Virtaal 0.3 - en to sv translation catalogue (364 entries)

en: "%s" is not a usable file.
sv: "%s" är inte en användbar fil.

en: "alt" Attributes
sv: "alt"-attribut

en: %prog [options]
sv: %prog [flaggor]

en: %prog [options] [translation_file]
sv: %prog [flaggor] [översättningsfil]

en: %s option does not take a value
sv: flaggan %s tar inte ett värde

en: %s option requires %d arguments
sv: flaggan %s kräver %d argument

en: %s option requires an argument
sv: flaggan %s kräver ett argument

en: <b><big>Getting Started</big></b>
sv: <b><big>Komma igång</big></b>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
sv: Tidigare filer

en: <b>Fonts</b>
sv: <b>Typsnitt</b>

en: <b>Language Information</b>
sv: <b>Språkinformation</b>

en: <b>Options</b>
sv: <b>Alternativ</b>

en: <b>Original</b>
sv: <b>Ursprunglig</b>

en: <b>Strings</b> (total):
sv: <b>Strängar</b> (totalt):

en: <b>Translation</b>
sv: <b>Översättning</b>

en: <b>Translator Information</b>
sv: <b>Översättarinformation</b>

en: <b>Words</b> (total):
sv: <b>Ord</b> (totalt):

en: <i>(no suggestions)</i>
sv: <i>(inga förslag)</i>

en: <u>Cheat Sheet</u>
sv: <u>Snabbreferens</u>

en: <u>Features</u>
sv: <u>Funktioner</u>

en: <u>Feedback</u>
sv: <u>Återkoppling</u>

en: <u>Localization Guide</u>
sv: <u>Lokalanpassningsguide</u>

en: <u>Manual</u>
sv: <u>Handbok</u>

en: <u>More...</u>
sv: <u>Mer...</u>

en: <u>Open</u>
sv: <u>Öppna</u>

en: <u>Tutorial</u>
sv: <u>Handledning</u>

en: A TinyTM translation memory server
sv: En TinyTM-översättningsminnesserver

en: A translation memory server
sv: En översättningsminnesserver

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
sv: Ett översättningsverktyg för att hjälpa en mänsklig översättare att översätta filer till andra språk

en: Accelerators
sv: Snabbtangenter

en: Acronyms
sv: Akronymer

en: Add "%s" to Dictionary
sv: Lägg till "%s" i Ordboken

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add Missing Language
sv: Lägg till saknat språk

en: Add Term
sv: Lägg till term

en: Add URL
sv: Lägg till URL

en: Add _Term...
sv: Lägg till _term...

en: After:
sv: Efter:

en: All
sv: Alla

en: All Checks
sv: Alla kontroller

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
sv: Kommandoradsflaggor för program, såsom --help, -h och -I

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
sv: Tryck helt enkelt <Enter> vid slutet av en översättning för att fortsätta med nästa.

en: AutoCompletor
sv: Automatisk komplettering

en: AutoCorrector
sv: Automatisk korrigering

en: Automatically complete long words while you type
sv: Komplettera automatiskt långa ord när du skriver

en: Automatically correct text while you type
sv: Korrigera texten automatiskt när du skriver

en: Before:
sv: Före:

en: Blank
sv: Tom

en: Brackets
sv: Parentes

en: C++ RC File
sv: C++ RC-fil

en: CONFIG
sv: KONFIG

en: C_omments
sv: K_ommentarer

en: Can only export Gettext PO files
sv: Kan endast exportera Gettext PO-filer

en: Capitals
sv: Versaler

en: Check spelling and provide suggestions
sv: Kontrollera stavning och ge förslag

en: Checks: %(checker_name)s
sv: Kontroll: %(checker_name)s

en: Choose a Translation File
sv: Välj en översättningsfil

en: Click to move to a specific state in the workflow
sv: Klicka för att ändra till särskild status i arbetsflödet

en: Code
sv: Kod

en: Command Line Options
sv: Kommandoradsflaggor

en: Configure...
sv: Konfigurera...

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
sv: Kunde inte exportera filen.
    
    %(error_message)s

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
sv: Kunde inte exportera filen.
    
    %(error_message)s
    
    Prova att spara på annan plats.

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
sv: Kunde inte öppna filen.
    
