Virtaal 0.5.0 - en to son translation catalogue (379 entries)

en: "%s" is not a usable file.
son: "%s" tukoo manti goyandi wane.

en: "alt" Attributes
son: "alt" alhaaley

en: %.1f KB
son: KB %.1f

en: %prog [options]
son: %prog [suubarey]

en: %s option does not take a value
son: %s suubaroo ši hinna taa

en: %s option requires %d arguments
son: %s suubaroo ga baa adadu hansarey %d

en: %s option requires an argument
son: %s suubaroo ga baa adadu hansari

en: <b><big>Getting Started</big></b>
son: <b><big>Goo ma tunandi</big></b>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
son: <b><big>Tuku kokorantey</big></b>

en: <b><big>Support</big></b>
son: <b><big>Faaba</big></b>

en: <b>Fonts</b>
son: <b>Šigirawey</b>

en: <b>Language Information</b>
son: <b>Šenni alhabar</b>

en: <b>Options</b>
son: <b>Suubarey</b>

en: <b>Original</b>
son: <b>Aššil</b>

en: <b>Strings</b> (total):
son: <b>Tenjirey</b> (dimma):

en: <b>Translation</b>
son: <b>Berandiyan</b>

en: <b>Translator Information</b>
son: <b>Berandikaw alhabar</b>

en: <b>Words</b> (total):
son: <b>Kalimawey</b> (dimma):

en: <i>(no suggestions)</i>
son: <i>(honnandiyan kul ši)</i>

en: <u>Cheat Sheet</u>
son: <u>Alhiila kaddasu</u>

en: <u>Features</u>
son: <u>Alhaaley</u>

en: <u>Feedback</u>
son: <u>Hãayan williri</u>

en: <u>Localization Guide</u>
son: <u>Berandiyan fahamitiira</u>

en: <u>Manual</u>
son: <u>Goyyan tiira</u>

en: <u>More...</u>
son: <u>Bešere...</u>

en: <u>Open</u>
son: <u>Feeri</u>

en: <u>Tutorial</u>
son: <u>Fahamicaw</u>

en: A TinyTM translation memory server
son: TinyTM berandiyan lakkal feršikaw

en: A translation memory server
son: Berandiyan lakkal feršikaw (BL)

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
son: Berandiyan goyjinay kaŋ ga boro faaba nda tukey berandiroo šenni waaniyaŋ ra

en: Accelerators
son: Cahãndikey

en: Acronyms
son: Harfu šilbawey

en: Add "%s" to Dictionary
son: "%s" tonton kamasu ga

en: Add Files
son: Tukey tonton

en: Add Missing Language
son: Šenni kumante tonton

en: Add Term
son: Kalima tonton

en: Add URL
son: URL doo tonton

en: Add _Term...
son: _Kalima tonton...

en: After:
son: Banda:

en: All
son: Kul

en: All Checks
son: Gunarey kul

en: All Files
son: Tukey kul

en: All States
son: Alhaaley kul

en: All Supported Files
son: Tuku gaakašinantey kul

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
son: Porogaram juwal žeeri suubarey, sanda --help, -h nda -I

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
son: Berandiyanoo benantaa ga, <Enter> naagu ka koy jine wanoo do.

en: AutoCompletor
son: Boŋtimmandi

en: AutoCorrector
son: Boŋhanse

en: Automatically complete long words while you type
son: Kalima kukey ma timmandi ngi boŋše hantumoo waate

en: Automatically correct text while you type
son: Kalimaɲaa kuru hanse boŋše hantumoo waate

en: Before:
son: Jine:

en: Blank
son: Koonu

en: Brackets
son: Holgey

en: C++ RC File
son: C++ RC tuku

en: CONFIG
son: HANSEYAN

en: C_omments
son: F_urarey

en: Can only export Gettext PO files
son: Ga hin ka Gettext PO tukey fattandi hinne

en: Capitals
son: Harfu beerey

en: Check spelling and provide suggestions
son: Hantum tenjandi nda honnandiyaŋ cebe

en: Checks: %(checker_name)s
son: Gunarey: %(checker_name)s

en: Choose a Translation File
son: Berandiyan tuku suuba

en: Click to move to a specific state in the workflow
son: Naagu ka koy alhaali cerecerante foo do goyteeroo ra

en: Code
son: Ašariya

en: Command Line Options
son: Juwal žeeri suubarey

en: Compendium conflict
son: Šilbay-margari cerehõoyan

en: Configure...
son: Hanse...

