Virtaal 0.4.0 - en to tr translation catalogue (383 entries)

en: "%s" is not a usable file.
tr: "%s" kullanılabilir bir dosya değil.

en: "alt" Attributes
tr: "alt" Öznitelikleri

en: %(match_quality)s%%
tr: %%%(match_quality)s

en: %prog [options]
tr: %prog [seçenekler]

en: %prog [options] [translation_file]
tr: %prog [seçenekler] [çeviri_dosyası]

en: %s option does not take a value
tr: %s seçeneği bir değer almaz

en: %s option requires %d arguments
tr: %s seçeneği %d konu gerektirir

en: %s option requires an argument
tr: %s seçeneği konu gerektirir

en: (%04.1f%%)
tr: (%%%04.1f)

en: (0%)
tr: (%0)

en: (100%)
tr: (%100)

en: <b><big>Getting Started</big></b>
tr: <b><big>Başlangıç</big></b>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
tr: <b><big>En Son Dosyalar</big></b>

en: <b><big>Support</big></b>
tr: <b><big>Destek</big></b>

en: <b>Fonts</b>
tr: <b>Yazı Tipleri</b>

en: <b>Language Information</b>
tr: <b>Dil Bilgileri</b>

en: <b>Options</b>
tr: <b>Seçenekler</b>

en: <b>Original</b>
tr: <b>Özgün</b>

en: <b>Strings</b> (total):
tr: <b>Satır</b> (toplam):

en: <b>Translation</b>
tr: <b>Çeviri</b>

en: <b>Translator Information</b>
tr: <b>Çevirmen Bilgileri</b>

en: <b>Words</b> (total):
tr: <b>Kelime</b> (toplam):

en: <i>(no suggestions)</i>
tr: <i>(öneriler yok)</i>

en: <u>Cheat Sheet</u>
tr: <u>Kopya Kağıdı</u>

en: <u>Features</u>
tr: <u>Özellikler</u>

en: <u>Feedback</u>
tr: <u>Geri Bildirim</u>

en: <u>Localization Guide</u>
tr: <u>Yerelleştirme Rehberi</u>

en: <u>Manual</u>
tr: <u>Elle</u>

en: <u>More...</u>
tr: <u>Daha Fazla...</u>

en: <u>Open</u>
tr: <u>Aç</u>

en: <u>Tutorial</u>
tr: <u>Eğitim</u>

en: A TinyTM translation memory server
tr: TinyTM çeviri belleği sunucusu

en: A translation memory server
tr: Çeviri belleği sunucusu

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
tr: Çeviri yapan insanlara çeviri dosyalarını diğer dillere çevirmeleri için yardımcı olan çeviri aracı

en: Accelerators
tr: Hızlandırıcı

en: Acronyms
tr: Kısaltma

en: Add "%s" to Dictionary
tr: "%s" Sözlüğe Ekle

en: Add Files
tr: Dosyaları ekle

en: Add Missing Language
tr: Eksik Dil Ekle

en: Add Term
tr: Terim ekle

en: Add URL
tr: URL Ekle

en: Add _Term...
tr: _Terim ekle...

en: After:
tr: Sonra:

en: All
tr: Tümü

en: All Checks
tr: Tüm İşaretler

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All States
tr: Tüm Durumlar

en: All Supported Files
tr: Tüm Desteklenen Dosyalar

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
tr: Uygulama komut satırı seçenekleri, örneğin --help, -h ve -I gibi

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
tr: Çevirinin sonunda, sonrakiyle devam etmek için <Enter> tuşuna basın.

en: AutoCompletor
tr: Otomatik tamamlayıcı

en: AutoCorrector
tr: Otomatik düzeltici

en: Automatically complete long words while you type
tr: Yazarken uzun kelimeleri otomatik olarak tamamla

en: Automatically correct text while you type
tr: Yazarken metni otomatik olarak düzelt

en: Before:
tr: Önce:

en: Blank
tr: Boş

en: Brackets
tr: Parantez

en: C++ RC File
tr: C++ RC Dosyası

en: CONFIG
tr: YAPILANDIRMA

en: C_omments
tr: Y_orumlar

en: Can only export Gettext PO files
tr: Sadece Gettext PO dosyaları dışa aktarılabilir

en: Capitals
tr: Büyük harfler

en: Check spelling and provide suggestions
tr: Yazımı denetle ve önerileri getir

en: Checks: %(checker_name)s
tr: Denetimler: %(checker_name)s

en: Choose a Translation File
tr: Çeviri Dosyası Seçin

en: Click to move to a specific state in the workflow
tr: İş akışında belli bir duruma taşımak için tıklayın

en: Code
tr: Kod

en: Command Line Options
tr: Komut Satırı Seçenekleri

en: Compendium conflict
tr: Kısaltma çakışması

en: Configure...
tr: Yapılandır...

