen keyboard command
ru: Экранная клавиатура

en: On-screen keyboard command not set.
    Please, configure it through options dialog.
ru: Экранная клавиатура не установлена.
    Пожалуйста, измените настройки 
    (вкладка дополнительно).

en: Options
ru: Настройки

en: Overlapping warning
ru: Внимание! Перекрытие!

en: Perform assisted calibration
ru: Выполнить автоматическую калибровку

en: Play sound when click generated.
ru: Воспроизводит звук при клике.

en: Pointer calibration
ru: Калибровка курсора

en: Pointer calibration
ru: Калибровка курсора

en: Pointer wrapping
ru: Перенос курсора

en: Press the desired key or 'Esc' to cancel this action.
ru: Нажмите желаемую клавишу или 'Esc' для отмены
    действия.

en: Profile already exists.
ru: Профиль с таким именем уже существует.

en: Profile management
ru: Управление профилем

en: Profile options
ru: Настройки профиля

en: Released under the GNU/GPL v3 license. See COPYING file for details.
ru: Программа распространяется на условиях лицензии GNU GPL. Подробности см. в тексте лицензии.

en: Repeat
ru: Повторить

en: Right
ru: Правый клик

en: Right click
ru: Клик правой кнопкой

en: Right docked
ru: Справа

en: Right limit workspace.
ru: Правая граница.

en: Run this wizard at startup
ru: Запускать этот мастер при загрузке

en: Select profile:
ru: Выбор профиля:

en: Set key
ru: Выбрать

en: Sets pointer's acceleration.
    0 means no acceleration and
    5 maximum acceleration.
ru: Устанавливает ускорение для курсора.
    0 нет ускорения
    5 максимальное ускорение.

en: Sets response sensitivity for the X axis.
ru: Устанавливает чувствительность для движения по горизонтали.

en: Sets response sensitivity for the Y axis.
ru: Устанавливает чувствительность для движения по вертикали.

en: Settings...
ru: Параметры...

en: Show Click Window
ru: Показывать панель

en: Show main window
ru: Показать главное окно

en: Show this message on startup
ru: Показывать это сообщение при запуске

en: Smoothness
ru: Плавность

en: Sorry. Something bad happened.
ru: Извините. Что-то не в порядке.

en: Sorry. Version file not found. Please report us.
ru: Извините. Версия не найдена. Пожалуйста, сообщите разработчику.

en: Start eViacam at user logon
ru: Запускать eViacam при входе в систему

en: Startup
ru: Запуск

en: Stop pointer when face not detected
ru: Останавливать курсор, если лицо не обнаружено

en: System default
ru: По умолчанию

en: Thanks
ru: Спасибо

en: The assisted calibration procedure will ask you to move your head in order to automatically configure the appropiate motion parameters.
    
    After this calibration stage, you can manually adjust the motion parameters.
    
    NOTE: the calibration assistant will enable the pointer control so that you can test your configuration.
ru: Автоматическая калибровка попросит вас подвигать головой, для того чтобы подобрать подходящие параметры.
    
    Далее вы сможете вручную их отрегулировать.
    
    Внимание: включится управление курсором, таким образом вы сможете протестировать настройки.

en: The chosen Click window position is taken up by another bar.
    This can prevent it from working properly when auto-hide mode is enabled.
    It is recommended to move the Click window to a free position.
ru: Выбранная позиция занята. Рекомендуется выбрать другую.

en: The click is automatically generated by stopping the pointer for a moment and then moving the pointer to one of the 4 directions to choose the action.
ru: Клики генерируются автоматически, когда вы останавливаете курсор и затем двигаете его в одном из 4 направлений, выбирая действие.

en: The click is generated automatically when you hover the mouse pointer momentarily. The Click the Window lets you choose between different actions.
ru: Клики генерируются автоматически, когда вы останавливаете курсор в нужном месте. Панель позволяет вам выбирать различные виды кликов.

en: The frame rate is appropriate.
ru: Частота кадров в норме

en: Thin
ru: Простой

en: This action could make you lose the control of the computer.
    Do you want to continue?
ru: Вы можете потерять управление компьютером.
    Продолжить?