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
son: Mana hin ka tukoo fattandi.
    
    %(error_message)s

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
son: Mana hin ka tukoo fattandi.
    
    %(error_message)s
    
    Wa ceeci k'a gaabu doo tana foo ra.

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
son: Mana hin ka tukoo feeri.
    
    %(error_message)s
    
    Wa ceeci ka tuku tana foo feeri.

en: Could not open log file '%(filename)s'
son: Mana hin ka '%(filename)s' zaarihantum tukoo feeri

en: Could not open profile file '%(filename)s'
son: Mana hin ka '%(filename)s' alhaali tukoo feeri

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
son: Mana hin ka '%(filename)s' hanseyan tukoo caw

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
son: Mana hin ka tukoo gaabu.
    
    %(error_message)s

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
son: Mana hin ka tukoo gaabu.
    
    %(error_message)s
    
    Wa ceeci ka tukoo gaabu gorodoo tana foo ra.

en: Current File
son: Sohõda tuku

en: Default
son: Tilasu

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
son: Berandi dumoo bande, alhabar boobarey ga hin ka suubandi.

en: Description
son: Šilbayyan

en: Don't translate words
son: Wa ši kalimawey berandi

en: Double quotes
son: Filla hinkey

en: Double spaces
son: Farru fillantey

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
son: Batana farrey nda farru nungu furantey ra

en: E-mail
son: Bataga

en: E-mail address:
son: Bataga aderesu:

en: E-mail addresses
son: Bataga aderesey

en: Enabled
son: Tunante

en: Ending punctuation
son: Benandi hunanzam tammaasa

en: Ending whitespace
son: Benandi gam-kaaray

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
son: Timmari fellawey, sanda &amp; and &#169;

en: Error
son: Firka

en: Error opening file
son: Tuku feeriyan firka

en: Escapes
son: Saryaney

en: Existing translations: %(translations)s
son: Berandiyan barantey: %(translations)s

en: Export
son: Fattandi

en: Export failed
son: Fattandiyan hasaraw

en: Extendable
son: Cendihaya

en: External Look-up
son: Taray gunari

en: File
son: Tuku

en: File Names
son: Tuku maaɲey

en: File Updated
son: Tuku taagante

en: File paths
son: Tuku fondawey

en: File size:
son: Tuku azzaati:

en: File type:
son: Tuku dumi:

en: Functions
son: Goy-miɲey

en: Fuzzy
son: Manti alhakiikante (fuzzy)

en: Fuzzy: %d
son: Manti alhakiikante: %d

en: GConf values
son: GConf hinnawey

en: General
son: Dumikul

en: Gettext MO file
son: Gettext MO tuku

en: Gettext PO file
son: Gettext PO tuku

en: Gettext Translation Template
son: Gettext berandiyan leeti

en: Google Translate
son: Google berandi

en: Header information
son: Boŋdeke alhabar

en: Highlighting and insertion of placeables
son: Damhayey šilbay nda tontonyan

en: INI File
son: INI tuku

en: ISO code:
son: ISO ašariya:

en: Identical entry already exists.
son: Hantum-ize himante ga bara ne.

en: Ignore All
son: Kul muray

en: Import data from other applications?
son: Ka bayhay cendi ka hun porogaram cindey ra?

en: Incomplete
son: Ši timme

en: Initialization
son: Sintinyan

en: Integer numbers and decimal fractions
son: Hinna timmantey nda iwoy feršey

en: Java Properties File
son: Java tuku mayrawey

en: JavaScript error message file
son: JavaScript firka alhabar tuku

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
son: KBabel berandiyan lakkal: %(database_language_code)s

en: LOG
son: ZAARIHANTUM

en: Language
son: Šenni

en: Language code must be an ASCII string.
son: Šenni ašariya ga hima ka tee ASCII tenjiri foo.

en: Language code must be at least 2 characters long.
son: Šenni ašariya ga hima ka tee harfu 2 nd'a kacca.

