Virtaal 0.4.0 - en to fi translation catalogue (374 entries)

en: "%s" is not a usable file.
fi: "%s" ei ole käyttökelpoinen tiedosto.

en: "alt" Attributes
fi: "alt"-attribuutit

en: %.1f KB
fi: %.1f kt

en: %prog [options]
fi: %prog [valitsimet]

en: %prog [options] [translation_file]
fi: %prog [valitsimet] [käännöstiedosto]

en: %s option does not take a value
fi: valitsimessa %s ei käytetä arvoa

en: %s option requires %d arguments
fi: valitsin %s vaatii %d argumenttia

en: %s option requires an argument
fi: valitsin %s vaatii argumentin

en: (0%)
fi: (0 %)

en: (100%)
fi: (100 %)

en: <b><big>Getting Started</big></b>
fi: <b><big>Käytön aloitus</big></b>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
fi: <b><big>Viimeisimmät tiedostot</big></b>

en: <b><big>Support</big></b>
fi: <b><big>Tuki</big></b>

en: <b>Fonts</b>
fi: <b>Kirjasimet</b>

en: <b>Language Information</b>
fi: <b>Kielen tiedot</b>

en: <b>Options</b>
fi: <b>Valinnat</b>

en: <b>Original</b>
fi: <b>Alkuperäinen</b>

en: <b>Strings</b> (total):
fi: <b>Merkkijonoja</b> (yhteensä):

en: <b>Translation</b>
fi: <b>Käännös</b>

en: <b>Translator Information</b>
fi: <b>Kääntäjän tiedot</b>

en: <b>Words</b> (total):
fi: <b>Sanoja</b> (yhteensä):

en: <i>(no suggestions)</i>
fi: <i>(ei ehdotuksia)</i>

en: <u>Cheat Sheet</u>
fi: <u>Pikaohje</u>

en: <u>Features</u>
fi: <u>Ominaisuudet</u>

en: <u>Feedback</u>
fi: <u>Palaute</u>

en: <u>Localization Guide</u>
fi: <u>Kotoistusohje</u>

en: <u>Manual</u>
fi: <u>Käyttöohje</u>

en: <u>More...</u>
fi: <u>Lisää...</u>

en: <u>Open</u>
fi: <u>Avaa</u>

en: <u>Tutorial</u>
fi: <u>Harjoitustehtävä</u>

en: A TinyTM translation memory server
fi: TinyTM-käännösmuistipalvelin

en: A translation memory server
fi: Käännösmuistipalvelin

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
fi: Käännöstyökalu helpottamaan tiedostojen kääntämistä muille kielille

en: Accelerators
fi: Pikanäppäin

en: Acronyms
fi: Akronyymit

en: Add "%s" to Dictionary
fi: Lisää "%s" sanakirjaan

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: Add Missing Language
fi: Lisää puuttuva kieli

en: Add Term
fi: Lisää termi

en: Add URL
fi: Lisää URL

en: Add _Term...
fi: Lisää _termi...

en: After:
fi: Jälkeen:

en: All
fi: Kaikki

en: All Checks
fi: Kaikki tarkastukset

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All States
fi: Kaikki tilat

en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
fi: Sovelluksen komentorivivalitsimet, kuten --help, -h ja -I

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
fi: Paina käännöksen lopussa <Enter> siirtyäksesi seuraavaan käännökseen.

en: AutoCompletor
fi: Automaattitäydennin

en: AutoCorrector
fi: Automaattikorjain

en: Automatically complete long words while you type
fi: Täydentää automaattisesti pitkät sanat kirjoitettaessa

en: Automatically correct text while you type
fi: Korjaa automaattisesti virheitä tekstiä kirjoitettaessa

en: Before:
fi: Ennen:

en: Blank
fi: Tyhjä

en: Brackets
fi: Sulkeet

en: C++ RC File
fi: C++ RC -tiedosto

en: CONFIG
fi: ASETUSTIEDOSTO

en: C_omments
fi: K_ommentit

en: Can only export Gettext PO files
fi: Vain Gettext PO-tiedostojen vienti on mahdollista

en: Capitals
fi: Suuraakkoset

en: Check spelling and provide suggestions
fi: Tarkistaa oikeinkirjoituksen ja näyttää ehdotuksia

en: Checks: %(checker_name)s
fi: Tarkastukset: %(checker_name)s

en: Choose a Translation File
fi: Valitse käännöstiedosto

en: Click to move to a specific state in the workflow
fi: Napsauta siirtyäksesi työnkulussa tiettyyn kohtaan

en: Code
fi: Koodi

en: Command Line Options
fi: Komentorivin valitsimet

en: Compendium conflict
fi: PO Compendium -ristiriita

en: Configure...
fi: Asetukset...

