Virtaal 0.3beta1 - en to ar translation catalogue (399 entries)

en: "%s" is not a usable file.
ar: "%s" ليس ملفا مناسبا.

en: "alt" Attributes
ar: خصائص "alt"

en: %
ar: ٪

en: %(match_quality)s%%
ar: %(match_quality)s‏٪

en: %(modified_marker)s%(current_file)s - Virtaal
ar: ‏%(modified_marker)s%(current_file)s - فرتال

en: %.1f KB
ar: %.1f ك.بايت

en: %prog [options]
ar: %prog [الخيارات]

en: %prog [options] [translation_file]
ar: %prog [الخيارات] [ملف_الترجمة]

en: %s option does not take a value
ar: لا يأخد الخيار %s قيمة

en: %s option requires %d arguments
ar: يتطلب الخيار %s عدد %d معاملات

en: %s option requires an argument
ar: يتطلب الخيار %s معاملا

en: <b><big>Getting Started</big></b>
ar: <b><big>تعرّف على فِرتال</big></b>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
ar: <b><big>الملفات الأخيرة</big></b>

en: <b><big>Support</big></b>
ar: <b><big>الدعم</big></b>

en: <b>Fonts</b>
ar: <b>الخطوط</b>

en: <b>Language Information</b>
ar: <b>معلومات اللغة</b>

en: <b>Options</b>
ar: <b>الخيارات</b>

en: <b>Original</b>
ar: <b>الأصل</b>

en: <b>Strings</b> (total):
ar: <b>مجموع المقاطع</b>:

en: <b>Translation</b>
ar: <b>الترجمة</b>

en: <b>Translator Information</b>
ar: <b>معلومات المترجم</b>

en: <b>Words</b> (total):
ar: <b>مجموع الكلمات</b>:

en: <i>(no suggestions)</i>
ar: <i>(لا اقتراحات)</i>

en: <u>Cheat Sheet</u>
ar: <u>ملخص</u>

en: <u>Features</u>
ar: <u>الخصائص</u>

en: <u>Feedback</u>
ar: <u>الانطباعات</u>

en: <u>Localization Guide</u>
ar: <u>دليل الترجمة</u>

en: <u>Manual</u>
ar: <u>الكتيّب</u>

en: <u>More...</u>
ar: <u>المزيد...</u>

en: <u>Open</u>
ar: <u>افتح</u>

en: <u>Tutorial</u>
ar: <u>درس تعليمي</u>

en: ?
ar: ؟

en: A TinyTM translation memory server
ar: خادوم ذاكرة ترجمة TinyTM

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ar: يوجد بالفعل ملف بالاسم "%1". أترغب في استبداله؟

en: A translation memory server
ar: خادوم ذاكرة ترجمة

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
ar: أداة لمساعدة المترجم على ترجمة الملفات من لغة إلى أخرى

en: Accelerators
ar: المسرّعات

en: Acronyms
ar: الاختصارات

en: Add "%s" to Dictionary
ar: أضِف "%s" إلى القاموس

en: Add Files
ar: أضِف ملفات

en: Add Missing Language
ar: أضف لغة ناقصة

en: Add Term
ar: أضف مصطلحا

en: Add URL
ar: أضف مسارا

en: Add _Term...
ar: أضف مص_طلحا...

en: After:
ar: بعد:

en: All
ar: الكل

en: All Checks
ar: كل الفحوص

en: All Files
ar: كل الملفات

en: All States
ar: كل الحالات

en: All Supported Files
ar: كل الملفات المدعومة

en: Amagama
ar: أماجما

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
ar: خيارات البرامج في سطر الأوامر مثل ‪--help‬ و ‪-h‬ و ‪-I‬

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
ar: بعد إتمام الترجمة، اضغط <إدخال> للانتقال إلى النص التالي.

en: AutoCompletor
ar: الإكمال الآلي

en: AutoCorrector
ar: التصحيح الآلي

en: Automatically complete long words while you type
ar: أكمل الكلمات الطويلة تلقائيا بينما أكتب

en: Automatically correct text while you type
ar: صحح النص تلقائيا بينما أكتب

en: Before:
ar: قبل:

en: Blank
ar: الترجمة الخالية

en: Brackets
ar: الأقواس

en: C++ RC File
ar: ملف C++ RC

en: C_omments
ar: _تعليقات

en: Can only export Gettext PO files
ar: لا يدعم التصدير إلا إلى ملفات جتكست PO

en: Capitals
ar: الحروف الكبيرة

en: Check spelling and provide suggestions
ar: دقق الإملاء واقترح تصحيحات

en: Checks: %(checker_name)s
ar: الفحوص: %(checker_name)s

en: Choose a Translation File
ar: اختر ملف ترجمة

en: Click to move to a specific state in the workflow
ar: انقر للانتقال إلى حالة محددة في سير العمل

en: Code
ar: الرمز

en: Command Line Options
ar: خيارات سطر الأوامر

en: Compendium conflict
ar: تعارض مع ذاكرة المصطلحات

en: Configure...
ar: اضبط...