en: Language name:
son: Šenni maa:

en: Languages
son: Šenney

en: Local Files
son: Nungu tukey

en: Local TM
son: Nungu BL

en: Local Translation Memory
son: Nungu berandiyan lakkal

en: Local terminology files
son: Nungu maana tukey

en: Localization Terminology
son: Šenni nungu maana

en: Location:
son: Gorodoo:

en: Lokalize settings
son: Lokalize kayandiyaney

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
son: Lokalize berandiyan lakkal: %(database_name)s

en: Long
son: Kuuyan šifante

en: Look-up "%(selection)s"
son: "%(selection)s" ceeci

en: Look-up the selected text on a web site
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa ceeci tataaru nungu foo ra

en: Machine translation
son: Maršin berandiyan

en: Many plugins and options for customization
son: Sukari nda suubari booboyaŋ boŋše hanseyan

en: Matches
son: Sawandey

en: Microsoft Translator
son: Ctrl+MooBeene wala Ctrl+MooGanda ka bisa berandi wargayaŋ game.

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
son: Kayandiyaney ma ganandi ka hun KBabel, Lokalize nda/wala Poedit do ka huru Virtaal ra.

en: Migration Assistant
son: Ganandiri gaakašine

en: Migration completed
son: Ganari timmante

en: Migration was successfully completed
son: Ganandiroo timmandi boryo

en: More...
son: Tontoni...

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
son: Yee banda cee foo goyteeroo ra (Ctrl+Shift+Enter)

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
son: Koy jine cee-daaru foo goyteeroo ra (Ctrl+Enter)

en: Must translate words
son: Ga hima ka kalimawey berandi

en: N_avigation:
son: N_aaruyan:

en: Name
son: Maa

en: Name:
son: Maa:

en: Needs review
son: Ga baa gunari boryo

en: Needs review:
son: Ga baa gunari:

en: Needs work
son: Ga baa goy

en: Needs work:
son: Ga baa goy:

en: New Language Pair
son: Šenni taaga hinka

en: Newlines
son: Žeeri-sarey

en: No issues
son: Šenday kul ši

en: No source or translatable files in bundle
son: Ašsil wala berandiri tukuyaŋ kul ši hawaroo ra.

en: Not a valid file.
son: Manti tuku boryo.

en: Nothing migrated
son: Haya kul mana ganandi

en: Number of plurals
son: Booboyaŋ hinna

en: Number of plurals:
son: Boobarey hinna:

en: Number of sentences
son: Kalimaɲaa zuwey hinna

en: Numbers
son: Hinnawey

en: OS X Strings File
son: OS X tenjirey tuku

en: Old KDE comment
son: KDE daara žeena

en: OmegaT Glossary
son: OmegaT maanawey

en: OpenOffice.org Translation File
son: OpenOffice.org berandiyan tuku

en: Options
son: Suubarey

en: PROFILE
son: ALHAALI

en: P_age Up
son: M_oo Beene

en: P_revious Placeable
son: Damhaya _bisante

en: Paths referring to file locations
son: Fondawey tuku gorodogey še

en: Perform look-ups on selected text
son: Gunarey tee kalimaɲaa kuru suubante ga

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
son: Doodiikey "alt" alhaaley se (sanda HTML ra)

en: Placeables
son: Damhayey

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
son: Damhayey ti kalimaɲaa kur jere cereceranteyaŋ kaŋ ga hin ka gaayandi ngi boŋše nda ka hurandi berandiyanoo ra.

en: Placeholders
son: Doo-diikey

en: Placeholders (Drupal)
son: Doo-diikey (Drupal)

en: Placeholders (Java)
son: Doodiikey (Java)

en: Placeholders (Python)
son: Doodiikey (Python)

en: Placeholders (Qt)
son: Doodiikey (Qt)

en: Placeholders (printf)
son: Doodiikey (printf)

en: Placeholders in Drupal strings
son: Doo-diikey Drupal tenjirey ra

en: Placeholders in Java strings
son: Doodiikey Java tenjirey ra

en: Placeholders in Python strings
son: Doodiikey Python tenjirey ra

en: Placeholders in Qt strings
son: Doodiikey Qt tenjirey ra

en: Placeholders used in "printf" strings
son: Doodiikey "printf" tenjirey ra

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
son: Taare maa dumey hinnawey (boobaray) dam ka goyandi