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
fi: Tekijänoikeudet © 2007-2010 Zuza Software Foundation

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
fi: Tiedoston vienti ei onnistunut.
    
    %(error_message)s

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
fi: Tiedoston vienti ei onnistunut.
    
    %(error_message)s
    
    Yritä tallentaa johonkin toiseen paikkaan.

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
fi: Tiedostoa ei voitu avata.
    
    %(error_message)s
    
    Yritä avata joku toinen tiedosto.

en: Could not open log file '%(filename)s'
fi: Lokitiedostoa "%(filename)s" ei voitu avata

en: Could not open profile file '%(filename)s'
fi: Profiilitiedostoa "%(filename)s" ei voitu avata

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
fi: Asetustiedostoa "%(filename)s" ei voitu lukea

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa.
    
    %(error_message)s

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa.
    
    %(error_message)s
    
    Yritä tallentaa johonkin toiseen paikkaan.

en: Current File
fi: Tämä tiedosto

en: Default
fi: Oletus

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
fi: Käännöstehtävästä riippuen, monikkotiedot saattavat olla valinnaisia.

en: Description
fi: Kuvaus

en: Don't translate words
fi: Sana jota ei tule kääntää

en: Double quotes
fi: Lainausmerkkien määrä

en: Double spaces
fi: Kaksoisvälilyönti

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
fi: Kaksoisvälilyönnit ja odottamattomissa paikoissa sijaitsevat välilyönnit

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: E-mail address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: E-mail addresses
fi: Sähköpostiosoitteet

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Ending punctuation
fi: Lopettava välimerkki

en: Ending whitespace
fi: Välilyönti lopussa

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
fi: Entiteettiviitteet, kuten &amp; ja &#169;

en: Error
fi: Virhe

en: Error opening file
fi: Virhe avattaessa tiedostoa

en: Escapes
fi: Koodinvaihtomerkki

en: Existing translations: %(translations)s
fi: Aiempia käännöksiä: %(translations)s

en: Export
fi: Tiedoston vienti

en: Export failed
fi: Tiedoston vienti epäonnistui

en: Extendable
fi: Laajennettavissa

en: External Look-up
fi: Ulkoinen haku

en: File
fi: Tiedosto

en: File Names
fi: Tiedostonimet

en: File Updated
fi: Tiedosto päivitetty

en: File paths
fi: Tiedostopolut

en: File size:
fi: Tiedoston koko:

en: File type:
fi: Tiedostotyyppi:

en: Functions
fi: Funktiot

en: Fuzzy
fi: Sumea

en: Fuzzy: %d
fi: Sumeita: %d

en: GConf values
fi: GConf-arvot

en: General
fi: Yleiset

en: Gettext MO file
fi: Gettext MO-tiedosto

en: Gettext PO file
fi: Gettext PO-tiedosto

en: Gettext Translation Template
fi: Gettext-käännösmalline

en: Google Translate
fi: Google kääntäjä

en: Header information
fi: Otsaketiedot

en: Highlighting and insertion of placeables
fi: Sijoitteiden korostus ja lisäys

en: INI File
fi: INI-tiedosto

en: ISO code:
fi: ISO-koodi:

en: Identical entry already exists.
fi: Samanlainen termipari on jo olemassa.

en: Ignore All
fi: Ohita kaikki

en: Import data from other applications?
fi: Tuodaanko tietoja muista sovelluksista?

en: Incomplete
fi: Keskeneräiset

en: Integer numbers and decimal fractions
fi: Kokonaisluvut ja desimaaliosat

en: Java Properties File
fi: Java properties -tiedosto

en: JavaScript error message file
fi: JavaScript-virheviestitiedosto

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
fi: KBabelin käännösmuisti: %(database_language_code)s

en: LOG
fi: LOKITIEDOSTO

en: Language
fi: Kieli

en: Language code must be an ASCII string.
fi: Kielikoodin pitää olla ASCII-merkkijono.