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
ar: حقوق النشر © 2007-2010 مؤسسة زوزا للبرمجيات

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
ar: تعذر تصدير الملف.
    
    %(error_message)s

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
ar: تعذر تصدير الملف.
    
    %(error_message)s
    
    اختر موضعا مختلفا.

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
ar: تعذر فتح الملف.
    
    %(error_message)s
    
    اختر ملفا مختلفا.

en: Could not open log file '%(filename)s'
ar: تعذّر فتح ملف السجل '%(filename)s'

en: Could not open profile file '%(filename)s'
ar: تعذّر فتح ملف اللاحة '%(filename)s'

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
ar: تعذّر قراءة ملف الإعدادات '%(filename)s'

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
ar: تعذر حفظ الملف.
    
    %(error_message)s

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
ar: تعذر حفظ الملف.
    
    %(error_message)s
    
    اختر موضعا مختلفا.

en: Current File
ar: الملف الحالي

en: Default
ar: المبدئي

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
ar: خصائص المعدود قد تكون اختيارية، حسب نوع الترجمة.

en: Description
ar: الوصف

en: Don't translate words
ar: كلمات يجب ألا تترجم

en: Double quotes
ar: علامات التنصيص المزدوجة

en: Double spaces
ar: تتالي المسافات

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
ar: المسافات المزدوجة، والمسافات في مواضع غير متوقعة

en: Drupal
ar: دروبال

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: E-mail address:
ar: عنوان البريد:

en: E-mail addresses
ar: عناوين البريد الإلكتروني

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Ending punctuation
ar: علامات الترقيم النهائية

en: Ending whitespace
ar: المسافات النهائية

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
ar: الإشارات إلى الكيانات، مثل &amp; و &#169;

en: Error
ar: خطأ

en: Error opening file
ar: خطأ أثناء فتح الملف

en: Escapes
ar: المحيدات

en: Existing translations: %(translations)s
ar: الترجمات الموجودة: %(translations)s

en: Export
ar: صدِّر

en: Export failed
ar: فشل التصدير

en: Extendable
ar: قابل للإضافة

en: External Look-up
ar: بحث خارجي

en: File
ar: ملف

en: File Names
ar: أسماء الملفات

en: File Updated
ar: حُدّث الملف

en: File paths
ar: مسارات الملفات

en: File size:
ar: حجم الملف:

en: File type:
ar: نوع الملف:

en: Functions
ar: الدوال

en: Fuzzy
ar: مبهم

en: Fuzzy: %d
ar: مبهم: %d

en: GConf values
ar: قيم GConf

en: GNOME
ar: جنوم

en: General
ar: عام

en: Gettext MO file
ar: ملفا جتكست MO

en: Gettext PO file
ar: ملفا جتكست PO

en: Gettext Translation Template
ar: قالب ترجمة جتتكست

en: Google
ar: جوجل

en: Google Translate
ar: ترجمة جوجل

en: Header information
ar: بيانات الترويسة

en: Highlighting and insertion of placeables
ar: إظهار وإدراج المُدرجات

en: INI File
ar: ملف INI

en: ISO code:
ar: رمز أيزو:

en: Identical entry already exists.
ar: توجد بالفعل مدخلة متطابقة.

en: Ignore All
ar: تجاهل الكل

en: Import data from other applications?
ar: أأستورد البيانات من التطبيقات الأخرى؟

en: Incomplete
ar: غير مكتمل

en: Initialization
ar: تجهيز

en: Integer numbers and decimal fractions
ar: الأعداد الصحيحة والكسور العشرية

en: Java Properties File
ar: ملف خصائص جافا

en: JavaScript error message file
ar: ملف رسائل خطأ جافا سكربت

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
ar: ذاكرة ترجمة بابل‌ك: %(database_language_code)s

en: KDE
ar: كدي

en: Language
ar: اللّغة

en: Language code must be an ASCII string.
ar: رمز اللغة يجب أن يكون في نطاق أسكي.