en: Please enter the plural equation to use
son: Taare boobaray sawayan goyandi

en: Please enter your e-mail address
son: Taare war bataga aderesoo dam

en: Please enter your name
son: Taare war maaɲoo dam

en: Please enter your team's information
son: Taare war berandi kondaa alhabaroo dam

en: Plug-ins
son: Sukarey

en: Plural expression:
son: Kalima dumi boobari:

en: Poedit settings
son: Poedit kayandiyaney

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
son: Poedit berandiyan lakkal: %(database_language_code)s

en: Preview failed
son: Moofuryan hasaraw

en: Previous translations for Free and Open Source Software
son: Baytal goyjinay berandiyan bisantey

en: Previous translations you have made
son: Berandiyan bisantey kaŋ war n'i tee

en: Profiling support is not available
son: Alhaali gaakašinay si bara

en: Project Type
son: Porože dumi

en: Properties
son: Mayrawey

en: Punctuation
son: Hunanzam taamansa

en: Punctuation spacing
son: Hunanzam tammaasa hibiyan

en: Pure punctuation
son: Hunanzam tammaasa cimi

en: Put queries in quotes
son: Hãayaney tee fillayaŋ

en: Qt .qm file
son: Qt .qm tuku

en: Qt Linguist Translation File
son: Qt Linguist berandiyan tuku

en: Qt Message File
son: Qt alhabaryu tuku

en: Qt Phrase Book
son: Qt kalimaɲaa citaabu

en: Quality Check
son: Hennari gunari

en: Quality Checks
son: Hennari gunarey

en: Quality checks
son: Hennari gunarey

en: Quote Query
son: Filla hãayan

en: Rejected
son: Wanjante

en: Rejected:
son: Wanjante:

en: Reload File
son: Tuku dam taaga

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
son: Tuku dam taaga ka hun berandi kokorantaa ra nda war barmawey kul ma dere?

en: Remote Server
son: Feršikaw moora

en: Remote TM
son: BL moora

en: Repeated word
son: Kalima fillantey

en: Replace
son: Barmay

en: Replace _All
son: _Kul barmay

en: Replace with
son: Barmay nda

en: Report a _Bug
son: _Firka bayrandi

en: Resource Compiler
son: Dalil tiiraɲaamikaw

en: Reviewed
son: Gunante

en: Reviewed:
son: Gunandi boryo:

en: Save
son: Gaabu

en: Save the file for up-to-date information
son: Tukoo gaabu alhabar taagante še

en: Search
son: Ceeci

en: Select Checks
son: Gunarey suuba

en: Select Look-up Services
son: Gunari goyey suuba

en: Select States
son: Alhaaley suuba

en: Select Terminology Sources
son: Maana aššiley suuba

en: Select sources of Translation Memory
son: Aššilyaŋ suuba berandiyan lakkal še

en: Select the services that should be used to perform look-ups
son: Goyey suuba kaŋ ga hima ka goyandi gunarey ra

en: Select the sources of terminology suggestions
son: Ašsiley suuba ngi maana honnandiyaney še

en: Select the sources that should be queried for translation memory
son: Aššiley suuba kaŋ ga hima ka hãandi berandiyan lakkaloo še

en: Selected localization terminology
son: Šenni nungu maana suubante

en: Short
son: Duurayan šifante

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
son: Virtaal ga hima ka kayandiyaney nda bayhayey cendi ka hun porogaramey ra?

en: Simple capitalization
son: Harfu beerandiyan faalante

en: Simple plural(s)
son: Booboyan faalante(yaŋ)

en: Single quotes
son: Filla fowey

en: Source text:
son: Aššil kalimaɲaa kuru:

en: Spaces
son: Farrey

en: Spell Checker
son: Hantum tenjandikaw

en: Spelling
son: Hantum tenjandiyan

en: Starting capitalization
son: Harfu beerandiyan šintin

en: Starting punctuation
son: Hunanzam tammaasa šintin

en: Starting whitespace
son: Gam-kaaray šintin

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
son: Taamansawey nda hunanzam taamansawey kaŋ ši boobo ka diyandi

en: TBX Glossary
son: TBX maanatiira

en: TM Source
son: BL aššil

en: TMX Translation Memory
son: TMX berandiyan lakkal

en: Tabs
son: Nor lokey

en: Target text:
son: Berandi kalimaɲaa kuru:

en: Tcl Translation File
son: Tcl berandiyan tuku

en: Team:
son: Berandi konda:

en: TermBase eXchange
son: Sintin kalimawey barmay

en: Terminology Files
son: Maana tukey

en: Terminology Help
son: Maana faaba

en: Terminology _Files...
son: Maana _tukey...