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
tr: Telif Hakkı © 2007-2010 Zuza Software Foundation

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
tr: Dosya dışa aktarılamadı.
    
    %(error_message)s

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
tr: Dosya dışa aktarılamadı.
    
    %(error_message)s
    
    Farklı bir yere kaydetmeyi deneyin.

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
tr: Dosya açılamadı.
    
    %(error_message)s
    
    Farklı bir dosya açmayı deneyin.

en: Could not open log file '%(filename)s'
tr: '%(filename)s' günlük dosyası açılamadı

en: Could not open profile file '%(filename)s'
tr: '%(filename)s' profil dosyası açılamadı

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
tr: '%(filename)s' yapılandırma dosyası okunamadı

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
tr: Dosya kaydedilemedi.
    
    %(error_message)s

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
tr: Dosya kaydedilemedi.
    
    %(error_message)s
    
    Farklı bir konuma kaydetmeyi deneyin.

en: Current File
tr: Şu Anki Dosya

en: Default
tr: Varsayılan

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
tr: Çeviri görevine bağlı olarak çoğul bilgisi isteğe bağlı olabilir.

en: Description
tr: Açıklama

en: Don't translate words
tr: Çevrilmeyen kelime

en: Double quotes
tr: Çift tırnak

en: Double spaces
tr: Çift boşluk

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
tr: Beklenmedik yerlerde çift boşluk ve boşluk

en: E-mail
tr: E-posta

en: E-mail address:
tr: E-posta adresi:

en: E-mail addresses
tr: E-posta adresleri

en: Enabled
tr: Etkin

en: Ending punctuation
tr: Bitiş noktalaması

en: Ending whitespace
tr: Bitiş boşluğu

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
tr: &amp; ve &#169; gibi kaynak ifadeler

en: Error
tr: Hata

en: Error opening file
tr: Dosya açarken hata

en: Escapes
tr: Kaçak

en: Existing translations: %(translations)s
tr: Mevcut çeviriler: %(translations)s

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Export failed
tr: Dışa aktarma başarısız

en: Extendable
tr: Genişletilebilir

en: External Look-up
tr: Harici Arama

en: File
tr: Dosya

en: File Names
tr: Dosya Adları

en: File Updated
tr: Dosya Güncellendi

en: File paths
tr: Dosya yolu

en: File size:
tr: Dosya boyutu:

en: File type:
tr: Dosya türü:

en: Functions
tr: İşlev

en: Fuzzy
tr: Belirsiz

en: Fuzzy: %d
tr: Belirsiz: %d

en: GConf values
tr: GConf değeri

en: General
tr: Genel

en: Gettext MO file
tr: Gettext MO dosyası

en: Gettext PO file
tr: Gettext PO dosyası

en: Gettext Translation Template
tr: GetText Çeviri Şablonu

en: Google Translate
tr: Google Çeviri

en: Header information
tr: Başlık bilgileri

en: Highlighting and insertion of placeables
tr: Yerleştirilebilirlerin eklenmesi ve vurgulanması

en: INI File
tr: INI Dosyası

en: ISO code:
tr: ISO kodu:

en: Identical entry already exists.
tr: Aynı girdi zaten var.

en: Ignore All
tr: Tümünü Yoksay

en: Import data from other applications?
tr: Diğer uygulamalardan veriler içe aktarılsın mı?

en: Incomplete
tr: Tamamlanmamış

en: Initialization
tr: Başlatma

en: Integer numbers and decimal fractions
tr: Tamsayı numaraları ve ondalık kesirler

en: Java Properties File
tr: Java Özellikleri Dosyası

en: JavaScript error message file
tr: JavaScript hata iletisi dosyası

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
tr: Kbabel Çeviri Belleği: %(database_language_code)s

en: LOG
tr: GÜNLÜK

en: Language
tr: Dil

en: Language code must be an ASCII string.
tr: Dil kodu ASCII olmalıdır.