en: Language code must be at least 2 characters long.
fi: Kielikoodin pitää olla vähintään kahden merkin pituinen.

en: Language name:
fi: Kielen nimi:

en: Languages
fi: Kielet

en: Local Files
fi: Paikalliset tiedostot

en: Local TM
fi: Paikall. TM

en: Local Translation Memory
fi: Paikallinen käännösmuisti

en: Local terminology files
fi: Paikalliset terminologiatiedostot

en: Localization Terminology
fi: Kotoistusterminologia

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Lokalize settings
fi: Lokalizen asetukset

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
fi: Lokalizen käännösmuisti: %(database_name)s

en: Long
fi: Pitkähkö

en: Look-up "%(selection)s"
fi: Hae "%(selection)s"

en: Look-up the selected text on a web site
fi: Hae valittua tekstiä verkkosivustolta

en: Machine translation
fi: Tuki konekäännöksille

en: Many plugins and options for customization
fi: Useita liitännäisiä ja mukautusvaihtoehtoja

en: Matches
fi: Osumat

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
fi: Siirtää KBabelin, Lokalizen ja/tai Poeditin asetukset Virtaaliin.

en: Migration Assistant
fi: Siirtymäavustin

en: Migration completed
fi: Siirto valmis

en: Migration was successfully completed
fi: Siirto suoritettu onnistuneesti

en: More...
fi: Lisää...

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
fi: Siirry työnkulussa askel taaksepäin (Ctrl+Shift+Enter)

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
fi: Siirry työnkulussa askel eteenpäin (Ctrl+Enter)

en: Must translate words
fi: Sana joka on käännettävä

en: N_avigation:
fi: S_elailu:

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Needs review
fi: Tarkastettava

en: Needs review:
fi: Tarkastettavia:

en: Needs work
fi: Keskeneräinen

en: Needs work:
fi: Keskeneräisiä:

en: New Language Pair
fi: Uusi kielipari

en: Newlines
fi: Rivinvaihto

en: No issues
fi: Ei ongelmia

en: No source or translatable files in bundle
fi: Arkisto ei sisällä lähdekoodia tai käännöstiedostoja

en: Not a valid file.
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen.

en: Nothing migrated
fi: Mitään ei siirretty

en: Number of plurals
fi: Monikoiden määrä

en: Number of plurals:
fi: Monikoiden määrä:

en: Number of sentences
fi: Kappaleiden määrä

en: Numbers
fi: Luvut

en: OS X Strings File
fi: OS X Strings -tiedosto

en: Old KDE comment
fi: Vanha KDE-kommentti

en: OmegaT Glossary
fi: OmegaT-sanasto

en: OpenOffice.org Translation File
fi: OpenOffice.org-käännöstiedosto

en: Options
fi: Valitsimet

en: PROFILE
fi: PROFIILI

en: P_age Up
fi: S_ivu ylöspäin

en: P_revious Placeable
fi: _Edellinen sijoite

en: Paths referring to file locations
fi: Tiedostojen sijaintiin viittaavat polut

en: Perform look-ups on selected text
fi: Suorita valitun tekstin haku

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
fi: Sijoite "alt"-attribuuteille (joita esim. HTML sisältää)

en: Placeables
fi: Sijoitteet

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
fi: Sijoitteet ovat tekstin erityisosia jotka voidaan korostaa automaattisesti ja lisätä helposti käännökseen.

en: Placeholders
fi: Paikkamerkit

en: Placeholders (Drupal)
fi: Paikkamerkit (Drupal)

en: Placeholders (Java)
fi: Paikkamerkit (Java)

en: Placeholders (Python)
fi: Paikkamerkit (Python)

en: Placeholders (Qt)
fi: Paikkamerkit (Qt)

en: Placeholders (printf)
fi: Paikkamerkit (printf)

en: Placeholders in Drupal strings
fi: Drupal-merkkijonojen paikkamerkit

en: Placeholders in Java strings
fi: Java-merkkijonojen paikkamerkit

en: Placeholders in Python strings
fi: Python-merkkijonojen paikkamerkit

en: Placeholders in Qt strings
fi: Qt-merkkijonojen paikkamerkit

en: Placeholders used in "printf" strings
fi: "printf"-merkkijonoissa käytettävät paikkamerkit