en: Language code must be at least 2 characters long.
ar: يجب أن يكون رمز اللغة من حرفين على الأقل.

en: Language name:
ar: اسم اللغة:

en: Languages
ar: اللّغات

en: Local Files
ar: الملفات المحلية

en: Local TM
ar: محلية

en: Local Translation Memory
ar: ذاكرة ترجمة محلية

en: Local terminology files
ar: ملفات المصطلحات المحلية

en: Localization Terminology
ar: قاموس مصطلحات الترجمة

en: Location:
ar: المكان:

en: Lokalize settings
ar: إعدادات لوكالَيِز

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
ar: ذاكرة ترجمة لوكالَيِز: %(database_name)s

en: Long
ar: طويلة

en: Look-up "%(selection)s"
ar: ابحث عن "%(selection)s"

en: Look-up the selected text on a web site
ar: ابحث عن النص المحدد في موقع وب

en: Machine translation
ar: الترجمة الآلية

en: Many plugins and options for customization
ar: العديد من الملحقات وخيارات التطويع

en: Matches
ar: مطابقات

en: Microsoft
ar: ميكروسوفت

en: Microsoft Translator
ar: مترجم ميكروسوفت

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
ar: انقل الإعدادات من بابل‌ك، لوكالايز و/أو Poedit إلى فرتال.

en: Migration Assistant
ar: مساعد الانتقال

en: Migration completed
ar: تم الانتقال

en: Migration was successfully completed
ar: تم الانتقال بنجاح

en: More...
ar: المزيد...

en: Moses
ar: موسى

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
ar: تحرك خطوة للخلف في سير العمل (Ctrl+Shift+Enter)

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
ar: تحرك خطوة للأمام في سير العمل (Ctrl+Enter)

en: Mozilla
ar: موزيلا

en: Mozilla Corporation
ar: شركة موزيلا

en: Must translate words
ar: كلمات يجب أن تترجم

en: N_avigation:
ar: ال_تنقل:

en: Name
ar: الاسم

en: Name:
ar: الاسم:

en: Needs review
ar: تحتاج للمراجعة

en: Needs review:
ar: تحتاج للمراجعة:

en: Needs work
ar: تحتاج للعمل

en: Needs work:
ar: تحتاج للعمل:

en: New Language Pair
ar: زوج لغات جديد

en: Newlines
ar: الأسطر الجديدة

en: No issues
ar: لا مشاكل

en: No source or translatable files in bundle
ar: لا مصدر أو ملفات تترجم في الحزمة

en: Not a valid file.
ar: ليس ملفا مناسبا.

en: Nothing migrated
ar: لم يُنقل شيء

en: Number of plurals
ar: عدد الجموع

en: Number of plurals:
ar: عدد الجموع:

en: Number of sentences
ar: عدد الجمل

en: Numbers
ar: الأرقام

en: OS X Strings File
ar: ملفات عبارات أو إس عشرة

en: Old KDE comment
ar: تعليقات كدي القديمة

en: OmegaT Glossary
ar: مسرد OmegaT

en: Open
ar: افتح

en: OpenOffice.org
ar: أوبن أوفس

en: OpenOffice.org Translation File
ar: ملف ترجمة أوبن أوفيس.أورج

en: Options
ar: الخيارات

en: P_age Up
ar: _صفحة للأعلى

en: P_revious Placeable
ar: المُدْرج ال_سابق

en: Paths referring to file locations
ar: المسارات التي تشير إلى أماكن الملفات

en: Perform look-ups on selected text
ar: ابحث عن النص المحدد

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
ar: مُدْرج لخصائص "alt" (في ملفات HTML)

en: Placeables
ar: المُدْرجات

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
ar: المُدْرجات هي أجزاء خاصة من النص يمكن إبرازها آليا وإدراجها بسهوله في الترجمة.

en: Placeholders
ar: حافظات المكان

en: Placeholders (Drupal)
ar: حافظات المكان (دروبال)

en: Placeholders (Java)
ar: حافظات المكان (جافا)

en: Placeholders (Python)
ar: حافظات المكان (بيثون)

en: Placeholders (Qt)
ar: حافظات المكان (Qt)

en: Placeholders (printf)
ar: حافظات المكان (printf)

en: Placeholders in Drupal strings
ar: حافظات المكان في جمل دروبال

en: Placeholders in Java strings
ar: حافظات المكان في جمل جافا

en: Placeholders in Python strings
ar: حافظات المكان في جمل بيثون

en: Placeholders in Qt strings
ar: حافظات المكان في جمل Qt

en: Placeholders used in "printf" strings
ar: حافظات المكان المستخدمة في جمل "printf"