en: Language code must be at least 2 characters long.
tr: Dil kodu en az 2 karakter olmalıdır.

en: Language name:
tr: Dil adı:

en: Languages
tr: Diller

en: Local Files
tr: Yerel Dosyalar

en: Local TM
tr: Yerel ÇB

en: Local Translation Memory
tr: Yerel Çeviri Belleği

en: Local terminology files
tr: Yerel terimler dosyaları

en: Localization Terminology
tr: Yerelleştirme Terimleri

en: Location:
tr: Konum:

en: Lokalize settings
tr: Lokalize ayarları

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
tr: Lokalize Çeviri Belleği: %(database_name)s

en: Long
tr: Uzun

en: Look-up "%(selection)s"
tr: "%(selection)s" ara

en: Look-up the selected text on a web site
tr: Seçili metni web sitesinde ara

en: Machine translation
tr: Makine çevirisi

en: Many plugins and options for customization
tr: Özelleştirme için birçok eklenti ve seçenek

en: Matches
tr: Eşleşen

en: Microsoft Translator
tr: Microsoft Çeviricisi

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
tr: Ayarları Kbabel, Lokalize ve/veya Poedit'ten Virtaal'a geçir.

en: Migration Assistant
tr: Geçiş Yardımcısı

en: Migration completed
tr: Geçiş tamamlandı

en: Migration was successfully completed
tr: Geçiş başarılı olarak tamamlandı

en: More...
tr: Daha Fazla...

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
tr: İş akışında bir adım geri taşı (Ctrl+Shift+Enter)

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
tr: İş akışında bir adım ileri taşı (Ctrl+Enter)

en: Must translate words
tr: Çevrilmesi zorunlu kelime

en: N_avigation:
tr: Kı_lavuz:

en: Name
tr: Adı

en: Name:
tr: Adı:

en: Needs review
tr: İnceleme gerekli

en: Needs review:
tr: İnceleme gerekli:

en: Needs work
tr: Çalışma gerekli

en: Needs work:
tr: Çalışma gerekli:

en: New Language Pair
tr: Yeni Dil İkilisi

en: Newlines
tr: Yeni satır

en: No issues
tr: Sorunlar yok

en: No source or translatable files in bundle
tr: Pakette kaynak ya da çevrilebilir dosyalar yok

en: Not a valid file.
tr: Geçerli dosya değil.

en: Nothing migrated
tr: Hiçbirşey geçirilemedi

en: Number of plurals
tr: Çoğul sayısı

en: Number of plurals:
tr: Çoğulların sayısı:

en: Number of sentences
tr: Cümle sayısı

en: Numbers
tr: Sayı

en: OS X Strings File
tr: OS X Satır Dosyası

en: Old KDE comment
tr: Eski KDE yorumu

en: OmegaT Glossary
tr: OmegaT Sözlüğü

en: OpenOffice.org Translation File
tr: OpenOffice.org Çeviri Dosyası

en: Options
tr: Seçenekler

en: PROFILE
tr: PROFİL

en: P_age Up
tr: S_ayfa Yukarı

en: P_revious Placeable
tr: Önceki Ye_rleştirilebilir

en: Paths referring to file locations
tr: Dosya konumu ile ilgili yollar

en: Perform look-ups on selected text
tr: Seçilmiş metin için arama yap

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
tr: "alt" öznitelikleri için yerleştirilebilir (HTML'de olduğu gibi)

en: Placeables
tr: Yerleştirilebilirler

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
tr: Yerleştirilebilirler, otomatik olarak vurgulanabilir ve kolayca çeviriye eklenebilir metnin özel parçalarıdır.

en: Placeholders
tr: Yer tutucu

en: Placeholders (Drupal)
tr: Yer tutucuları (Drupal)

en: Placeholders (Java)
tr: Yer tutucuları (Java)

en: Placeholders (Python)
tr: Yer tutucuları (Python)

en: Placeholders (Qt)
tr: Yer tutucuları (Qt)

en: Placeholders (printf)
tr: Yer tutucular (printf)

en: Placeholders in Drupal strings
tr: Drupal satırlarındaki yer tutucuları

en: Placeholders in Java strings
tr: Java satırlarındaki yer tutucuları

en: Placeholders in Python strings
tr: Python satırlarındaki yer tutucuları

en: Placeholders in Qt strings
tr: Qt satırlarındaki yer tutucuları

en: Placeholders used in "printf" strings
tr: "printf" satırlarında kullanılan yer tutucuları