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
fi: Anna käytettävien nominimuotojen (monikot) määrä

en: Please enter the plural equation to use
fi: Anna käytettävä monikon lauseke

en: Please enter your e-mail address
fi: Anna sähköpostiosoitteesi

en: Please enter your name
fi: Anna nimesi

en: Please enter your team's information
fi: Anna käännösryhmäsi tiedot

en: Plug-ins
fi: Liitännäiset

en: Plural expression:
fi: Monikon lauseke:

en: Poedit settings
fi: Poeditin asetukset

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
fi: Poeditin käännösmuisti: %(database_language_code)s

en: Preview failed
fi: Esikatselu epäonnistui

en: Previous translations for Free and Open Source Software
fi: Aiempia käännöksiä eri FOSS-projekteilta (Free and Open Source Software)

en: Previous translations you have made
fi: Aiemmin tekemäsi käännökset

en: Profiling support is not available
fi: Profilointituki ei ole käytettävissä

en: Project Type
fi: Projektin tyyppi

en: Properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: Punctuation spacing
fi: Välimerkin jälkeinen välilyönti

en: Put queries in quotes
fi: Laita kyselyt lainausmerkkien sisään

en: Qt .qm file
fi: Qt .qm -tiedosto

en: Qt Linguist Translation File
fi: Qt Linguist -käännöstiedosto

en: Qt Message File
fi: Qt-viestitiedosto

en: Qt Phrase Book
fi: Qt Phrase Book -tiedosto

en: Quality Check
fi: Laatutarkastus

en: Quality Checks
fi: Laatutarkastukset

en: Quality checks
fi: Laatutarkastukset

en: Quote Query
fi: Laita haku lainausmerkkeihin

en: Rejected
fi: Hylätty

en: Rejected:
fi: Hylättyjä:

en: Reload File
fi: Lataa tiedosto uudelleen

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
fi: Haluatko ladata tiedoston viimeisimmän tallennetun kopion uudelleen ja menettää kaikki muutokset?

en: Remote Server
fi: Etäpalvelin

en: Remote TM
fi: Etä-TM

en: Repeated word
fi: Sanan toisto

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa _kaikki

en: Replace with
fi: Korvaava teksti

en: Report a _Bug
fi: Tee _vikailmoitus

en: Reviewed
fi: Tarkastettu

en: Reviewed:
fi: Tarkastettuja:

en: Save
fi: Tallenna

en: Save the file for up-to-date information
fi: Tallenna tiedosto nähdäksesi ajantasaiset tiedot

en: Search
fi: Haku

en: Select Checks
fi: Valitse tarkastukset

en: Select Look-up Services
fi: Valitse hakupalvelut

en: Select States
fi: Valitse tilat

en: Select Terminology Sources
fi: Valitse terminologialähteet

en: Select sources of Translation Memory
fi: Valitse käännösmuistin lähteet

en: Select the services that should be used to perform look-ups
fi: Valitse palvelut joista hakuja suoritetaan

en: Select the sources of terminology suggestions
fi: Valitse terminologiaehdotusten lähteet

en: Select the sources that should be queried for translation memory
fi: Valitse lähteet joiden käännösmuisteista kyselyt suoritetaan

en: Selected localization terminology
fi: Valittu kotoistusterminologia

en: Short
fi: Lyhyehkö

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
fi: Haluatko että Virtaal yrittää tuoda asetuksia ja tietoja muista sovelluksista?