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
ar: رجاء أدخل عدد صيغ المعدود (الجموع)

en: Please enter the plural equation to use
ar: رجاء أدخل معادلة الجموع

en: Please enter your e-mail address
ar: رجاء أدخل عنوان بريدك الإلكتروني

en: Please enter your name
ar: رجاء أدخل اسمك

en: Please enter your team's information
ar: رجاء أدخل بيانات فريق العمل

en: Plug-ins
ar: الملحقات

en: Plural expression:
ar: صيغة الجموع:

en: Poedit settings
ar: إعدادات Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
ar: ذاكرة ترجمة Poedit‏: %(database_language_code)s

en: Preview failed
ar: فشلت المعاينة

en: Previous translations for Free and Open Source Software
ar: الترجمات السابقة للبرمجيات الحرة و المفتوحة المصدر

en: Previous translations you have made
ar: ترجماتك السابقة

en: Profiling support is not available
ar: دعم الأَمثَلة غير متوفر

en: Project Type
ar: نوع المشروع

en: Properties
ar: الخصائص

en: Punctuation
ar: علامات الترقيم

en: Punctuation spacing
ar: المسافات حول علامات الترقيم

en: Pure punctuation
ar: علامات الترقيم الخالصة

en: Put queries in quotes
ar: ضع علامات اقتباس حول الاستعلامات

en: Qt .qm file
ar: ملف Qt ‏‪.qm‬

en: Qt Linguist Translation File
ar: ملف ترجمة Qt Linguist

en: Qt Message File
ar: ملف رسائل Qt

en: Qt Phrase Book
ar: كتاب عبارات Qt

en: Quality Check
ar: فحص الجودة

en: Quality Checks
ar: مراجعة الجودة

en: Quality checks
ar: مراجعة الجودة

en: Quote Query
ar: ضع علامات اقتباس حول الاستعلام

en: Rejected
ar: مرفوضة

en: Rejected:
ar: مرفوضة:

en: Reload File
ar: أعد تحميل الملف

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
ar: أأعيد تحميل الملف من آخر نسخة محفوظة فاقدا لكل التغييرات؟

en: Remote Server
ar: خادوم بعيد

en: Remote TM
ar: بعيدة

en: Repeated word
ar: تكرار الكلمات

en: Replace
ar: استبدِل

en: Replace _All
ar: استبدِل ال_كل

en: Replace with
ar: استبدِل ب‍

en: Report a _Bug
ar: بلغ عن _علّة

en: Resource Compiler
ar: مصنّف موارد

en: Reviewed
ar: مُراجعة

en: Reviewed:
ar: مُراجعة:

en: Save
ar: احفظ

en: Save the file for up-to-date information
ar: احفظ الملف للحصول على أحدث معلومات

en: Search
ar: بحث

en: Select Checks
ar: اختر الفحوص

en: Select Look-up Services
ar: اختر خدمات البحث

en: Select States
ar: اختر الحالات

en: Select Terminology Sources
ar: اختر مصادر المصطلحات

en: Select sources of Translation Memory
ar: اختر مصادر ذاكرة الترجمة

en: Select the services that should be used to perform look-ups
ar: اختر الخدمات التي ستستخدم لأداء البحث

en: Select the sources of terminology suggestions
ar: اختر مصادر اقتراحات المصطلحات

en: Select the sources that should be queried for translation memory
ar: اختر المصادر التي ستستخدم لبناء ذاكرة الترجمة

en: Selected localization terminology
ar: اختر قاموس مصطلحات الترجمة

en: Short
ar: قصيرة

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
ar: هل يحاول فِرتال استيراد الإعدادات والبيانات من التطبيقات الأخرى؟

en: Simple capitalization
ar: استخدام بسيط للحروف اللاتينية الكبيرة

en: Simple plural(s)
ar: الجموع الساذجة

en: Single quotes
ar: علامات التنصيص المفردة

en: Source text:
ar: النص المصدر:

en: Spaces
ar: المسافات

en: Spell Checker
ar: المدقق الإملائي

en: Spelling
ar: الإملاء

en: Starting capitalization
ar: حروف لاتينية كبيرة بادئة

en: Starting punctuation
ar: علامات الترقيم البادئة

en: Starting whitespace
ar: المسافات البادئة

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
ar: الرموز وعلامات الترقيم غير الشائعة

en: TBX Glossary
ar: مسرد TBX

en: TM Source
ar: مصدر ذاكرة الترجمة

en: TMX Translation Memory
ar: ذاكرة ترجمة TMX

en: Tabs
ar: التبويبات

en: Target text:
ar: النص الهدف:

en: Tcl Translation File
ar: ملف ترجمة Tcl

en: Team:
ar: الفريق:

en: Terminology Files
ar: ملفات المصطلحات

en: Terminology Help
ar: مساعدة المصطلحات

en: Terminology _Files...
ar: ملفات الم_صطلحات...

en: Terminology _file:
ar: مل_ف المصطلحات:

en: Terminology assistance
ar: مساعدة المصطلحات

en: Terminology suggestions
ar: اقتراحات المصطلحات

en: Terms from Open-Tran.eu
ar: مصطلحات من Open-Tran.eu

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
ar: <b>الأصل</b> هي الغة التي تترجم منها، وتسمى أيضا لغة المصدر.
    
    إذا كنت تترجم من الإنجليزية إلى العربية فالإنجليزية هي اللغة الأصل أو المصدر.

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
ar: <b>الترجمة</b> هي اللغة التي تترجم إليها.
    
    إذا كنت تترجم من الإنجليزية إلى العربية فالإنجليزية هي لغة الترجمة.

en: The International Development Research Centre
ar: مركز بحوث التطوير الدولي

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
ar: حصل تغيير في الملف الحالي.
    أتريد حفظه؟

en: The e-mail address stored in the file header
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي يُحفظ في ترويسة الملف

en: The file contains nothing to translate.
ar: لا يحتوي الملف على شيء ليترجم.

en: The file does not exist.
ar: لا وجود للملف.

en: The following items were migrated:
ar: نُقِلت هذه العناصر:

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
ar: تركيزنا الأساسي على ترجمة البرمجيات، لكن ننوي طبعا أن يكون مفيدا كأداة عامة الأغراض للترجمة المعانة بالحاسوب.

en: The name stored in the file header
ar: الاسم الذي يُحفظ في ترويسة الملف

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
ar: معلومات الفريق التي تُحفظ في ترويسة الملف. يمكن أن يكون عنوان بريد إلكتروني أو مسارا إلى موقع وب.

en: This file
ar: هذا الملف

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
ar: لنسخ النص الأصلي في خانة النص المترجم اضغط <Alt+Down>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
ar: اضغط <Ctrl+Enter> لتعليم الترجمة الحالية مكتملة.

en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
ar: اضغط <Alt+I> لتعليم الترجمة الحالية مبهمة.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
ar: اضغط <Ctrl+Shift+Enter> لتعليم الترجمة الحالية غير مكتملة.

en: Total: %d
ar: المجموع: %d

en: Trados Tag Editor
ar: محرر وسوم Trados

en: Transfer From Source
ar: انقل من الأصل

en: Translated
ar: مترجمة

en: Translated units from the currently open file
ar: الترجمات من الملف المفتوح حاليا

en: Translated:
ar: مترجمة:

en: Translated: %d
ar: مترجم: %d

en: Translation Memory
ar: ذاكرة الترجمة

en: Translation Memory eXchange
ar: تبادل ذاكرة الترجمة

en: Translation Tool
ar: أداة ترجمة

en: Translation _Suggestions
ar: اقترا_حات الترجمة

en: Translation memory
ar: ذاكرة الترجمة

en: Translation memory suggestions
ar: اقتراحات ذاكرة الترجمة

en: URL
ar: المسار

en: URL:
ar: المسار:

en: URLs
ar: المسارات

en: URLs, hostnames and IP addresses
ar: المسارات، أسماء المستضيفين وعناوين IP

en: UTX Dictionary
ar: قاموس UTX

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
ar: تعذّر تحميل %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Unchanged
ar: لم تتغيير

en: Universal Terminology eXchange
ar: تبادل المصطلحات العالمي

en: Unreviewed machine translations from Apertium
ar: ترجمة آلية لم تُراجع من Apertium

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
ar: ترجمة آلية لم تُراجع من خدمة ترجمة جوجل