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
tr: Lütfen kullanmak için isim form (çoğul) sayısını girin

en: Please enter the plural equation to use
tr: Lütfen kullanmak için çoğul denklemi girin

en: Please enter your e-mail address
tr: Lütfen e-posta adresinizi girin

en: Please enter your name
tr: Lütfen isminizi girin

en: Please enter your team's information
tr: Lütfen takımınızın bilgilerini girin

en: Plug-ins
tr: Eklentiler

en: Plural expression:
tr: Çoğul ifade:

en: Poedit settings
tr: Poedit ayarları

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
tr: Poedit Çeviri Belleği: %(database_language_code)s

en: Preview failed
tr: Önizleme başarısız

en: Previous translations for Free and Open Source Software
tr: Ücretsiz ve Açık Kaynak Yazılımları için önceki çeviriler

en: Previous translations you have made
tr: Yapmış olduğunuz önceki çeviriler

en: Profiling support is not available
tr: Profilleme desteği kullanılabilir değil

en: Project Type
tr: Proje Türü

en: Properties
tr: Özellikler

en: Punctuation
tr: Noktalama işaretleri

en: Punctuation spacing
tr: Noktalama aralığı

en: Pure punctuation
tr: Sade noktalama

en: Put queries in quotes
tr: Sorgularda tırnak işareti kullan

en: Qt .qm file
tr: Qt .qm dosyası

en: Qt Linguist Translation File
tr: Qt Linguist Çeviri Dosyası

en: Qt Message File
tr: Qt İleti Dosyası

en: Qt Phrase Book
tr: Qt Sözcük Grupları Kitabı

en: Quality Check
tr: Kalite Denetimi

en: Quality Checks
tr: Kalite İşaretleri

en: Quality checks
tr: Kalite işaretleri

en: Quote Query
tr: Sorguyu Tırnak İçine Al

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Rejected:
tr: Reddedildi:

en: Reload File
tr: Dosyayı Tekrar Yükle

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
tr: Son kaydedilmiş kopyadan dosya yeniden yüklensin ve tüm değişiklikler kaybolsun mu?

en: Remote Server
tr: Uzak Sunucu

en: Remote TM
tr: Uzak ÇB

en: Repeated word
tr: Tekrarlanan kelime

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: Replace with
tr: Değiştirilecek

en: Report a _Bug
tr: Hatayı _Raporla

en: Resource Compiler
tr: Kaynak Derleyicisi

en: Reviewed
tr: İncelenmiş

en: Reviewed:
tr: İncelenmiş:

en: Save
tr: Kaydet

en: Save the file for up-to-date information
tr: Güncel bilgi için dosyayı kaydet

en: Search
tr: Ara

en: Select Checks
tr: Seçme İşaretleri

en: Select Look-up Services
tr: Arama Hizmetlerini seçin

en: Select States
tr: Seçme Durumları

en: Select Terminology Sources
tr: Terimler Kaynaklarını Seç

en: Select sources of Translation Memory
tr: Çeviri Belleği kaynağını seç

en: Select the services that should be used to perform look-ups
tr: Arama yapmak için kullanılacak olan hizmetleri seçin

en: Select the sources of terminology suggestions
tr: Terimler önerileri kaynağını seç

en: Select the sources that should be queried for translation memory
tr: Çeviri belleği için sorgulanacak kaynakları seçin

en: Selected localization terminology
tr: Seçili yerelleştirme terimleri

en: Short
tr: Kısa

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
tr: Virtaal diğer uygulamalardan ayar ve verileri içe aktarsın mı?

en: Simple capitalization
tr: Basit büyük harfe çevirme

en: Simple plural(s)
tr: Basit çoğul

en: Single quotes
tr: Tek tırnak

en: Source text:
tr: Kaynak metin:

en: Spaces
tr: Boşluklar

en: Spell Checker
tr: Yazım Denetimcisi

en: Spelling
tr: Yazım denetimi

en: Starting capitalization
tr: Başlangıcı büyük harfe çevirme

en: Starting punctuation
tr: Başlangıç noktalaması

en: Starting whitespace
tr: Başlangıç boşluğu

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
tr: Simgeler ve daha az sıklıkla kullanılan noktalama işaretleri

en: TBX Glossary
tr: TBX Sözlüğü

en: TM Source
tr: ÇB Kaynağı

en: TMX Translation Memory
tr: TMX Çeviri Belleği

en: Tabs
tr: Girinti

en: Target text:
tr: Hedef metin:

en: Tcl Translation File
tr: Tcl Çeviri Dosyası

en: Team:
tr: Takım:

en: Terminology Files
tr: Terim Dosyaları

en: Terminology Help
tr: Terimler Yardımı

en: Terminology _Files...
tr: Terimler _Dosyaları...