    %(error_message)s
    
    Prova att öppna en annan fil.

en: Could not open log file '%(filename)s'
sv: Kunde inte öppna loggfilen "%(filename)s"

en: Could not open profile file '%(filename)s'
sv: Kunde inte öppna profilfilen "%(filename)s"

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
sv: Kunde inte läsa konfigurationsfilen "%(filename)s"

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
sv: Kunde inte spara filen.
    
    %(error_message)s

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
sv: Kunde inte spara filen.
    
    %(error_message)s
    
    Prova att spara den på någon annan plats.

en: Current File
sv: Aktuell fil

en: Default
sv: Standard

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
sv: Beroende på översättningsuppgift så kan pluralinformationen vara valfri.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Don't translate words
sv: Ord som inte ska översättas

en: Double quotes
sv: Dubbla citationstecken

en: Double spaces
sv: Dubbla mellanslag

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
sv: Dubbla blanksteg och vanliga blanksteg på oväntade positioner

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail address:
sv: E-postadress:

en: E-mail addresses
sv: E-postadresser

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Ending punctuation
sv: Avslutande interpunktion

en: Ending whitespace
sv: Avslutande mellanslag

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
sv: Entitetsreferenser, såsom &amp; och &#169;

en: Error
sv: Fel

en: Error opening file
sv: Fel vid öppning av filen

en: Existing translations: %(translations)s
sv: Befintliga översättningar: %(translations)s

en: Export
sv: Exportera

en: Export failed
sv: Export misslyckades

en: Extendable
sv: Utökningsbar

en: External Look-up
sv: Externt uppslag

en: File
sv: Fil

en: File Names
sv: Filnamn

en: File Updated
sv: Filen uppdaterad

en: File paths
sv: Sökvägar

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: File type:
sv: Filtyp:

en: Functions
sv: Funktioner

en: Fuzzy
sv: Luddig

en: Fuzzy: %d
sv: Luddiga: %d

en: GConf values
sv: GConf-värden

en: General
sv: Allmänt

en: Gettext MO file
sv: Gettext MO-fil

en: Gettext PO file
sv: Gettext PO-fil

en: Gettext Translation Template
sv: Gettext-översättningsmall

en: Google Translate
sv: Google Översätt

en: Header information
sv: Rubrikinformation

en: Highlighting and insertion of placeables
sv: Märkning och infogning av placerbara

en: INI File
sv: INI-fil

en: ISO code:
sv: ISO-kod:

en: Identical entry already exists.
sv: Identisk post finns redan.

en: Ignore All
sv: Ignorera alla

en: Import data from other applications?
sv: Importera data från andra program?

en: Incomplete
sv: Inkomplett

en: Initialization
sv: Initiering

en: Integer numbers and decimal fractions
sv: Heltal och decimaler

en: Java Properties File
sv: Java-egenskapsfil

en: JavaScript error message file
sv: JavaScript-felmeddelandefil

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
sv: KBabels översättningsminne: %(database_language_code)s

en: LOG
sv: LOGG

en: Language
sv: Språk

en: Language code must be an ASCII string.
sv: Språkkoden måste vara en ASCII-sträng.

en: Language code must be at least 2 characters long.
sv: Språkkoden måste vara minst 2 tecken lång.

en: Language name:
sv: Språknamn:

en: Languages
sv: Språk

en: Local Files
sv: Lokala filer

en: Local TM
sv: Lokal TM

en: Local Translation Memory
sv: Lokalt översättningsminne

en: Local terminology files
sv: Lokala terminologifiler

en: Localization Terminology
sv: Lokalanpassningsterminologi

en: Location:
sv: Plats:

en: Lokalize settings
sv: Inställningar för Lokalize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
sv: Lokalizes översättningsminne: %(database_name)s

en: Long
sv: Lång

en: Look-up "%(selection)s"
sv: Slå upp "%(selection)s"

en: Look-up the selected text on a web site
sv: Slå upp den markerade texten på en webbplats

en: Machine translation
sv: Maskinöversättning

en: Many plugins and options for customization
sv: Många insticksmoduler och alternativ för anpassning

en: Matches
sv: Träffar

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
sv: Migrera inställningar från KBabel, Lokalize och/eller Poedit till Virtaal.

en: Migration Assistant
sv: Migrationsguide

en: Migration completed
sv: Migreringen är färdig

en: Migration was successfully completed
sv: Migreringen lyckades

en: More...
sv: Mer ...