en: Simple capitalization
fi: Poikkeava kirjainkoko

en: Single quotes
fi: Puolilainausmerkkien määrä

en: Source text:
fi: Lähdeteksti:

en: Spaces
fi: Välilyönnit

en: Spell Checker
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: Spelling
fi: Oikeinkirjoitus

en: Starting capitalization
fi: Aloittava versaali

en: Starting punctuation
fi: Välimerkki alussa

en: Starting whitespace
fi: Tyhjemerkki alussa

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
fi: Symbolit ja harvemmin käytetyt välimerkit

en: TBX Glossary
fi: TBX-sanasto

en: TM Source
fi: TM-lähde

en: TMX Translation Memory
fi: TMX-käännösmuisti

en: Tabs
fi: Sarkaimet

en: Target text:
fi: Kohdeteksti:

en: Tcl Translation File
fi: Tcl-käännöstiedosto

en: Team:
fi: Ryhmä:

en: Terminology Files
fi: Terminologiatiedostot

en: Terminology Help
fi: Terminologia-avustin

en: Terminology _Files...
fi: Ter_minologiatiedostot...

en: Terminology _file:
fi: _Terminologiatiedosto:

en: Terminology assistance
fi: Terminologia-avustin

en: Terminology suggestions
fi: Tekee terminologiaehdotuksia

en: Terms from Open-Tran.eu
fi: Termejä Open-Tran.eu:sta

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
fi: <b>Alkuperäinen</b> on kieli josta olet kääntämässä, ts. lähdekieli.
    
    Jos käännät englannista suomeksi on englanti siis alkuperäinen tai lähdekieli.

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
fi: <b>Käännös</b> on kieli jolle olet kääntämässä, ts. kohdekieli.
    
    Jos käännät englannista suomeksi on suomi siis käännös- tai kohdekieli.

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
fi: Nykyistä tiedostoa on muokattu.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: The e-mail address stored in the file header
fi: Tiedoston otsakkeeseen tallennettava sähköpostiosoite

en: The file contains nothing to translate.
fi: Tiedosto ei sisällä mitään käännettävää.

en: The file does not exist.
fi: Tiedostoa ei ole olemassa.

en: The following items were migrated:
fi: Seuraavat kohteet siirrettiin:

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
fi: Ohjelman pääpainopisteessä on ohjelmistojen kääntäminen (kotoistus tai l10n), mutta sen tarkoitus on toimia myös käyttökelpoisena perustyökaluna tietokoneavusteisessa kääntämisessä (CAT).

en: The name stored in the file header
fi: Tiedoston otsakkeeseen tallennettava nimi

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
fi: Tiedoston otsakkeeseen tallennettava ryhmätieto. Tämä voi olla esimerkiksi sähköpostiosoite tai URL.

en: This file
fi: Tämä tied.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
fi: Alkuperäisen merkkijonon voi kopioida kohdekenttään painamalla <Alt+Alas>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
fi: Nykyisen käännöksen voi merkitä valmiiksi painamalla <Ctrl+Enter>.

en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
fi: Nykyisen käännöksen voi merkitä sumeaksi painamalla <Alt+U>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
fi: Nykyisen käännöksen voi merkitä keskeneräiseksi painamalla <Ctlr+Shift+Enter>.

en: Total: %d
fi: Yhteensä: %d

en: Trados Tag Editor
fi: Trados-tagimuokkain

en: Transfer From Source
fi: Siirrä lähteestä

en: Translated
fi: Käännetty

en: Translated units from the currently open file
fi: Käännettyjä kohtia tästä tiedostosta

en: Translated:
fi: Käännettyjä:

en: Translated: %d
fi: Käännettyjä: %d

en: Translation Memory
fi: Käännösmuisti

en: Translation Tool
fi: Käännöstyökalu

en: Translation _Suggestions
fi: Käännös_ehdotukset

en: Translation memory
fi: Käännösmuisti

en: Translation memory suggestions
fi: Käännösmuistin ehdotukset

en: URLs
fi: URLit

en: URLs, hostnames and IP addresses
fi: URLit, konenimet ja IP-osoitteet

en: UTX Dictionary
fi: UTX-sanasto

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
fi: Tiedostoa %(filename)s ei voitu ladata:
    
    %(errormsg)s

en: Unchanged
fi: Ei muutettu

en: Unreviewed machine translations from Apertium
fi: Tarkistamattomia konekäännöksiä Apertium-käännöspalvelimelta

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
fi: Tarkistamattomia konekäännöksiä Googlen käännöspalvelusta

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
fi: Tarkistamattomia konekäännöksiä Microsoftin käännöspalvelusta