en: Terminology _file:
tr: Terimler _dosyası:

en: Terminology assistance
tr: Terimler yardımı

en: Terminology suggestions
tr: Terimler önerileri

en: Terms from Open-Tran.eu
tr: Open-Tran.eu terimleri

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
tr: <b>Özgün</b>, çevirisini yaptığınız dildir, aynı zamanda kaynak dil de denilir.
    
    Eğer İngilizceden Türkçeye çeviri yapıyorsanız, İngilizce sizin özgün ya da kaynak diliniz olacaktır.

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
tr: <b>Çeviri</b>, çevirisini yaptığınız dildir, aynı zamanda hedef dil de denilir.
    
    Eğer İngilizceden Türkçeye çeviri yapıyorsanız, Türkçe sizin çeviriniz ya da hedef diliniz olacaktır.

en: The International Development Research Centre
tr: Uluslararası Kalkınma ve Araştırma Merkezi

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
tr: Şu anki dosya değiştirilmiş.
    Değişikliklerinizi kaydetmek istiyor musunuz?

en: The e-mail address stored in the file header
tr: Dosya başlığında tutulan e-posta adresi

en: The file contains nothing to translate.
tr: Dosya çevrilecek bir şey içermiyor.

en: The file does not exist.
tr: Dosya mevcut değil.

en: The following items were migrated:
tr: Aşağıdaki öğeler geçirildi:

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
tr: Öncelikli odak noktamız yazılım çevirisidir (yerelleştirme veya l10n), fakat biz kesinlikle genel amaçlı Bilgisayar Destekli Çeviri aracı olarak faydalı hale getirmek niyetindeyiz.

en: The name stored in the file header
tr: Dosya başlığında tutulan ad

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
tr: Dosya başlığında tutulan takım bilgisi. Örneğin, bu e-posta adresi veya URL olabilir.

en: This file
tr: Bu dosya

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
tr: Özgün satırı hedef alan içine kopyalamak için <Alt+Aşağı OK> tuşlarına basın.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
tr: Şu anki çeviriyi tamamlanmış olarak işaretlemek için <Ctrl+Enter>'a basın.

en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
tr: Şu anki çeviriyi belirsiz olarak işaretlemek için <Alt+U> tuşlarına basın.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
tr: Şu anki çeviriyi tamamlanmamış olarak işaretlemek için basitçe <Ctrl+Shift+Enter>'a basın.

en: Total: %d
tr: Toplam: %d

en: Trados Tag Editor
tr: Trados Etiket Düzenleyicisi

en: Transfer From Source
tr: Kaynaktan Aktar

en: Translated
tr: Çevrilmiş

en: Translated units from the currently open file
tr: Şu an açık olan dosyadan çevrilmiş birimler

en: Translated:
tr: Çevrilmiş:

en: Translated: %d
tr: Çevrilmiş: %d

en: Translation Memory
tr: Çeviri Belleği

en: Translation Tool
tr: Çeviri Aracı

en: Translation _Suggestions
tr: Çeviri Ö_nerileri

en: Translation memory
tr: Çeviri belleği

en: Translation memory suggestions
tr: Çeviri belleği önerileri

en: URLs
tr: URLler

en: URLs, hostnames and IP addresses
tr: URLler, anamakine adları ve IP adresleri

en: UTX Dictionary
tr: UTX Sözlüğü

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
tr: %(filename)s yüklenemiyor:
    
    %(errormsg)s

en: Unchanged
tr: Değişmemiş

en: Universal Terminology eXchange
tr: Uluslararası Terminoloji Değiştirme

en: Unreviewed machine translations from Apertium
tr: Apertium'dan incelenmemiş makine çevirileri

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
tr: Google çeviri hizmetinden incelenmemiş makine çevirileri

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
tr: Microsoft Çeviricisinden incelenmemiş makine çevirileri