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
sv: Flytta ett steg bakåt i arbetsflödet (Ctrl+Shift+Enter)

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
sv: Flytta ett steg fram i arbetsflödet (Ctrl+Enter)

en: Must translate words
sv: Ord som måste översättas

en: N_avigation:
sv: Navi_gering:

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Needs review
sv: Behöver granskas

en: Needs review:
sv: Behöver granskning:

en: Needs work
sv: Behöver granskas

en: Needs work:
sv: Behöver granskas:

en: New Language Pair
sv: Nytt språkpar

en: Newlines
sv: Ny rad

en: No issues
sv: Inga problem

en: Not a valid file.
sv: Inte en giltig fil.

en: Nothing migrated
sv: Ingenting migrerades

en: Number of plurals
sv: Antal pluralformer

en: Number of plurals:
sv: Antal pluralformer:

en: Number of sentences
sv: Antal meningar

en: Numbers
sv: Tal

en: Old KDE comment
sv: Gammal KDE-kommentar

en: OmegaT Glossary
sv: OmegaT-ordbok

en: OpenOffice.org Translation File
sv: OpenOffice.org-översättningsfil

en: Options
sv: Flaggor

en: PROFILE
sv: PROFIL

en: P_age Up
sv: Si_da upp

en: P_revious Placeable
sv: Fö_regående placerbara

en: Paths referring to file locations
sv: Sökvägar som refererar till filplatser

en: Perform look-ups on selected text
sv: Genomför uppslag på markerad text

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
sv: Placerbar för "alt"-attribut (som finns i HTML)

en: Placeables
sv: Placerbara

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
sv: Placerbara är speciella delar av texten som kan automatiskt markeras och enkelt infogas i översättningen.

en: Placeholders
sv: Platshållare

en: Placeholders (Drupal)
sv: Platshållare (Drupal)

en: Placeholders (Java)
sv: Platshållare (Java)

en: Placeholders (Python)
sv: Platshållare (Python)

en: Placeholders (Qt)
sv: Platshållare (Qt)

en: Placeholders (printf)
sv: Platshållare (printf)

en: Placeholders in Drupal strings
sv: Platshållare i Drupal-strängar

en: Placeholders in Java strings
sv: Platshållare i Java-strängar

en: Placeholders in Python strings
sv: Platshållare i Python-strängar

en: Placeholders in Qt strings
sv: Platshållare i Qt-strängar

en: Placeholders used in "printf" strings
sv: Platshållare använda i "printf"-strängar

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
sv: Ange antal pluralisformer att använda

en: Please enter the plural equation to use
sv: Ange pluralisekvationen att använda

en: Please enter your e-mail address
sv: Ange din e-postadress

en: Please enter your name
sv: Ange ditt namn

en: Please enter your team's information
sv: Ange information om din översättningsgrupp

en: Plug-ins
sv: Insticksmoduler

en: Plural expression:
sv: Pluraluttryck:

en: Poedit settings
sv: Inställningar för Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
sv: Poedits översättningsminne: %(database_language_code)s

en: Preview failed
sv: Förhandsgranskning misslyckades

en: Previous translations for Free and Open Source Software
sv: Tidigare översättningar för fri programvara baserad på öppen källkod

en: Previous translations you have made
sv: Tidigare översättningar som du har gjort

en: Profiling support is not available
sv: Profileringshjälp finns inte tillgängligt

en: Project Type
sv: Projekttyp

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Put queries in quotes
sv: Sätt frågor inom citattecken

en: Qt .qm file
sv: Qt .qm-fil

en: Qt Linguist Translation File
sv: Qt Lingvist-översättningsfil

en: Qt Message File
sv: Qt-meddelandefil

en: Qt Phrase Book
sv: Qt Parlör

en: Quality Check
sv: Kvalitetskontroll

en: Quality Checks
sv: Kvalitetskontroller

en: Quality checks
sv: Kvalitetskontroll

en: Quote Query
sv: Citatförfrågning

en: Reload File
sv: Läs om fil

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
sv: Läs om filen från senaste sparade kopia och förlora alla ändringar?