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
fi: Tarkistamattomia konekäännöksiä Moses-palvelimelta

en: Unreviewed machine translations from various services
fi: Tarkistamattomia konekäännöksiä eri palveluista

en: Untranslated
fi: Kääntämätön

en: Untranslated:
fi: Kääntämättömiä:

en: Untranslated: %d
fi: Kääntämättömiä: %d

en: Usage
fi: Käyttö

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
fi: Näppäinyhdistelmillä Ctrl+PgUp tai Ctrl+PgDown voit liikkua isommilla askelilla käännösten välillä.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
fi: Käytä näppäinyhdistelmiä Ctrl+Ylös tai Ctrl+Alas liikkuaksesi käännöksestä toiseen.

en: Use _Default Fonts
fi: Käytä _oletuskirjasimia

en: Valid characters
fi: Merkistövirhe

en: Virtaal Preferences
fi: Virtaal - asetukset

en: Virtaal is a program for doing translation.
fi: Virtaal on käännösohjelma.

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
fi: Virtaal ei pystynyt siirtämään asetuksia tai tietoja

en: Virtaal website
fi: Virtaal-projektin kotisivu

en: We thank our donors:
fi: Kiitämme tukijoitamme:

en: Web Look-up
fi: Verkkohaku

en: Web Look-ups
fi: Verkkohaut

en: Wordfast Translation Memory
fi: Wordfast-käännösmuisti

en: Words containing uppercase letters only
fi: Pelkästään isoista kirjaimista koostuvat sanat

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
fi: Sanayhdistelmät joissa käytetään versaalia jokaisen osan alussa, esim. eräät tuotenimet ja WikiSanat

en: Workflow
fi: Työnkulku

en: XLIFF Translation File
fi: XLIFF-käännöstiedosto

en: XML Entities
fi: XML-entiteetit

en: XML Tags
fi: XML-tagit

en: XML tags
fi: XML-tagit

en: XML tags, such as <b> and </i>
fi: XML-tagit, kuten <b> ja </i>

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
fi: Valitsit avattavaksi tällä hetkellä avattuna olevan tiedoston. Haluatko ladata tiedoston uudestaan?

en: _Add Missing Language...
fi: _Lisää puuttuva kieli...

en: _Case sensitive
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: _Discard
fi: _Hylkää

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Export
fi: Vi_e

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Full Screen
fi: _Kokoruututila

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Localization Guide
fi: _Kotoistusohje

en: _Navigation
fi: _Selailu

en: _New Language Pair...
fi: _Uusi kielipari...

en: _Next Placeable
fi: _Seuraava sijoite

en: _Online Help
fi: _Ohjeita verkosta

en: _Page Down
fi: _Sivu alaspäin

en: _Quality Checks
fi: _Laatutarkastukset

en: _Recent Files
fi: _Viimeisimmät tiedostot

en: _Regular expression
fi: _Säännöllinen lauseke

en: _Source term — %(langname)s
fi: _Lähdetermi — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
fi: _Kohdetermi — %(langname)s

en: _Tutorial
fi: _Harjoitustehtävä

en: _Update to Template
fi: P_äivitä mallineeseen

en: _View
fi: _Näytä

en: ambiguous option: %s (%s?)
fi: epäselvä valitsin: %s (%s?)

en: complex
fi: kompleksiluku

en: enable debugging features
fi: ota käyttöön vianjäljitystoiminnot

en: floating-point
fi: liukuluku

en: integer
fi: kokonaisluku

en: invalid number of arguments
fi: argumenttien lukumäärä virheellinen

en: long integer
fi: pitkä kokonaisluku

en: no such option: %s
fi: tuntematon valitsin: %s

en: option %s: invalid %s value: %r
fi: valitsin %s: virheellinen %s-arvo: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
fi: valitsin %s: virheellinen valinta: %r (käytettävissä ovat %s)

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
fi: suorittaa profiloinnin ja tallentaa tuloksen määrittämääsi tiedostoon

en: show program's version number and exit
fi: näytä ohjelman versionumero ja poistu

en: show this help message and exit
fi: näytä tämä ohjeviesti ja poistu

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
fi: käynnistää lokiin kirjaamisen ja tallentaa tulosteen määrittämääsi tiedostoon

en: use the configuration file given by the supplied filename.
fi: käyttää asetustiedostona määrittämääsi tiedostoa