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
tr: Moses sunucusundan incelenmemiş makine çevirileri

en: Unreviewed machine translations from various services
tr: Çeşitli hizmetlerden incelenmemiş makine çevirileri

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Untranslated:
tr: Çevrilmemiş:

en: Untranslated: %d
tr: Çevrilmemiş: %d

en: Usage
tr: Kullanım

en: Usage: %s
tr: Kullanım: %s

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
tr: Çeviriler arasında daha hızlı hareket etmek için Ctrl+PageUp veya Ctrl+PageDown tuşlarını kullanın.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
tr: Çeviriler arasında geçiş için Ctrl+Yukarı OK veya Ctrl+Aşağı OK tuşlarını kullanın.

en: Use _Default Fonts
tr: Varsayılan _Yazı Tipini Kullan

en: Valid characters
tr: Geçerli karakter

en: Virtaal Preferences
tr: Virtaal Tercihleri

en: Virtaal is a program for doing translation.
tr: Virtaal çeviri yapmak için bir programdır.

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
tr: Virtaal herhangi bir ayar veya veriyi geçiremedi

en: Virtaal website
tr: Virtaal web sitesi

en: We thank our donors:
tr: Bağışta bulunanlara teşekkürler:

en: Web Look-up
tr: Web Arama

en: Web Look-ups
tr: Web Aramaları

en: Wikipedia
tr: Vikipedi

en: Wordfast Translation Memory
tr: Wordfast Çeviri Belleği

en: Words containing uppercase letters only
tr: Sadece büyük harf içeren kelimeler

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
tr: Kendinden baş harfi büyük kelimeler, bazı marka adları ve Viki Kelimeleri gibi

en: Workflow
tr: İş akışı

en: XLIFF Translation File
tr: XLIFF Çeviri Dosyası

en: XML Entities
tr: XML İfadeleri

en: XML Tags
tr: XML Etiketleri

en: XML tags
tr: XML etiketi

en: XML tags, such as <b> and </i>
tr: <b> ve </i> gibi XML etiketleri

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
tr: Açmak için şu an açık olan dosyayı seçtiniz. Dosyayı yeniden yüklemek istiyor musunuz?

en: _Add Missing Language...
tr: _Eksik Dil Ekle...

en: _Case sensitive
tr: _BÜYÜK-küçük duyarlı

en: _Discard
tr: _Kaydetme

en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: _File
tr: _Dosya

en: _Full Screen
tr: _Tam Ekran

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Localization Guide
tr: Y_erelleştirme Rehberi

en: _Navigation
tr: _Gezinme

en: _New Language Pair...
tr: _Yeni Dil İkilisi...

en: _Next Placeable
tr: _Sonraki Yerleştirilebilir

en: _Online Help
tr: Çe_vrimiçi Yardım

en: _Page Down
tr: Sayfa _Aşağı

en: _Quality Checks
tr: _Kalite Kontrolleri

en: _Recent Files
tr: So_n Dosyalar

en: _Regular expression
tr: _Düzenli ifade

en: _Source term — %(langname)s
tr: _Kaynak terim — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
tr: _Hedef terim — %(langname)s

en: _Tutorial
tr: _Eğitim

en: _Update to Template
tr: Şa_blondan Güncelle

en: _View
tr: _Görünüm

en: ambiguous option: %s (%s?)
tr: belirsiz seçenek: %s (%s?)

en: complex
tr: karmaşık

en: enable debugging features
tr: hata ayıklama özellikleri etkin

en: floating-point
tr: kayan nokta

en: integer
tr: tamsayı

en: invalid number of arguments
tr: geçersiz konu sayısı

en: long integer
tr: uzun tamsayı

en: no such option: %s
tr: böyle bir seçenek yoktur: %s

en: option %s: invalid %s value: %r
tr: %s seçeneği: geçersiz %s değeri: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
tr: %s seçeneği: geçersiz seçim: %r (seçimler %s)

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
tr: profilleme yaparak sonucu sağlanan dosya adında depola.

en: show program's version number and exit
tr: programın sürüm numarasını göster ve çık

en: show this help message and exit
tr: bu yardım iletisini göster ve çık

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
tr: günlüklemeyi açarak sonucu sağlanan dosya adında depola.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
tr: sağlanan dosya adı tarafından verilen yapılandırma dosyasını kullan.