en: Remote Server
sv: Fjärrserver

en: Remote TM
sv: Fjärr-TM

en: Repeated word
sv: Upprepat ord

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt a_lla

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Report a _Bug
sv: Rapportera ett _problem

en: Resource Compiler
sv: Resurskompilator

en: Reviewed
sv: Granskad

en: Reviewed:
sv: Granskad:

en: Save
sv: Spara

en: Save the file for up-to-date information
sv: Spara filen med uppdaterad information

en: Search
sv: Sök

en: Select Checks
sv: Välj kontroller

en: Select Look-up Services
sv: Välj uppslagstjänster

en: Select States
sv: Välj status

en: Select Terminology Sources
sv: Välj terminologikällor

en: Select sources of Translation Memory
sv: Välj källor för översättningsminne

en: Select the services that should be used to perform look-ups
sv: Välj de tjänster som ska användas för att genomföra uppslag

en: Select the sources of terminology suggestions
sv: Välj källor för terminologiförslag

en: Select the sources that should be queried for translation memory
sv: Välj källorna som ska frågas efter översättningsminne

en: Selected localization terminology
sv: Vald lokalanpassningsterminologi

en: Short
sv: Kort

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
sv: Ska Virtaal försöka att importera inställningar och data från andra program?

en: Simple capitalization
sv: Enkel användning av stor begynnelsebokstav

en: Simple plural(s)
sv: Enkla pluralformer

en: Single quotes
sv: Enkla citationstecken

en: Source text:
sv: Källtext:

en: Spaces
sv: Blanksteg

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Spelling
sv: Stavning

en: Starting capitalization
sv: Stor begynnelsebokstav i början

en: Starting punctuation
sv: Inledande skiljetecken

en: Starting whitespace
sv: Inledande mellanslag

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
sv: Symboler och ofta använda skiljetecken

en: TBX Glossary
sv: TBX Ordlista

en: TM Source
sv: TM-källa

en: TMX Translation Memory
sv: Översättningsminnet TMX

en: Tabs
sv: Tabbar

en: Target text:
sv: Måltext:

en: Tcl Translation File
sv: Tcl-översättningsfil

en: Team:
sv: Grupp:

en: Terminology Files
sv: Terminologifiler

en: Terminology Help
sv: Terminologihjälp

en: Terminology _Files...
sv: Terminologi_filer...

en: Terminology _file:
sv: Terminologi_fil:

en: Terminology assistance
sv: Terminologihjälp

en: Terminology suggestions
sv: Terminologiförslag

en: Terms from Open-Tran.eu
sv: Termer från Open-Tran.eu

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
sv: <b>Ursprunglig</b> är språket från vilket du översätter, även kallat källspråket.
    
    Om du översätter från engelska till franska så kommer engelska att vara det ursprungliga, eller källspråk.

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
sv: <b>Översättning</b> är språket till vilket du översätter, även kallat målspråket.
    
    Om du översätter från engelska till franska så kommer franska att vara det översätta, eller målspråk.

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
sv: Den aktuella filen har ändrats.
    Vill du spara dina ändringar?

en: The e-mail address stored in the file header
sv: E-postadressen som lagras i filhuvudet

en: The file contains nothing to translate.
sv: Filen innehåller ingenting att översätta.

en: The file does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: The following items were migrated:
sv: Följande objekt migrerades:

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
sv: Fokus ligger på programöversättningar (lokalanpassning eller l10n) men vi tänker definitivt att det ska vara användbart som ett allmänt verktyg för datoriserad översättning (CAT).

en: The name stored in the file header
sv: Namnet som lagras i filhuvudet

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
sv: Gruppinformationen som lagras i filhuvudet. Detta kan till exempel vara en e-postadress eller en URL.

en: This file
sv: Denna fil

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
sv: Tryck helt enkelt <Alt+Ned> för att kopiera ursprungssträngen till målfältet.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
sv: Tryck helt enkelt <Ctrl+Enter> för att markera den aktuella översättningen som klar.

en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
sv: Tryck helt enkelt <Alt+U> för att markera den aktuella översättningen som luddig.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
sv: Tryck helt enkelt <Ctrl+Shift+Enter> för att markera den aktuella översättningen som ofullständig.

en: Total: %d
sv: Totalt: %d

en: Trados Tag Editor
sv: Taggredigeraren Trados

en: Transfer From Source
sv: Överför från källa

en: Translated
sv: Översatt

en: Translated units from the currently open file
sv: Översatta enheter från den aktuella filen

en: Translated:
sv: Översatta

en: Translated: %d
sv: Översatta: %d

en: Translation Memory
sv: Översättningsminne

en: Translation Tool
sv: Översättningsverktyg

en: Translation _Suggestions
sv: Översättnings_förslag

en: Translation memory
sv: Översättningsminne

en: Translation memory suggestions
sv: Förslag från översättningsminne

en: URLs
sv: URL:er

en: URLs, hostnames and IP addresses
sv: URL:er, värdnamn och IP-adresser

en: UTX Dictionary
sv: UTX-ordbok

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
sv: Kunde inte läsa in %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Unchanged
sv: Oförändrad

en: Unreviewed machine translations from Apertium
sv: Ogranskade maskinöversättningar från Apertium