en: This action will change the click generation method.
    Are you sure?
ru: Это действие изменит метод генерации кликов.
    Продолжить?

en: This action will close the program.
    Are you sure?
ru: Это действие закроет программу.
    Продолжить?

en: This action will delete %s profile.
    Are you sure you want to continue?
ru: Удаление профиля %s.
    Продолжить?

en: This action will disable eViacam click generation.
    Are you sure?
ru: Это действие выключит автоматические
    клики. Продолжить?

en: This action will disable eViacam.
    Are you sure?
ru: Это действие отключит eViacam.
    Продолжить?

en: This action will load %s profile settings.
    Are you sure you want to continue?
ru: Это приведет к загрузке настроек профиля %s.
    Продолжить?

en: This key is used by another command.
    Do you want to try another key?
ru: Эта клавиша используется.
    Хотите назначить другую?

en: This version of Enable Viacam includes an improved face tracking algorithm. We still provide the old algorithm, but it will most likely be removed in future versions.
ru: Эта версия Enable Viacam включает в себя новый, улучшенный алгоритм отслеживания лица. Старый алгоритм также присутствует, но в будущих версиях скорее всего будет удален.

en: Time to wait (deciseconds) 
    before sending a click.
ru: Время ожидания (децисекунды) 
    перед срабатыванием автоклика.

en: Top
ru: Верх

en: Top docked
ru: Вверху

en: Top limit workspace.
ru: Верхняя граница.

en: Tremor reduction filter.
    0 means no filter and 
    8 maximum filtering.
ru: Уменьшает дрожание.
    0 выключено 
    8 максимум.

en: Use legacy face tracking algorithm
ru: Использовать старый алгоритм

en: Use old face tracking method
    (not recommended).
ru: Использовать старый алгоритм отслеживания лица
    (не рекомендуется)

en: Visit Enable Viacam website
ru: Посетить сайт eViacam

en: Visit website
ru: Посетить Веб-сайт

en: Welcome to the eViacam configuration wizard
ru: Добро пожаловать в мастер настройки eViacam

en: When enabled tries to automatically
    detect your face and center the
    tracking area.
ru: Автоматическое определение местоположения
    лица и центра отслеживаемой области.

en: Wizard completed
ru: Мастер завершен

en: Workspace
ru: Рабочая область

en: Workspace limit
ru: Ограничение области движения курсора

en: X axis speed
ru: Скорость по горизонтали

en: Y axis speed
ru: Скорость по вертикали

en: Yes and adjust some settings automatically (recommended)
ru: Да и настроить автоматически (рекомендуется)

en: You can adjust motion speed manually and enable head tracking to test how it works.
ru: Вы можете вручную отрегулировать скорость движения головы, и включив слежение, проверить как это работает.

en: You could also change the tracker configuration under:
    Configuration -> Options... -> Advanced -> Face localization and tracking
ru: Настройки трекера можно изменить:
    Инструменты -> Настройки... -> Дополнительно ->Определение местоположения лица и слежение

en: You may change the settings through Configuration -> Options
ru: Все настройки можно изменить в меню Инструменты -> Настройки

en: You should restart the application to apply this change
ru: Чтобы изменения вступили в силу, 
    перезапустите приложение

en: Your face is not detected. This may produce wrong calibration results.
ru: Лицо не обнаружено. Это может быть причиной
    неправильной калибровки.

en: camera_name
ru: название_камеры

en: eViacam error
ru: Ошибка eViacam

en: eViacam is only enabled when face is detected.
ru: Если лицо не обнаружено,
    курсор останавливается.

en: eViacam warning
ru: eViacam предупреждение

en: eViacam will try to detect your face automatically. But, if necessary, you can disable this feature and manually adjust the tracking area (blue rectangle) around your face.
ru: eViacam будет пытаться автоматически обнаружить ваше лицо. Если в этом нет необходимости, вы можете отключить эту опцию и настроить зону отслеживания(голубой прямоугольник) вручную.

en: framerate
ru: частота кадров

en: ms delay between up and down events
ru: задержка между нажатием и отпусканием кнопки мыши (мс)

en: seconds
ru: секунд