en: Terminology _file:
son: Maana _tuku:

en: Terminology assistance
son: Maanatiira faaba

en: Terminology suggestions
son: Maana honnandiyaney

en: Terms from Open-Tran.eu
son: Open-Tran.eu kalimawey

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
son: <b>Aššil</b> ti šennoo kaŋ ra war berandiroo ga hun, kaŋ š'i ga nee da aššil šenni.
    
    Nda war ga ingiliši berandi faranse ra, adiši ingiliši no ma tee war aššil šennoo.

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
son: <b>Berandiyan</b> ti šennoo kaŋ ra war ga berandi, kaŋ š'i ga nee da berandi šenni.
    
    Nda war ga ingiliši berandi faranse ra, adiši faranse ti war berandi šennoo.

en: The International Development Research Centre
son: Laamagame cinari ceeciyan gam (IDRC)

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
son: Sohõda tukoo barmandi.
    War ga baa ka barmawey gaabu?

en: The e-mail address stored in the file header
son: Bataga aderesoo kaŋ jisandi tuku boŋdekaa ra

en: The file contains nothing to translate.
son: Haya kul ši tukoo ra kaŋ ga berandi.

en: The file does not exist.
son: Tukoo ši bara.

en: The following items were migrated:
son: Hayiizey wey ganandi:

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
son: Anniyaa jinaa ti goyjinay berandiyan (šenni nungu kayandiyan wala l10n), amma ir ga boonay k'a tee goyjinay maršin-faabante berandiyan dumi kul še.

en: The name stored in the file header
son: Maaɲoo kaŋ jisandi boŋdekaa ra

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
son: Alhabar berandi kondaa ga, kaŋ jisandi tuku boŋdekaa ra. Honnay: woo manti bataga wala URL aderesu.

en: This file
son: Tukoo woo

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
son: K'aššil tenjiri dam berandi faaroo ra, <Alt+Ganda> naagu.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
son: Ka sohõda berandiyanoo šilbay kaŋ a manti timmante, <Ctrl+Enter> naagu. de.

en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
son: Ka sohõda berandiyanoo šilbay kaŋ a manti alhakiikante ("fuzzy"), <Alt+U> naagu.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
son: Ka sohõda berandiyanoo šilbay kaŋ a manti timmante, <Ctrl+Shift+Enter> naagu de.

en: Total: %d
son: Dimma: %d

en: Trados Tag Editor
son: Trados kanji fasalkaw

en: Transfer From Source
son: Berandiri ka hun aššil ra

en: Translated
son: Berante

en: Translated units from the currently open file
son: Hayiize berantey ka hun sohõda tuku feerantaa ra

en: Translated:
son: Berante:

en: Translated: %d
son: Berante: %d

en: Translation Memory
son: Berandiyan lakkal

en: Translation Memory eXchange
son: Berandiyan lakkal barmay

en: Translation Tool
son: Berandiyan goyjinay

en: Translation _Suggestions
son: Berandiyan _honnandiyaney

en: Translation memory
son: Berandiyan lakkal

en: Translation memory suggestions
son: Berandiyan lakkal honnandiyaney

en: URLs
son: URL

en: URLs, hostnames and IP addresses
son: URL, zunbudoo maaɲey nda IP aderesey

en: UTX Dictionary
son: UTX kamasu

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
son: Mana hin ka zumandi %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Unchanged
son: Mana barmay

en: Unreviewed machine translations from Apertium
son: Maršin berandiyaney kaŋyaŋ mana gunandi boryo ka hun Apertium ra

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
son: Maršin berandiyaney kaŋyaŋ mana gunandi boryo Google berandi goyoo ra

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
son: Microsoft Translator maršin berandiyaney kaŋ mana gunandi boryo.