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
ar: ترجمة آلية لم تُراجع من مترجم ميكروسوفت

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
ar: ترجمة آلية لم تُراجع من خادوم الترجمة «موسى»

en: Unreviewed machine translations from various services
ar: ترجمة آلية لم تُراجع من خدمات مختلفة

en: Untranslated
ar: غير مترجم

en: Untranslated:
ar: غير مترجم:

en: Untranslated: %d
ar: غير مترجم: %d

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Usage: %s
ar: الاستخدام: %s

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
ar: للانتقال بخطوات كبيرة بين النصوص اضغط Ctrl+PgUp أو Ctrl+PgDown.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
ar: للانتقال بين النصوص اضغط Ctrl+Up أو Ctrl+Down.

en: Use _Default Fonts
ar: استخدم الخطوط ال_مبدئية

en: Valid characters
ar: الحروف المقبولة

en: Virtaal
ar: فِرتال

en: Virtaal Preferences
ar: تفضيلات فِرتال

en: Virtaal is a program for doing translation.
ar: فِرتال (Virtaal) هو برنامج للترجمة.

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
ar: تعذّر على فِرتال نقل أي إعدادات أو بيانات

en: Virtaal website
ar: موقع فِرتال

en: We thank our donors:
ar: نشكر من تبرعوا لنا:

en: Web Look-up
ar: بحث الوب

en: Web Look-ups
ar: بحث الوب

en: Wikipedia
ar: ويكيبيديا

en: Wordfast Translation Memory
ar: ذاكرة ترجمة Wordfast

en: Words containing uppercase letters only
ar: الكلمات التي تتركب من حروف كبيرة فقط

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
ar: كلمات ذات حروف كبيرة في وسطها، مثل أسماء المنتجات وكلمات الويكي (WikiWords)

en: Workflow
ar: سير العمل

en: XLIFF Translation File
ar: ملف ترجمة XLIFF

en: XML Entities
ar: كيانات XML

en: XML Localization Interchange File Format
ar: نسق ملف تبادل توطين XML

en: XML Tags
ar: وسوم XML

en: XML tags
ar: وسوم XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
ar: وسوم XML، مثل <b> و </i>

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
ar: لقد اخترت الملف المفتوح حاليا لفتحه. أتريد إعادة تحميل الملف؟

en: _Add Missing Language...
ar: أ_ضف لغة ناقصة...

en: _Case sensitive
ar: _حسّاس لحالة الحرف

en: _Discard
ar: ت_جاهل

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Export
ar: _صدِّر

en: _File
ar: _ملف

en: _Full Screen
ar: _ملء الشّاشة

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _Localization Guide
ar: _دليل الترجمة

en: _Navigation
ar: _تنقّل

en: _New Language Pair...
ar: زوج _لغات جديد...

en: _Next Placeable
ar: المُدْرج ال_تالي

en: _Online Help
ar: المساعدة _على الخط

en: _Page Down
ar: ص_فحة للأسفل

en: _Quality Checks
ar: _مراجعة الجودة

en: _Recent Files
ar: الملفات الأ_خيرة

en: _Regular expression
ar: تعبير _نمطي

en: _Source term — %(langname)s
ar: الأ_صل — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
ar: ال_ترجمة — %(langname)s

en: _Tutorial
ar: درس _تعليمي

en: _Update to Template
ar: _حدث من القالب

en: _View
ar: _عرض

en: ambiguous option: %s (%s?)
ar: خيار غامض: %s (%s?)

en: complex
ar: مركّب

en: enable debugging features
ar: فعّل خصائص التنقيح

en: floating-point
ar: عشري

en: integer
ar: عدد صحيح

en: invalid number of arguments
ar: عدد معاملات غير سليم

en: long integer
ar: عدد صحيح طويل

en: no such option: %s
ar: لا خيار كهذا: %s

en: option %s: invalid %s value: %r
ar: الخيار %s: قيمة %s غير سليمة: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
ar: الخيار %s: اختيار غير سليم: %r (اختر من %s)

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
ar: شغّل الأمثلة، مخزنا النتائج في الملف المحدد.

en: printf()
ar: ‪printf()‬

en: show program's version number and exit
ar: اعرض رقم إصدارة البرنامج ثم اخرج

en: show this help message and exit
ar: اعرض رسالة المساعدة هذه ثم اخرض

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
ar: شغّل التسجيل، مخزنا النتائج في الملف المحدد.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
ar: استخدم ملف الإعدادات المحدد.