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
sv: Ogranskade maskinöversättningar från Googles översättningstjänst

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
sv: Ogranskade maskinöversättningar från Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
sv: Ogranskade maskinöversättningar från en Moses-server

en: Unreviewed machine translations from various services
sv: Ogranskade maskinöversättningar från diverse tjänster

en: Untranslated
sv: Oöversatta

en: Untranslated:
sv: Oöversatta

en: Untranslated: %d
sv: Oöversatta: %d

en: Usage
sv: Användning

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
sv: Använd Ctrl+PgUp eller Ctrl+PgDown för att hoppa i större steg mellan översättningar.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
sv: Använd Ctrl+Upp eller Ctrl+Ned för att hoppa mellan översättningar.

en: Use _Default Fonts
sv: Använd s_tandardtypsnitt

en: Valid characters
sv: Godkända tecken

en: Virtaal Preferences
sv: Inställningar för Virtaal

en: Virtaal is a program for doing translation.
sv: Virtaal är ett översättningsprogram.

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
sv: Virtaal kunde inte migrera några inställningar eller data

en: Virtaal website
sv: Virtaals webbplats

en: We thank our donors:
sv: Vi tackar de som donerat:

en: Web Look-up
sv: Slå upp på webben

en: Web Look-ups
sv: Webbuppslag

en: Wordfast Translation Memory
sv: Översättningsminnet Wordfast

en: Words containing uppercase letters only
sv: Ord som endast innehåller versaler

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
sv: Ord med interna versaler, som märkesnamn och WikiWords

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: XLIFF Translation File
sv: XLIFF-översättningsfil

en: XML Entities
sv: XML-entiteter

en: XML Tags
sv: XML-taggar

en: XML tags
sv: XML-taggar

en: XML tags, such as <b> and </i>
sv: XML-taggar, såsom <b> och </i>

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
sv: Du valde den för närvarande öppnade filen för öppning. Vill du läsa om filen?

en: _Add Missing Language...
sv: _Lägg till saknat språk...

en: _Case sensitive
sv: _Skiftlägeskänslig

en: _Discard
sv: _Förkasta

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Full Screen
sv: _Helskärm

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Localization Guide
sv: _Lokalanpassningsguide

en: _Navigation
sv: _Navigering

en: _New Language Pair...
sv: _Nytt språkpar...

en: _Next Placeable
sv: _Nästa placerbara

en: _Online Help
sv: _Hjälp på nätet

en: _Page Down
sv: _Sida ned

en: _Quality Checks
sv: _Kvalitetskontroll

en: _Recent Files
sv: _Tidigare filer

en: _Regular expression
sv: _Reguljärt uttryck

en: _Source term — %(langname)s
sv: _Källterm — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
sv: _Målterm — %(langname)s

en: _Tutorial
sv: Handl_edning

en: _Update to Template
sv: _Uppdatera till mall

en: _View
sv: _Visa

en: ambiguous option: %s (%s?)
sv: tvetydig flagga: %s (%s?)

en: complex
sv: komplex

en: enable debugging features
sv: aktivera felsökningsfunktioner

en: floating-point
sv: flyttal

en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/index#contact
sv: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/index#contac

en: integer
sv: heltal

en: invalid number of arguments
sv: ogiltigt antal argument

en: long integer
sv: långt heltal

en: no such option: %s
sv: ingen sådan flagga: %s

en: option %s: invalid %s value: %r
sv: flagga %s: ogiltigt %s-värde: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
sv: flagga %s: ogiltigt val: %r (välj från %s)

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
sv: genomför profilering, lagrar resultatet till det angivna filnamnet.

en: show program's version number and exit
sv: visa programmets versionsnummer och avsluta

en: show this help message and exit
sv: visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
sv: slå på loggning, lagrar resultatet till det angivna filnamnet.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
sv: använd konfigurationsfilen som angetts av filnamnet.