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
son: Maršin berandiyaney kaŋyaŋ mana gunandi boryo ka hun ka hun Moses feršikaw ra

en: Unreviewed machine translations from various services
son: Maršin berandiyaney kaŋyaŋ mana gunandi boryo ka hun goy waani-waaniyaŋ ra

en: Untranslated
son: Mana berandi

en: Untranslated:
son: Mana berandi:

en: Untranslated: %d
son: Mana berante: %d

en: Usage
son: Goy-mee

en: Usage: %s
son: Goy-mee: %s

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
son: Ctrl+PgUp wala Ctrl+PgDown ka bisa berandi wargayaŋ game.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
son: Ctrl+Up wala Ctrl+Down naagu ka berandiyaney ganandi.

en: Use _Default Fonts
son: _Tilasu šigirawey goyandi

en: Valid characters
son: Harfu boryey

en: Virtaal Preferences
son: Virtaal ibaayey

en: Virtaal is a program for doing translation.
son: Virtaal ti porogaram kaŋ tee berandiyan goy še.

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
son: Virtaal mana hin ka kayandiyaney wala bayhayey kul ganandi

en: Virtaal website
son: Virtaal tataaru nungu

en: We thank our donors:
son: Ir g'ir nookey foo nda goy:

en: Web Look-up
son: Tataaru ceeci

en: Web Look-ups
son: Tataaru gunarey

en: Wordfast Translation Memory
son: Wordfast berandiyan lakkal

en: Words containing uppercase letters only
son: Kalimawey kaŋ goo nda karfu beeriyaŋ hinne

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
son: Kalimawey kaŋ goo nda kunahere harfu beeri, sanda haŋakaari maaɲey nda Wiki maaɲey

en: Workflow
son: Goyteeri

en: XLIFF Translation File
son: XLIFF berandiyan tuku

en: XML Entities
son: XML timmarey

en: XML Localization Interchange File Format
son: XML šenni nungu kayandiyan cere-barmay tuku takari

en: XML Tags
son: XML kanjey

en: XML tags
son: XML kanjey

en: XML tags, such as <b> and </i>
son: XML kanjey, sanda <b> nda </i>

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
son: War na tuku feerante suuba k'a feeri sohõda. War baa ka tukoo dam taaga?

en: _Add Missing Language...
son: Š_enni kumante tonton...

en: _Case sensitive
son: _Harfu beeriyan maate

en: _Discard
son: _Fur

en: _Edit
son: _Fasal

en: _Export
son: _Fattandi

en: _File
son: _Tuku

en: _Full Screen
son: _Dijikul

en: _Help
son: _Faaba

en: _Localization Guide
son: Š_enni nungu fahamitiira

en: _Navigation
son: _Naaruyan

en: _New Language Pair...
son: Šenni _taaga hinka...

en: _Next Placeable
son: _Jine damhaya

en: _Online Help
son: _Ciyari faaba

en: _Page Down
son: _Moo ganda

en: _Quality Checks
son: Hennari gunarey

en: _Recent Files
son: _Tuku kokorantey

en: _Regular expression
son: _Hankul kalima

en: _Source term — %(langname)s
son: Kalima _aššil %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
son: Kalima _berandi — %(langname)s

en: _Tutorial
son: _Fahamicaw

en: _Update to Template
son: _Taagandiri leetoo ga

en: _View
son: _Guna

en: ambiguous option: %s (%s?)
son: boŋhaway suubari: %s (%s ?)

en: complex
son: boŋhaw

en: enable debugging features
son: Hasaraw gunayan suubarey tunandi

en: floating-point
son: tonbi-doyante

en: integer
son: timmante

en: invalid number of arguments
son: adadu hansari hinna laala

en: long integer
son: timmante kuku

en: no such option: %s
son: suubari ši barante: %s

en: option %s: invalid %s value: %r
son: suubari %s: laalo %s hinna: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
son: suubari %s: suuba laalo: %r (suuba %s) ra

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
son: Alhaali tee, k'a jiši tukumaa cebantaa ra.

en: show program's version number and exit
son: porogaram dumoo hinnaa cebe de ma fatta

en: show this help message and exit
son: faabaa woo cebe de ma fatta

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
son: Zaarihantum tunandi, ka hantumoo jiši tukumaa cebantaa ra.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
son: Hanseyan tuku cebantaa goyandi.
